Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Pompy ciepła w pętli wodnej – przykład realizacji obiektu z systemem WLHP

Water Loop Heat Pumps – practical example of use of WLHP system
Pompa ciepła WLHP – Water Loop Heat Pump
Pompa ciepła WLHP – Water Loop Heat Pump
Fot. archiwum autora (R. Sosnowski)

Układy pomp ciepła WLHP stają się coraz chętniej stosowanym systemem służącym zapewnieniu komfortu cieplnego w budynkach biurowych i komercyjnych. Ten autonomiczny system grzewczo-chłodzący to optymalne rozwiązanie dla budynków o zróżnicowanych obciążeniach cieplnych. Dzięki swej charakterystyce i elastyczności w okresach przejściowych budynek taki będzie generował niskie koszty utrzymania komfortu cieplnego.

W „Rynku Instalacyjnym” nr 7–8/2018 opisano układy grzewczo/chłodzące wykorzystujące pompy ciepła WLHP wpięte w pętlę wodną [1]. Omówiono zasadę działania, przedstawiono podstawowe założenia, tryby pracy oraz zalecane temperatury pracy po stronie pętli wodnej. Kontynuacją rozważań o technologii WLHP jest przedstawienie procesu projektowego. W poniższym artykule przedstawiono zasady projektowania układów z pompami ciepła dla budynku o łącznej powierzchni 7500 m2. Zasady projektowe opisano na przykładzie reprezentatywnego piętra budynku.

Czytaj też: Pompy ciepła w pętli wodnej – opis systemu WLHP >>

Budynek – założenia projektowe

Prezentowany budynek to zrealizowana inwestycja zlokalizowana w centralnej Polsce, co determinuje założenia dotyczące parametrów powietrza zewnętrznego:

LATO: Tzew = 32°C, ϕ = 45%; 

ZIMA: Tzew = –20°C, ϕ = 100%.

Przyjęto następujące parametry powietrza dla pomieszczeń biurowych: 

LATO: Twew = 24°C ±1°C; ϕ = 50% ±10%;

ZIMA: Twew = 20°C ±1°C; ϕ = 50% ±10%.

Założenia projektowe dotyczące wentylacji zastosowanej w budynku opierają się na tym, że powietrze świeże jest dostarczane przez centrale wentylacyjne. Natomiast pompy ciepła będą pracować na powietrzu obiegowym, odprowadzając zyski ciepła lub doprowadzając ciepło do pomieszczeń. Zapotrzebowanie na moc cieplną i chłodniczą dla poszczególnych pomieszczeń na reprezentatywnej kondygnacji przedstawia tabela 1

Zapotrzebowanie na moc cieplną i chłodniczą
Tabela 1. Zapotrzebowanie na moc cieplną i chłodniczą dla poszczególnych pomieszczeń na reprezentatywnej kondygnacji analizowanego budynku

Wybór metody obliczeń zapotrzebowania na moc jest decyzją projektanta. Na podstawie przedstawionego zestawienia zapotrzebowania na moc (grzanie/chłodzenie) dobrano pompy ciepła.

Literatura

  1. Sosnowski R., Pompy ciepła w pętli wodnej – opis systemu WLHP, „Rynek Instalacyjny” nr 7-8/2018.
  2. Materiały techniczne firmy Systemair.
  3. Technical Development Program, Water Source Heat Pumps System, Carrier.
  4. HVAC Systems and Equipment, ASHRAE Handbook, 2008, p. 8.14–8.18.
  5. Montgomery R., McDowall R., Engineering – Fundamentals of HVAC Control Systems, ASHRAE Elsevier, 2008, p. 247–249.
  6. The benefits of using water-source heat pumps, https://www.csemag.com/single-article/the-benefits-of-using-water-source-heat-pumps/8bfa42b6392f343f15b66b996f350bab.html.
  7. Evans J.A. (ed.), Foster A.M. (ed.), Sustainable Retail Refrigeration, 10.3.4. Heat recovery with water loop heat pumps (WLHPs).

W artykule:

• Budynek – założenia projektowe
• Dobór odpowiednich modeli pomp ciepła dla pomieszczeń
• System dystrybucji powietrza
• Dystrybucja powietrza – dobór nawiewników

streszczenie

W artykule opisano studium przypadku zastosowania systemu WLHP w budynku biurowo-usługowym o pow. 7500 m2 jako efektywnego energetycznie i ekologicznego systemu zapewniającego komfort cieplny przy niskich kosztach eksploatacyjnych. Opisano proces projektowy i zasady projektowania układów z pompami ciepła na reprezentatywnej kondygnacji budynku.abstract

The article describes a case study of the WLHP system in an office building with an area of 7500 m2 as an energy-efficient and ecological system ensuring thermal comfort and low operating costs. The design process and principles of designing systems with heat pumps on one of the representative floors of the building has been described.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[WLHP, WSHP, pętla wodna, pompa ciepła]

   19.03.2019
Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z izolacjami i rynkiem budowlanym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.
Tagi: 
wlhp | 
wshp | 
pętla wodna | 
pompa ciepła

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl