Modernizacja instalacji c.o. – płyny instalacyjne i inhibitory korozji

Joanna Ryńska    |  1
Podstawowym sposobem zapobiegania korozji jest świadome uwzględnienie zjawisk jej sprzyjających już na etapie projektu instalacji
Podstawowym sposobem zapobiegania korozji jest świadome uwzględnienie zjawisk jej sprzyjających już na etapie projektu instalacji
Fot. pixabay.com

Instalacje grzewcze narażone są na szereg zagrożeń wynikających z jakości wody. Znajdujące się w niej jony wchodzą w reakcje między sobą (co jest przyczyną powstawania np. kamienia kotłowego) i z metalami tworzącymi elementy instalacji – rury i złączki.

W artykule:

• Korozja instalacji c.o.
• Inhibitor korozji
• Biofilm i korozja biochemiczna

Jakość wody, którą napełniana jest instalacja c.o., ma bardzo duży wpływ na trwałość i pracę całego układu. Woda może powodować szereg reakcji jako elektrolit zawierający różnorodne substancje rozpuszczone – zjawisko to jest dodatkowo intensyfikowane wraz ze wzrostem temperatury i ciśnienia. Skład wody jest inny praktycznie dla każdego ujęcia, więc każda instalacja wymaga indywidualnego podejścia do metod uzdatniania wody i sposobów zabezpieczenia instalacji.

Dopuszczalne parametry wody i sposób ochrony instalacji dla urządzeń grzewczych (np. kotłów) określa ściśle ich dokumentacja techniczna. O instalacjach mówi norma PN-C-04607:1993 Woda w instalacjach ogrzewania. Wymagania i badania dotyczące jakości wody (ma ona co prawda status normy wycofanej, ale wciąż jest powołana w załączniku do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych).

Korozja instalacji c.o.

Jednym z najpoważniejszych problemów związanych z zachowaniem odpowiedniej trwałości instalacji jest korozja jej elementów – oddziaływanie fizykochemiczne wody zmieniające funkcje danego metalu, a tym samym pogarszające funkcjonalność i trwałość całego układu.

Caleffi

O korozyjności (czyli zdolności do powodowania korozji) wody grzewczej względem danego metalu decyduje przede wszystkim jej skład – pH, zasadowość ogólna, stężenie chlorków, siarczanów, azotanów i wodorowęglanów. Do rzeczywistego niszczenia elementów metalowych przyczyniają się też inne czynniki. Ich zrozumienie umożliwia usystematyzowanie rodzajów korozji.

Czytaj też: Systemy instalacyjne – jakie materiały wybrać? >>

W zależności od miejsca występowania może się pojawić korozja:   

 • ogólna – zachodzi na całej powierzchni metalu, z którą kontaktuje się przepływająca woda, wymywając jony danego metalu;
 • lokalna – może przybierać różne formy, ale zazwyczaj zachodzi w miejscach osłabienia metalu lub nieprawidłowości w wykonaniu instalacji:   
  • wżerowa – powstaje na skutek uszkodzeń tzw. warstwy pasywnej chroniącej powierzchnię właściwą, sprzyja jej także mechaniczne uszkodzenie warstwy (np. jony siarczanowe niszczą warstwę miedzi, a jony chlorkowe – aluminium);   
  • szczelinowa – zachodzi w miejscach połączeń elementów, a wywołuje ją różnica poziomu tlenu w szczelinie i poza szczeliną;   
  • spoinowa – pojawia się w miejscach źle wykonanych spoin ze stali odpornej na korozję lub spoin wykonanych ze stali, które na korozję nie są odporne;   
  • korozja naprężeniowa – powstaje w miejscach tłoczenia lub gięcia elementów instalacji;   
  • korozja selektywna polega na wymywaniu jonów określonych metali będących składnikami stopu (np. cynku z mosiądzu).

W zależności od mechanizmu powstawania zachodzi:

 • korozja elektrochemiczna – polega na tym, że jony metali przechodzą z powierzchni metalu (anoda) do roztworu. Wynika to z faktu, że w instalacji łączone są elementy bez uwzględniania różnicy potencjałów, co powoduje uszkodzenia części o potencjale bardziej ujemnym od pozostałych – np. połączenie cynku i miedzi tworzy ogniwo, w którym rozpuszczany będzie cynk;   
 • korozja galwaniczna powodowana jest przez działanie ogniwa korozyjnego, które tworzą elementy instalacji o różnym potencjale. Ma ona szczególnie szybki przebieg w instalacjach, których elementy wykonane są z miedzi i aluminium;   
 • korozję mikrobiologiczną powodują mikroorganizmy, głównie glony i bakterie – zjawisko to zachodzi także w przewodach z tworzyw sztucznych.

Podstawowym sposobem zapobiegania korozji jest świadome uwzględnienie zjawisk jej sprzyjających już na etapie projektu instalacji. Będzie to po pierwsze uwzględnienie jakości wody grzewczej pod kątem korozyjności wobec preferowanego metalu, a po drugie – eliminowanie okoliczności sprzyjających powstawaniu korozji. Szczególną funkcję pełni tu unikanie konkretnych połączeń metali, np. bezpośredniego łączenia stali ocynkowanej z miedzią czy stalą odporną na korozję oraz instalowanie elementów ze stali ocynkowanej za elementami z miedzi, m.in. wymiennikami ciepła ze stali odpornych na korozję lutowanych miedzią. 

Do instalacji, w której zawartość jonów Cl (chlorki) i SO4 (siarczany) jest większa niż 150 mg/l albo 50 mg/l, jeśli w jednym obiegu wodnym połączone są przewody miedziane i grzejniki stalowe lub aluminiowe, stosowanie inhibitorów korozji jest obowiązkowe.

Inhibitor korozji

Inhibitory (blokery) korozji to zwykle kwasy organiczne i substancje nieorganiczne (np. krzemiany sodowe. Wchodzą one w reakcję z tlenem rozpuszczonym w wodzie i eliminują ogniska korozji poprzez wytworzenie na anodzie warstwy ochronnej – dzięki temu anoda jest izolowana od korozyjnego środowiska i od katody. Warunkiem utrzymania warstwy ochronnej jest stała obecność inhibitorów w instalacji. Zadaniem inhibitorów jest też regulacja pH (tę funkcję pełnią substancje buforujące), ponieważ zbyt kwaśny lub zasadowy odczyn wody wpływa na szybkość korozji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[instalacje grzewcze, korozja, jakość wody, instalacje c.o., inhibitory korozji]

   19.03.2019

Komentarze

(1)
instalatorka963 | 22.10.2020, 10:47
Na pewno jest to dobre rozwiązanie.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2021
W miesięczniku m.in.:
 • - Zmiany klimatyczne a ogrzewanie
 • - Rekomendacje dla central basenowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl