Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Modernizacja instalacji c.o. – płyny instalacyjne i inhibitory korozji

Podstawowym sposobem zapobiegania korozji jest świadome uwzględnienie zjawisk jej sprzyjających już na etapie projektu instalacji
Podstawowym sposobem zapobiegania korozji jest świadome uwzględnienie zjawisk jej sprzyjających już na etapie projektu instalacji
Fot. pixabay.com
Ciąg dalszy artykułu...

Zwykle inhibitory nie występują samodzielnie, ale wchodzą w skład płynów instalacyjnych. Płyny instalacyjne do instalacji grzewczych łączą najczęściej kilka funkcji: zabezpieczenie przed korozją, zapobieganie powstawaniu osadów (kamień kotłowy), a do pewnego stopnia także ich usuwanie, przeciwdziałanie blokowaniu się armatury oraz zapobieganie rozwojowi mikroorganizmów (tę rolę odgrywają biocydy). Standardowo są to produkty wielosezonowe (okres użytkowania od 3 do 10 lat), zapewniające prawidłową pracę instalacji dla zakresu temperatury od –35 do 105°C. 

W skład typowego płynu instalacyjnego wchodzi niskozamarzający roztwór glikolu: etylenowego (wersja standard) lub propylenowego (wersja „eko”). W inhibitorach w wersji „eko” eliminowane są też substancje szkodliwe, takie jak azotyny, borany, 2-etylo­heksaniany, fosforany lub aminy drugorzędowe. 

Żeby inhibitory korozji były skuteczne, muszą być dostosowane do jakości danej wody grzewczej. Trzeba m.in. zwrócić uwagę, czy są to koncentraty przeznaczone do rozcieńczania (a jeśli tak, to według jakich proporcji), czy też płyny w wersjach użytkowych (ready to use), których rozcieńczenie powoduje zmiany własności i tym samym takie stosowanie mija się z celem. Ważne jest też przestrzeganie proporcji dawkowania płynów instalacyjnych zalecanych przez producenta. Dawka jest zwykle inna dla nowej instalacji, a inna w przypadku wymiany wody instalacyjnej lub uzupełniania ubytków. Powinna też być dostosowana do jakości wody – np. nadmiar tlenu powoduje dezaktywację inhibitorów.

Czytaj też: Systemy instalacyjne – materiały i techniki łączenia >>

Inhibitor korozji najlepiej działa na instalację czystą, tj. nową lub poddaną oczyszczeniu chemicznemu, które można przeprowadzić za pomocą płynu do czyszczenia chemicznego (najlepiej niekwasowego). Preparat taki wypłukuje zgromadzony w instalacji szlam. Czyszczenie chemiczne należy przeprowadzić także po montażu, aby usunąć chociażby opiłki metali, kawałki uszczelek, pozostałości po lutowaniu czy po prostu zabrudzenia będące np. skutkiem nieodpowiedniego przechowywania rur przed montażem.

Kamień kotłowy

Innym problemem związanym z jakością wody, a przede wszystkim z jej twardością, jest powstawanie tzw. kamienia kotłowego, który odkłada się na wymiennikach i w rurach, powodując zmniejszenie przekroju rur albo powierzchni roboczej wymienników i ograniczając ich przewodność cieplną. Warstwy kamienia obniżają sprawność urządzeń, a powierzchnie metalu pod warstwą kamienia ulegają zniszczeniu.

Na tworzenie kamienia kotłowego ma wpływ nie tylko obecność związków składających się na twardość (węglany wapnia i magnezu), ale też pH i tlen. Ponieważ trudno o zachowanie warunków optymalnych, uniemożliwiających powstawanie kamienia, należy stosować metody, które mu zapobiegają. Ważne jest tu m.in. regularne płukanie instalacji. Dobrą metodą zapobiegania są też magnetyzery – odcinki rur wyposażone w stos magnetyczny magnesów stałych – które można zamocować niemal w dowolnym miejscu na rurze instalacyjnej. Stałe pole magnetyczne oddziałuje na cząsteczki wody, które tworzą skupiska naładowane elektrycznie, o dużej sile elektrostatycznej. Dzięki temu przyciągają cząsteczki wapnia i magnezu – także te już znajdujące się w złogach kamienia kotłowego. Stąd mówi się, że magnetyzery zmiękczają i usuwają kamień kotłowy.

Kamień można też usuwać metodami mechanicznymi (udarowymi lub gryzowymi) albo chemicznymi, np. za pomocą strącenia związkami fosforanowymi. Powstała zawiesina również wymaga usunięcia z instalacji.

Biofilm i korozja biochemiczna

Na powierzchni instalacji grzewczej, szczególnie niskotemperaturowej (35–40°C) może powstać też inna niepożądana warstwa – tzw. biofilm. Są to bakterie, grzyby i pleśnie, które tworzą śluzowatą warstwę obniżającą efektywność cieplną i przyczyniającą się do uszkodzeń pomp. Biofilm powstaje na niemal każdym materiale (szczególnie podatne na jego powstawanie są tworzywa sztuczne). Już przy małej grubości powoduje zwiększenie tarcia i pogarsza współczynnik wymiany ciepła. Szczególnie niebezpieczny jest rozwój bakterii beztlenowych, które w procesach życiowych wykorzystują elektrony z metali, znacznie przyspieszając korozję. Rozwijają się w nim też bakterie chorobotwórcze, przede wszystkim Legionella. Dlatego do wielu współczesnych płynów instalacyjnych, obok inhibitorów korozji i substancji zapobiegających powstawaniu kamienia kotłowego, dodaje się także biocydy – substancje hamujące rozwój flory bakteryjnej i innych mikroorganizmów. 

Usuwanie zawiesin

Kropką nad „ochronnym i” jest zapobieganie dostawaniu się do instalacji zawiesin, które mogłyby zatykać i niszczyć elementy oraz urządzenia. Stosuje się filtry siatkowe i separatory zanieczyszczeń. 

Filtry siatkowe zatrzymują większe zanieczyszczenia, a o ich doborze decyduje głównie wielkość oczka siatki. Separatory przeznaczone są do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych, takich jak drobne cząstki piasku czy produkty korozji, w tym zanieczyszczenia ferromagnetyczne. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu pierścienia magnetycznego. Separator może też zmniejszać prędkość przepływu i powodować zawirowanie przepływającego czynnika, dzięki czemu zanieczyszczenia wytrącają się bardziej skutecznie, bez powodowania dodatkowych oporów przepływu. Gromadzone w komorze separatora zanieczyszczenia usuwane są wężem upustowym, który podłącza się do zaworu spustowego.

Środki chemiczne do zabezpieczenia instalacji:

C1 INHIBITOR Caleffi

 

C1 INHIBITOR - usuwa brud, kamień kotłowy oraz osady.
Dozowanie: 0,5 litra produktu na 150 litrów wody w instalacji.

 

 

 

 

 

 


C3 CLEANER Caleffi

 

C3 CLEANER - Zabezpiecza przed korozją i osadzaniem zanieczyszczeń.
Dozowanie: 0,5 litra produktu na 150 litrów wody w instalacji.

 

 

 

 

 


C4

 

C4 LEAK SEALER - środek uszczelniający.
Dozowanie: 0,5 litra produktu na 150 litrów wody w instalacji.

 

 

 

 

 

 C7 BIOCIDE

 

C7 BIOCIDE - zapobiega rozwojowi bakterii oraz grzybów.
Dozowanie: 0,5 litra produktu na 150 litrów wody w instalacji.

 

 

 

 

 

 Zestaw

 

Zestaw dla całkowitej ochrony instalacji przed zanieczyszczeniem - zapobiega rozwojowi bakterii oraz grzybów.
W zestawie:

- separator zanieczyszczeń z zaworami kulowymi i magnesem,

- C3 CLEANER,

- C1 INHIBITOR.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!


Artykuł pochodzi z numeru 3/2019

   19.03.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl