RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wymiana kotłów a kominy

Czy wystarczy wymienić kocioł, żeby zmniejszyć emisję spalin i pyłów?

Czy wystarczy wymienić kocioł, żeby zmniejszyć emisję spalin i pyłów?

W ramach programu „Czyste Powietrze” wymieniane będą m.in. kotły węglowe. Czy wystarczy wymienić kocioł, żeby zmniejszyć emisję spalin i pyłów?

Zobacz także

ECO Comfort Dofinansowanie ekologicznego ogrzewania – Sprawdź jak je uzyskać!

Dofinansowanie ekologicznego ogrzewania – Sprawdź jak je uzyskać! Dofinansowanie ekologicznego ogrzewania – Sprawdź jak je uzyskać!

W wielu gminach ruszył program dofinansowania ekologicznego ogrzewania. Jest to forma pomocy dla osób posiadających stare piece. Ekologiczne ogrzewanie jest droższe od ogrzewania starego typu, kiedy to...

W wielu gminach ruszył program dofinansowania ekologicznego ogrzewania. Jest to forma pomocy dla osób posiadających stare piece. Ekologiczne ogrzewanie jest droższe od ogrzewania starego typu, kiedy to w piecu spalane były, w ramach oszczędności, śmieci czy węgiel niskiej jakości. Dlatego niektóre gminy uruchomiły również Programy osłonowe mające pomóc w pokryciu kosztów eksploatacji ekologicznego ogrzewania.

Piotr Cembala Sambud – komin „na raty”

Sambud – komin „na raty” Sambud – komin „na raty”

Rozpoczynając budowę, inwestor nie zawsze jest już zdecydowany na konkretny rodzaj urządzeń grzewczych, które będzie chciał zastosować docelowo do ogrzania domu oraz do produkcji ciepłej wody użytkowej.

Rozpoczynając budowę, inwestor nie zawsze jest już zdecydowany na konkretny rodzaj urządzeń grzewczych, które będzie chciał zastosować docelowo do ogrzania domu oraz do produkcji ciepłej wody użytkowej.

Komin-Flex Kominy stalowe dla kotłów 5 klasy - wydajność i niska emisja zanieczyszczeń

Kominy stalowe dla kotłów 5 klasy - wydajność i niska emisja zanieczyszczeń Kominy stalowe dla kotłów 5 klasy - wydajność i niska emisja zanieczyszczeń

Kominy stalowe od Komin-Flex to wydajność, sprawność i niska emisja zanieczyszczeń.

Kominy stalowe od Komin-Flex to wydajność, sprawność i niska emisja zanieczyszczeń.

W Polsce ok. 2/3 budynków jednorodzinnych ogrzewanych jest za pomocą ok. 3,5 mln kotłów węglowych, które zużywają rocznie ok. 9 mln ton węgla. Szacuje się, że ok. 45% kotłów węglowych to urządzenia stare, mające więcej niż 10 lat. Z kolei liczbę niedostatecznie zaizolowanych budynków jednorodzinnych szacuje się na ponad 70%. 

Stare kotły będę wymieniane m.in. w ramach programu „Czyste Powietrze” i ulg remontowych w celu obniżenia emisji i ograniczenia smogu. Pomoc kierowana jest przede wszystkim do najmniej zasobnych mieszkańców. Ale czy wymiana starego kotła zasypowego na nowy automatyczny 5 klasy przyniesie także niższe koszty eksploatacyjne? Czy wystarczy jedynie wymienić kocioł? A co z kominem?

Ciekawe symulacje różnych wariantów działań termomodernizacyjnych dla budynku jednorodzinnego w standardzie z końca lat 80. ubiegłego wieku można znaleźć w raporcie pt. Określenie głównych zalet ocieplania budynków istniejących oraz wpływu termomodernizacji na ograniczenie smogu, opracowanym w 2017 roku [1]. Najważniejszy wniosek z tego raportu to zwrócenie uwagi, że sama wymiana starych kotłów węglowych na nowe kotły 5 klasy nie spowoduje zmniejszenia kosztów ogrzewania, a może spowodować nawet ich wzrost – w sprawniejszym kotle zużyjemy mniej węgla, ale lepszego i tym samym droższego. Największe oszczędności w kosztach użytkowania budynków i tym samym najlepszy efekt antysmogowy daje kompleksowa termomodernizacja. Pozwala na redukcję zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji o 60%, na energię końcową do ogrzewania i przygotowania c.w.u. o 70%, a na energię pierwotną o 68%. Zatem wymiana kotła zasypowego na nowy 5 klasy nie ma ekonomicznego uzasadnienia, jeśli nie ociepli się domu i nie wyreguluje instalacji. Także efekt ekologiczny nie jest zadowalający. 

Wymiana kotła zasypowego na kocioł automatyczny klasy 5 wymagać będzie stosowania wyłącznie określonych przez producenta sortymentów węgla, zarówno pod względem wartości opałowej, spiekalności, jak i wilgotności, a w wielu przypadkach – również wymiany komina.

Kominy do kotłów 5 klasy

Paliwo to kwestia oczywista – nie można stosować złego, taniego paliwa, bo zablokuje ono podajnik i palnik, a tym samym kocioł. A po co wymieniać komin? Żeby kocioł miał sprawność oraz emisyjność spalin i pyłów na deklarowanym przez producenta poziomie, musi być podłączony do odpowiednio dobranego komina z uwzględnieniem mocy kotła, rodzaju paliwa oraz wysokości komina. Tradycyjne kominy z cegły lub ceramiczne nie będą już mogły być eksploatowane ze współczesnymi kotłami 5 klasy. W niektórych przypadkach może wystarczyć adaptacja istniejących kominów poprzez montaż wkładu kominowego stalowego i zaizolowanie czopucha oraz części wkładu wychodzącego ponad dach lub niewielkiego jego przedłużenia i wykonania odpływu kondensatu. Jednak w wielu przypadkach konieczna będzie budowa nowego komina, a najprostszym i najtańszym rozwiązaniem będzie zastosowanie zewnętrznego systemowego komina izolowanego. 

Komin zewnętrzny

Rys. Komin zewnętrzny dla kotłów węglowych 5 klasy. Rys. archiwum Komin-Flex

Współczesne kotły tworzą wraz z kominem jeden układ energetyczny, którego elementy muszą współpracować dla osiągnięcia założonych celów [2]. Źle dobrany komin – za duży lub za mały – dla kotła 5 klasy spowoduje nawet wyższą emisję niż klasyczny kopciuch z dobrze dobranym kominem. Kotły 5 klasy są urządzeniami atmosferycznymi i wymagają właściwego ciągu kominowego. Wprawdzie w kotłach tych znajdują się wentylatory, ale służą do zapewnienia jakości procesu spalania i nie gwarantują ciągu kominowego ani usuwania spalin. Kotły 5 klasy mają o wiele niższą temperaturę spalin i większe opory ich przepływu oraz wydajność modulowaną od nawet 30% mocy nominalnej. W kotłach tych w trybie pracy z częściową mocą spaliny mają temperatury bliskie punktu rosy i jeśli zostawi się stary komin lub zostanie on źle dobrany, produkty spalania będą się wykraplać w kominie, a może i w samym kotle. Agresywny kondensat szybko uszkodzi komin, a nawet kocioł. 

Chłodne spaliny mają większą gęstość i tym samym następuje spadek siły ciągu kominowego. Należy zatem zakładać, że komin podłączony do kotła klasy 5 na całej długości będzie pracował w trybie mokrym. A to wymaga wykonania go z materiałów odpornych na działanie agresywnego kondensatu i takiej konstrukcji, żeby jak najbardziej ograniczyć spadek temperatury spalin przechodzących przez komin na całej jego długości [2].

Na kondensat odporne są elementy wykonane ze stali nierdzewnych (kwasoodpornych) gatunku 1.4404 o grubości 0,8 mm lub ceramika kwasoodporna. Z kolei izolację cieplną zapobiegającą wychłodzeniu spalin na całej długości komina zapewni wełna mineralna zastosowana pomiędzy elementem wewnętrznym i płaszczem zewnętrznym. Żeby zminimalizować niepotrzebne opory przepływu, komin powinien mieć jak najmniejszą liczbę kolan, redukcji i zwężek i nie należy montować na zakończeniu kształtek – daszków, nasad czy turbin wyciągowych. Komin musi też mieć system odprowadzania kondensatu. 

Literatura

  1. https://docplayer.pl/61151338-Okreslenie-glownych-zalet-ocieplania-budynkow-istniejacych-oraz-wplywu-termomodernizacji-na-ograniczenie-smogu-niskiej-emisji.html (dostęp 31.01.2019).
  2. Cembala P., Systemy odprowadzania spalin z kotłów węglowych 5 klasy, „Rynek Instalacyjny” nr 7–8/2018.

Komentarze

Powiązane

dr inż. Szymon Firląg, mgr inż. Adrian Chmielewski „Czyste Powietrze” – wymiana kotła kontra kompleksowa termomodernizacja

„Czyste Powietrze” – wymiana kotła kontra kompleksowa termomodernizacja „Czyste Powietrze” – wymiana kotła kontra kompleksowa termomodernizacja

Program „Czyste Powietrze” nie premiuje wielkości redukcji zapotrzebowania na energię i emisji zanieczyszczeń. W odróżnieniu od samej wymiany kotła kompleksowa termomodernizacja pozwala znacząco ograniczyć...

Program „Czyste Powietrze” nie premiuje wielkości redukcji zapotrzebowania na energię i emisji zanieczyszczeń. W odróżnieniu od samej wymiany kotła kompleksowa termomodernizacja pozwala znacząco ograniczyć energochłonność i tym samym emisję oraz zwiększyć komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Celowe jest zachęcanie właścicieli budynków jednorodzinnych do podejmowania kompleksowych działań termomodernizacyjnych poprzez uzależnienie wysokości dotacji czy oprocentowania pożyczki od uzyskiwanego...

Redakcja RI PAS pyta rząd - co z programem Czyste Powietrze?

PAS pyta rząd - co z programem Czyste Powietrze? PAS pyta rząd - co z programem Czyste Powietrze?

Program Czyste Powietrze został uruchomiony 19 września 2018 roku. Od tego momentu PAS bacznie przygląda się działaniom rządu i NGOŚiGW w celu weryfikowania realizacji programu. Po pięciu miesiącach przyszedł...

Program Czyste Powietrze został uruchomiony 19 września 2018 roku. Od tego momentu PAS bacznie przygląda się działaniom rządu i NGOŚiGW w celu weryfikowania realizacji programu. Po pięciu miesiącach przyszedł czas na pierwsze wnioski.

Redakcja RI PAS: Polskie progi alarmowania najwyższe w Europie

PAS: Polskie progi alarmowania najwyższe w Europie PAS: Polskie progi alarmowania najwyższe w Europie

Polski Alarm Smogowy kolejny raz sprawdził, ile dni z alarmem smogowym wystąpiłoby, gdyby władze uznały, że Polacy zasługują na zachodnioeuropejskie kryteria ostrzegania o zagrożeniu. W niektórych polskich...

Polski Alarm Smogowy kolejny raz sprawdził, ile dni z alarmem smogowym wystąpiłoby, gdyby władze uznały, że Polacy zasługują na zachodnioeuropejskie kryteria ostrzegania o zagrożeniu. W niektórych polskich miastach „francuski” alarm smogowy obowiązywałby przez dwa miesiące. Obowiązujące w Polsce kryteria sprawiają, że pomimo wysokich stężeń pyłów zawieszonych w 2018 w żadnym z miast wojewódzkich nie ogłoszono alarmu smogowego.

Redakcja RI Program „Czyste Powietrze” powinien mocniej wspierać OZE

Program „Czyste Powietrze” powinien mocniej wspierać OZE Program „Czyste Powietrze”  powinien mocniej wspierać OZE

Podczas wstępnych rozmów otrzymaliśmy jasną informację z Komisji Europejskiej, że w przyszłej perspektywie finansowej Unia Europejska nie zamierza finansować i dotować wymian domowych kotłów na takie,...

Podczas wstępnych rozmów otrzymaliśmy jasną informację z Komisji Europejskiej, że w przyszłej perspektywie finansowej Unia Europejska nie zamierza finansować i dotować wymian domowych kotłów na takie, które korzystać będą z paliw kopalnych, to znaczy zarówno z węgla, jak i z gazu – powiedział na początku stycznia br. „Gazecie Wyborczej” Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze”.

Redakcja RI Ulga podatkowa na przedsięwzięcia termomodernizacyjne

Ulga podatkowa na przedsięwzięcia termomodernizacyjne Ulga podatkowa  na przedsięwzięcia termomodernizacyjne

W ślad za zmianą w listopadzie 2018 roku ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych [2], w końcu grudnia ukazało się rozporządzenie dotyczące określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń...

W ślad za zmianą w listopadzie 2018 roku ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych [2], w końcu grudnia ukazało się rozporządzenie dotyczące określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych [1]. Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2019 r. i reguluje zasady odliczania od podstawy podatku dochodowego od osób fizycznych wydatków poniesionych na działania termomodernizacyjne.

Redakcja RI Program priorytetowy „Czyste Powietrze” po zmianach

Program priorytetowy „Czyste Powietrze” po zmianach Program priorytetowy  „Czyste Powietrze” po zmianach

Po przerwie trwającej od 1 do 21 stycznia 2019 r. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wznowiły nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”. Przerwa w naborze...

Po przerwie trwającej od 1 do 21 stycznia 2019 r. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wznowiły nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”. Przerwa w naborze wniosków spowodowana była wejściem w życie ustawy wprowadzającej termomodernizacyjną ulgę podatkową oraz dostosowaniem systemu informatycznego do tych zmian prawnych.

Materiały PR Jakie są wady i zalety wentylacji mechanicznej?

Jakie są wady i zalety wentylacji mechanicznej? Jakie są wady i zalety wentylacji mechanicznej?

Każdy budynek musi mieć odpowiednią wentylację. Jej zadanie polega na filtrowaniu i wymianie zużytego powietrza na nowe, co jest konieczne przy oddychaniu osób przebywających w danych budynku. Co więcej,...

Każdy budynek musi mieć odpowiednią wentylację. Jej zadanie polega na filtrowaniu i wymianie zużytego powietrza na nowe, co jest konieczne przy oddychaniu osób przebywających w danych budynku. Co więcej, wentylacja potrzebna jest także wszystkim sprzętom znajdującym się w pomieszczeniu, aby mogły prawidłowo funkcjonować. Dlatego wentylacja musi dobrze spełniać swoje zadanie. System wentylacji mechanicznej zapewnia niezależne od warunków pogodowych stałe dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń...

Redakcja RI news Projekt ustawy o dodatku węglowym przyjęty

Projekt ustawy o dodatku węglowym przyjęty Projekt ustawy o dodatku węglowym przyjęty

Sejm przyjął 22 lipca 2022 roku przepisy, które mają wesprzeć gospodarstwa domowe. Dodatek węglowy wyniesie 3 000 zł i zasili budżety domowe gospodarstw domowych, których źródłem ogrzewania jest węgiel...

Sejm przyjął 22 lipca 2022 roku przepisy, które mają wesprzeć gospodarstwa domowe. Dodatek węglowy wyniesie 3 000 zł i zasili budżety domowe gospodarstw domowych, których źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne.

Marek Miara Pompy ciepła w istniejących budynkach cz. 3

Pompy ciepła w istniejących budynkach cz. 3 Pompy ciepła w istniejących budynkach cz. 3

W trzecim artykule poświęconym wynikom badań pracy instalacji z pompami ciepła w budynkach istniejących, prowadzonych przez wiele lat w niemieckim Instytucie Fraunhofera ISE, omówiono kwestie redukcji...

W trzecim artykule poświęconym wynikom badań pracy instalacji z pompami ciepła w budynkach istniejących, prowadzonych przez wiele lat w niemieckim Instytucie Fraunhofera ISE, omówiono kwestie redukcji emisji dwutlenku węgla w porównaniu z kotłami węglowymi i gazowymi oraz kosztów eksploatacyjnych. Uwzględniając obecne ceny energii elektrycznej, ogrzewanie pompą ciepła jest bardziej ekonomiczne od ogrzewania kotłem gazowym, jeśli pompa ciepła ma efektywność większą niż 3,0.

Redakcja RI news Niecały rok na wymianę najstarszych kotłów węglowych w Rybniku

Niecały rok na wymianę najstarszych kotłów węglowych w Rybniku Niecały rok na wymianę najstarszych kotłów węglowych w Rybniku

Zgodnie z obowiązującą w województwie śląskim uchwałą antysmogową zostało niewiele czasu na wymianę najstarszych kotłów węglowych – przypomniał we wtorek samorząd Rybnika. Według danych miasta różne kotły...

Zgodnie z obowiązującą w województwie śląskim uchwałą antysmogową zostało niewiele czasu na wymianę najstarszych kotłów węglowych – przypomniał we wtorek samorząd Rybnika. Według danych miasta różne kotły na węgiel są źródłem ciepła w ok. 12 tys.tamtejszych domów jednorodzinnych.

Redakcja RI news Drony sprawdzą przestrzeganie zakazu palenia węglem w Krakowie

Drony sprawdzą przestrzeganie zakazu palenia węglem w Krakowie Drony sprawdzą przestrzeganie zakazu palenia węglem w Krakowie

W Krakowie przy pomocy dronów będą przeprowadzane kontrole przestrzegania zakazu spalania węgla i drewna w urządzeniach grzewczych. To jeden z elementów realizacji przyjętego systemu kontroli opracowanego...

W Krakowie przy pomocy dronów będą przeprowadzane kontrole przestrzegania zakazu spalania węgla i drewna w urządzeniach grzewczych. To jeden z elementów realizacji przyjętego systemu kontroli opracowanego na sezon grzewczy 2019/2020.

Redakcja RI Rynek urządzeń grzewczych pod lupą inspekcji

Rynek urządzeń grzewczych pod lupą inspekcji Rynek urządzeń grzewczych pod lupą inspekcji

Inspekcja Handlowa zyska uprawnienia w walce z handlem kotłami na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów. Ponadto za wprowadzanie na polski rynek tzw. kopciuchów będą grozić kary – to główne założenia...

Inspekcja Handlowa zyska uprawnienia w walce z handlem kotłami na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów. Ponadto za wprowadzanie na polski rynek tzw. kopciuchów będą grozić kary – to główne założenia nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o inspekcji handlowej, które przyjął Sejm po poprawkach Senatu. To kolejny ważny krok w walce ze smogiem. Teraz nowelizacja czeka na podpis Prezydenta.

Redakcja RI news Miesiąc od zakazu palenia drewnem i węglem w Krakowie

Miesiąc od zakazu palenia drewnem i węglem w Krakowie Miesiąc od zakazu palenia drewnem i węglem w Krakowie

Jaki jest bilans pierwszego miesiąca z zakazem palenia drewnem i węglem? Prawie 600 przeprowadzonych kontroli, 19 wykroczeń i 8 mandatów na łączną kwotę 2,2 tys. zł. Dodatkowo strażnicy skierowali 10 wniosków...

Jaki jest bilans pierwszego miesiąca z zakazem palenia drewnem i węglem? Prawie 600 przeprowadzonych kontroli, 19 wykroczeń i 8 mandatów na łączną kwotę 2,2 tys. zł. Dodatkowo strażnicy skierowali 10 wniosków o ukaranie do sądu.

Redakcja RI news Pompa ciepła lub kocioł na biomasę zamiast sieci ciepłowniczej

Pompa ciepła lub kocioł na biomasę zamiast sieci ciepłowniczej Pompa ciepła lub kocioł na biomasę zamiast sieci ciepłowniczej

Jak podaje gazetaprawna.pl, deweloperzy i właściciele domów będą mogli wybrać czy chcą podłączyć się do sieci ciepłowniczej, czy jednak zainwestują w pompę ciepła lub kotła na biomasę. Warunkiem jest tylko...

Jak podaje gazetaprawna.pl, deweloperzy i właściciele domów będą mogli wybrać czy chcą podłączyć się do sieci ciepłowniczej, czy jednak zainwestują w pompę ciepła lub kotła na biomasę. Warunkiem jest tylko spełnienie odpowiednich parametrów, czyli takich, które obowiązują zgodnie z uchwałą smogową.

Redakcja RI news Nowelizacja Prawa ochrony środowiska – kary za „kopciuchy” i obowiązkowe podłączanie do sieci ciepłowniczych

Nowelizacja Prawa ochrony środowiska – kary za „kopciuchy” i obowiązkowe podłączanie do sieci ciepłowniczych Nowelizacja Prawa ochrony środowiska – kary za „kopciuchy” i obowiązkowe podłączanie do sieci ciepłowniczych

Sejm uchwalił nowelizację przepisów Prawa ochrony środowiska, która przewiduje wprowadzenie kar za sprzedaż „kopciuchów”, zakaz sprowadzania do Polski kotłów niespełniających ekologicznych norm oraz obligatoryjne...

Sejm uchwalił nowelizację przepisów Prawa ochrony środowiska, która przewiduje wprowadzenie kar za sprzedaż „kopciuchów”, zakaz sprowadzania do Polski kotłów niespełniających ekologicznych norm oraz obligatoryjne przyłączanie do sieci ciepłowniczej.

Redakcja RI news Zakaz palenia węglem w Krakowie – są już pierwsze kary

Zakaz palenia węglem w Krakowie – są już pierwsze kary Zakaz palenia węglem w Krakowie – są już pierwsze kary

Od 1 września w Krakowie obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. W związku z tym od kilku dni trwają wzmożone kontrole palenisk, a służby miejskie ukarały już pierwsze osoby oraz skierowały...

Od 1 września w Krakowie obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. W związku z tym od kilku dni trwają wzmożone kontrole palenisk, a służby miejskie ukarały już pierwsze osoby oraz skierowały sprawy do sądu o nałożenie grzywny. Kontrole przeprowadza m.in. straż miejska.

Redakcja RI news Kraków z całkowitym zakaz palenia węglem i drewnem

Kraków z całkowitym zakaz palenia węglem i drewnem Kraków z całkowitym zakaz palenia węglem i drewnem

Od 1 września w Krakowie zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa, która zakazuje palenia węglem i drewnem. Zakaz dotyczy nie tylko kotłów i palenisk węglowych, ale także kominków i ciężkich, stacjonarnych...

Od 1 września w Krakowie zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa, która zakazuje palenia węglem i drewnem. Zakaz dotyczy nie tylko kotłów i palenisk węglowych, ale także kominków i ciężkich, stacjonarnych grillów. Władze miasta zapewniają, że jest ono przygotowane na wejście w życie uchwały.

Redakcja RI news Projekt ws. kar za sprzedaż kotłów nie spełniających wymagań skierowany do drugiego czytania

Projekt ws. kar za sprzedaż kotłów nie spełniających wymagań skierowany do drugiego czytania Projekt ws. kar za sprzedaż kotłów nie spełniających wymagań skierowany do drugiego czytania

Komisje skierowały do drugiego czytania nowelę Prawa ochrony środowiska oraz ustawy o Inspekcji Handlowej, które wprowadzają kary za sprzedaż tzw. kopciuchów oraz zakazują sprowadzania do kraju kotłów...

Komisje skierowały do drugiego czytania nowelę Prawa ochrony środowiska oraz ustawy o Inspekcji Handlowej, które wprowadzają kary za sprzedaż tzw. kopciuchów oraz zakazują sprowadzania do kraju kotłów niespełniających ekologicznych norm.

Redakcja RI news Zakaz palenia węglem już od 1 września w Krakowie

Zakaz palenia węglem już od 1 września w Krakowie Zakaz palenia węglem już od 1 września w Krakowie

Od 1 września w Krakowie obowiązywać zacznie całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Urzędnicy ostrzegają, że w nadchodzącym sezonie grzewczym będzie bardzo kontroli.

Od 1 września w Krakowie obowiązywać zacznie całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Urzędnicy ostrzegają, że w nadchodzącym sezonie grzewczym będzie bardzo kontroli.

Redakcja RI news Czy będą zmiany w programie Czyste Powietrza dla Śląska?

Czy będą zmiany w programie Czyste Powietrza dla Śląska? Czy będą zmiany w programie Czyste Powietrza dla Śląska?

Śląsko-dąbrowska Solidarność chce wprowadzić zmiany do programu Czyste Powietrze. Według związku zawodowego w programie powinny się znaleźć dotacje do przyłączeń domów jednorodzinnych do sieci ciepłowniczych...

Śląsko-dąbrowska Solidarność chce wprowadzić zmiany do programu Czyste Powietrze. Według związku zawodowego w programie powinny się znaleźć dotacje do przyłączeń domów jednorodzinnych do sieci ciepłowniczych oraz dofinansowanie zakupu elektrofiltrów kominowych. Związek proponuje także usunięcie zapisów „dyskryminujących” nowoczesne kotły węglowe.

Redakcja RI news Kraków zachęca do wymiany ogrzewania

Kraków zachęca do wymiany ogrzewania Kraków zachęca do wymiany ogrzewania

Miasto Kraków nawiązało współpracę z TAURON i wspólnie zachęcają do wymiany starych kotłów na ogrzewanie ekologiczne. TAURON przedstawił ofertę kotłów akumulacyjnych wraz z niską ceną prądu w taryfie G13...

Miasto Kraków nawiązało współpracę z TAURON i wspólnie zachęcają do wymiany starych kotłów na ogrzewanie ekologiczne. TAURON przedstawił ofertę kotłów akumulacyjnych wraz z niską ceną prądu w taryfie G13 Antysmog Plus.

Redakcja RI news Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał uchwałę antysmogową w Krakowie

Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał uchwałę antysmogową w Krakowie Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał uchwałę antysmogową w Krakowie

Jak podaje portal gramwzielone.pl, Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie podtrzymał decyzję niższej instalacji i pozostawia w mocy uchwałę antysmogową, która zakazuje od 1 września 2019 r. palenia drewnem...

Jak podaje portal gramwzielone.pl, Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie podtrzymał decyzję niższej instalacji i pozostawia w mocy uchwałę antysmogową, która zakazuje od 1 września 2019 r. palenia drewnem i węglem w Krakowie.

Redakcja RI news Rowerowe stojaki ze starych kotłów węglowych w Krakowie

Rowerowe stojaki ze starych kotłów węglowych w Krakowie Rowerowe stojaki ze starych kotłów węglowych w Krakowie

Ponad 100 stojaków rowerowych powstało ze starych kotłów węglowych, które przetopiono w hucie ArcelorMittal Poland. Stojaki zostały zainstalowane przy szkołach, dzięki temu będą mogli z nich skorzystać...

Ponad 100 stojaków rowerowych powstało ze starych kotłów węglowych, które przetopiono w hucie ArcelorMittal Poland. Stojaki zostały zainstalowane przy szkołach, dzięki temu będą mogli z nich skorzystać krakowscy uczniowie.

Redakcja RI news Zakaz używania paliw stałych już od września

Zakaz używania paliw stałych już od września Zakaz używania paliw stałych już od września

Od 1 września w Krakowie do ogrzewania domów nie będzie można używać węgla lub drewna. W życie wejdzie całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Władze miasta chcą bezpośrednio dotrzeć do tych, którzy...

Od 1 września w Krakowie do ogrzewania domów nie będzie można używać węgla lub drewna. W życie wejdzie całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Władze miasta chcą bezpośrednio dotrzeć do tych, którzy powinni jeszcze zlikwidować kotły.

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.