Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Recykling wody szarej, czyli jak ponownie wykorzystać wodę z odzysku?

Recykling wody szarej, czyli jak ponownie wykorzystać wodę z odzysku?
Recykling wody szarej, czyli jak ponownie wykorzystać wodę z odzysku?
Fot. pixabay.com

Magazynowanie wody jest w naszym kraju nadal niezbyt popularne, a jej zużycie jest bardzo duże. W jaki sposób możemy oszczędzić zużycie wody w domu? Jednym ze sposobów jest odzysk wody deszczowej, który nie tylko jest ekologiczny, ale sprawia, że rachunki za wodę są mniejsze. Jednak warto pójść o krok dalej i również recyklingować wodę szarą. Co to jest woda szara i do czego możemy ją wykorzystać?

Czym jest woda szara?

Woda szara to po prostu woda ściekowa, która wytwarzana jest podczas domowych czynności np. kąpieli czy mycia naczyń. Jej nazwa pochodzi od swojego koloru oraz tego, że nie jest ona możliwa do spożycia. Aby zebrać wodę szarą w domu, należy zainstalować specjalny system, który będzie ją zbierać, a następnie przepuszczać przez system filtrów. Cały ten proces powoduje, że woda jest minimalnie zanieczyszczona, pozbawiona tłuszczy i tylko nieznacznie obciążona bakteriami. Woda szara powinna być przechowywana w specjalnych zbiornikach, aczkolwiek jej data do „spożycia” nie jest długa.

Pobierz obrazki
Więcej o recyklingu wody szarej »

Woda szara – gdzie ją wykorzystać?

Woda szara może być użyta do sprzątania, spłukiwania wody w toalecie, do mycia samochodu lub podlewania ogródka. Według szacunków zużycie wody szarej na osobę może wynosić 55 litrów dziennie. Dzięki używaniu wody szarej możemy zmniejszyć zapotrzebowanie zarówno na wodę pitną, jak i zmniejszyć powstawanie ścieków.

Jak poprawnie przeprowadzić recykling wody szarej?

Aby wykorzystywać wodę szarą, należy wykonać oddzielną sieć przewodów/pionów kanalizacyjnych – jedne będą ją zbierać, a drugie transportować już po oczyszczeniu. Najlepiej taką instalację wykonać na etapie budowy domu (wówczas instalacja jest dużo tańsza). Jednak w budynkach starszych również można ją zamontować, chociaż koszty na pewno będą wyższe. Podobnie jak w przypadku systemu wody deszczowej, instalacje doprowadzające wodę powinny być od siebie całkowicie odizolowane, aby nie doszło do kontaktu oczyszczonej wody szarej z wodą wodociągową.

Woda z umywalki, prysznica czy zlewu trafia najpierw do napowietrzonego zbiornika, który ma filtr wstępnie oczyszczający wodę z bakterii, pozostałe części organiczne ulegają rozpadowi naturalnemu. Następnie woda zostaje poddana filtracji przy pomocy zanurzenia specjalnego filtru przeponowego. Oczyszczona woda trafia do specjalnego zbiornika, z którego może być dalej transportowana do wykorzystania np. ponownie w toalecie lub zlewie.

Woda szara – oszczędności

Instalacja systemu do recyklingu wody szarej nie jest tania. Jednak przyjmując, że na kąpiele zużywamy – 36% wody, na spłukiwanie toalety - 30%, na pranie – 15%, na zmywanie – 10%, na sprzątanie – 6%, a na gotowanie – 3% to instalacja systemu jest bardzo korzystna nie tylko dla środowiska, ale również dla naszej kieszeni. Warto też pomyśleć o instalacji do wody deszczowej, dzięki temu oszczędności jeszcze bardziej wzrosną.

[woda szara, woda, ścieki, piony kanalizacyjne, woda z odzysku, woda ściekowa, woda deszczowa, woda pitna, recykling wody szarej]

   21.03.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl