Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika to jedna z najbardziej innowacyjnych i obiecujących gałęzi energetyki, która zyskuje popularność na całym świecie. Dzięki niej energia pochodząca ze słońca jest przekształcana w energię elektryczną, która zasila nasze urządzenia domowe. Jak to możliwe? W poniższym artykule odpowiemy na pytanie, w jaki sposób działają panele fotowoltaiczne będące najważniejszą częścią instalacji fotowoltaicznej.

Panele fotowoltaiczne - na czym polega ich działanie?

Panele słoneczne stanowią serce instalacji fotowoltaicznej. Zbudowane są one z modułów, te zaś składają się z ogniw fotowoltaicznych. Ogniwo jest najmniejszym elementem, w którym jednocześnie zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, czyli zamiana promieniowania słonecznego na prąd stały. Zbudowane jest ono z materiału półprzewodnikowego np. krzemu ze złączem p-n. Oznacza to, że jedna warstwa półprzewodnika posiada więcej ładunków ujemnych w postaci swobodnych elektronów (typ n), natomiast w drugiej dominują ładunki dodatnie w postaci dziur (typ p).

Produkcja energii w ogniwie odbywa się tylko wtedy, gdy padają na nie promienie słoneczne. Na skutek wchłonięcia energii promieniowania słonecznego część elektronów znajdujących się na powierzchni atomu krzemu zostaje z niej wybita. Elektrony, które opuścił swoje miejsce, pozostawiają po sobie tzw. dziury. Na styku złącza p-n istniejące pole elektryczne przesuwa wolne elektrony w kierunku warstwy typu n, zaś dziury w kierunku warstwy typu p. Prowadzi to do powstania napięcia elektrycznego. Przyłączenie odbiornika do ogniwa i zamknięcie obwodu elektrycznego spowoduje przepływ prądu stałego.

innogy.pl

Pozostałe elementy instalacji fotowoltaicznej

Jednak aby energia elektryczna pozyskana ze słońca zasiliła nasze urządzenia domowe musimy użyć falownika. Przekształca on prąd stały powstały w ogniwach w prąd przemienny, o takich samych parametrach jak te, które posiadają nasze domowe gniazdka. Powstały w ten sposób prąd w pierwszej kolejności zasila nasze sprzęty, natomiast jego nadmiar oddawany jest do sieci energetycznej. W sytuacji, gdy nasza instalacja wyprodukuje mniej energii w stosunku do naszego zapotrzebowania, wówczas powstałą różnicę możemy uzupełnić energią z sieci. Do kontroli ilości energii oddanej i pobranej z sieci energetycznej służy licznik dwukierunkowy.

Powyższe rozwiązanie nazywamy systemem on-grid tzn. połączonym z siecią energetyczną. Jednak w sytuacji, kiedy chcemy w pełni uniezależnić się od sieci dystrybucyjnej, wówczas możemy skorzystać z systemu off-grid. Polega on na podłączeniu naszej instalacji fotowoltaicznej do akumulatora, który magazynuje powstałe nadwyżki energii. System ten ze względu na wysokie koszty akumulatorów jest znacznie rzadziej spotykany. Ma on jednak niebagatelne znaczenie w sytuacji, gdy chcemy zasilić obiekt znajdujący się w miejscu bez dostępu do sieci energetycznej lub kiedy dostęp ten jest bardzo utrudniony.

Montaż paneli fotowoltaicznych

Decydując się na inwestycję w instalację fotowoltaiczną musimy pamiętać, że ilość wyprodukowanej przez nią energii będzie zależała od tego, w jaki sposób panele zostaną ułożone względem słońca. Optymalnym miejscem dla paneli fotowoltaicznych jest południowa część dachu. Ponadto, powierzchnia paneli powinna być pochylona pod kątem 30-35°C do poziomu. Pozwoli to na osiągnięcie największych uzysków energii elektrycznej. Odpowiednim dopasowaniem paneli do powierzchni dachu oraz ich montażem zajmują się się niektórzy ze sprzedawców energii elektrycznej. W ich ofercie znajdziemy również pakiety instalacji fotowoltaicznych. Jedną z nich jest innogy Polska, która proponuje inwestorom indywidualnym jak i przedsiębiorcom montaż instalacji fotowoltaicznej wraz z bezpłatnym audytem fotowoltaicznym.

Z pomocą instalacji fotowoltaicznej każdy może produkować energię elektryczną - w domu, firmie, fabryce czy magazynie. Energia promieniowania słonecznego stwarza wiele możliwości rozwoju technologicznego, a także działań na rzecz świadomego poboru i regulowania źródeł energii. Dzięki tej inwestycji zyskujemy nie tylko niższe rachunki za prąd, ale także czystą energię elektryczną z niewyczerpanego źródła jakim jest słońce.

   26.03.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Konkurs dla małych projektantów! Spraw prezent swojemu dziecku »

wentylacja

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jakie są korzyści z montażu stropów z rekuperacją w salach operacyjnych »

rekuperacja w salioperacyjnej

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy automatyzacja klimatyzacji musi być droga »

automatyzacja klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w zakładach WOD-KAN
  • - Filtry antysmogowe do central
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl