Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Artykuł sponsorowany

5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła

 Vaillant    |  2
Pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna – idealny system grzewczy
Pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna – idealny system grzewczy
Fot. Vaillant

Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania ma ogromny wpływ na przyszły komfort użytkowania budynku. Dlaczego pompa ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną jest oszczędnym oraz przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem?

Pompa ciepła jest urządzeniem zdolnym do transportu energii z bezpośredniego otoczenia budynku i wykorzystania jej do celów ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Źródłem tej energii może być np. powietrze atmosferyczne lub grunt. Siłą napędową tego procesu jest sprężarka – serce pompy ciepła, która jest zasilana energią elektryczną. Tym, co wyróżnia pompy ciepła na tle innych urządzeń jest fakt, że ilość energii pobranej z otoczenia jest kilkukrotnie wyższa od zużytej energii elektrycznej potrzebnej do napędu sprężarki.

Decydując się na połączenie systemu pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, energię elektryczną potrzebną do napędu urządzenia grzewczego możemy pozyskać z kolejnego odnawialnego źródła – słońca. Moduły fotowoltaiczne konwertują energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną, która następnie dostarczana jest do budynku.

Połączenie tych dwóch systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii jest efektywnym rozwiązaniem do zastosowania w budynku mieszkalnym. Co więcej, takie rozwiązanie może nam przynieść korzyści nie tylko w mniejszych rachunkach za prąd, ale także pozytywnie wpłynąć na jakość powietrza.

 Jakie są korzyści z połączenia pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi?

Przedstawiamy 5 powodów, dlaczego warto zainwestować w system ogrzewania oparty na pompie ciepła i instalacji fotowoltaicznej:

1. Niższe koszty eksploatacji budynku

Pompy ciepła do pracy wymagają zasilania jedynie w energię elektryczną, podczas gdy kotły gazowe lub stałopalne wymagają zarówno dostarczenia prądu elektrycznego, jak i nieodnawialnego paliwa. Przy wykorzystaniu pompy ciepła nie ponosi się dodatkowych kosztów związanych z dostarczeniem paliwa do budynku. Ponadto prawidłowo dobrana instalacja fotowoltaiczna pozwoli na „wyprodukowanie” energii potrzebnej do zasilania urządzenia grzewczego oraz innych urządzeń elektrycznych w budynku. Niewykorzystane nadwyżki z tej energii są przekazywane do sieci elektroenergetycznej. Dzięki systemowi opustów nawet 80% energii oddanej w ten sposób do sieci można w ciągu roku bezpłatnie wykorzystać.

2. Rozwiązanie przyjazne dla środowiska

W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych spalających paliwa w celu wytworzenia ciepła, pompa ciepła wykorzystuje istniejącą energię cieplną zgromadzoną w gruncie lub powietrzu i transportuje ją do budynku. Ilość energii wprowadzonej w ten sposób do budynku jest kilkukrotnie wyższa od energii elektrycznej potrzebnej dla tego procesu. Jeżeli energia ta, dzięki zastosowaniu modułów fotowoltaicznych, pochodzi z kolejnego odnawialnego źródła – słońca, to w 100% redukujemy emisję zanieczyszczeń generowanych przez naszą instalację grzewczą.

3. Zwiększenie wygody i komfortu

System grzewczy składający się z pompy ciepła oraz modułów fotowoltaicznych nie wymaga do działania dodatkowej obsługi. Sterowanie i kontrola nad takim układem może odbywać się jedynie poprzez aplikację na telefonie komórkowym. W celu utrzymania jak najlepszej sprawności układu zaleca się wykonanie raz do roku przeglądu technicznego instalacji. Usługa ta wykonywana jest przez profesjonalny serwis. Posiadając rozwiązanie systemowe pompy ciepła oraz modułów fotowoltaicznych Vaillant może to oznaczać jedynie jedną wizytę serwisu w ciągu roku.

4. Możliwe zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie budynku

Pompy ciepła Vaillant umożliwiają kontrolę klimatu wewnątrz domu zarówno w okresie zimowym, jak i letnim. W trakcie sezonu grzewczego dostarczają ciepło do budynku. Latem natomiast mogą pracować w trybie chłodzenia, transportując nadmiar ciepła poza budynek. Dzięki temu nie ma konieczności instalowania odrębnego systemu klimatyzacji. Analogicznie jak w przypadku ogrzewania, energia napędowa tego procesu pochodzi z prądu elektrycznego wyprodukowanego w instalacji fotowoltaicznej. W okresie letnim moduły fotowoltaiczne produkują największą ilość energii. Praca pompy ciepła w trybie chłodzenia umożliwia jak najlepsze wykorzystanie tej energii na własne potrzeby, przy zwiększeniu komfortu w budynku.

5. Zwiększenie wartości nieruchomości

Rosnąca świadomość społeczna w zakresie energooszczędności czyni rozwiązania grzewcze bazujące na odnawialnych źródłach energii coraz bardziej popularnymi. Posiadanie domu z ekologicznym, czystym i bezpiecznym systemem ogrzewania i chłodzenia zapewnia przewagę nad domami, które nie posiadają takich zalet. Dodatkowym atutem jest fakt, że zarówno pompa ciepła, jak i moduły fotowoltaiczne pochodzą od jednego, renomowanego producenta, jakim jest Vaillant.

Pompy ciepła stają się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ogrzewanie budynków. Wynika to z faktu, że chociaż ich cena początkowa jest dość wysoka to jednak oszczędności w jej eksploatacji oraz bycie eko sprawia, że warto w nie zainwestować. Jeszcze lepszy efekt energooszczędności można uzyskać, dzięki podłączeniu instalacji fotowoltaicznej, która razem z pompą ciepła stworzy idealny system grzewczy dla budynku.

Vaillant Vaillant Saunier Duval Sp. z o.o.
ul. 1 sierpnia 6A, budynek C
02-134 Warszawa
tel: +48 22 323 01 00
email: vaillant@vaillant.pl

[Vaillant, pompa ciepła, energooszczędność, system grzewczy, ogrzewanie budynków, instalacja fotowoltaiczna, ogrzewanie, moduły fotowoltaiczne]

   03.04.2019

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl