Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Artykuł sponsorowany

Serwis pompy ciepła – przekonaj się jakie to wygodne

 Vaillant    |  1
Serwisowanie pompy ciepła w domu
Serwisowanie pompy ciepła w domu
Fot. Vaillant

Wybór odpowiedniego źródła ciepła dla budynku to inwestycja na długie lata. Każde urządzenie grzewcze, również pompy ciepła do prawidłowej pracy wymagają okresowej kontroli serwisowej. Większości z nas serwisowanie urządzeń kojarzy się ze skomplikowanym i długotrwałym procesem, który zazwyczaj kończy się dużymi kosztami. Czy da się wykonać serwis pompy ciepła bez problemów?

Pompy ciepła są urządzeniami pracującymi w ciągu roku od ok. 1500 do nawet ponad 3000 godzin. Jak każde urządzenie mechaniczne, w celu zachowania dobrego stanu technicznego wymagają okresowych kontroli. Kontrole te dokonywane są poprzez Autoryzowanego Serwisanta Vaillant – czyli osobę posiadającą odpowiednie narzędzia oraz przeszkolenie umożliwiające profesjonalną diagnozę. Vaillant, podobnie jak większość renomowanych producentów, zaleca coroczną kontrolę serwisową, aby zapewnić urządzeniu długi żywot.

Każdy rodzaj pompy ciepła powinien mieć cztery podstawowe czynności kontrolne:

 • Kontrola układu dolnego źródła pompy ciepła,
 • Kontrola układu górnego źródła pompy ciepła,
 • Kontrola obiegu chłodniczego,
 • Kontrola automatyki oraz poprawności nastaw.

Dla każdego typu urządzenia lista czynności wykonywanych podczas przeglądów serwisowych określana jest w instrukcji instalacji.

Przegląd serwisowy pompy ciepła typu solanka – woda

Pompy ciepła typu solanka – woda (np. flexoTHERM, flexoCOMPACT) są urządzeniami pracującymi w stabilnych warunkach otoczenia. Urządzenie, w tym cały obieg chłodniczy, znajduje się wewnątrz budynku w pomieszczeniu do tego przeznaczonym. Dolne źródło pompy ciepła stanowi układ zamknięty w postaci np. wymiennika gruntowego. Głównym źródłem jest instalacja grzewcza w budynku. Z racji na pełną hermetyczność układu oraz stałe warunki pracy, czynności kontrolne w głównej mierze sprowadzają się do kontroli układów hydraulicznych.

Czynności serwisowe wymagane podczas przeglądu, to:

 • Kontrola szczelności oraz ciśnienia w układzie dolnego i górnego źródła,
 • Kontrola poprawności pracy naczyń przeponowych, oraz zaworów bezpieczeństwa,
 • Kontrola jakości płynu solankowego,
 • Kontrola i ewentualne czyszczenie filtrów,
 • Kontrola poprawności pracy układu poprzez informacje dostępne w automatyce urządzenia.

Przegląd serwisowy pompy ciepła typu powietrze–woda

Pompy ciepła typu powietrze–woda są urządzeniami pracującymi w warunkach powietrza zewnętrznego. W ofercie Vaillant dostępne są zarówno pompy ciepła, których cały obieg chłodniczy znajduje się na zewnątrz budynku (aroTHERM monobloc), oraz takie, w których czynnik chłodniczy krąży pomiędzy skraplaczem wewnątrz domu i parownikiem na zewnątrz (aroTHERM split). Wybór technologii pompy powietrznej implikuje konieczność wykonania niektórych czynności serwisowych. Niemniej jednak w obu przypadkach najbardziej newralgicznym punktem, wymagającym kontroli serwisu jest jednostka zewnętrzna.

Czynności serwisowe wymagane podczas przeglądu pomp powietrznych, to:

 • Kontrola stanu lamel parownika pod kątem zanieczyszczeń,
 • Wyczyszczenie jednostki zewnętrznej,
 • Kontrola wentylatora,
 • Kontrola poprawności pracy naczynia przeponowego oraz zaworu bezpieczeństwa,
 • Kontrola ciśnienia w układzie górnego źródła,
 • Kontrola poprawności pracy układu poprzez informacje dostępne w automatyce urządzenia.

Ponadto w przypadku pomp typu split o ilości czynnika chłodniczego powyżej 2,4 kg (aroTHERM VWL 105/5 oraz VWL 125/5) w związku z ustawą f-gaz wymagana jest coroczna kontrola szczelności połączeń pomiędzy jednostką wewnętrzną a zewnętrzną. Jest to dokonywane za pomocą elektronicznego detektora nieszczelności oraz kontroli parametrów pracy układu chłodniczego. Przy pompach typu monoblok z rozdziałem między instalacją wewnątrz budynku a pompą ciepła poprzez układ glikolowy konieczna jest również kontrola szczelności oraz naczynia przeponowego w tym układzie.

Serwis Vaillant – komfort i bezpieczeństwo

W celu zachowania pełnej gwarancji na urządzenie w przypadku pomp typu solanka–woda w ciągu pierwszych dwóch lat eksploatacji nie jest wymagany przegląd serwisowy. Ponadto udzielana jest dodatkowa 10-letnia gwarancja na sprężarkę urządzenia. W przypadku pomp ciepła powietrze–woda, ze względu na zmienność warunków pracy, w jakich te urządzenia działają, w celu zachowania pełnej gwarancji wymagany jest coroczny przegląd urządzenia.

Zakres czynności serwisowych przy pompach ciepła w dużej mierze podobny jest do innych urządzeń grzewczych, dlatego też posiadanie pompy ciepła niekoniecznie musi się wiązać z wyższymi kosztami związanymi z przeglądami urządzeń. Pełną listę firm z autoryzacją do przeglądów pomp ciepła można odnaleźć poprzez poniższą wyszukiwarkę: www.vaillant.pl.

Vaillant Vaillant Saunier Duval Sp. z o.o.
ul. 1 sierpnia 6A, budynek C
02-134 Warszawa
tel: +48 22 323 01 00
email: vaillant@vaillant.pl

[Vaillant, pompa ciepła, energooszczędność, system grzewczy, ogrzewanie budynków, serwis pompy ciepła, przegląd pompy ciepła, ogrzewanie]

   03.04.2019

Komentarze

(1)
Damian | 30.12.2019, 15:55
Warto też dodać żeby takie przeglądy serwisowe i ewentualne naprawy usterek odbywały się w miesiącach ciepłych
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Automatyka kotłów na pelety
 • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl