Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Toaleta dla niepełnosprawnych – jak uzyskać dofinansowanie i wyposażyć to pomieszczenie?

 ole.pl    |  1
Dostosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych często wymaga kompleksowego remontu. A to wiąże się z niemałym kosztem – nie tylko prac budowlanych, ale przede wszystkim odpowiedniego wyposażenia łazienki dla osób niepełnosprawnych. Na szczęście dostępne są dotacje dla niepełnosprawnych, które pozawalają na dofinansowanie aż 95% remontu! Postanowiliśmy zatem sprawdzić, jak można uzyskać takie dofinansowanie.

Toaleta dla niepełnosprawnych – jak uzyskać dofinansowanie?

O dofinansowanie remontu łazienki dla niepełnosprawnych można starać się z środków PFRON, czyli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W praktyce należy złożyć wniosek o „dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych”. Jednak, aby móc starać się o pieniądze z PFRON, należy spełnić kilka wymogów prawnych. O dofinansowanie remontu łazienki mogą starać się osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności (w przypadku dzieci i młodzieży w wieku do lat 16 – orzeczenie o niepełnosprawności). Rodzaj niepełnosprawności musi być potwierdzony (jeżeli nie jest określony w orzeczeniu) aktualnym zaświadczeniem lekarskim ze wskazaniem, że osoba „wymaga likwidacji barier architektonicznych”. Dodatkowo ubiegający się o dofinansowanie przystosowania łazienki dla niepełnosprawnych muszą być zameldowane na stałe w mieszkaniu, w którym ma być remont i posiadać zgodę wściela.

Wnioski o dofinansowanie remontu wc czy łazienki dla niepełnosprawnych należy składać w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie (PCPR) albo Miejskich Ośrodkach Pomocy Rodzinie (MOPR), które rozdzielają pomoc dla niepełnosprawnych z PFRON.

Łazienka dla niepełnosprawnych – na jakie dofinansowanie można liczyć?

Każde Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie posiada ograniczone środki z PFRON do wykorzystania w danym roku. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem remontu warto zasięgnąć tam szczegółowych informacji co do wysokości dofinansowania remontu łazienki dla niepełnosprawnych i konkretnych warunków jego przyznania.

Refundacja nigdy nie obejmuje 100% kosztów remontu łazienki dla niepełnosprawnych. Zgodnie z prawem, wysokość dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych, czyli m.in. dostosowania łazienki może wynosić do 95% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.

Co ważne, wniosek o dofinansowanie remontu łazienki dla niepełnosprawnych należy złożyć jeszcze przed jego rozpoczęciem. Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie nigdy nie zwracają kosztów poniesionych w związku z pracami wykonanymi przed przyznaniem środków i zawarciem umowy o dofinansowanie z PFRON. Dofinansowania do remontu z PFRON nie można przeznaczyć tylko na rzeczy niezbędne niepełnosprawnym. W praktyce oznacza to, że wnioskujący nie dostaną pieniędzy na wymianę wszystkich kafelków, bo są już niemodne. Ale dofinansowanie na wymianę części z nich na antypoślizgowe czy montaż uchwytów dla niepełnosprawnych już tak.

Udogodnienia dla niepełnosprawnych, czyli jak wyposażyć łazienkę?

Na co wydać pieniądze uzyskane z dofinansowania z PFRON dla osób niepełnosprawnych? Jakie udogodnienia dla niepełnosprawnych zastosować? – Podstawowym iakcesoriami w łazience dla niepełnosprawnych są poręcze i uchwyty dla niepełnosprawnych oraz siedzisko dla niepełnosprawnych pod prysznicem. Przydatnymi akcesoriami są także taborety, schodki oraz lustra uchylne. A w łazienkach dla osób niepełnosprawnych ruchowo zalecamy zastosowanie bezprogowego brodzika- mówi ekspert z serwisu ole.pl.

Jeżeli osoba niepełnosprawna planuje remont łazienki, warto aby złożyła wniosek o dofinansowanie z PFRON. Pieniądze uzyskane stamtąd pozwolą na zakup niezbędnych w łazience dla niepełnosprawnych udogodnień i ich instalacji.

   04.04.2019

Komentarze

(1)
KamMarek | 30.04.2019, 12:37
Mam taką podpowiedź dla osób starających się o takie dofinansowanie, przy składaniu wniosku w PFRON zapytajcie się na jakich zasadach będzie odbywał się odbiór łazienki. Dokładnie chodzi tu o to, że musicie mieć faktury na wszystko (to nic dziwnego) ale na przykład rozliczenie się z tych faktur już jest dziwne. Bo wszystko rozliczane jest po zakończeniu prac i końcowym odbiorze. U brata przyszedł pan z PFRON i kazał pokazać zakupione materiały, z płytkami czy osprzętem nie było problemów bo to widać ale z rurami, trójnikami i wszystkim tym czego nie widać już był problem mimo że są faktury pan powiedział, że nie uzna bo nie może stwierdzić czy faktycznie tyle poszło i czy w ogóle to zamontowaliśmy (paranoja). Dlatego warto przed rozpoczęciem prac to ustalić z PFRON i na przykład wezwać tego kto będzie odbierał przed montażem.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl