Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Artykuł sponsorowany

Stropy laminarne z recyrkulacją w sali operacyjnej

Strop laminarny z modułami recyrkulacyjnymi typu ULA.4 – przykład podłączenia z instalacją powietrza świeżego
Strop laminarny z modułami recyrkulacyjnymi typu ULA.4 – przykład podłączenia z instalacją powietrza świeżego
Fot. MED Technik Polska

Nowe Wytyczne do Projektowania dają podstawy do rozmowy z inwestorem odnośnie jakości wentylacji w szpitalach, ale również stanowią pomoc przy uzyskaniu odstępstwa w Sanepidzie na stosowanie recyrkulacji powietrza w salach operacyjnych.

Recyrkulacja to oszczędności nie tylko w zakresie eksploatacyjnym, ale również inwestycyjnym. To drugie jest wynikiem głównie faktu, iż pociąga za sobą mniejsze urządzenia, a zatem niższe koszty. Jest kilka sposobów na zrealizowanie recyrkulacji w obrębie sal operacyjnych. Wszystkie one opierają się na częściowym przejęciu powietrza wydostającego się ze stropu laminarnego i ponownym jego skierowaniu do komory rozprężnej stropu laminarnego.Jakie są korzyści z montażu stropów z rekuperacją w salach operacyjnych »

System recyrkulacji może być kłopotliwy do jego zrealizowania, jeśli droga transportu powietrza recyrkulowanego jest długa i skomplikowana. W standardowych rozwiązaniach może ono być zawracane już w obrębie sali operacyjnej w ściennych modułach recyrkulacyjnych (bardziej zaawansowane rozwiązanie) lub dopiero w urządzeniu nawiewno-wywiewnym. Pierwsze rozwiązanie jest dużo korzystniejsze, gdyż nie wymaga transportu całego powietrza recyrkulowanego do urządzenia nawiewno-wywiewnego. Cały obieg powietrza realizowany jest już w sali operacyjnej. Jednak i to rozwiązanie ma swoje minusy. Nie zawsze istnieje możliwość umieszczenia kilku modułów ściennych w sali operacyjnej i jeszcze połączenia go kanałami ze stropem laminarnym.

Firma WEISS TECHNIK, korzystając ze swojego wieloletniego doświadczenia, zaproponowała rozwiązanie, które przebija w swojej prostocie wszystkie poprzednie systemy recyrkulacji sal operacyjnych. Jest to innowacyjne rozwiązanie stropu laminarnego z wbudowanymi modułami recyrkulacyjnymi stanowiące integralną część konstrukcji stropu.

 

Powyższe rozwiązanie eliminuje całkowicie problem doprowadzenia kanałów z modułów recyrkulacyjnych do stropu laminarnego. Eliminuje również problem często kłopotliwego rozmieszczenia modułów ściennych na sali operacyjnej.

Strop laminarny z modułami recyrkulacyjnymi typu ULA.4 – przykład podłączenia z instalacją powietrza świeżego.
Przykład zastosowania stropu laminarnego z recyrkulacją ULA 32/32 o powierzchni około 9 m2 - schemat ideowy zastosowania.

Zatem system recyrkulacji oparty na stropach recyrkulacyjnych typu ULA firmy WEISS TECHNIK jest obecnie najłatwiejszym i najskuteczniejszym dostępnym na rynku. Dzięki jego zastosowaniu uzyskujemy wszystkie dostępne zalety w obecnie stosowanych systemach:

  • obniżone koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne poprzez stosowanie mniejszych urządzeń klimatyzacyjnych nawiewno-wywiewnych,
  • zmniejszenie do minimum kosztów i utrudnień związanych z prowadzeniem instalacji kanałowych.

Dodatkową zaletą stropów recyrkulacyjnych typu ULA jest zastosowanie przez firmę WEISS TECHNIK takiej konstrukcji stropu, iż przepływ strugi powietrza posiada większą prędkość w centralnej jego części (0,35 m/s) a mniejszą na jego obrzeżach (0,20 m/s). Taki przepływ powietrza skuteczniej eliminuje wszelkie zanieczyszczenia bezpośrednio nad stołem operacyjnym.

Opcjonalnie można zastosować takie rozwiązanie jak kurtyna powietrzna, która w odróżnieniu od obecnie stosowanych szklanych kurtyn bądź z PCV nie stanowi ograniczenia w  używaniu sprzętu medycznego w polu operacyjnym oraz eliminuje problem związany z myciem i dezynfekcją kurtyn.

Dodatkowo stropy te zostały wyposażone w system CPM (Continuous Particle Monitoring). W świetle nowych wytycznych dla sal klasy S1 należy monitorować czystość pyłową powietrza i zapewnić liczbę cząstek pyłu o wielkości ≥ 5 μm i ilości < 3520 w 1 m3, gdzie po przekroczeniu tej wartości automatyka stropów ULA.4 samoczynnie podnosi wydajność w modułach recyrkulacyjnych i rozrzedza powietrze nawiewane, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko infekcji pacjenta. Dodatkowo na bieżąco w postaci sygnalizacji świetlej, powiadamia personel o tym, czy operacja odbywa się w bezpiecznym środowisku w obrębie pola operacyjnego.

Stosowanie stropów recyrkulacyjnych typu ULA ma jednak pewne ograniczenie w zastosowaniu wynikające z jego konstrukcji. Otóż jego wysokość wynosi 480 mm, 550 mm lub 690 mm (w zależności od typoszeregu) co należy uwzględnić na etapie projektu. Zatem jeśli tylko wysokość sali operacyjnej pozwala nam na zastosowanie stropu laminarnego z modułem recyrkulacyjnym typu ULA, warto uprościć sobie trudy żmudnej pracy projektowej a przy tym obniżyć koszty inwestycyjne i eksploatacyjne całej instalacji.

 Chcę wiedzieć więcej o recylkulacji sal operacyjnych »

MEDTECHNIK MED Technik Polska Sp. z o.o.
ul. Marywilska 34i
03-228 Warszawa
tel.: +48 22 824 04 11
e-mail.: biuro@medtechnik.pl
   16.04.2019

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl