Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Jak działa przydomowa przepompownia ścieków?

Jak działa przydomowa przepompownia ścieków?
Jak działa przydomowa przepompownia ścieków?
Fot. pixabay.com

Podstawowym zadaniem przepompowni ścieków jest podnoszenie ścieków z niższego poziomu na wyższy. Domowe przepompownie spełniają tę funkcję, zwłaszcza kiedy nie ma możliwości wykonania kanalizacji grawitacyjnej. Z czego zbudowana jest przydomowa przepompownia ścieków i jaką wybrać?

Z czego zbudowana jest przydomowa przepompownia ścieków?

Przepompownia ścieków najczęściej składa się z obudowy, która stanowi szczelną komorę z dnem, a także pokrywy i włazu, który jest dobierany do ukształtowania i posadowienia terenu. Do przydomowej przepompowni ścieków bardzo często wykorzystywane są zbiorniki wykonane z polietylenu wysokiej gęstości (PEHD), o sztywności obwodowej od 4 kN/m2, przy średnicy 600–3000 mm i wysokości do 7000 mm. Oprócz tego zbiorniki mogą być wykonane z żywic poliestrowych (TWS) w zakresie średnic 800–2400 mm i wysokości do 7000 mm, z żelbetu B45 o średnicy 1000–3000 mm i wysokości do 7000 mm lub z polimerobetonu o średnicy 1000–2000 mm i wysokości 1000–10 000 mm.

Pobierz obrazki
Więcej o przepompowniach ścieków »

Układ tłoczenia i narzędzia zasilające przepompownie ścieków

Przepompownia oprócz zbiornika ma także układ tłoczenia, który opiera się na jednej lub dwóch pompach zatapialnych połączonych z instalacją tłoczną poprzez kolana sprzęgające. Osobno znajdują się urządzenia zasilające i sterujące, które zapewniają automatyczne kontrolowanie pracy pomp. Sterowanie najczęściej bazuje na układzie przekaźnikowym z możliwością alternatywnej pracy urządzeń. Pomiar poziomu ścieków wykorzystuje wyłączniki pływakowe.

Przepompownie wewnątrzbudynkowe

Na rynku dostępna są także przepompownie wewnątrzbudynkowe, które spełniają swoje zadanie bez trudu i co ważne znajdują się poniżej poziomu kanalizacji np. w piwnicy. Tego typu przepompownie wykorzystują automatyczną pracę pompy ze sterowaniem za pomocą sondy. Ważny jest przy tym zbiornik z tworzywa sztucznego oraz odpowiednie króćce przyłączeniowe dopływu i odpowietrzania. W momencie uzyskania określonego poziomu ścieków nastąpi załączenie pompy i ścieki zostaną wtłoczone powyżej poziomu zalewania do kanału. Zakręcany otwór rewizyjny skutecznie zabezpiecza zbiornik przed wydostawaniem się nieprzyjemnych zapachów. Przepompownie wewnątrzbudynkowe mogą być wyposażone w czujnik alarmowy, a nawet wpięte do systemu zarządzania budynkiem i skomunikowane z użytkownikiem lub nadzorem poprzez aplikacje na urządzeniach mobilnych.

Pompy do przepompowni ścieków

Przepompownie transportujące ścieki do prawidłowego działania potrzebują pompy. Pompy dostępne są z mocami od 1,4 do 5,5 kW i wykonane z wolnym przelotem. Oferowane są też pompy do pracy ciągłej o mocy od 1,4 do 4,5 kW, gdy zajdzie potrzeba tłoczenia również wody opadowej do kanalizacji ogólnospławnej. Są to kompletne zestawy w wersji jedno- lub dwupompowej wraz z urządzeniem sterowniczym i zabezpieczeniem przeciwzalewowym, zasuwą odcinającą i armaturą z tworzywa sztucznego lub żeliwa. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy do przepompowni ścieków?

Wybierając pompę należy zwrócić uwagę na to, jakie ma być jej przeznaczenie oraz jaki rodzaj cieczy będzie pompować – ścieki szare czy czarne. Należy też zwrócić uwagę na obliczeniowy punkt pracy i mocy pompy, ważna jest całkowita wydajność podnoszenia ścieków. Obliczając ten parametr, bierze się pod uwagę wielkość strat, jakie mogą wystąpić na przewodzie tłocznym, oraz wysokość topograficzną. Trzeba również pamiętać, że zapewnienie minimalnej prędkości przepływu (co najmniej 0,7 m/s) zapobiega powstawaniu osadów i zatykaniu przewodów. Optymalna wydajność pompy pracującej w przydomowej oczyszczalni ścieków to ok. 4–5 l/s.

[przepompownia ścieków, oczyszczanie ścieków, przydomowa przepompownia ścieków, ścieki, pompa do ścieków, pompa, oczyszczalnia ścieków, przepompownie wewnątrzbudynkowe]

   17.04.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl