Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nowe wydanie Wytycznych CNBOP-PIB „Systemy oddymiania klatek schodowych”

New edition of the CNBOP-PIB Guidelines „Smoke removal systems for staircases”
W artykule omówione zostało II wydanie Wytycznych CNBOP-PIB „Systemy oddymiania klatek schodowych”
W artykule omówione zostało II wydanie Wytycznych CNBOP-PIB „Systemy oddymiania klatek schodowych”
Fot. CNBOP-PIB

Systemy oddymiania klatek schodowych powinny być budowane tak, aby zapewniać możliwie najwyższą efektywność w największej liczbie przypadków, jakie mogą się wydarzyć podczas ewakuacji lub akcji gaśniczej konkretnego obiektu. Na konieczność stosowania bardziej zaawansowanych rozwiązań systemów oddymiania klatek schodowych wskazują m.in. wnioski z badań oraz przebieg akcji ratowniczych. Zasady projektowania, konstruowania i funkcjonowania skutecznych rozwiązań tego typu opisane zostały w Wytycznych CNBOP-PIB 0003, które zostały znowelizowane w marcu br.

W artykule:

• Korekta definicji
• Zmiany w rozdziałach 3 i 4
• Korekta rozdziału 6
• Korekty w rozdziale 7 i 10

Wytyczne CNBOP-PIB [4] opisują zasady funkcjonowania i projektowania systemów oddymiania klatek schodowych w budynkach, w których zastosowanie tych systemów jest wymagane przez przepisy techniczno-budowlane. W okresie, jaki minął od opublikowania pierwszego wydania Wytycznych, nastąpiła istotna pod względem zabezpieczenia klatek schodowych nowelizacja zapisów zawartych w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych (WT) [2]. Konsekwencją tych zmian stała się konieczność wprowadzenia korekty niektórych zapisów tytułowego standardu. 

Przy okazji drugiego wydania Wytycznych uwzględniona została również część postulatów i wniosków wynikających z licznych dyskusji oraz powtarzających się pytań, jakie pojawiły się po opublikowaniu dokumentu. Wprowadzone zmiany dotyczą, oprócz aktualizacji wymagań przepisów techniczno-budowlanych, głównie doprecyzowania niektórych definicji oraz metodyki doboru wielkości urządzeń wykonawczych systemów oddymiania klatek schodowych. 

Czytaj też: Oddymianie klatek schodowych wspomagane sterowanym nawiewem. Dlaczego warto stosować takie rozwiązanie >>

W tym miejscu należy po raz kolejny podkreślić, że zapisane w Wytycznych wielkości obliczeniowe oparte są na wynikach badań in situ oraz analiz numerycznych funkcjonowania systemów oddymiania klatek schodowych. Jako dokument opracowany przez grupę fachowców w oparciu o badania naukowe, zapisy Wytycznych dotyczą właściwości funkcjonalnych urządzeń służących do wentylacji pożarowej, o których mowa w § 208 ust. 2 pkt 2 ppkt d) rozporządzenia WT [2] i stanowią zasady wiedzy technicznej określone w art. 5 ust. 1 ustawy Prawo budowlane [1].


Korekta definicji

Zgodnie z licznymi zapytaniami i sugestiami w nowym wydaniu Wytycznych skorygowane i uzupełnione zostały niektóre definicje podstawowych pojęć.

Najważniejsze doprecyzowanie dotyczyło definicji oddymiania z nawiewem mechanicznym – obecnie jednoznacznie zwraca się uwagę, że przed uruchomieniem systemu nawiewu musi zostać w pełni otwarta klapa dymowa lub ścienne urządzenie oddymiające. Zmiana definicji jest skutkiem licznych pytań dotyczących konfiguracji urządzeń wykonawczych systemu oraz zagrożeń związanych z brakiem pełnego otwarcia urządzenia oddymiającego.

W definicji obliczeniowego strumienia powietrza nawiewanego do klatki schodowej usunięty został przymiotnik „minimalny”. Zmiana ta podyktowana była koniecznością bardziej precyzyjnego określenia definiowanej wielkości. Chodzi tu bowiem nie o wydajność, jaką w warunkach pożaru musiał co najmniej zapewniać zespół nawiewny, ale o strumień, jaki zagwarantować musiał zespół napowietrzający dla skutecznej realizacji, opisanych w rozdziale 4 Wytycznych, wymagań funkcjonalnych systemu. Zmieniające się podczas pożaru temperatura i ilość gazów pożarowych oraz poziom szczelności klatki schodowej skutkują dużą zmiennością przepływu przez urządzenia oddymiające. Przeprowadzone badania i symulacje wskazują, że w czasie rozwiniętego pożaru, kiedy dym może swobodnie napływać do klatki schodowej, jego ilość może być na tyle duża, iż utrzymanie przepływu przez urządzenie oddymiające wymaga ograniczenia wydajności znacznie poniżej wielkości obliczeniowej instalacji nawiewnej.

Wprowadzona została również nowa definicja nawiewu mechanicznego. Brzmi ona następująco: nawiew o zmiennej wydajności, zapewniającej przepływ objętościowy mieszaniny powietrza i dymu przez urządzenie oddymiające na stałym poziomie niezależnie od czynników towarzyszących rozwojowi pożaru.

Na konieczność stosowania instalacji nawiewnej o regulowanej wydajności wyraźnie wskazują wyniki badań obiektowych i analiz numerycznych. Problem ten wraz z uzasadnieniem opisany został szerzej w „Rynku Instalacyjnym” 3/2019 [3]. Wspomnieć należy jedynie o fakcie, że dla zachowania bezpieczeństwa osób znajdujących się w budynku przy zmiennych warunkach przepływu powietrza i dymu podczas rozwijanych się pożarów i przy ciągle zmieniającej się szczelności klatki schodowej regulacja taka jest w pełni uzasadniona.

Zmiany w rozdziałach 3 i 4

Zmiany w WT [2] znalazły swoje odzwierciedlenie w korekcie zapisów rozdziału 3 i 4 Wytycznych. Wprowadzone zmiany mają tu wyłącznie charakter dostosowania wymagań opisanych w Wytycznych do aktualnych wymagań przepisów techniczno-budowlanych. W rozdziale 3 znajduje się obecnie opis wymagań dotyczących stosowania urządzeń służących oddymianiu klatek schodowych zgodny ze znowelizowanym brzmieniem § 245 Warunków Technicznych [2].

Charakter dostosowania do aktualnych przepisów mają także korekty w rozdziale 4. Tytuł podrozdziału 4.5 zmieniony został w taki sposób, że zamiast budynków użyteczności publicznej dotyczy on budynków średniowysokich i niskich, zawierających strefy pożarowe ZL I, ZL II, ZL III i ZL V. W klatkach schodowych wymienionych budynków, stanowiących drogi ewakuacyjne dla pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi (okres przebywania tych samych osób w ciągu doby trwa co najmniej 2 godziny), znajdujących się w strefach pożarowych ZL I, ZL II, ZL III lub ZL V, należy stosować system oddymiania z nawiewem mechanicznym.

Do rozdziału 4 wprowadzony został również podrozdział 4.6 dotyczący wymagań w zakresie oddymiania klatek schodowych w budynkach średniowysokich i niskich zawierających strefy pożarowe PM (produkcyjne lub magazynowe). Dla tego typu obiektów standard zaleca: w budynkach średniowysokich oraz w tych niskich, w których dopuszczalna długość dojścia ewakuacyjnego nie jest przekroczona dzięki oddymianiu, stosowanie systemu oddymiania z nawiewem mechanicznym, a w pozostałych niskich – systemu grawitacyjnego.

Korekta rozdziału 6

Podrozdziały od 6.1 do 6.3 zachowały pierwotne brzmienie, jednak skutkiem zmiany wymagań dotyczących m.in. poziomu szczelności klatki schodowej (wprowadzenia obowiązku stosowania drzwi dymoszczelnych) było wprowadzenie korekty podrozdziału 6.4.3 dotyczącego wyznaczenia ilości powietrza na potrzeby mechanicznego nawiewu kompensacyjnego.

Autorzy Wytycznych opisali tu jednoznacznie sposób funkcjonowania mechanicznego nawiewu kompensacyjnego. Nawiew ten powinien utrzymywać stałą prędkość przepływu powietrza przez otwór odprowadzający dym na zewnątrz, niezależnie od zmiennych w czasie wielkości nieszczelności (np. ucieczka powietrza powodowana przez cykliczne otwieranie drzwi na parterze, kondygnacjach budynku), zmiany gęstości gazów pożarowych oraz wpływu wiatru na przepływ mieszaniny dymu i powietrza przez otwory oddymiające.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[systemy oddymiania klatek schodowych, systemy różnicowania ciśnienia, wentylacja pożarowa, CNBOP-PIB, wentylacja, oddymianie, ochrona przeciwpożarowa]

   18.04.2019
dr inż.  Grzegorz Kubicki
dr inż.  Grzegorz Kubicki
Wydział Inżynierii Środowiska, Zakład Klimatyzacji i Ogrzewnictwa Politechniki Warszawskiej Prowadzi Podyplomowe Studia "Systemy oddymiania budynków – wentylacja pożarowa" przy udziale Szkoły G... więcej »
mgr inż.  Izabela Tekielak-Skałka
mgr inż.  Izabela Tekielak-Skałka
Doktorantka Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Kierownik Działu Badań i Rozwoju firmy SMAY Sp. z o.o. więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl