Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Artykuł sponsorowany

Wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła – OXeN

Wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła
Wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła
Fot. Flowair

Odpowiednia jakość powietrza w budynku jest konieczna do dobrego samopoczucia osób w nim przebywających. Powietrze zanieczyszczone, o nieodpowiedniej temperaturze czy wilgotności, o zbyt dużym stężeniu CO2 negatywnie wpływa na naszą wydajność pracy, skupienie i samopoczucie. Utrzymanie określonych parametrów powietrza wymagane jest również przy wielu procesach produkcyjnych czy w trakcie przechowywania różnego rodzaju towarów.

Aby sprostać powyższym wymaganiom, konieczne jest stałe dostarczanie do obiektu świeżego powietrza wraz z jego obróbką cieplną. Dostarczane powietrze powinno być oczyszczone z pyłów i substancji szkodliwych dla zdrowia. W obecnych czasach, gdy w każdej dziedzinie życia dąży się do zwiększenia sprawności energetycznej urządzeń, konieczność stosowania wentylacji z odzyskiem ciepła to już nie tylko dobra wola użytkownika. Dyrektywy Unii Europejskiej czy rozporządzenia wymuszają na inwestorach stosowanie energooszczędnych rozwiązań.

Co więcej, od 1 stycznia 2018 roku zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) nr 1253/2014 z dnia 7 lipca 2014 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla systemów wentylacyjnych (Dz.Urz. UE L 337/8) minimalna sprawność cieplna wszystkich systemów wentylacyjnych nawiewno-wywiewnych do budynków niemieszkalnych musi wynosić 73% (sprawność powinna być wyznaczona przy różnicy temperatury między powietrzem nawiewanym a powietrzem usuwanym wynoszącej 20 K oraz przy maksymalnym zbilansowanym strumieniu powietrza nawiewanego i wywiewanego).

System wentylacji powinien zapewniać użytkownikom komfort, a zatem nie powodować przeciągów, dostarczać powietrze o odpowiedniej temperaturze i nie generować uciążliwego hałasu. Z takich właśnie założeń wyszli projektanci jednostek wentylacyjnych OXeN. Zostały one stworzone po to, aby ułatwić projektowanie, montaż i obsługę urządzeń wentylacyjnych. OXeN nie wymaga prowadzenia jakichkolwiek dodatkowych kanałów rozprowadzających powietrze czy montażu specjalistycznej automatyki. To urządzenie kompaktowe, od razu gotowe do pracy.

Systemy wentylacji mechanicznej dostępne na rynku można podzielić ze względu na sposób montażu na dwa główne rodzaje:

  • AHU (ang. Air Handling Unit), czyli centrale wentylacyjne, w których dystrybucja powietrza odbywa się za pomocą sieci kanałów wentylacyjnych,
  • zdecentralizowana wentylacja bezkanałowa– urządzenia tego typu montowane są do przegród zewnętrznych budynku, ścian lub podstropowo, a powietrze bezpośrednio z urządzenia nawiewane jest do strefy przebywania ludzi.

Cechy wentylacji bezkanałowej 

Systemy wentylacji bezkanałowej są dużo prostsze w montażu i eksploatacji. Jednostka wentylacyjna OXeN znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie nieuzasadnione jest prowadzenie instalacji kanałowej – w obiektach przemysłowych lub budynkach użytku publicznego, takich jak magazyny, sklepy czy hale wystawiennicze. Jedynym ograniczeniem mogą być budynki, w których wyodrębniono dużą liczbę pomieszczeń. W tym wypadku dystrybucja kanałami będzie bardziej uzasadniona niż stosowanie oddzielnych urządzeń w każdym pomieszczeniu. OXeN jest również idealnym rozwiązaniem dla obiektów poddawanych renowacji. Architektura takich budynków często uniemożliwia prowadzenie kanałów czy instalowanie dodatkowych konstrukcji montażowych. Lekka i zwarta konstrukcja jednostek OXeN wychodzi naprzeciw takim ograniczeniom.

Wentylacja obiektów pociąga za sobą znaczne koszty związane z instalacją oraz eksploatacyjne. OXeN pozwala na ich znaczne obniżenie – brak potrzeby prowadzenia instalacji kanałowej, mniejsze zapotrzebowanie energetyczne to tańszy kocioł, pompy oraz instalacja, a także tańszy transport i magazynowanie (OXeN został zaprojektowany tak, aby zmieścił się na jednej palecie wraz ze wszystkimi akcesoriami oraz automatyką). Dwustopniowy odzysk energii cieplnej z powietrza usuwanego zapewnia wysoką sprawność, dzięki czemu koszty eksploatacyjne również są dużo niższe.

Bardzo ważną zaletą tego rozwiązania jest zdecentralizowanie wentylacji – wyłączenie z pracy jednej z jednostek nie wpływa na pracę pozostałych, dzięki czemu nie występują przerwy w dostarczeniu świeżego powietrza do obiektu, co jest zagrożeniem przy centralach wentylacyjnych. Co więcej, urządzenia OxeN są niezależnymi jednostkami, ale ich sterowanie może odbywać się centralnie z jednego miejsca.

Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od wielu czynników, a każdy budynek wymaga indywidualnej analizy. Każdy system powinien być jednak wyposażony w efektywny układ odzysku ciepła, który pozwoli obniżyć koszty eksploatacyjne i będzie zgodny z obowiązującymi przepisami.

Flowair FLOWAIR Głogowski i Brzeziński Sp.j.
ul. Chwaszczyńska 135
81-571 Gdynia
tel.: +48  58 627 57 25
e-mail.: info@flowair.pl
   23.04.2019

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl