Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ochrona przed wtórnym zanieczyszczeniem wody w instalacjach

Izolator sieciowy z możliwością nadzoru – zawór antyskażeniowy BA
Izolator sieciowy z możliwością nadzoru – zawór antyskażeniowy BA
Fot. Socla
Ciąg dalszy artykułu...

Izolatory sieciowe z możliwością nadzoru (zawory antyskażeniowe BA) – takie jak np. BA4760 z oferty firmy Socla oraz F.405 i F.406 firmy Zetkama – charakteryzują się ciekawą konstrukcją. Składają się z dwóch zaworów zwrotnych i komory pośredniej. Jeśli wystąpi przepływ zwrotny, komora pośrednia jest opróżniana, co powoduje powstanie tzw. pozornej przerwy powietrznej. Dzięki temu strefy zasilania i odpływu są oddzielane. Zastosowanie tłokowego zaworu spustowego komory pośredniej przyczynia się do niezawodności urządzenia. Precyzyjna konstrukcja jest wrażliwa na zanieczyszczenia mechaniczne wody (np. piasek, rdza). Dlatego norma [2] jednoznacznie mówi, że w zespole zabezpieczającym klasy BA musi znaleźć się filtr siatkowy (oprócz niego wymagane są dwa zawory odcinające). Filtr siatkowy może, zależnie od konstrukcji, zatrzymać do 80–90% cząstek stałych, jeśli został prawidłowo dobrany do rodzaju instalacji, jakości wody i warunków pracy. F.821 produkcji firmy Zetkama może być stosowany jako zabezpieczenie dla zaworów antyskażeniowych różnych producentów. 

Z kolei firma Watts zaleca dla swoich urządzeń BA filtr F21NOR, z korpusem z mosiądzu i wymienną siatką ze stali nierdzewnej. Filtr z gwintem wewnętrznym ½–2” przystosowany jest do pracy z kilkoma średnicami rur, a jego zdolność filtrowania wynosi 500 µm. Brak filtra w zespole zaworu BA może spowodować utratę gwarancji na zawór antyskażeniowy.

Zestaw wodomierzowy z zaworem skośnym
Zestaw wodomierzowy z zaworem skośnym na napływie i zaworem skośnym zaporowo­‐zwrotnym antyskażeniowym na wypływie /Fot. EWE Armatura/

Czytaj też: Uzdatnianie wody w przemyśle – jak zapewnić odpowiednie parametry wody? >>

Brak wyposażenia hydraulicznego jest ważnym, ale nie jedynym błędem projektowo-montażowym. Podstawowym warunkiem prawidłowego doboru zespołu zabezpieczającego jest uwzględnienie kategorii płynów potencjalnie zagrażających instalacji. Kategoria płynu jest podstawą wyboru zespołu zabezpieczającego, który powinien znaleźć się na początku wewnętrznej instalacji wodociągowej (za wodomierzem) oraz na odgałęzieniach zasilających wyposażenie specjalne i/lub dodatkowe, część usługową i/lub produkcyjną oraz inne urządzenia technologiczne. Zespoły zabezpieczające dla urządzeń pobierających wodę z instalacji są wbudowane w urządzenie.

Zestaw wodomierzowy z zaworem skośnym
Zestaw przyłączeniowy przydatny na budowie – zawiera wodomierz oraz armaturę odcinającą i antyskażeniową (z izolatorem przepływów zwrotnych BA) /Fot. EWE Armatura/

Zespołów zabezpieczających nie można zastępować podczas montażu innymi urządzeniami na zasadzie 1:1. Wynika to choćby z faktu, że zespoły różnią się stratami ciśnienia. Przykładowo dla samych zaworów EA wynoszą one poniżej 0,1 bara, a dla zaworów BA – od 0,7 do 0,9 bara. Należy do tego dodać straty ciśnienia na wyposażeniu hydraulicznym – dla zaworu EA jest to zawór odcinający, a dla zaworów BA i CA – dwa zawory odcinające i filtr siatkowy. Mimo tych różnic problemem jest czasem stosowanie „tańszych zamienników” przez kreatywnych instalatorów lub inwestorów, np. zastępowanie zaworów BA zaworami EA lub zaworów EA zwykłymi zaworami zwrotnymi (niespełniającymi wymogów normy). Praktyka taka może spowodować, że instalacja nie zostanie odebrana, a koszt jej wykonania będzie wyższy ze względu na konieczność wymiany urządzeń.Nawet jeśli w instalacji znajduje się urządzenie odpowiednie do kategorii płynu i zgodne z normą, zdarza się, że jest ono przewymiarowane. Średnica zaworu może być bowiem mniejsza od średnicy przewodu, powinna więc być dobierana według charakterystyki hydraulicznej.

Istotnym zagadnieniem jest też prawidłowy montaż zaworu. Zaleca się poziomy, ale np. zawór EA może być montowany w pionie lub pod innym kątem, pod warunkiem że słup wody powracającej będzie dociskał grzybek do gniazda zaworu. Miejsce i sposób montażu muszą zapewniać zabezpieczenie przed zalewaniem, odprowadzenie wody do kanalizacji i nadzór – inspekcję, która zgodnie z Prawem budowlanym [3] powinna się odbywać przynajmniej raz do roku. 

Wiele firm ma w ofercie oprócz zaworów gotowe zestawy wodomierzowe z zaworami, np. EWE Armatura proponuje zestawy wodomierzowe przeznaczone do wody pitnej i dostępne w różnych wersjach i wymiarach dla wszystkich powszechnie stosowanych wodomierzy. Są one wyposażone w kulowe zawory odcinające, zawory skośne odcinające, skośne zawory zaporowo-zwrotne antyskażeniowe lub stożkowo-membranowe zwrotne zawory antyskażeniowe. Oferowane są też gotowe zestawy na budowy – w ich skład wchodzi pełna oferta armatury: zawory i zabezpieczenia antyskażeniowe oraz opomiarowanie: wodomierze. Z kolei Ferro oferuje zestawy nawet z wodomierzem, np. zestaw do domu jednorodzinnego zawierający nie tylko zawór antyskażeniowy ZZA0 typu EA (ciśnienie nominalne: 10 barów, temperatura pracy: do 65°C), ale też zawór kulowy KP pełniący funkcję zaworu odcinającego.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2015, poz. 1422, z późn. zm.).
  2. PN-EN 1717:2003 Ochrona przed wtórnym zanieczyszczeniem wody w instalacjach wodociągowych i ogólne wymagania dotyczące urządzeń zapobiegających zanieczyszczeniu przez przepływ zwrotny.
  3. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU 2018, poz. 1202, 1276, 1496 i 1669).
  4. Materiały firm: Caleffi, EWE, Ferro, Gebo, Socla, Watts, Zetkama.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   23.04.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl