Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Do czego służy szafa klimatyzacyjna?

Szafa klimatyzacyjna typu in-row
Szafa klimatyzacyjna typu in-row
Fot. archiwum RI

Obecnie prawie w każdym domu montowana jest klimatyzacja. Do budynków mieszkalnych wystarczy zamontować jedno urządzenie klimatyzacyjne, które wyreguluje temperaturę oraz dostarczy powietrze, którego mieszkańcy potrzebują. Do większych pomieszczeń, zwłaszcza tam, gdzie ważny jest komfort pracowników lub urządzeń np. sale szpitalne czy serwerownie, należy zainwestować w większą jednostkę klimatyzacyjną tzn. szafę klimatyzacyjną.

Co to jest szafa klimatyzacyjna?

Szafa klimatyzacyjna najczęściej wykorzystywana jest w centrach informatycznych, technologicznych, szpitalach, w archiwum czy laboratoriach. Szafy klimatyzacyjne pojawiają się w pomieszczeniach, w których bardzo ważne jest utrzymanie dobrej jakości powietrza. Mowa tutaj o temperaturze, czystości i wilgotności powietrza. Szafa klimatyzacyjna dba również o zapewnienie odpowiedniej temperatury urządzeniom elektronicznym. Przekroczenie maksymalnej dopuszczalnej temperatury urządzenia jest jedną z najczęstszych przyczyn poważnych awarii, na co zazwyczaj nikt nie jest w stanie sobie pozwolić. Dlatego szafa klimatyzacyjna musi być niezawodna i skuteczna w odbieraniu zysków ciepła niezależnie od panujących warunków (np. temperatury zewnętrznej czy wewnętrznej). Nowoczesne szafy klimatyzacyjne można skonfigurować w taki sposób, aby jak najlepiej dopasować je do specyfiki miejsca, w którym są użytkowane.

Pobierz obrazki
Więcej o szafach klimatyzacyjnych »

Działanie szafy klimatyzacyjnej

Nowoczesne szafy klimatyzacyjne muszą spełniać wiele wymogów. Muszą być skuteczne i niezawodne w odprowadzaniu najczęściej dużych zysków ciepła (high density) oraz być przy tym energooszczędne i zużywać mało energii. Takie duże wymagania sprawiają, że coraz częściej korzysta się z systemów redundantnych, czyli uzupełnienia każdej szafy klimatyzacyjnej o jej odpowiednik, który w razie awarii może w krótkim czasie przejąć jej zadania. Do chłodzenia urządzeń elektronicznych wykorzystuje się najczęściej szafy klimatyzacyjne tzw. precyzyjne, które mają w sobie agregat wody lodowej.

Parametry szafy klimatyzacyjnej

Obecnie szafy klimatyzacyjne cechują się zintegrowaniem wszystkich elementów elektrycznych i hydraulicznych w jednej obudowie. Możliwa jest fabryczna instalacja m.in. obiegu free coolingu, podstawowych pomp, napędów o zmiennej prędkości czy zbiorników wody. Dzięki temu poziom dostępności jest większy, a rozwiązania takie jak wbudowany automatyczny przełącznik toru zasilania (gwarancja zasilania z dwóch źródeł), przyłącze do dodatkowego zewnętrznego zasilacza UPS czy komunikacja sieciowa bez urządzenia master lub zewnętrznego zmniejsza awaryjność urządzenia.

Szafa klimatyzacyjna precyzyjna

Szafę klimatyzacji precyzyjnej najlepiej jest wybrać z agregatami wody lodowej w strefie HD, które dzielą się na klimatyzację in-row oraz klimatyzację z nadmuchem pod podłogę. Klimatyzacja in-row to szafy, które ustawione są w pomieszczeniu, w rzędach tworząc tzw. zimne i ciepłe korytarze, które muszą być wyraźnie rozdzielone. Przepływy powietrza w takim rozwiązaniu uzależnione są od rozmieszczenia szaf – bez przerwy technologicznej nie można zatem zmienić ich ustawienia. Rozwiązanie to pochłania także więcej cennej przestrzeni. Natomiast w rozwiązaniu nadmuchu pod podłogę, zimne powietrze doprowadzane jest do każdego punktu szafy, a otwarta strefa gorąca stanowi swego rodzaju bufor, przejmujący ciepło podczas ewentualnej awarii klimatyzacji. Wpływa także na bardziej równomierny niż w przypadku klimatyzacji rzędowej rozkład ciepła w samej szafie. W przypadku stosowania nadmuchu przez podłogę bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej dystrybucji powietrza.

Wybierając szafę klimatyzacyjną, warto sprawdzić, jak dużo powietrza będzie musiała „przefiltrować”. Warto skorzystać z opcji free cooling, która redukuje pobór energii przy niskiej temperaturze zewnętrznej. Ponadto szafa musi być ergonomiczna i energooszczędna. Należy też pamiętać, że dla prawidłowego funkcjonowania systemu niezbędne są regularne przeglądy wszystkich jego elementów i podzespołów, np. szczelności przewodów chłodniczych czy zużycia filtrów.

[szafa klimatyzacyjna, wentylacja, klimatyzacja, jakość powietrza, szafa klimatyzacji precyzyjnej, wentylacja pomieszczenia, szafa klimatyzacyjna do serwerowni, klimatyzacja precyzyjna]

   26.04.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl