RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

„Czyste Powietrze” – wymiana kotła kontra kompleksowa termomodernizacja

„Clean Air” – boiler replacement versus comprehensive renovation

Rys. 1. Zasada „trias energetica” – najbardziej zrównoważona jest energia zaoszczędzona
Źródło: Politechnika w Delft

Rys. 1. Zasada „trias energetica” – najbardziej zrównoważona jest energia zaoszczędzona


Źródło: Politechnika w Delft

Program „Czyste Powietrze” nie premiuje wielkości redukcji zapotrzebowania na energię i emisji zanieczyszczeń. W odróżnieniu od samej wymiany kotła kompleksowa termomodernizacja pozwala znacząco ograniczyć energochłonność i tym samym emisję oraz zwiększyć komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Celowe jest zachęcanie właścicieli budynków jednorodzinnych do podejmowania kompleksowych działań termomodernizacyjnych poprzez uzależnienie wysokości dotacji czy oprocentowania pożyczki od uzyskiwanego efektu.

Zobacz także

ECO Comfort Dofinansowanie ekologicznego ogrzewania – Sprawdź jak je uzyskać!

Dofinansowanie ekologicznego ogrzewania – Sprawdź jak je uzyskać! Dofinansowanie ekologicznego ogrzewania – Sprawdź jak je uzyskać!

W wielu gminach ruszył program dofinansowania ekologicznego ogrzewania. Jest to forma pomocy dla osób posiadających stare piece. Ekologiczne ogrzewanie jest droższe od ogrzewania starego typu, kiedy to...

W wielu gminach ruszył program dofinansowania ekologicznego ogrzewania. Jest to forma pomocy dla osób posiadających stare piece. Ekologiczne ogrzewanie jest droższe od ogrzewania starego typu, kiedy to w piecu spalane były, w ramach oszczędności, śmieci czy węgiel niskiej jakości. Dlatego niektóre gminy uruchomiły również Programy osłonowe mające pomóc w pokryciu kosztów eksploatacji ekologicznego ogrzewania.

Termo Organika Sp. z o.o. Wiosna – idealny czas na ocieplanie domu!

Wiosna – idealny czas na ocieplanie domu! Wiosna – idealny czas na ocieplanie domu!

Każdy dom powinien być ciepły zimą i chłodny latem. Bez uciążliwych rachunków za ogrzewanie i bez klimatyzacji. Naprawdę można mieć taki dom, pod warunkiem, że jego bryła będzie mieć solidną warstwę termoizolacji...

Każdy dom powinien być ciepły zimą i chłodny latem. Bez uciążliwych rachunków za ogrzewanie i bez klimatyzacji. Naprawdę można mieć taki dom, pod warunkiem, że jego bryła będzie mieć solidną warstwę termoizolacji w Kompletnym Systemie Ocieplenia.

REGULUS-system Wójcik s.j. Termomodernizacja w walce ze smogiem

Termomodernizacja w walce ze smogiem Termomodernizacja w walce ze smogiem

Po to, aby skutecznie walczyć ze smogiem, musimy działać na kilku płaszczyznach. Co w tym kierunku może zrobić każdy z nas? Najważniejszy krok to termomodernizacja.

Po to, aby skutecznie walczyć ze smogiem, musimy działać na kilku płaszczyznach. Co w tym kierunku może zrobić każdy z nas? Najważniejszy krok to termomodernizacja.

W artykule:

• Trias energetica
• Analizowany budynek
• Warianty modernizacji budynku i uzyskane wyniki

Poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery z istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych to jeden z głównych celów programu „Czyste Powietrze”. Warunkiem uczestnictwa w programie jest wymiana lub posiadanie źródła ciepła spełniającego najnowsze wymagania z zakresu efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń. Dla kotłów kondensacyjnych to minimalna klasa efektywności energetycznej A. Kotły na paliwo stałe muszą spełniać założenia dyrektywy Ekoprojekt (Ecodesign), czyli wymagania określone w rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1189 [1].

Posiadanie lub wymiana kotła na spełniający określone w programie wymagania otwiera drogę do uzyskania dofinansowania na termomodernizację przegród zewnętrznych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, a także pożyczki na zastosowanie instalacji odnawialnych źródeł energii – kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Niestety konstrukcja programu nie zachęca do podejmowania działań bardziej kompleksowych. Wysokość dotacji lub oprocentowanie pożyczki nie są uzależnione od skali i efektu (w postaci oszczędności energii i redukcji emisji zanieczyszczeń) podejmowanych działań, a jedynie od wykazanego dochodu. Rodzi się zatem pytanie, czy beneficjenci wymieniający stare kotły podejmą jednocześnie prace mające na celu podniesienie standardu energetycznego budynków? Co zrobić, żeby podejmowane działania przyniosły trwałe efekty w postaci poprawy jakości powietrza oraz wymierne korzyści dla właścicieli budynków jednorodzinnych?

Trias energetica

Dopuszczenie wyłącznie wymiany źródła ciepła, bez określania wymagań dla standardu energetycznego budynku, jest sprzeczne z koncepcją zrównoważonego gospodarowania energią „trias energetica” (rys. 1), która mówi wprost, że najbardziej zrównoważona energia to energia zaoszczędzona. W myśl tej zasady na początku minimalizujemy zapotrzebowanie na energię (użytkową) przy zachowaniu komfortu cieplnego i parametrów jakościowych oraz ilościowych dostosowanych do potrzeb użytkownika. Mniejsze zapotrzebowanie będzie łatwiejsze do zaspokojenia i tańsze. Następnie projektujemy instalacje oparte w pierwszej kolejności na odnawialnych źródłach energii. Jeśli to nie wystarczy, sięgamy do wysoko­spraw­nych systemów opartych na źródłach konwencjonalnych.

Kolejność ta jest szczególnie ważna w przypadku termomodernizacji budynków o niskiej efektywności energetycznej. Według najnowszych badań [2] 40,8% budynków jednorodzinnych w Polsce to budynki nieocieplone i ogrzewane z dominującym udziałem kotłów na paliwo stałe. Kolejne 22,2% stanowią budynki słabo ocieplone z przeważającym udziałem kotłów na paliwo stałe. Łącznie standard prawie 3,5 mln budynków jednorodzinnych określa się jako bardzo niski lub niski. W dużej mierze to właśnie do właścicieli tej grupy budynków kierowany jest program „Czyste Powietrze”.

Analizowany budynek

W październiku 2017 roku na Politechnice Warszawskiej zaprezentowano raport „Określenie głównych zalet ocieplania budynków istniejących oraz wpływu termomodernizacji na ograniczenie smogu (niskiej emisji)” [3]. Porównano w nim trzy warianty termomodernizacji budynku jednorodzinnego wybudowanego w 1980 roku w Warszawie. Charakteryzuje się on architekturą oraz rozwiązaniami konstrukcyjno-materiałowymi typowymi dla budownictwa jednorodzinnego sprzed 1989 roku.

Budynek został wybudowany w technologii tradycyjnej, ma dwie kondygnacje nadziemne i jest całkowicie podpiwniczony. Ściany są murowane ze słabo wentylowaną szczeliną powietrzną. Stropy międzykondygnacyjne oraz konstrukcja stropodachu pełnego zostały wykonane w technologii stropu gęstożebrowego DZ-3. W tabeli 1 przedstawiono dane geometryczne budynku.

Dane geometryczne budynku

Tabela 1. Dane geometryczne budynku

W tabeli 2 wyszczególniono współczynniki przenikania ciepła (zgodnie z PN-EN ISO 6946) przegród zewnętrznych. Dla wymienionej stolarki okiennej przyjęto współczynnik przenikania ciepła 1,6 W/(m2 K), a dla drzwiowej 2,5 W/(m2 K).

Źródłem ciepła w budynku jest stary kocioł węglowy zasypowy. System ogrzewania jest wodny, z grzejnikami członowymi z regulacją centralną bez zaworów termostatycznych. Przewody są zaizolowane w części nieogrzewanej. Ciepła woda użytkowa jest przygotowywana w podgrzewaczu starego typu zasilanym z kotła węglowego. Budynek wyposażony jest w wentylację grawitacyjną działającą prawidłowo.

Izolacyjność cieplna

Tabela 2. Izolacyjność cieplna przegród zewnętrznych budynku

Do obliczeń przyjęto, że w wariancie bazowym mieszkańcy będą wykorzystywać miks paliwowy (tabela 3). Odpowiada to sytuacji, w której właściciele budynków palą w starych kotłach różnymi rodzajami paliwa. Priorytetem jest możliwie najtańsze ogrzanie domu, co powoduje, że wykorzystywane są paliwa niskiej jakości lub pozyskiwane we własnym zakresie (drewno opałowe). Natomiast po modernizacji założono wymianę istniejącego kotła na kocioł węglowy 5 klasy na ekogroszek. Koszt energii z ekogroszku jest wyższy o ponad 30% od energii z miksu paliwowego. W odniesieniu do gazu koszt paliwa wzrósłby o 100%.

Koszt energii

Tabela 3. Koszt energii w zależności od nośnika (koniec 2017 r.)

Warianty modernizacji budynku i uzyskane wyniki

Analizowano III warianty termomodernizacji:

  1. Wymiana kotła– pierwszy wariant uwzględniał jedynie wymianę starego kotła węglowego na kocioł retortowy 5 klasy. Nie wprowadzano żadnych zmian w instalacji c.o. lub c.w.u.
  2. Ocieplenie przegród– drugi wariant to wyłącznie docieplenie przegród zewnętrznych do wartości współczynników przenikania ciepła określonych w Warunkach Technicznych na 2021 rok. Nie wymieniano kotła ani nie modernizowano instalacji c.o. lub c.w.u. Dociepleniu poddano ściany zewnętrzne, stropodach oraz strop nad nieogrzewaną piwnicą. Okna ani drzwi zewnętrzne nie były wymieniane.
  3. Kompleksowa termomodernizacja– w wariancie trzecim analizowano kompleksową termomodernizację, gdzie oprócz wymiany źródła ciepła zmodernizowano instalację c.o. (montaż zaworów termostatycznych) i c.w.u. (nowy podgrzewacz), a także docieplono przegrody zewnętrzne tak jak w wariancie II.

Otrzymane wyniki pozwoliły na sformułowanie wniosków wykorzystanych w artykule. Dla każdego z wariantów oraz stanu istniejącego określono zapotrzebowanie na energię końcową na potrzeby ogrzewania i przygotowania c.w.u. oraz energię pomocniczą. Pozwoliło to na wyznaczenie szacunkowych kosztów użytkowania budynku (tabela 4).

Zestawienie rocznych oszczędności

Tabela 4. Zestawienie rocznych oszczędności kosztów użytkowania

Przeprowadzona analiza pokazuje, że wymiana samego kotła może doprowadzić do zwiększenia kosztów użytkowania. Dzieje się tak pomimo wyższej sprawności nowego kotła. Decydująca jest cena paliwa przed i po modernizacji. Wzrostu ceny o ponad 30% nie da się skompensować większą sprawnością. Dodatkowo pojawia się zapotrzebowanie na energię pomocniczą, które nie występuje w przypadku starego kotła. Oszczędności uzyskujemy natomiast w przypadku wariantu II lub III (rys. 2). Samo ocieplenie przegród bez zmiany źródła powoduje, że zapotrzebowanie na energię spada, a cena paliwa nie rośnie. Największe oszczędności uzyskano w przypadku kompleksowej termomodernizacji (wariant III) pomimo zmiany paliwa na droższe. Dzieje się tak dzięki ograniczeniu zapotrzebowania na energię końcową do ogrzewania i przygotowania c.w.u. o 70%.

Roczne oszczędności

Rys. 2. Roczne oszczędności kosztów użytkowania

Określenie zapotrzebowania na energię było podstawą do wyznaczenia emisji zanieczyszczeń dla poszczególnych wariantów termomodernizacji. Emisję dla kotła węglowego zasypowego oraz kotła retortowego na węgiel 5 klasy ustalono na podstawie dostępnej literatury [4,5]. Otrzymane wyniki pokazują, że w zasadzie każdy wariant przyczynia się do redukcji emisji wszystkich rodzajów zanieczyszczeń. Wyjątkiem jest emisja NOx, która rośnie w przypadku wariantu I (tabela 5).

Redukcja istotnych z punktu widzenia jakości powietrza zewnętrznego zanieczyszczeń, takich jak pyły (TSP) i B(a)P, jest największa w przypadku kompleksowej termomodernizacji (wariant III). Wymiana samego kotła (wariant I) również ogranicza emisję, jednak w mniejszym stopniu. Samo ocieplenie przegród (wariant II) daje pewne efekty, jednak wynikają one głównie ze zmniejszenia zapotrzebowania na energię. Istotna z globalnego punktu widzenia emisja CO2 jest zredukowana w największym stopniu, bo aż o 72%, w przypadku kompleksowej termomodernizacji. Jeszcze lepsze efekty środowiskowe można uzyskać, zastępując kocioł węglowy 5 klasy kotłem gazowym kondensacyjnym. Emituje on około 150 razy mniej pyłów i w ogóle nie emituje B(a)P.

Wnioski

Inwestor decydujący się tylko na wymianę starego źródła ciepła na kocioł z certyfikatem Ecodesign musi wziąć pod uwagę fakt, że będzie to urządzenie o dwu-, a nawet trzykrotnie większej mocy w stosunku do zapotrzebowania po ociepleniu budynku. Nowoczesne kotły na paliwo stałe są efektywnymi energetycznie i ekologicznie układami składającymi się z kotła i systemu odprowadzania spalin [6]. Duża sprawność wynika m.in. z właściwego dostosowania mocy cieplnej do zapotrzebowania, precyzyjnego sterowania procesem spalania i wysokiego stopnia wymiany ciepła, prowadzącego do zwiększenia oporów przepływu spalin i obniżenia ich temperatury.

Zestawienie emisji zanieczyszczeń

Tabela 5. Zestawienie emisji zanieczyszczeń dla poszczególnych wariantów termomodernizacji

Dotychczas eksploatowany komin może się okazać nieodpowiedni dla nowego kotła. Należy również zauważyć, że każdy z producentów określa paramenty paliwa, które należy zastosować. Obostrzenia dotyczą m.in. wartości opałowej, wilgotności, zawartości popiołu i siarki. Właściwy dobór paliwa i systemu odprowadzenia spalin gwarantuje bezawaryjną pracę kotła (przez nawet 20 lat) i znaczne ograniczenie emisji szkodliwych substancji. 

Z drugiej strony certyfikowane paliwo jest droższe, automatyka kotła (system sterowania) i układ pompowy wywołują zapotrzebowanie na dodatkową energię elektryczną. W wielu przypadkach oszczędności wynikające z większej sprawności wytwarzania ciepła w nowym kotle mogą się okazać niższe od wzrostu kosztów paliwa i energii pomocniczej, co w ostateczności przyczyni się do zwiększenia kosztów użytkowania budynku nawet o kilkaset złotych rocznie. 

Taki scenariusz prowadzi do odwrócenia oczekiwanych efektów. Paradoksalnie zmniejszenie emisji w wyniku wymiany kotła będzie nietrwałe na skutek ubóstwa energetycznego i powrotu do taniego paliwa. Spadek efektywności i zwiększenie emisji szkodliwych substancji w stosunku do wartości deklarowanych przez producenta, a także znaczne skrócenie żywotności drogiego kotła – to co najmniej niewykorzystana szansa na poprawę jakości powietrza i standardu życia wielu rodzin.

Redukcja niskiej emisji

Rys. 3. Redukcja niskiej emisji dla poszczególnych wariantów termomodernizacji w odniesieniu do wariantu bazowego

W odróżnieniu od samej wymiany kotła kompleksowa termomodernizacja pozwala znacząco ograniczyć zapotrzebowanie na energię. W stosunku do wariantu bazowego redukcja zapotrzebowania może wynosić nawet 70%, co jest bliskie termomodernizacji do standardu budynków niemal zeroenergetycznych (nZEB) [7,8]. Dodatkowe korzyści wynikające z ocieplenia budynku to poprawa komfort cieplnego, eliminacja wpływu mostków cieplnych i ograniczenie ryzyka rozwoju pleśni. Uzyskanym efektem środowiskowym jest redukcja emisji zanieczyszczeń: o 95% dla pyłów, o 98% dla B(a)P, o 80% dla SO2, o 43% dla NOx, o 97% dla CO i o 72% dla CO2. 

Najważniejsze jednak będą oszczędności w kosztach użytkowania budynku. W analizowanym przypadku – ponad 3,3 tys. zł. Jest to gwarancją trwałego ograniczenia niskiej emisji i zadowolenia użytkownika z poczynionych inwestycji.

Uzyskane wyniki pokazują, że celowe jest zachęcanie właścicieli budynków jednorodzinnych do podejmowania kompleksowych działań termomodernizacyjnych. Tymczasem program „Czyste Powietrze” w żaden sposób nie premiuje tego typu przedsięwzięć. Wysokość dotacji lub oprocentowanie pożyczki nie zależy od uzyskanej redukcji zapotrzebowania na energię czy wielkości ograniczenia emisji zanieczyszczeń. Rozwiązaniem może być wprowadzenie klas termomodernizacji określających kompleksowość wykonywanych prac, np. A, B, C, i powiązanie z nimi wysokości wsparcia. Ważne jest również zrezygnowanie z dotowania ze środków publicznych zakupu kotłów węglowych. Działanie takie zwiększa skalę zaprzepaszczonego potencjału redukcji emisji i utrwala stosowanie nieekologicznego i nieodnawialnego węgla przez co najmniej kolejne 30 lat.

Literatura

  1. Rozporządzenie Komisji UE 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących Ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe (Dz.Urz. UE L 192/100).
  2. Zaborowski M., Walczak E., Efektywność energetyczna w Polsce. Przegląd 2017, Instytut Ekonomii Środowiska, Kraków 2018.
  3. Firląg S. i in., Określenie głównych zalet ocieplania budynków istniejących oraz wpływu termomodernizacji na ograniczenie smogu (niskiej emisji), Politechnika Warszawska, Warszawa 2017.
  4. KOBiZE, Wartości opałowe (WO) i wskaźniki emisji CO2 (WE) w roku 2013 do raportowania w ramach Wspólnotowego Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji za rok 2016, tabela 14 i tabela 15, Warszawa 2015.
  5. Kubica K. i in., Opracowanie matrycy podziału źródeł spalania paliw o mocy do 5 MW w zależności od rodzaju spalanego paliwa, tab. 3.34 i tab. 3.41, Politechnika Śląska, Gliwice 2012.
  6. Cembala P., Systemy odprowadzania spalin z kotłów węglowych 5 klasy, „Rynek Instalacyjny” nr 7–8/2017.
  7. Firląg S., Piasecki M., nZEB renovation definition in a heating dominated climate: case study of Poland, „Applied Sciences-Basel” Vol. 8, No. 9, 2018, p. 1–25.
  8. Król P., Firląg S., Węglarz A., Zintegrowana ocena wpływu budynku jednorodzinnego na środowisko, „Rynek Instalacyjny” nr 9/2013, s. 20–25.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI news Nowa mapa Certyfikowanych Wykonawców ROCKWOOL

Nowa mapa Certyfikowanych Wykonawców ROCKWOOL Nowa mapa Certyfikowanych Wykonawców ROCKWOOL

Firma ROCKWOOL przygotowała dla inwestorów indywidualnych duże udogodnienie w zakresie poszukiwania profesjonalnych wykonawców ocieplających budynki wełną skalną. Z nową mapą Certyfikowanych Wykonawców...

Firma ROCKWOOL przygotowała dla inwestorów indywidualnych duże udogodnienie w zakresie poszukiwania profesjonalnych wykonawców ocieplających budynki wełną skalną. Z nową mapą Certyfikowanych Wykonawców każda osoba budująca dom jest w stanie szybko i bezproblemowo znaleźć wykonawcę świadczącego usługi najbliżej planowanej czy też trwającej już budowy.

Redakcja RI news Szpitale na Pomorzu przejdą termomodernizację

Szpitale na Pomorzu przejdą termomodernizację Szpitale na Pomorzu przejdą termomodernizację

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 pięć szpitali na Pomorzu otrzyma dofinansowanie na termomodernizację budynków. Koszt przedsięwzięcia wyniesie ponad...

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 pięć szpitali na Pomorzu otrzyma dofinansowanie na termomodernizację budynków. Koszt przedsięwzięcia wyniesie ponad 33 mln zł.

Redakcja RI news NFOŚiGW dofinansuje termomodernizację budynków AGH w Krakowie

NFOŚiGW dofinansuje termomodernizację budynków AGH w Krakowie NFOŚiGW dofinansuje termomodernizację budynków AGH w Krakowie

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udostępni ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko niemal 5,7 mln zł na kompleksową termomodernizację dwóch budynków (D-13 i...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udostępni ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko niemal 5,7 mln zł na kompleksową termomodernizację dwóch budynków (D-13 i D-11) Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Redakcja RI news Ruszyły konsultacje - czy będzie pomoc w termomodernizacji bloków z wielkiej płyty?

Ruszyły konsultacje - czy będzie pomoc w termomodernizacji bloków z wielkiej płyty? Ruszyły konsultacje - czy będzie pomoc w termomodernizacji bloków z wielkiej płyty?

Do konsultacji trafiła nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji. W noweli zapisano m.in. pomoc dla właścicieli budynków wybudowanych w systemie wielopłytowym, wsparcie dla samorządów w prowadzeniu...

Do konsultacji trafiła nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji. W noweli zapisano m.in. pomoc dla właścicieli budynków wybudowanych w systemie wielopłytowym, wsparcie dla samorządów w prowadzeniu remontów budynków komunalnych oraz zachęty do instalacji OZE w trakcie prowadzenia termomodernizacji.

Redakcja RI news Poradnik „Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych”

Poradnik „Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych” Poradnik „Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych”

„Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych”, to poradnik pod redakcją dr inż. Szymona Firląga, który przedstawia w sposób wyczerpujący korzyści płynące z termomodernizacji domów jednorodzinnych,...

„Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych”, to poradnik pod redakcją dr inż. Szymona Firląga, który przedstawia w sposób wyczerpujący korzyści płynące z termomodernizacji domów jednorodzinnych, wyjaśnia celowość i przebieg tego procesu. Prezentuje możliwości wsparcia finansowego oraz doradczego termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Książka może być pomocna dla projektantów, wykonawców oraz inwestorów indywidualnych. Powstała ona dzięki Fundacji Ziemia i Ludzie ze środków Programu...

Redakcja RI news OZE drogą do budownictwa niskoemisyjnego

OZE drogą do budownictwa niskoemisyjnego OZE drogą do budownictwa niskoemisyjnego

To motto tegorocznego Forum Termomodernizacja (3 kwietnia, Warszawa), organizowanego przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych. Dyskusja podczas trzech sesji toczyła się wokół kwestii termomodernizacji...

To motto tegorocznego Forum Termomodernizacja (3 kwietnia, Warszawa), organizowanego przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych. Dyskusja podczas trzech sesji toczyła się wokół kwestii termomodernizacji budynków w kontekście jakości powietrza. W otwierającym pierwszą sesję referacie Jan Rączka (Alternator) wyraził pogląd, że w działaniach dotyczących termomodernizacji powinna nastąpić zmiana priorytetów – poprawa jakości powietrza powinna być ważniejsza niż zmniejszenie zużycia energii. To zła jakość...

Redakcja RI news Czy będą zmiany w programie Czyste Powietrza dla Śląska?

Czy będą zmiany w programie Czyste Powietrza dla Śląska? Czy będą zmiany w programie Czyste Powietrza dla Śląska?

Śląsko-dąbrowska Solidarność chce wprowadzić zmiany do programu Czyste Powietrze. Według związku zawodowego w programie powinny się znaleźć dotacje do przyłączeń domów jednorodzinnych do sieci ciepłowniczych...

Śląsko-dąbrowska Solidarność chce wprowadzić zmiany do programu Czyste Powietrze. Według związku zawodowego w programie powinny się znaleźć dotacje do przyłączeń domów jednorodzinnych do sieci ciepłowniczych oraz dofinansowanie zakupu elektrofiltrów kominowych. Związek proponuje także usunięcie zapisów „dyskryminujących” nowoczesne kotły węglowe.

Redakcja RI news Milion złotych na wymianę przestarzałych kotłów w Niepołomicach

Milion złotych na wymianę przestarzałych kotłów w Niepołomicach Milion złotych na wymianę przestarzałych kotłów w Niepołomicach

Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego około 160 przestarzałych kotłów tzw. kopciuchów zostanie wymienionych w gminie Niepołomice.

Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego około 160 przestarzałych kotłów tzw. kopciuchów zostanie wymienionych w gminie Niepołomice.

Redakcja RI news MPiT: Będzie nowela ustawy o OZE a program Energia Plus nabiera tempa

MPiT: Będzie nowela ustawy o OZE a program Energia Plus nabiera tempa MPiT: Będzie nowela ustawy o OZE a program Energia Plus nabiera tempa

Jak poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, program Energia Plus wchodzi w kolejną fazę – PKO Bank Polski wystartował z pożyczką gotówkową, dzięki której można sfinansować zakup i...

Jak poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, program Energia Plus wchodzi w kolejną fazę – PKO Bank Polski wystartował z pożyczką gotówkową, dzięki której można sfinansować zakup i instalację paneli fotowoltaicznych do kwoty 50 tys. zł. Ministerstwo zapowiada również, że już wkrótce do konsultacji ma trafić projekt nowelizacji ustawy o OZE, który umożliwi MŚP działalność prosumencką.

dr inż. Maciej Robakiewicz news Forum Termomodernizacja 2019 - relacja

Forum Termomodernizacja 2019 - relacja Forum Termomodernizacja 2019 - relacja

3 kwietnia 2019 roku, w budynku Tower-Service w Warszawie odbyło się XIX Forum Termomodernizacja 2019 zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE). Wiodącym tematem tegorocznego FORUM...

3 kwietnia 2019 roku, w budynku Tower-Service w Warszawie odbyło się XIX Forum Termomodernizacja 2019 zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE). Wiodącym tematem tegorocznego FORUM były „Odnawialne źródła energii - droga do niskoemisyjnego budownictwa”.

Redakcja RI news Termomodernizacja w SGGW

Termomodernizacja w SGGW Termomodernizacja w SGGW

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie uzyskała dofinansowanie unijne na wykonanie termomodernizacji w ośmiu budynków uczelni. Uczelnia otrzyma na ten cel ponad 3,1 mln zł.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie uzyskała dofinansowanie unijne na wykonanie termomodernizacji w ośmiu budynków uczelni. Uczelnia otrzyma na ten cel ponad 3,1 mln zł.

Redakcja RI news Odnawialne źródła energii na Forum Termomodernizacji 2019

Odnawialne źródła energii na Forum Termomodernizacji 2019 Odnawialne źródła energii na Forum Termomodernizacji 2019

Zarząd Zrzeszenia Audytorów Energetycznych zaprasza do wzięcia udziału w XIX edycji ogólnopolskiego spotkania audytorów XIX FORUM TERMOMODERNIZACJA 2019, które odbędzie się pod hasłem „Odnawialne źródła...

Zarząd Zrzeszenia Audytorów Energetycznych zaprasza do wzięcia udziału w XIX edycji ogólnopolskiego spotkania audytorów XIX FORUM TERMOMODERNIZACJA 2019, które odbędzie się pod hasłem „Odnawialne źródła energii - droga do niskoemisyjnego budownictwa”.

Redakcja RI news Mazowsze inwestuje w niskoemisyjność

Mazowsze inwestuje w niskoemisyjność Mazowsze inwestuje w niskoemisyjność

Mazowsze chce intensywnie walczyć ze złą jakością powietrza i zadbać o niskoemisyjność w gminach. Dlatego Ożarów Mazowiecki za ponad 14,3 mln zł wybuduje blisko 20 km ścieżek rowerowych, Grodzisk Mazowiecki...

Mazowsze chce intensywnie walczyć ze złą jakością powietrza i zadbać o niskoemisyjność w gminach. Dlatego Ożarów Mazowiecki za ponad 14,3 mln zł wybuduje blisko 20 km ścieżek rowerowych, Grodzisk Mazowiecki zainwestuje ponad 2,3 mln zł w termomodernizację, a gmina Skaryszew zainwestuje ponad 1,8 mln zł na wykonanie łącznie 155 instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) w budynkach prywatnych oraz w obiektach użyteczności publicznej.

Redakcja RI news Forum Termomodernizacja 2019

Forum Termomodernizacja 2019 Forum Termomodernizacja 2019

Odnawialne źródła energii - droga do niskoemisyjnego budownictwa to temat przewodni XIX Forum Termomodernizacja Zrzeszenia Audytorów Energetycznych, które odbędzie się 3 kwietnia 2019 roku w Warszawie.

Odnawialne źródła energii - droga do niskoemisyjnego budownictwa to temat przewodni XIX Forum Termomodernizacja Zrzeszenia Audytorów Energetycznych, które odbędzie się 3 kwietnia 2019 roku w Warszawie.

Redakcja RI news Walka ze smogiem? Najpierw ocieplenie domu, potem wymiana kotła

Walka ze smogiem? Najpierw ocieplenie domu, potem wymiana kotła Walka ze smogiem? Najpierw ocieplenie domu, potem wymiana kotła

Firma ROCKWOOL opublikowała raport „Szóste Paliwo”, z którego wynika, że właściciele domów, aby jak najwięcej oszczędzić i podjąć walkę ze smogiem, powinni najpierw ocieplić ściany zewnętrzne i dach budynku,...

Firma ROCKWOOL opublikowała raport „Szóste Paliwo”, z którego wynika, że właściciele domów, aby jak najwięcej oszczędzić i podjąć walkę ze smogiem, powinni najpierw ocieplić ściany zewnętrzne i dach budynku, a dopiero potem wymienić kocioł. Tylko taka kolejność gwarantuje trwałe zmiany prowadzące do zmniejszenia emisji smogu i obniżenia kosztów ogrzewania.

Redakcja RI news „Trzymaj ciepło” - kolejna odsłona walki ze smogiem w Poznaniu

„Trzymaj ciepło” - kolejna odsłona walki ze smogiem w Poznaniu „Trzymaj ciepło” - kolejna odsłona walki ze smogiem w Poznaniu

Poznań walczy ze smogiem i zachęca mieszkańców do wzięcia udziału w programie „Trzymaj ciepło”. Program pozwala przeprowadzić bezpłatne badania termowizyjne budynków.

Poznań walczy ze smogiem i zachęca mieszkańców do wzięcia udziału w programie „Trzymaj ciepło”. Program pozwala przeprowadzić bezpłatne badania termowizyjne budynków.

Redakcja RI news Jakie prace obejmuje ulga termomodernizacyjna?

Jakie prace obejmuje ulga termomodernizacyjna? Jakie prace obejmuje ulga termomodernizacyjna?

Od 1 stycznia 2019 roku rozpoczęło obowiązywać rozporządzenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w sprawie ulgi termomodernizacyjnej, z której mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych. Ma ich to...

Od 1 stycznia 2019 roku rozpoczęło obowiązywać rozporządzenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w sprawie ulgi termomodernizacyjnej, z której mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych. Ma ich to zachęcić do inwestowania w nowoczesne i energooszczędne rozwiązania, które wesprą walkę ze smogiem i poprawią efektywność energetyczną w Polsce.

Redakcja RI news Rusza ponowny nabór wniosków w ramach programu Czyste Powietrze

Rusza ponowny nabór wniosków w ramach programu Czyste Powietrze Rusza ponowny nabór wniosków w ramach programu Czyste Powietrze

Na konferencji prasowej Minister Środowiska i Prezes Zarządu NFOŚiGW poinformowali, że nabór wniosków programu Czyste Powietrze rusza ponownie od 21 stycznia 2019 r.

Na konferencji prasowej Minister Środowiska i Prezes Zarządu NFOŚiGW poinformowali, że nabór wniosków programu Czyste Powietrze rusza ponownie od 21 stycznia 2019 r.

Redakcja RI news PAS: Rządowy program Czyste Powietrze niezgodny z prawem

PAS: Rządowy program Czyste Powietrze niezgodny z prawem PAS: Rządowy program Czyste Powietrze niezgodny z prawem

Polski Alarm Smogowy sprawdził, czy program Czyste Powietrze jest zgodny z przepisami prawa unijnego. Okazuje się, że nie! Dlaczego? Ponieważ prawo unijne zezwala na finansowanie jedynie urządzeń spełniających...

Polski Alarm Smogowy sprawdził, czy program Czyste Powietrze jest zgodny z przepisami prawa unijnego. Okazuje się, że nie! Dlaczego? Ponieważ prawo unijne zezwala na finansowanie jedynie urządzeń spełniających najwyższe klasy energetyczne potwierdzone etykietą energetyczną. Wsparcie dla kotłów na paliwa stałe, czyli węgiel lub drewno jest niedozwolone.

Redakcja RI news Program Czyste Powietrze - NFOŚiGW wstrzymuje nabór wniosków

Program Czyste Powietrze - NFOŚiGW wstrzymuje nabór wniosków Program Czyste Powietrze - NFOŚiGW wstrzymuje nabór wniosków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o tymczasowym wstrzymaniu od Nowego Roku tj. 1 stycznia 2019 roku naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o tymczasowym wstrzymaniu od Nowego Roku tj. 1 stycznia 2019 roku naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego Czyste Powietrze, prowadzonych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW).

REGULUS-system Wójcik s.j. Termomodernizacja w walce ze smogiem

Termomodernizacja w walce ze smogiem Termomodernizacja w walce ze smogiem

Po to, aby skutecznie walczyć ze smogiem, musimy działać na kilku płaszczyznach. Co w tym kierunku może zrobić każdy z nas? Najważniejszy krok to termomodernizacja.

Po to, aby skutecznie walczyć ze smogiem, musimy działać na kilku płaszczyznach. Co w tym kierunku może zrobić każdy z nas? Najważniejszy krok to termomodernizacja.

Redakcja RI zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas...

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas największy wpływ. Z badań wynika, że w wielu budynkach wielorodzinnych i placówkach edukacyjnych jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Dlatego programy ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI i ODDECH DLA SZKÓŁ skupiają się na rozwiązaniu problemu jakości powietrza wewnętrznego i efektywności energetycznej...

Redakcja RI zaFrapuj się na powietrze i energię

zaFrapuj się na powietrze i energię zaFrapuj się na powietrze i energię

Liczne kampanie informacyjne przyczyniły się do znacznego zwiększenia świadomości społecznej, jeżeli chodzi o jakość powietrza w otaczającym nas środowisku, ale kładą nacisk głównie na środowisko zewnętrzne....

Liczne kampanie informacyjne przyczyniły się do znacznego zwiększenia świadomości społecznej, jeżeli chodzi o jakość powietrza w otaczającym nas środowisku, ale kładą nacisk głównie na środowisko zewnętrzne. Zagadnienia dotyczące wnętrz budynków często się niestety pomija, a przecież, według różnych szacunków, spędzamy w pomieszczeniach aż 80–90% swojego czasu. Uznaliśmy więc, że nie możemy pozostać obojętni. Dbamy o jakość powietrza, bo wiemy, że ma ona dla nas wszystkich kluczowe znaczenie. Czas...

Ludomir Duda Wentylacja szkół – warunek konieczny dla rozwoju Polski

Wentylacja szkół – warunek konieczny dla rozwoju Polski Wentylacja szkół – warunek konieczny dla rozwoju Polski

Inwestycja państwa w poprawę jakości powietrza w szkołach jest jedną z najbardziej opłacalnych, biorąc pod uwagę zarówno stopę zwrotu nakładów, jak i dalekosiężne skutki dla przyszłości naszego narodu...

Inwestycja państwa w poprawę jakości powietrza w szkołach jest jedną z najbardziej opłacalnych, biorąc pod uwagę zarówno stopę zwrotu nakładów, jak i dalekosiężne skutki dla przyszłości naszego narodu – wykształcenie i zdrowie młodego pokolenia.

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.