RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Rozdzielacze do c.o. i ogrzewania podłogowego

Rozdzielacze ogrzewania podłogowego,Fot. Rehau

Rozdzielacze ogrzewania podłogowego,
Fot. Rehau

Nowoczesne rozdzielacze c.o. mają prostą budowę układów grzewczych, a uruchamianie oraz odcinanie poszczególnych grzejników i obwodów nie ma wpływu na pozostałe. Ułatwia to nie tylko eksploatację, ale też prace projektowe i montaż oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów instalacyjnych.

Zobacz także

ELEKTRA Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem

Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem

Okres jesienny to dobry czas na to, by przygotować inwestycje budowlane do bezawaryjnego przetrwania chłodnych miesięcy. Choć nadchodząca zima według meteorologów ma być w większości łagodna, nawet krótkotrwały...

Okres jesienny to dobry czas na to, by przygotować inwestycje budowlane do bezawaryjnego przetrwania chłodnych miesięcy. Choć nadchodząca zima według meteorologów ma być w większości łagodna, nawet krótkotrwały mróz może negatywnie wpłynąć na instalacje znajdujące się na zewnątrz budynków.

Thermoval Polska S.A. Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval

Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval

W czasie mrozów instalacje rurowe ułożone na zewnątrz budynku i w pomieszczeniach nieogrzewanych mogą być narażone na zamarznięcie. To prosta droga do ich awarii. Dlatego aby zimą nie mieć problemów z...

W czasie mrozów instalacje rurowe ułożone na zewnątrz budynku i w pomieszczeniach nieogrzewanych mogą być narażone na zamarznięcie. To prosta droga do ich awarii. Dlatego aby zimą nie mieć problemów z działaniem tego typu instalacji, warto zabezpieczyć je kablami grzewczymi Thermoval przeznaczonymi do ochrony rur przed skutkami oddziaływania niskich temperatur.

ELEKTRA Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem

Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem

Ubiegłoroczna zima, po kilku latach łagodnych, zaskoczyła powrotem tradycyjnych mrozów i opadów śniegu. Jesień to odpowiedni czas, by przygotować inwestycje budowlane – w tym dachy, orynnnowanie i instalacje...

Ubiegłoroczna zima, po kilku latach łagodnych, zaskoczyła powrotem tradycyjnych mrozów i opadów śniegu. Jesień to odpowiedni czas, by przygotować inwestycje budowlane – w tym dachy, orynnnowanie i instalacje zewnętrzne – do bezawaryjnego przetrwania tych warunków.

W artykule:

  • Rozdzielacze – cechy ogólne
  • Właściwości rozdzielaczy
  • Regulacja pętli

Szereg korzyści zyskuje również użytkownik instalacji wyposażonej w rozdzielacze. Chodzi tutaj przede wszystkim o statyczność hydrauliczną instalacji z poprawnym rozdziałem ciepła. Dobierając rozdzielacz, bez problemu można znaleźć właściwe rozwiązanie w zależności od rodzaju ogrzewania i liczby obwodów grzewczych. Dzięki konstrukcji modułowej możliwe jest skompletowanie różnych konfiguracji rozdzielaczy. W praktyce zastosowanie znajdują rozdzielacze grzejnikowe oraz przeznaczone do systemów ogrzewania płaszczyznowego. Najważniejszy element rozdzielaczy to belki, które w zależności od wersji wykonuje się ze stali nierdzewnej, mosiądzu lub tworzyw sztucznych. Różne są również wymiary przyłączeniowe – 3/4”, 1” oraz 5/4”, z gwintem wewnętrznym lub zewnętrznym.

Rozdzielacze – cechy ogólne

Konstrukcja typowego rozdzielacza bazuje na dwóch belkach i korkach zaślepiających. Dzięki specjalnym uchwytom zyskuje się możliwość zamontowania rozdzielacza z jednoczesnym utrzymaniem stałej odległości między belkami. W zależności od stopnia rozbudowania instalacji podłącza się od kilku do kilkunastu obwodów. Z kolei reszta komponentów montowana jest do belek z uwzględnieniem rodzaju instalacji c.o. – np. zawory przystosowane do montażu głowic termoelektrycznych, zawory do regulacji przepływu itp.

Ważnym elementem rozdzielaczy są zestawy odpowietrzająco-spustowe. Elementy tego typu podłącza się z lewej lub prawej strony, oba końce belek mają bowiem gwint. Dużym uznaniem cieszą się kompletne rozdzielacze montowane bezpośrednio w szafce rozdzielaczowej. Jednak na rynku nie brakuje komponentów pozwalających na samodzielne złożenie rozdzielacza. Zaletą gotowych urządzeń jest szybki montaż i gwarancja szczelności.

Funkcjonują dwa standardy odległości pomiędzy osiami belek – 210 i 235 mm. Warto również sprawdzić szerokość pomiędzy obiegami na belce. Najczęściej wynosi ona 50 mm, ale oferowane są również wersje z rozstawem 45 mm.

Wiele rozdzielaczy to rozwiązania uniwersalne, które mogą być używane do rozdziału czynnika roboczego zarówno w instalacjach grzejnikowych, jak i podłogowych. Na przykład zawory regulacyjno-odcinające w instalacji grzejnikowej mogą pełnić tylko funkcję odcinającą, ale w przypadku instalacji podłogowych mogą być użyte do regulacji pętli grzewczych. Przy regulowaniu używa się klucza imbusowego i wykonuje odpowiednią liczbę obrotów, dobraną w oparciu o wyliczenia lub nomogram charakterystyki hydraulicznej. 

Należy jednak pamiętać, aby zaworów kulowych nie używać do regulacji pętli ogrzewania podłogowego. Wynika to przede wszystkim ze zbyt małej dokładności regulacji oraz braku możliwości pracy zaworu kulowego w pozycji częściowo otwartej.

Rozdzielacze, zarówno grzejnikowe, jak i podłogowe, mogą być wyposażone w zawory termostatyczne. Najczęściej mają one rozmiar przyłącza M30×1,5, nieco rzadziej dostępne są w rozmiarze M28×1,5. Zawory tego typu współpracują z urządzeniami wykonawczymi regulatorów temperatury. Głowica termostatyczna ma oddzielny czujnik temperatury podłączony za pomocą kapilary. Jednak za lepsze rozwiązanie uznaje się siłowniki termoelektryczne, które mają połączenie elektryczne z termostatami pokojowymi lub kompleksowymi systemami sterowania temperaturą w budynku. 

Właściwości rozdzielaczy

Rozdzielacze ogrzewania podłogowego najczęściej wykonuje się z mosiądzu, stali nierdzewnej oraz tworzyw sztucznych, takich jak poliamid. Istotną rolę odgrywają zawory odcinające mogące współpracować z siłownikami elektrycznymi. Do montażu siłowników wykorzystuje się specjalne adaptery. Ponadto na wyposażenie rozdzielaczy ogrzewania podłogowego składają się zawory regulacyjno-pomiarowe, dzięki którym wyrównywane są opory przepływu w poszczególnych pętlach ogrzewania podłogowego. Wskazywany jest przy tym rzeczywisty przepływ wody. Zawory regulacyjno-pomiarowe w standardowym wykonaniu pozwalają na regulację pętli w zakresie 0,5–3 l/min.

Na rynku dostępne są zawory kulowe odcinające po stronie zasilania i powrotu, zawory odpowietrzające znajdujące się na belce powrotnej i zasilającej oraz zawory spustowo-napełniające, umieszczane również na obu belkach. Bardzo często kupuje się kompletne rozdzielacze wraz z wyposażaniem. W porównaniu do samodzielnego złożenia rozdzielacza zaletą takiego rozwiązania jest szczelne połączenie. Gwarancja obejmuje cały produkt.

Warto wspomnieć o rozdzielaczach wykonanych z poliamidu (PA 66). Najczęściej pozwalają one na obsługę do 10 obiegów grzewczych. Wyposażenie urządzeń tego typu jest takie samo jak w przypadku innych rozwiązań – przepływomierze z zaworami regulacyjnymi, zawory termostatyczne, automatyczne odpowietrzniki poliamidowe, a także zawory do napełniania/opróżniania, termometry oraz elementy przedłużające. Rozdzielacze poliamidowe mogą mieć wyposażenie dodatkowe w postaci obejścia z zaworem upustowym różnicy ciśnienia, siłowniki termoelektryczne oraz dodatkowe obiegi grzewcze. Temperatura pracy w zależności od ciśnienia wynosi do 60°C dla 6 barów oraz do 90°C dla 3 barów.

W zależności od potrzeb dobiera się sposób montażu rozdzielacza. Montowane mogą być one bowiem w specjalnych szafkach lub bezpośrednio przy kotle. Szafki dostępne są jako natynkowe i podtynkowe.

Regulacja pętli

Wybierając rozdzielacz ogrzewania podłogowego, trzeba wziąć pod uwagę sposób sterowania poszczególnymi pętlami grzewczymi. Najprostsze rozwiązanie bazuje na zaworze RTL, który ograniczając przepływ cieczy grzewczej, zapobiega zbyt wysokiej temperaturze czynnika grzewczego. W instalacjach z zaworem RTL nie przewiduje się układu mieszającego. W efekcie temperatura w poszczególnych pętlach jest regulowana poprzez ograniczenie przepływu. Zawór RTL montuje się na przewodzie powrotnym. Zawory te są montowane na pętlach ogrzewających pomieszczenia o powierzchni do 15–20 m2, natomiast w przypadku większych pomieszczeń może dojść do nierównomiernego ogrzewania powierzchni podłogi. 

W większych instalacjach ogrzewania podłogowego wykorzystuje się podmieszanie. Czynnik roboczy jest wstępnie podmieszany i dopiero wtedy trafia do pętli podłogowych. Istotną rolę odgrywają więc termostatyczne lub trójdrogowe zawory mieszające, ale o ostatecznym wyborze konkretnego rozwiązania decydują preferencje użytkowników instalacji oraz możliwości techniczne. Za bezawaryjne, proste i tanie rozwiązanie pozwalające na sterowanie temperaturą uznaje się rozdzielacze z zaworem termostatycznym. Zawory tego typu nie potrzebują zasilania w postaci energii elektrycznej. Do wyboru wartości temperatury służy pokrętło. Zawór termostatyczny utrzymuje stałą temperaturę cieczy roboczej.

Inne rozwiązanie wykorzystywane w podmieszaniu to obrotowy trójdrogowy zawór mieszający. Jego istotną cechą jest współpraca z siłownikiem, dzięki czemu można dowolnie regulować temperaturę w obiegach grzewczych. Wykorzystuje się np. regulację stałotemperaturową z uwzględnieniem temperatury wewnętrznej i zewnętrznej. Analizowana jest przy tym temperatura zewnętrzna z korektą w oparciu o temperaturę pomieszczenia. W praktyce ograniczenia co do sterowania takim układem dotyczą wyłącznie funkcjonalności automatyki sterującej pracą siłownika.

Na rynku oferowane są specjalne grupy mieszające do ogrzewania podłogowego. Ich zaletą jest przede wszystkim uniwersalność zastosowania, gdyż mogą one pracować praktycznie we wszystkich rozdzielaczach, które mają typowe rozstawy belek. W typowej grupie tego typu znajdują się: zawór mieszający, pompa elektroniczna, termometr oraz odpowietrznik ręczny. Oferowane są grupy mieszające do rozdzielaczy 1” dla pompy 130 mm. Mają one zawór mieszający, termometr, odpowietrznik ręczny oraz półśrubunki do 1 1/2”. Ważne są również przyłącza do rozdzielacza z uszczelnieniem typu o-ring.

Nowoczesne pompy obiegowe

Nowoczesne pompy obiegowe stosowane w grupach mieszających to urządzenia elektroniczne. W porównaniu z urządzeniami o tradycyjnej konstrukcji cechuje je przede wszystkim oszczędność energii. Po dobraniu odpowiedniego trybu pracy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest nawet 2–5 razy mniejsze niż w przypadku pompy tradycyjnej, przy zapewnieniu takiej samej wysokości podnoszenia. Pompy elektroniczne mają sterowniki mikroprocesorowe, które są w stanie wykonać analizę parametrów i warunków pracy. Z uwzględnieniem bieżącego zapotrzebowania na ciepło dobierana jest właściwa wydajność tłoczenia i moment obrotowy, co przyczynia się do niższego zapotrzebowania na energię. Oprócz funkcji adaptacyjnej użytkownik ma możliwość wyboru ręcznej, płynnej regulacji wydajności i wysokości podnoszenia.

Regulacja temperatury

Specjalne regulatory pozwalają sterować instalacją wodnego ogrzewania podłogowego. Poszczególne modele różnią się między sobą przede wszystkim funkcjonalnością oraz maksymalnym czasem programowania. Wybrać można np. tanie regulatory dobowe. Dzięki nim można regulować temperaturę w zakresie pomiędzy 5 a 30°C, najczęściej z dokładnością 0,5°C. Zakres pomiaru temperatury wynosi 0–40°C. Na rynku oferowane są również regulatory tygodniowe, w których każdy dzień tygodnia może mieć przypisany odrębny program. Wybierać można pomiędzy różnymi temperaturami nastaw – np. ekonomiczną i komfortową. Nastawa temperatury najczęściej przeprowadzana jest co 30 min przy pomiarze temperatury wykonywanym co 1 min. Dokładność regulacji wynosi zwykle 0,2°C. Histereza (różnica załącz/wyłącz) jest wybierana przez użytkownika (wartości 0,4 lub 1,0°C). Do regulatorów można podpiąć czujnik zewnętrzny.

Najbardziej zaawansowane regulatory umożliwiają przypisanie do jednego dnia kilku programów, uwzględniających różne przedziały czasowe i zakresy temperatur. System PI odpowiada za optymalizowanie krzywej grzania, dzięki czemu minimalizowane są odchylenia od temperatury ustawionej. Warto mieć na uwadze tryb wakacyjny pozwalający na utrzymanie nastawionej temperatury w zaprogramowanym czasie. Regulatory mają również możliwość pracy w trybie przeciwzamrożeniowym, dzięki czemu utrzymywana jest możliwie najniższa temperatura.

Regulatory ogrzewania podłogowego samoczynnie zmieniają czas zimowy na letni i odwrotnie. Programując urządzenie, można wykorzystać funkcję kopiowania programów. W obiektach użyteczności publicznej oraz w innych miejscach, w których trzeba ograniczyć dostęp do zmiany ustawień systemu grzewczego, przydatna będzie funkcja blokowania zmiany parametrów. Ponadto rejestrowany jest czas pracy instalacji grzewczej.

Sterowanie pętlami ogrzewania może wykorzystywać również bezprzewodową technologię wymiany danych. Zastosowanie znajdują przy tym specjalne listwy sterujące stanowiące odbiornik danych. Listwa po odebraniu danych z regulatora nadzoruje pracę elementów wykonawczych. Należy podkreślić, że listwy tego typu mogą pracować zarówno w układach ogrzewania, jak i klimatyzacji.

W zależności od potrzeb dobiera się listwę z odpowiednią liczbą wyjść sterujących obiegami grzewczymi. Możliwe jest również sterowanie pracą pompy obiegowej i kotła za pomocą przełącznego przekaźnika bezpotencjałowego. Do dyspozycji jest funkcja testowego załączania wyjść. Chcąc zwiększyć liczbę obwodów, trzeba listwy połączyć szeregowo. Przydatne rozwiązanie stanowi funkcja oszczędzania energii. Typowa listwa ma zasilanie napięciem 230 V/50 Hz – to wystarcza na potrzeby sterowania pracą pompy c.o. i siłowników. Wyjścia nie mogą być obciążone prądem większym niż 3A.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego rozdzielacza powinien być poprzedzony analizą potrzeb użytkowników oraz możliwości technicznych instalacji. Należy również zwrócić uwagę na jakość poszczególnych elementów oraz właściwe rozwiązanie w zakresie sterowania temperaturą.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Inwerterowe pompy ciepła

Inwerterowe pompy ciepła Inwerterowe pompy ciepła

Pompy ciepła Stiebel Eltron serii WPL 07-17 ACS classic to kompaktowe jednostki typu powietrze/woda z funkcją chłodzenia aktywnego dla domów jednorodzinnych.

Pompy ciepła Stiebel Eltron serii WPL 07-17 ACS classic to kompaktowe jednostki typu powietrze/woda z funkcją chłodzenia aktywnego dla domów jednorodzinnych.

Redakcja RI Pięciowarstwowa rura

Pięciowarstwowa rura Pięciowarstwowa rura

Tece oferuje nową pięciowarstwową rurę TECEfloor do ogrzewania podłogowego. Wykonana jest z elastycznego polietylenu o dużej gęstości i wysokiej odporności termicznej (PE-RT typ 2).

Tece oferuje nową pięciowarstwową rurę TECEfloor do ogrzewania podłogowego. Wykonana jest z elastycznego polietylenu o dużej gęstości i wysokiej odporności termicznej (PE-RT typ 2).

Redakcja RI Hydraulika a żywotność pompy ciepła

Hydraulika a żywotność pompy ciepła Hydraulika a żywotność pompy ciepła

Osoby, które chcą zbudować dom już na etapie jego projektowania staną przed wyborem, w jaki sposób go ogrzewać. Szukając konkretnego urządzenia warto zwrócić szczególną uwagę na żywotność urządzenia, które...

Osoby, które chcą zbudować dom już na etapie jego projektowania staną przed wyborem, w jaki sposób go ogrzewać. Szukając konkretnego urządzenia warto zwrócić szczególną uwagę na żywotność urządzenia, które będzie ogrzewało budynek. Co więcej, powstała instalacja musi być jak najbardziej trwała i niezawodna.

Redakcja RI Do oferty KAISAI dołączyły nowe pompy ECO HOME

Do oferty KAISAI dołączyły nowe pompy ECO HOME Do oferty KAISAI dołączyły nowe pompy ECO HOME

Oferta marki KAISAI została rozszerzona o nowe pompy ciepła powietrze-woda ECO HOME typu split. Elegancki wygląd oraz cicha praca sprawiają, że urządzenia są odpowiednim rozwiązaniem dla systemu grzewczego...

Oferta marki KAISAI została rozszerzona o nowe pompy ciepła powietrze-woda ECO HOME typu split. Elegancki wygląd oraz cicha praca sprawiają, że urządzenia są odpowiednim rozwiązaniem dla systemu grzewczego w domach jednorodzinnych, a także obiektach handlowych i usługowych.

Redakcja RI Regulacja dostosowana do indywidualnych potrzeb – rozwiązanie marki Taconova

Regulacja dostosowana do indywidualnych potrzeb – rozwiązanie marki Taconova Regulacja dostosowana do indywidualnych potrzeb – rozwiązanie marki Taconova

Prefabrykowane grupy podmieszania marki Taconova mogą pełnić funkcję termostatycznie sterowanej regulacji o stałej wartości w systemach ogrzewania podłogowego. Montuje się je bezpośrednio na rozdzielaczu,...

Prefabrykowane grupy podmieszania marki Taconova mogą pełnić funkcję termostatycznie sterowanej regulacji o stałej wartości w systemach ogrzewania podłogowego. Montuje się je bezpośrednio na rozdzielaczu, co umożliwia indywidualne dostosowanie temperatury na zasilaniu w lokalach mieszkaniowych. Rozwiązanie sprawdza się, gdy nie można zamontować oddzielnego rozdzielacza do niskich temperatur lub chcemy tego uniknąć ze względu na koszty.

Redakcja RI Inteligentne sterowanie - ELEKTRA OWD5 WiFi już w sprzedaży

Inteligentne sterowanie - ELEKTRA OWD5 WiFi już w sprzedaży Inteligentne sterowanie - ELEKTRA OWD5 WiFi już w sprzedaży

ELEKTRA OWD5 WiFi to dotykowy, programowalny, elektroniczny regulator temperatury wyposażony w WiFi. Przeznaczony jest do sterowania instalacją elektrycznego ogrzewania podłogowego za pomocą aplikacji....

ELEKTRA OWD5 WiFi to dotykowy, programowalny, elektroniczny regulator temperatury wyposażony w WiFi. Przeznaczony jest do sterowania instalacją elektrycznego ogrzewania podłogowego za pomocą aplikacji. Rozwiązanie w chmurze, które łączy w sobie ulepszoną wersję regulatora dotykowego ELEKTRA OCD5 z najnowszą generacją aplikacji. Klienci otrzymują dostęp do zupełnie nowych funkcji, przy jednoczesnym zachowaniu całkowitej niezawodności. Rozwiązanie jest nowoczesne, ale opiera się na sprawdzonej technologii.

Redakcja RI Mata grzejna ELEKTRA MD: Konkurs Lider Instalacji 2018

Mata grzejna ELEKTRA MD: Konkurs Lider Instalacji 2018 Mata grzejna ELEKTRA MD: Konkurs Lider Instalacji 2018

Ogrzewanie podłogowe ELEKTRA może być układane we wszystkich rodzajach pomieszczeń: w pokojach, łazience, kuchni, ciągach komunikacyjnych.

Ogrzewanie podłogowe ELEKTRA może być układane we wszystkich rodzajach pomieszczeń: w pokojach, łazience, kuchni, ciągach komunikacyjnych.

Redakcja RI VI trasa Geberit On Tour dobiega końca

VI trasa Geberit On Tour dobiega końca VI trasa Geberit On Tour dobiega końca

Od maja do sierpnia Geberit przemierzył blisko 13 000 km po całej Polsce, wydając 39 śniadań, w których wzięło udział aż 1404 instalatorów. Mieli oni szansę na udział w szkoleniu, a także uzyskanie odpowiedzi...

Od maja do sierpnia Geberit przemierzył blisko 13 000 km po całej Polsce, wydając 39 śniadań, w których wzięło udział aż 1404 instalatorów. Mieli oni szansę na udział w szkoleniu, a także uzyskanie odpowiedzi na nurtujące ich pytania u źródła. Teraz czas na finał.

Redakcja RI Wielki powrót letniej promocji Elektry

Wielki powrót letniej promocji Elektry Wielki powrót letniej promocji Elektry

Kup zestaw ogrzewania podłogowego i otrzymaj koc piknikowy gratis.

Kup zestaw ogrzewania podłogowego i otrzymaj koc piknikowy gratis.

Uponor Sp. z o.o. Inteligentne sterowanie ogrzewanie podłogowym ze Smatrix od Uponor

Inteligentne sterowanie ogrzewanie podłogowym ze Smatrix od Uponor Inteligentne sterowanie ogrzewanie podłogowym ze Smatrix od Uponor

Dzięki nowoczesnemu systemowi sterowania temperaturą Uponor Smatrix Pulse możesz zwiększyć swój komfort do maksimum! Uponor posiada długoletnie doświadczenie w zakresie ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego.

Dzięki nowoczesnemu systemowi sterowania temperaturą Uponor Smatrix Pulse możesz zwiększyć swój komfort do maksimum! Uponor posiada długoletnie doświadczenie w zakresie ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego.

dr inż. Piotr Michalak, inż. Adrian Suliga Projekt ogrzewania podłogowego dla pomieszczenia ze strefą brzegową wg PN-EN 1264

Projekt ogrzewania podłogowego dla pomieszczenia ze strefą brzegową wg PN-EN 1264 Projekt ogrzewania podłogowego dla pomieszczenia ze strefą brzegową wg PN-EN 1264

Wytyczne projektowania systemów ogrzewania podłogowego w pomieszczeniach mieszkalnych zawiera norma PN-EN 1264, przyjęta do katalogu PKN w języku angielskim. Zawarta w niej procedura jest jednak złożona...

Wytyczne projektowania systemów ogrzewania podłogowego w pomieszczeniach mieszkalnych zawiera norma PN-EN 1264, przyjęta do katalogu PKN w języku angielskim. Zawarta w niej procedura jest jednak złożona i czasochłonna. Do projektowania można wykorzystać poradniki i programy oparte na tej normie, przygotowane przez producentów systemów ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego oraz firmy oferujące programy do projektowania. Narzędzia te zawierają biblioteki elementów osprzętu różniącego się parametrami...

Kisan, mgr inż. Marcin Ciuchnowicz Udogodnienia montażowe w produktach do ogrzewań podłogowych KISAN

Udogodnienia montażowe w produktach do ogrzewań podłogowych KISAN Udogodnienia montażowe w produktach do ogrzewań podłogowych KISAN

Firma KISAN była jednym z pionierów na rynku polskim oferujących materiały do ogrzewań podłogowych. Bazując na swoich wieloletnich doświadczeniach, wprowadziła do swojej oferty produkty mające wiele...

Firma KISAN była jednym z pionierów na rynku polskim oferujących materiały do ogrzewań podłogowych. Bazując na swoich wieloletnich doświadczeniach, wprowadziła do swojej oferty produkty mające wiele udogodnień dla instalatorów ułatwiających montaż instalacji ogrzewania podłogowego.

Katarzyna Cesluk Elektryczne ogrzewanie płaszczyznowe – kable i maty grzejne

Elektryczne ogrzewanie płaszczyznowe – kable i maty grzejne Elektryczne ogrzewanie płaszczyznowe  – kable i maty grzejne

Popularność instalacji fotowoltaicznych, napędzana przez rosnącą dostępność tych rozwiązań i wspierające je programy rządowe, przyczynia się także do dużego zainteresowania rozwiązaniami ogrzewczymi korzystającymi...

Popularność instalacji fotowoltaicznych, napędzana przez rosnącą dostępność tych rozwiązań i wspierające je programy rządowe, przyczynia się także do dużego zainteresowania rozwiązaniami ogrzewczymi korzystającymi z energii elektrycznej. Inwestorów przekonuje możliwość optymalizacji kosztów oraz „czystość” prądu pochodzącego z energii słonecznej, a nie ze spalania węgla. Dobra passa dotyczy m.in. elektrycznego ogrzewania podłogowego.

Katarzyna Cesluk Rozdzielacze i grupy pompowe, czyli o stabilnej instalacji ogrzewczej

Rozdzielacze i grupy pompowe, czyli o stabilnej instalacji ogrzewczej Rozdzielacze i grupy pompowe, czyli o stabilnej instalacji ogrzewczej

Systemy ogrzewania – szczególnie podłogowego, cechującego się dużą bezwładnością, bądź mieszanego (gdy w jednej instalacji pracują zarówno grzejniki płaszczyznowe, jak i tradycyjne ścienne) – wymagają...

Systemy ogrzewania – szczególnie podłogowego, cechującego się dużą bezwładnością, bądź mieszanego (gdy w jednej instalacji pracują zarówno grzejniki płaszczyznowe, jak i tradycyjne ścienne) – wymagają bardzo dobrego rozwiązania dostarczania ciepła do poszczególnych pomieszczeń, tak by zmiana wymagań w jednym pomieszczeniu (np. otwarcie okna i zwiększenie zapotrzebowania na moc cieplną) nie wpływała na dostarczanie ciepła do innych.

Redakcja RI Dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe?

Dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe? Dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe?

Dawniej ogrzewanie podłogowe było dostępne tylko dla właścicieli o grubych portfelach. Jednak postęp techniki budowlanej i coraz większe zainteresowanie klientów sprawiło, że instalacja ogrzewania podłogowego...

Dawniej ogrzewanie podłogowe było dostępne tylko dla właścicieli o grubych portfelach. Jednak postęp techniki budowlanej i coraz większe zainteresowanie klientów sprawiło, że instalacja ogrzewania podłogowego stała się nie tylko tańsza, ale też wykorzystywana jako główny system ogrzewania domu.

dr inż. Janusz Belok, dr inż. Beata Wilk-Słomka Wpływ algorytmów sterowania na  efektywność ogrzewania podłogowego

Wpływ algorytmów sterowania na  efektywność ogrzewania podłogowego Wpływ algorytmów sterowania na  efektywność ogrzewania podłogowego

Stosowanie dobowej zmienności temperatury w instalacjach ogrzewania podłogowego jest utrudnione z powodu dużej pojemności cieplnej grzejników. Ponadto obniżanie temperatury może negatywnie wpływać na komfort...

Stosowanie dobowej zmienności temperatury w instalacjach ogrzewania podłogowego jest utrudnione z powodu dużej pojemności cieplnej grzejników. Ponadto obniżanie temperatury może negatywnie wpływać na komfort cieplny w pomieszczeniach.

dr inż. Anna Werner-Juszczuk Koszty instalacji centralnego ogrzewania w budynku jednorodzinnym

Koszty instalacji centralnego ogrzewania w budynku jednorodzinnym Koszty instalacji centralnego ogrzewania w budynku jednorodzinnym

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego...

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego za pomocą niskotemperaturowych źródeł ciepła, jak np. pompy ciepła czy kotły kondensacyjne.

TECH STEROWNIKI Gdy ogrzewanie myśli o Tobie – sprawdź możliwości sterowników do podłogówki

Gdy ogrzewanie myśli o Tobie – sprawdź możliwości sterowników do podłogówki Gdy ogrzewanie myśli o Tobie – sprawdź możliwości sterowników do podłogówki

Ogrzewanie podłogowe od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Wysoki komfort cieplny, wygoda i niższe rachunki za ogrzewanie to zalety, które skłaniają do wyboru tego rozwiązania. Dobra wiadomość...

Ogrzewanie podłogowe od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Wysoki komfort cieplny, wygoda i niższe rachunki za ogrzewanie to zalety, które skłaniają do wyboru tego rozwiązania. Dobra wiadomość jest taka, że system może pracować jeszcze efektywniej, gdy będzie sterowany. Nowoczesne sterowniki zapewnią idealnie dopasowaną do potrzeb dystrybucję ciepła do pomieszczeń przy zachowaniu maksymalnych oszczędności.

wj Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych....

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych. W obiektach służby zdrowia zdecyduje o tym m.in. łatwiejsze utrzymanie higieny w pomieszczeniach i redukcja ryzyka wędrówki kurzu wraz drobnoustrojami, a w domach – komfort i ekonomia.

mgr inż. Jacek Karpiesiuk, prof. nzw. dr hab. inż. Tadeusz Chyży Wyniki eksperymentalnych badań rozkładu temperatury grzejników płaszczyznowych o lekkiej konstrukcji bez jastrychów

Wyniki eksperymentalnych badań rozkładu temperatury grzejników płaszczyznowych o lekkiej konstrukcji bez jastrychów Wyniki eksperymentalnych badań rozkładu temperatury grzejników płaszczyznowych o lekkiej konstrukcji bez jastrychów

Nietypowe grzejniki płaszczyznowe, które można układać bez jastrychu, mają mały ciężar i wysokość. Można je stosować m.in. w remontowanych obiektach ze stropami o niewielkich nośnościach i wysokościach...

Nietypowe grzejniki płaszczyznowe, które można układać bez jastrychu, mają mały ciężar i wysokość. Można je stosować m.in. w remontowanych obiektach ze stropami o niewielkich nośnościach i wysokościach podłogi. Ich atutem jest też czas wykonania i czystość robót. Nie wymagają skomplikowanych narzędzi i maszyn. Wyniki eksperymentu wskazują, że mają niedużą bezwładność i są wydajne przy niskiej temperaturze zasilania, co pozwala na ich efektywne wykorzystanie przy zasilaniu np. pompami ciepła.

Damian Żabicki Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe

Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe

O popularności niskotemperaturowego ogrzewania płaszczyznowego zdecydował przede wszystkim równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. W ogrzewaniu płaszczyznowym ciepło jest oddawane poprzez promieniowanie,...

O popularności niskotemperaturowego ogrzewania płaszczyznowego zdecydował przede wszystkim równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. W ogrzewaniu płaszczyznowym ciepło jest oddawane poprzez promieniowanie, a nie konwekcję, tak jak w tradycyjnych grzejnikowych systemach grzewczych, i tym samym komfort cieplny jest zapewniany przy niższej temperaturze.

dr inż. Janusz Belok, dr inż. Beata Wilk-Słomka Wpływ pojemności cieplnej budynku na funkcjonowanie ogrzewania podłogowego

Wpływ pojemności cieplnej budynku na funkcjonowanie ogrzewania podłogowego Wpływ pojemności cieplnej budynku na funkcjonowanie ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem, które charakteryzuje się wysokim komfortem cieplnym, rozumianym m.in. jako stan zrównoważonego bilansu cieplnego człowieka z otoczeniem. Jednym ze sposobów określenia...

Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem, które charakteryzuje się wysokim komfortem cieplnym, rozumianym m.in. jako stan zrównoważonego bilansu cieplnego człowieka z otoczeniem. Jednym ze sposobów określenia odczuć ludzi jest wskaźnik PMV, który przewiduje średnią ocenę komfortu przez dużą grupę osób, w siedmiostopniowej skali.

Redakcja RI Pomysł na łazienkę - poradnik

Pomysł na łazienkę - poradnik Pomysł na łazienkę - poradnik

Przeczytaj nowy poradnik „Pomysł na łazienkę”, a dowiesz się, jak zaprojektować i urządzić łazienkę, by była funkcjonalna i bezpieczna w użytkowaniu. Jak najlepiej zaaranżować nasz prywatny mały salon...

Przeczytaj nowy poradnik „Pomysł na łazienkę”, a dowiesz się, jak zaprojektować i urządzić łazienkę, by była funkcjonalna i bezpieczna w użytkowaniu. Jak najlepiej zaaranżować nasz prywatny mały salon kąpielowy?

dr inż. Beata Biernacka Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.