RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Podczyszczanie ścieków – separatory tłuszczu i substancji ropopochodnych

Separatory tłuszczu i substancji ropopochodnych/ Fot. pixabay.com

Separatory tłuszczu i substancji ropopochodnych/ Fot. pixabay.com

Separatory są urządzeniami do podczyszczania ścieków zawierających substancje, które są albo niebezpieczne dla środowiska (np. węglowodory ropopochodne), albo powodują problemy eksploatacyjne instalacji kanalizacyjnej (np. tłuszcze). Nawet jeśli prawo nie wymaga ich stosowania, obecność separatorów w instalacji może znacząco ograniczyć występowanie sytuacji awaryjnych.

Zobacz także

Wilo Polska Sp. z o.o., mgr inż. Filip Pogorzelski Specjalista ds. technicznych Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania

Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania

Przyobiektowe przepompownie są stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do grawitacyjnego systemu odprowadzania ścieków, ze względu na ukształtowanie terenu, wysoki poziom wód gruntowych,...

Przyobiektowe przepompownie są stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do grawitacyjnego systemu odprowadzania ścieków, ze względu na ukształtowanie terenu, wysoki poziom wód gruntowych, niższe posadowienie wyjścia kanalizacji w stosunku do kolektora sieci kanalizacji lub znaczne oddalenie od miejsca zrzutu ścieków.

Dräger Safety Polska Sp. z o.o. Rozwiązania Dräger dla oczyszczania ścieków

Rozwiązania Dräger dla oczyszczania ścieków Rozwiązania Dräger dla oczyszczania ścieków

Uzdatnianie wody: Dräger zapewnia rozwiązania w ramach poszczególnych etapów uzdatniania wody, czyli oczyszczania, usuwania osadów, filtracji, dezynfekcji i dystrybucji na potrzeby komunalne oraz przemysłowe....

Uzdatnianie wody: Dräger zapewnia rozwiązania w ramach poszczególnych etapów uzdatniania wody, czyli oczyszczania, usuwania osadów, filtracji, dezynfekcji i dystrybucji na potrzeby komunalne oraz przemysłowe. Oczyszczanie ścieków: Dräger wspiera cały cykl pracy systemów kanalizacji oraz oczyszczalni ścieków, które zbierają, oczyszczają, transportują i usuwają ścieki komunalne oraz przemysłowe. Odsalanie: to różnego rodzaju metody wykorzystywane do usuwania soli oraz innych minerałów ze słonej...

ROTH POLSKA Sp. z o.o. Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC

Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC

Oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC znajdują zastosowanie, jeśli istnieje potrzeba odprowadzenia ścieków bytowych z gospodarstw domowych, a nie ma możliwości wybudowania centralnej lub lokalnej...

Oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC znajdują zastosowanie, jeśli istnieje potrzeba odprowadzenia ścieków bytowych z gospodarstw domowych, a nie ma możliwości wybudowania centralnej lub lokalnej oczyszczalni ścieków lub koszty inwestycji sieci kanalizacyjnej na terenach oddalonych od aglomeracji miejskich są zbyt wysokie.

W artykule:

• Skuteczne usuwanie tłuszczu
• Bezpieczne dla środowiska parkingi, warsztaty i inne źródła olejów
• Eksploatacja separatorów

Separatory umieszcza się jako pierwsze urządzenia oczyszczające za odpływem ścieków, dzięki czemu „trudne” substancje mogą zostać zatrzymane na wstępnym etapie oczyszczania ścieków. Oferowane są separatory tłuszczu, substancji ropopochodnych, skrobi czy zawiesin – najpopularniejsze są dwa pierwsze.

Skuteczne usuwanie tłuszczu

Separatory tłuszczu (oddzielacze tłuszczu, odtłuszczacze) przeznaczone są do podczyszczania ścieków zanieczyszczonych tłuszczami i olejami organicznymi. Ich stosowanie nie jest wymagane przez prawo, jednak norma PN EN 1825-1 [4], zawierająca m.in. zasady projektowania i użytkowania separatorów, zaleca ich używanie w zakładach wytwarzających ścieki zawierające duże ilości tłuszczu, zakładach przemysłu spożywczego, tj. ubojnie, rzeźnie, mleczarnie, olejarnie czy wytwórnie żywności smażonej lub prażonej (chipsy, orzeszki); zakładach zbiorowego żywienia, tj. restauracje, bary, stołówki, smażalnie, kuchnie przemysłowe, czy wreszcie w wytwórniach mydła i stearyny.

Stosowanie separatorów pozwala uniknąć problemów eksploatacyjnych i negatywnych zjawisk związanych z obecnością tłuszczu w ściekach. Wpływa m.in. na przyspieszenie procesów gnilnych (zagniwanie ścieków) – dzieje się to poprzez odcięcie dopływu tlenu oraz rozkład do kwasów tłuszczowych, których obecność powoduje obniżenie pH ścieków. Niskie pH przyczynia się do zwiększenia korozyjności ścieków, a tym samym przyspieszenia procesów korozji przewodów kanalizacyjnych. Przy obniżonej temperaturze tłuszcze zestalają się na ściankach przewodów, dodatkowo absorbując inne zanieczyszczenia (np. resztki żywności) – powoduje to przyspieszoną redukcję prześwitu rur i tworzenie zatorów trudnych do usunięcia metodami mechanicznymi. Tłuszcze stanowią problem nie tylko dla instalacji i sieci kanalizacyjnej, ale też dla oczyszczalni ścieków, powodując zwiększenie zużycia tlenu, a przez to spadek wydajności oczyszczania biologicznego.

Separator umożliwia spowolnienie przepływu ścieków na tyle, by lżejsze od wody tłuszcze wypłynęły na powierzchnię cieczy w zbiorniku w procesie flotacji. Ścieki dopływające z urządzeń takich, jak wpusty podłogowe, odpływy rynnowe, zlewy, umywalki, urządzenia kuchenne i zbiorniki, zanim trafią do separatora, powinny przejść przez tzw. odcinek stabilizacyjny wykonany z dwóch kolan 45º oraz odcinków prostych o odpowiedniej długości i spadkach (min. 2%). Nie dochodzi dzięki temu do przepływu burzliwego w separatorze, który mógłby spowodować rozbicie cząsteczek tłuszczu i wytworzenie się emulsji, z której nie można oddzielić tłuszczu drogą flotacji. Kierownica przepływu (deflektor) wymusza przepływ ścieków tak, by oddzielone tłuszcze nie mogły się wydostać z separatora, ale pozostawały w górnej części komory, powyżej odpływu. Podobną funkcję spełnia syfon – często uzupełniony o dodatkowy osadnik do zanieczyszczeń stałych. Odtłuszczone ścieki kierowane są do kanalizacji bytowej. Każdy separator musi mieć odpowiednią wentylację, która może być rozwiązana na różne sposoby – zwykle przez osobny przewód wywiewny lub przez przewód dopływowy wyprowadzony bezpośrednio ponad dach. Nie można też do niego podłączać innych przewodów wentylacyjnych.

Separatory – w wersji najprostszej będące zbiornikami prostopadłościennymi o powierzchni czynnej zależnej od przepływu ścieków – występują jako urządzenia pod­zle­wozmywakowe, podłogowe lub wolnostojące (wewnątrz budynku) albo podziemne (na zewnątrz budynku).
Separatory podzlewozmywakowe przeznaczone są do mniejszych przepływów ścieków (0,5 l/s), nadają się zatem do niewielkich obiektów gastronomicznych. Mają postać zbiorników ze stali nierdzewnej lub tworzyw sztucznych umieszczanych za zmywarką. Składają się z osadnika zanieczyszczeń stałych oraz z właściwej komory flotacyjnej. Nagromadzony w górnej części komory flotacyjnej tłuszcz może być usuwany ręcznie lub automatycznie – w tym drugim przypadku urządzenie wyposażone jest w łapacz tłuszczu, który go wychwytuje i przelewa do osobnego zbiornika. Może to następować w sposób ciągły lub okresowy (np. o określonej godzinie każdego dnia). Natomiast osady usuwa się najczęściej ręcznie – w przypadku większych kuchni byłoby to niewygodne, co stanowi dodatkowy argument za stosowaniem odtłuszczaczy podzlewozmywakowych w mniejszych obiektach.

Dla większych obiektów, w których powstaje znaczna ilość osadów stałych, stosuje się separatory wolnostojące, umieszczane w wydzielonych wentylowanych pomieszczeniach ulokowanych blisko rampy lub placu manewrowego, co ułatwia odbiór i transport zanieczyszczeń. Zbiorniki wykonywane są z polietylenu wysokiej gęstości (HDPE) lub stali nierdzewnej.
Urządzenia mogą być obsługiwane ręcznie, półautomatycznie lub automatycznie. W przypadku urządzeń obsługiwanych ręcznie przestrzeń szlamowa i flotacyjna mają króćce wyprowadzone na zewnątrz budynku i zakończone szybkozłączem. Podłączany jest do nich wąż wozu asenizacyjnego. Konieczność usunięcia osadów i tłuszczów ustala się na podstawie obserwacji przez wziernik lub sygnału ze wskaźnika poziomu. Układ półautomatyczny wyposażony jest w pompy ręczne lub elektryczne uruchamiane okresowo, a w przypadku osadnika pionowego – w ręcznie uruchamiane zawory spustowe (opróżnianie jest grawitacyjne). Tłuszcz i osady usuwane są do szczelnych beczek. Układ automatyczny wyposażony jest w programator sterujący kierowaniem szlamu i tłuszczu ze zbiornika do szczelnych beczek z tworzywa sztucznego, które po napełnieniu są zamykane i odbierane przez przedsiębiorstwo zajmujące się utylizacją odpadów. Jeśli w budynku nie można wydzielić odpowiedniego pomieszczenia na separator tłuszczu, stosuje się separatory umieszczane na zewnątrz, wykonane jako podziemne zbiorniki z betonu, tworzyw sztucznych (HDPE, laminat) i żeliwa. Na poziomie gruntu znajduje się właz, do którego wykonania zwykle stosuje się nadbudowy. Lokalizacja separatora na zewnątrz jest bardziej higieniczna i łatwiejsza w eksploatacji – tłuszcz i osady stałe usuwane są przez odpowiednie służby okresowo. Należy stosować tzw. sygnalizatory poziomu, ponieważ zbiorniki są trudno dostępne do inspekcji.

Separatory podziemne wymagają odpowiedniego posadowienia. W przypadku separatorów betonowych konieczna jest podbudowa z betonu klasy B-10, nie cieńsza niż 10 cm, separatory z tworzyw sztucznych przy gruntach podmokłych mogą wymagać dodatkowego kotwienia, a przy nawodnionych – zabezpieczenia przed wypłynięciem, np. przez kotwienie do betonowej płyty dennej. Jeśli oddzielane tłuszcze nie nadają się do dalszej przeróbki (są skażone), separator powinien być wyposażony w rozwiązanie do homogenizacji tłuszczów i osadów pod wysokim ciśnieniem wody. Powstały szlam jest odbierany przez wozy asenizacyjne lub odpompowywany przez pompę ścieków. Separator tłuszczu musi być zaplanowany i umieszczony w instalacji tak, by nie wprowadzać do niego ścieków bytowych, deszczowych czy zanieczyszczonych substancjami ropopochodnymi, a także środków czyszczących, które mogą tworzyć stabilne emulsje. Konieczne jest także oddzielenie substancji stałych (stąd większość separatorów wyposażona jest w część osadnikową). Na wybór rozwiązania technicznego wpływają:

  • wielkość przepływu ścieków, 

  • warunki pracy, 

  • dostępność pod kątem usuwania osadów i zgromadzonego tłuszczu (czy można podłączyć wąż wozu asenizacyjnego lub swobodnie opróżnić komorę flotacyjną), 

  • możliwość ochrony przed mrozem,

  • możliwość pobierania próbek do analizy.

Dodatkowo jeśli odpływ z separatora będzie zlokalizowany poniżej poziomu zalewania, należy przewidzieć przepompownię. Przy doborze konkretnego urządzenia trzeba obok wielkości przepływu uwzględnić także skład ścieków – przede wszystkim stężenie i gęstość wprowadzanych ze ściekami tłuszczów, ale też środków czyszczących oraz temperaturę wody brudnej. Odpływ z separatora wymaga zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym.

Przy projektowaniu separatora w instalacji i jego doborze należy się kierować wytycznymi norm przedmiotowych [4 i 5] oraz wskazaniami producentów.

Bezpieczne dla środowiska parkingi, warsztaty i inne źródła olejów

Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi [7], stanowi, że wody opadowe lub roztopowe, ujęte w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne, pochodzące z zanieczyszczonej powierzchni szczelnej [...] – mogą być wprowadzane do wód lub do ziemi, o ile nie zawierają substancji zanieczyszczających w ilościach przekraczających 100 mg/l zawiesin ogólnych oraz 15 mg/l węglowodorów ropopochodnych. Zapis ten dotyczy m.in. terenów przemysłowych, składowych, baz transportowych, portów, lotnisk, parkingów o powierzchni powyżej 0,1 ha czy obiektów magazynowania i dystrybucji paliw. Zobowiązuje podmioty dostarczające ścieki z takich obiektów i terenu do zastosowania rozwiązań technicznych, które zapewnią uzyskanie i utrzymanie wymaganych parametrów.

Natomiast ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków [8] (art. 10) zobowiązuje dostawcę ścieków przemysłowych wprowadzanych do urządzeń kanalizacyjnych do instalowania niezbędnych urządzeń podczyszczających ścieki przemysłowe i prawidłowej eksploatacji tych urządzeń.

Zapisy te wskazują, że na terenach, gdzie mogą wystąpić substancje ropopochodne – do wskazanych obiektów należy dodać myjnie, warsztaty samochodowe czy miejsca składowania i demontażu pojazdów – stosowanie separatora substancji ropopochodnych (oddzielacza olejów, odolejacza) jest obowiązkowe.

Separator cieczy ropopochodnych działa na podobnej zasadzie jak separator tłuszczów – czyli w komorze odmulacza oddzielane są substancje stałe, a w komorze flotacyjnej substancje ropopochodne zbierane na powierzchni wody. Sprawność separatora zwiększana jest dzięki zastosowaniu wkładów koalescencyjnych (specjalne maty w cylindrycznej obudowie) lub lamelowych (wkład z lamelami o odpowiedniej geometrii). Ich zadaniem jest agregacja rozdrobnionych kropli oleju, zbyt małych, by zostały oddzielone w procesie flotacji. O znaczeniu koalescencji dla sprawności usuwania substancji ropopochodnych mówi wskazany w normie PN-EN 858 ich podział na klasy:

  • klasa I – separatory koalescencyjne, dla których stężenie substancji ropopochodnych na odpływie nie może przekraczać 5 mg/l;

  • klasa II – separatory grawitacyjne, dla których stężenie substancji ropopochodnych na odpływie nie może przekraczać 100 mg/l.

Stosowanie separatorów klasy II ograniczone jest do sytuacji, kiedy podczyszczone ścieki trafiają do oczyszczania w komunalnej oczyszczalni ścieków. Separatory, z których ścieki odprowadzane są do wód lub ziemi, muszą być urządzeniami klasy I. Producenci separatorów oferują dla niektórych rozwiązań łatwe przezbrojenie z urządzeń klasy II na urządzenia klasy I. Prawidłowe działanie separatora jest możliwe tylko przy skutecznym usunięciu odpadów stałych i zawiesin – błota, piasku, spłukiwanych substancji mineralnych. W obiektach, w których takich zanieczyszczeń powstaje szczególnie dużo, warto zastosować separatory z powiększonym osadnikiem (odmulaczem).

Separatory substancji ropopochodnych przeznaczone są do zabudowy w ziemi. Wykonywane są z tworzyw sztucznych, żelbetu, stali nierdzewnej lub żeliwa. Zbiorniki żelbetowe wykonuje się ze zbrojonych betonów hydrotechnicznych o odpowiedniej wytrzymałości konstrukcyjnej, zabezpieczonych specjalnymi powłokami przed eksfiltracją (przeciekaniem) ścieków do otoczenia, w którym są osadzone. Zbiorniki polietylenowe wykonuje się jako konstrukcje monolityczne odporne na połamanie, o powierzchniach wewnętrznych łatwych w czyszczeniu. Do obu rodzajów zbiorników producenci oferują odpowiednie nakładki, łączące otwór inspekcyjny z pokrywą na powierzchni terenu – takie rozwiązanie przydaje się, gdy separator jest znacznie zagłębiony w gruncie.

Ważnym aspektem konstrukcyjnym separatora jest dopuszczalne obciążenie ruchem kołowym oddziałującym na jego pokrywę. Zwykle urządzenia dostępne są w trzech wersjach zgodnych z klasami dopuszczalnego obciążenia: klasa A15 (ciągi piesze – 1,5 t), klasa B125 (ciągi jezdne – 12,5 t), klasa D400 (ciągi jezdne typ ciężki – 40 t).

Prawidłowy dobór separatora opiera się od strony hydraulicznej przede wszystkim na wielkości przepływu oraz gęstości olejów występujących w odprowadzanych ściekach. Drugim ważnym aspektem jest zapewnienie odpowiedniego stężenia substancji ropopochodnych na wylocie z separatora. Trzeci element to prawidłowy dobór konstrukcji i osprzętu do warunków pracy – rodzaju gruntu, koniecznego zagłębienia oraz obciążenia powierzchni, pod którą posadowiony jest separator, ruchu pieszego i kołowego.

Podobnie jak w przypadku separatorów tłuszczu, bezcennym źródłem przy projektowaniu separatora w instalacji i jego doborze są wytyczne norm przedmiotowych [2 i 3] oraz wskazania producentów. 

Eksploatacja separatorów

Najważniejsze w eksploatacji separatorów jest regularne usuwanie zgromadzonych zanieczyszczeń. Separatory trudniej dostępne (podziemne lub bez wziernika) mogą być wyposażone w sygnalizatory poziomu oraz urządzenia alarmowe, wskazujące np. konkretny poziom oleju w separatorze. Oddzielone oleje czy tłuszcze traktowane są jak odpady. Zgodnie z katalogiem odpadów [6] tłuszcze i mieszaniny olejów z separacji olej/woda inne niż wymienione (czyli niezawierające wyłącznie olejów jadalnych i tłuszczów) oraz olej z odwadniania olejów w separatorach uważane są za odpad niebezpieczny (kody odpowiednio 19 08 10* i 13 05 06*), co wymaga od przedsiębiorstwa odbierającego odseparowane substancje posiadania odpowiedniej koncesji.
Ze względu na specyfikę pracy separatory wymagają regularnych przeglądów eksploatacyjnych i konserwacji – opróżnienia odpadów i czyszczenia wnętrza. W przypadku substancji ropopochodnych separatory traktowane są jak urządzenia służące ochronie środowiska, wymagające zgodnie z ustawą Prawo budowlane kontroli co pół roku. Separatory tłuszczu powinny być poddawane kompleksowej inspekcji nie rzadziej niż raz na rok, choć niektórzy producenci zalecają dużo mniejsze odstępy. Częstotliwości te należy traktować jako minimalne – w rzeczywistości przegląd powinien zależeć od szybkości gromadzenia się odpadów. Producenci separatorów podają graniczne napełnienie zarówno części osadowej (np. do połowy objętości), jak i części do przetrzymywania oddzielonych substancji (np. 80% objętości odpowiedniej części). Po oczyszczeniu separatora, a przed ponownym rozruchem, wymaga on częściowego (dla olejów) lub całościowego (dla tłuszczów) napełnienia wodą – to samo działanie należy zresztą przeprowadzić podczas montażu i pierwszego rozruchu.

Literatura

  1. Materiały firm: ACO, Aquatechnika, Kessel, Wavin.

  2. PN-EN 858-1:2005/A1:2007 Instalacje oddzielaczy cieczy lekkich (np. olej i benzyna). Część 1: Zasady projektowania, właściwości użytkowe i badania, znakowanie i sterowanie jakością.

  3. PN-EN 858-2 Instalacje oddzielaczy cieczy lekkich (np. olej i benzyna). Część 2: Dobór wielkości nominalnych, instalowanie, użytkowanie i eksploatacja.

  4. PN EN 1825-1 Oddzielacze tłuszczu. Część 1: Zasady projektowania, użytkowania i badania, znakowanie oraz sterowanie jakością.

  5. PN EN 1825-2 Oddzielacze tłuszczu. Część 2: Dobór wymiarów nominalnych, instalowanie, użytkowanie i eksploatacja.

  6. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów (DzU 2014, poz. 1800).

  7. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (DzU 2014, poz. 1923).

  8. Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (DzU nr 72/2001, poz. 747, z późn. zm.).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • Michal Michal, 12.11.2020r., 14:09:31 Bardzo trafny artykuł. Szczególnie część o filtrach - separatory koalescencyjne
  • Tomasz Tomasz, 12.11.2020r., 14:11:00 akich informacji o separtorach szukałem!
  • ekoprojekt12 ekoprojekt12, 23.04.2021r., 14:26:43 Prawo nakazuje oczyszczanie wód opadowych odprowadzanych m.in. z zanieczyszczonych terenów przemysłowych, baz transportowych, parkingów itp. Reguluje to m.in. rozporządzenie w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi. Teraz czekamy aż przepisy będą nakazywały stosowanie separatorów do podczyszczania ścieków, co bardzo pozytywnie wpływałoby na środowisko.

Powiązane

Redakcja RI news Pompy dla ścieków dla pokoleń

Pompy dla ścieków dla pokoleń Pompy dla ścieków dla pokoleń

Istnieje wiele pomp do wody zanieczyszczonej, zarówno w handlu specjalistycznym, jak i na rynku DIY. Wszystkie pompy mogą tłoczyć wodę z punktu A do punktu B, jednak tylko niewielu producentów pomp stawia...

Istnieje wiele pomp do wody zanieczyszczonej, zarówno w handlu specjalistycznym, jak i na rynku DIY. Wszystkie pompy mogą tłoczyć wodę z punktu A do punktu B, jednak tylko niewielu producentów pomp stawia na jakość i szeroką ofertę akcesoriów jak JUNG PUMPEN ze Steinhagen – Pompy Made in Germany. Sprawdzone pompy serii U oraz nowe pompy U2KS wyznaczają standardy.

Redakcja RI news Bezemisyjny transport ścieków

Bezemisyjny transport ścieków Bezemisyjny transport ścieków

EkoWodrol oferuje BTS – Bezemisyjny Transport Ścieków, który rozwiązuje problem zagniwania ścieków i powstawania odorów.

EkoWodrol oferuje BTS – Bezemisyjny Transport Ścieków, który rozwiązuje problem zagniwania ścieków i powstawania odorów.

Redakcja RI news NIK sprawdził czy jest czysta woda w kranie w gminach turystycznych

NIK sprawdził czy jest czysta woda w kranie w gminach turystycznych NIK sprawdził czy jest czysta woda w kranie w gminach turystycznych

NIK sprawdził, jak wygląda sytuacja w gminach turystycznych, jeśli chodzi o czystość wody. Jak się okazuje, nie wszystkie gminy inwestują w infrastrukturę wodno-ściekową w sposób wystarczający dla zapewnienia...

NIK sprawdził, jak wygląda sytuacja w gminach turystycznych, jeśli chodzi o czystość wody. Jak się okazuje, nie wszystkie gminy inwestują w infrastrukturę wodno-ściekową w sposób wystarczający dla zapewnienia ich zrównoważonego rozwoju. Główną przyczyną są koszty realizacji inwestycji, które przekraczają możliwości finansowe samorządów. Niedostateczne inwestowanie w rozbudowę sieci oraz brak skutecznego nadzoru nad sposobem odprowadzania ścieków do zbiorników bezodpływowych utrudnia prawidłowe gospodarowanie...

Redakcja RI news SEED 2019

SEED 2019 SEED 2019

W dniach 16-18 października 2019 r. odbędzie się III edycja konferencji International Conference on the Sustainable Energy and Environmental Development (SEED 2019). Poświęcona będzie zagadnieniom zrównoważonego...

W dniach 16-18 października 2019 r. odbędzie się III edycja konferencji International Conference on the Sustainable Energy and Environmental Development (SEED 2019). Poświęcona będzie zagadnieniom zrównoważonego rozwoju energetycznego, efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii, czystym technologiom węglowym oraz ochronie środowiska w energetyce.

wj news Eko-Dok 2019

Eko-Dok 2019 Eko-Dok 2019

W dniach 8-10 kwietnia już po raz jedenasty odbyła się konferencja Eko-Dok. Jest to wydarzenie interdyscyplinarne z zakresu inżynierii i ochrony środowiska. Tematy podejmowane podczas wystąpień dotyczyły...

W dniach 8-10 kwietnia już po raz jedenasty odbyła się konferencja Eko-Dok. Jest to wydarzenie interdyscyplinarne z zakresu inżynierii i ochrony środowiska. Tematy podejmowane podczas wystąpień dotyczyły przede wszystkim oczyszczania wody i ścieków, systemów wodociągowych i kanalizacyjnych, ochrony atmosfery, ogrzewnictwa, wentylacji, klimatyzacji, a także biologii sanitarnej i ekologii.

Redakcja RI news 200 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową poza granicami aglomeracji ujętych w KPOŚK

200 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową poza granicami aglomeracji ujętych w KPOŚK 200 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową poza granicami aglomeracji ujętych w KPOŚK

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wesprze inwestycje związane z zaopatrzeniem w wodę oraz odprowadzeniem i oczyszczeniem ścieków – obsługujące gospodarstwa domowe lub agroturystyczne...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wesprze inwestycje związane z zaopatrzeniem w wodę oraz odprowadzeniem i oczyszczeniem ścieków – obsługujące gospodarstwa domowe lub agroturystyczne oraz obiekty użyteczności publicznej – na obszarach poza granicami aglomeracji wymienionych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK). Nabór wniosków rozpocznie się już 17 czerwca, a budżet wynosi 200 mln zł.

Redakcja RI news Kapsułki z bakteriami pomogą oczyścić ścieki

Kapsułki z bakteriami pomogą oczyścić ścieki Kapsułki z bakteriami pomogą oczyścić ścieki

Naukowcy z Politechniki Śląskiej pracują nad oczyszczaniem ścieków przy pomocy bakterii zamkniętych w żelowych kapsułkach. Dzięki nim kapsułki będą mogły jeszcze efektywniej wykonywać swoje zadanie.

Naukowcy z Politechniki Śląskiej pracują nad oczyszczaniem ścieków przy pomocy bakterii zamkniętych w żelowych kapsułkach. Dzięki nim kapsułki będą mogły jeszcze efektywniej wykonywać swoje zadanie.

wj news Ograniczanie strat wody

Ograniczanie strat wody Ograniczanie strat wody

Już po raz siódmy przedstawiciele branży wod-kan z całej Polski spotkali się na dorocznej konferencji „Efektywne ograniczanie strat wody w systemach wodociągowych”. Mottem tegorocznego spotkania, które...

Już po raz siódmy przedstawiciele branży wod-kan z całej Polski spotkali się na dorocznej konferencji „Efektywne ograniczanie strat wody w systemach wodociągowych”. Mottem tegorocznego spotkania, które odbyło się w Lipowym Moście k. Supraśla 8–10 maja, były „Innowacje, rozwiązania, wdrożenia”.

Redakcja RI news Aqualift F Basic - nowoczesna technologia w przystępnej cenie

Aqualift F Basic - nowoczesna technologia w przystępnej cenie Aqualift F Basic - nowoczesna technologia w przystępnej cenie

Nowa przepompownia Aqualift F Basic firmy KESSEL to kompaktowe i solidne urządzenie do odprowadzania ścieków domowych. Grube ścianki zbiornika gwarantują jego wytrzymałość, a dzięki teleskopowej nasadzie...

Nowa przepompownia Aqualift F Basic firmy KESSEL to kompaktowe i solidne urządzenie do odprowadzania ścieków domowych. Grube ścianki zbiornika gwarantują jego wytrzymałość, a dzięki teleskopowej nasadzie zabudowa w ziemi jest wygodna. Płaskie powierzchnie przeznaczone do nawiercenia otworów umożliwiają podłączenie dodatkowych dopływów bezpośrednio na miejscu budowy.

Redakcja RI news Nowa oczyszczalnia ścieków w Zawadzie

Nowa oczyszczalnia ścieków w Zawadzie Nowa oczyszczalnia ścieków w Zawadzie

26 kwietnia otwarto zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków w Zawadzie. Rozbudowa i modernizacja polegały na zwiększeniu przepustowości oczyszczalni z 250 m3/d do 1000m3/d. Do tej pory oczyszczalnia obsługiwała...

26 kwietnia otwarto zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków w Zawadzie. Rozbudowa i modernizacja polegały na zwiększeniu przepustowości oczyszczalni z 250 m3/d do 1000m3/d. Do tej pory oczyszczalnia obsługiwała 3500 mieszkańców z miejscowości: Zawada, Stasiówka, Stobierna. Po rozbudowie przepustowość oczyszczalni pozwoli na podłączenie do 8000 mieszkańców w miarę powstającej rozbudowy obsługiwanych miejscowości.

Redakcja RI news KESSEL na Targach WOD-KAN 2019

KESSEL na Targach WOD-KAN 2019 KESSEL na Targach WOD-KAN 2019

W dniach 21-23 maja 2019 r. odbędą się w Bydgoszczy targi WOD-KAN 2019. Od lat jest to najważniejsze na krajowym rynku oraz jedno z największych w Europie wydarzeń skierowanych do branży wodociągowo-kanalizacyjnej....

W dniach 21-23 maja 2019 r. odbędą się w Bydgoszczy targi WOD-KAN 2019. Od lat jest to najważniejsze na krajowym rynku oraz jedno z największych w Europie wydarzeń skierowanych do branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Nie może tam zabraknąć również firmy KESSEL, która zaprezentuje swoje innowacyjne systemy odwadniania wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Redakcja RI news Komisja Europejska: Polska stoi przez wyzwaniem w walce o jakość powietrza i oczyszczanie ścieków

Komisja Europejska: Polska stoi przez wyzwaniem w walce o jakość powietrza i oczyszczanie ścieków Komisja Europejska: Polska stoi przez wyzwaniem w walce o jakość powietrza i oczyszczanie ścieków

Komisja Europejska podsumowała, że chociaż w Polsce dużo zmieniło się odnośnie gospodarowania odpadami i segregacji odpadów to nadal wyzwaniem pozostaje jakość powietrza i oczyszczanie ścieków komunalnych.

Komisja Europejska podsumowała, że chociaż w Polsce dużo zmieniło się odnośnie gospodarowania odpadami i segregacji odpadów to nadal wyzwaniem pozostaje jakość powietrza i oczyszczanie ścieków komunalnych.

Redakcja RI news NFOŚiGW ogłasza nabór na dofinansowanie ścieków za granicą

NFOŚiGW ogłasza nabór na dofinansowanie ścieków za granicą NFOŚiGW ogłasza nabór na dofinansowanie ścieków za granicą

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków w ramach programu Inwestycje w gospodarce ściekowej poza granicami kraju. Kwota do rozdysponowania do 100 mln zł. W ramach...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków w ramach programu Inwestycje w gospodarce ściekowej poza granicami kraju. Kwota do rozdysponowania do 100 mln zł. W ramach dofinansowania można uzyskać środki na budowę, rozbudowę lub modernizację oczyszczalni ścieków oraz zbiorczych systemów kanalizacji sanitarnej, a także dokumentację i prace przygotowawcze tych przedsięwzięć.

Redakcja RI news VII Konferencja „Efektywne obniżanie strat wody”

VII Konferencja „Efektywne obniżanie strat wody” VII Konferencja „Efektywne obniżanie strat wody”

W dniach 8-10 maja 2019 r. odbędzie się VII Konferencja „Efektywne obniżanie strat wody” w Hotelu „Lipowy Most” k. Supraśla. Wydarzenie skierowane jest do przedstawicieli przedsiębiorstw wod-kan z całej...

W dniach 8-10 maja 2019 r. odbędzie się VII Konferencja „Efektywne obniżanie strat wody” w Hotelu „Lipowy Most” k. Supraśla. Wydarzenie skierowane jest do przedstawicieli przedsiębiorstw wod-kan z całej Polski, a organizator AQUA-TECH wraz z gronem partnerów, mając na uwadze misję edukacyjną konferencji, przygotowali uczestnikom solidną dawkę wiedzy z zakresu nowoczesnych technik ograniczania strat wody.

Redakcja RI news SEED 2019

SEED 2019 SEED 2019

W dniach 16-18 października 2019 r. odbędzie się III edycja konferencji Conference on the Sustainable Energy and Environment Development (SEED) na Kopcu Kościuszki w Krakowie. Konferencja poświęcona będzie...

W dniach 16-18 października 2019 r. odbędzie się III edycja konferencji Conference on the Sustainable Energy and Environment Development (SEED) na Kopcu Kościuszki w Krakowie. Konferencja poświęcona będzie zagadnieniom zrównoważonego rozwoju energetycznego, efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii, zarządzania energią w obiektach, czystym technologiom węglowym oraz ochronie środowiska w energetyce.

Redakcja RI news Jak usunąć leki ze ścieków? Wystarczy użyć aerożele

Jak usunąć leki ze ścieków? Wystarczy użyć aerożele Jak usunąć leki ze ścieków? Wystarczy użyć aerożele

Estońscy naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Tallinnie opracowali metodę, która skutecznie pozwala usunąć pozostałości leków ze ścieków. Wszystko dzięki aerożelom organicznym.

Estońscy naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Tallinnie opracowali metodę, która skutecznie pozwala usunąć pozostałości leków ze ścieków. Wszystko dzięki aerożelom organicznym.

Redakcja RI news Projekty WOD-KAN z kolejnymi środkami na rozwój

Projekty WOD-KAN z kolejnymi środkami na rozwój Projekty WOD-KAN z kolejnymi środkami na rozwój

NFOŚiGW dofinansuje 26 projektów wodno-kanalizacyjnych w różnych regionach Polski, przeznaczając na ten cel ponad 151 mln zł. Tego typu inicjatywy otrzymały pomoc w postaci 14 dotacji ze środków Programu...

NFOŚiGW dofinansuje 26 projektów wodno-kanalizacyjnych w różnych regionach Polski, przeznaczając na ten cel ponad 151 mln zł. Tego typu inicjatywy otrzymały pomoc w postaci 14 dotacji ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ 2014-2020) oraz 12 preferencyjnych pożyczek ze środków własnych NFOŚiGW.

Redakcja RI news Całoroczny program szkoleń KESSEL dla instalatorów, projektantów i partnerów serwisowych

Całoroczny program szkoleń KESSEL dla instalatorów, projektantów i partnerów serwisowych Całoroczny program szkoleń KESSEL dla instalatorów, projektantów i partnerów serwisowych

Firma KESSEL przygotowała pakiet darmowych szkoleń w obszarze technik odwadniania począwszy od kompleksowych rozwiązań z zakresu odprowadzania ścieków przez aktualne normy aż po warsztaty praktyczne. Poszczególne...

Firma KESSEL przygotowała pakiet darmowych szkoleń w obszarze technik odwadniania począwszy od kompleksowych rozwiązań z zakresu odprowadzania ścieków przez aktualne normy aż po warsztaty praktyczne. Poszczególne tematy szkoleniowe dopasowane są do potrzeb związanych z pracą instalatora, projektanta czy partnera serwisowego.

Redakcja RI Woda, ścieki i osady

Woda, ścieki i osady Woda, ścieki i osady

Na początku grudnia blisko 200 przedstawicieli branży wodociągowo-kanalizacyjnej dyskutowało o bezpieczeństwie wody i gospodarce ścieków przemysłowych podczas piątej konferencji „Woda. Ścieki. Osady” zorganizowanej...

Na początku grudnia blisko 200 przedstawicieli branży wodociągowo-kanalizacyjnej dyskutowało o bezpieczeństwie wody i gospodarce ścieków przemysłowych podczas piątej konferencji „Woda. Ścieki. Osady” zorganizowanej przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie”. Zgromadzonych w warszawskim hotelu Sheraton gości powitała Dorota Jakuta, prezes Izby, która wskazywała na główne obszary aktywności IGWP w zakresie nowej dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia.

Redakcja RI VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Inżynieria Środowiska - Młodym Okiem"

VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Inżynieria Środowiska - Młodym Okiem" VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Inżynieria Środowiska - Młodym Okiem"

Po raz ósmy odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Inżynieria Środowiska – Młodym Okiem”. ISMO będzie stanowić okazję dla naukowców, inżynierów, menedżerów i specjalistów z całego świata do podsumowania...

Po raz ósmy odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Inżynieria Środowiska – Młodym Okiem”. ISMO będzie stanowić okazję dla naukowców, inżynierów, menedżerów i specjalistów z całego świata do podsumowania osiągnięć naukowych w dziedzinie inżynierii środowiska. Udział w takiej konferencji będzie doskonałą okazją do spotkania kolegów z różnych uczelni, wymiany wiedzy i doświadczeń, a także nawiązania nowych kontaktów.

Redakcja RI Xylem świętuje Światowy Dzień Toalet w celu podniesienia świadomości globalnego kryzysu sanitarnego

Xylem świętuje Światowy Dzień Toalet w celu podniesienia świadomości globalnego kryzysu sanitarnego Xylem świętuje Światowy Dzień Toalet w celu podniesienia świadomości globalnego kryzysu sanitarnego

19 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Toalet, który ma na celu podniesienie świadomości 2,5 miliarda ludzi na całym świecie, którym wciąż brakuje dostępu do czystych i bezpiecznych urządzeń sanitarnych.

19 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Toalet, który ma na celu podniesienie świadomości 2,5 miliarda ludzi na całym świecie, którym wciąż brakuje dostępu do czystych i bezpiecznych urządzeń sanitarnych.

Redakcja RI 7,5 tys. wniosków programu "Czyste Powietrze"

7,5 tys. wniosków programu "Czyste Powietrze" 7,5 tys. wniosków programu "Czyste Powietrze"

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zorganizował konferencję prasową podczas poznańskich targów POL-ECO SYSTEM. Głównym tematem spotkania był program „Czyste Powietrze” z budżetem 103...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zorganizował konferencję prasową podczas poznańskich targów POL-ECO SYSTEM. Głównym tematem spotkania był program „Czyste Powietrze” z budżetem 103 mld zł oraz unijne wsparcie kilkunastu działań i poddziałań na przedsięwzięcia antysmogowe.

Redakcja RI V konferencja „Woda. Ścieki. Osady.”

V konferencja „Woda. Ścieki. Osady.” V konferencja „Woda. Ścieki. Osady.”

W dniach 4-5 grudnia 2018 roku odbędzie się V edycja konferencji „Woda. Ścieki. Osady.” w hotelu Sheraton w Warszawie. To cykliczna konferencja techniczna organizowana przez Izbę Gospodarczą "Wodociągi...

W dniach 4-5 grudnia 2018 roku odbędzie się V edycja konferencji „Woda. Ścieki. Osady.” w hotelu Sheraton w Warszawie. To cykliczna konferencja techniczna organizowana przez Izbę Gospodarczą "Wodociągi Polskie", podczas której przedstawiciele przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych dyskutują o wyzwaniach stojących przed branżą, jej bieżących problemach oraz sposobach na ich rozwiązanie.

Redakcja RI 10 miast w Polsce otrzyma dofinansowanie na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych

10 miast w Polsce otrzyma dofinansowanie na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych 10 miast w Polsce otrzyma dofinansowanie na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże dziesięciu miejscowościom w Polsce ponad 78 mln zł dofinansowania na inwestycje wodno-kanalizacyjne.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże dziesięciu miejscowościom w Polsce ponad 78 mln zł dofinansowania na inwestycje wodno-kanalizacyjne.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.