Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Artykuł sponsorowany

10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym

Temat zarządzania temperaturą w pomieszczeniach jest coraz częściej poruszany zarówno w kontekście oszczędności, jak i wygody. Nowoczesne urządzenia do sterowania ciepłem dają użytkownikom wiele możliwości i pozwalają uniknąć przegrzewania, jak i niedogrzania pomieszczeń.

Do zarządzania grzejnikami polecanym rozwiązaniem jest nowoczesny system grzejnikowy firmy TECH Sterowniki. Jak działa? Jakie korzyści przynosi swoim użytkownikom?

Sprawdźcie odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych pytań na ten temat.

1. Do czego służy system grzejnikowy TECH Sterowniki?

System grzejnikowy przeznaczony jest do zarządzania temperaturą w pomieszczeniach, w których zamontowane są grzejniki. Składa się z nowoczesnych urządzeń elektronicznych, które przez całą dobę dbają o utrzymanie zadanej przez użytkownika temperatury w każdym pomieszczeniu. Dzięki sterownikom można zachować umiar: pomieszczenia nie są ani przegrzewane, ani niedogrzewane. Bezprzewodowa komunikacja między nimi pozwala na wygodny montaż systemu zarówno w budynkach nowych, jak i zamieszkanych o różnym przeznaczeniu. Co ważne, umiejętne zarządzanie ogrzewaniem pozwala obniżyć rachunki nawet o 30%, dlatego instalacja systemu jest dobrym rozwiązaniem także z ekonomicznego punktu widzenia.

2. Jakie bazowe urządzenia wchodzą w skład systemu?

System składa się z trzech głównych elementów. Pierwszym z nich jest głowica grzejnikowa. To urządzenie wykonawcze montowane na grzejniku, które w zależności od otrzymanego sygnału od sterownika nadrzędnego otwiera lub zamyka zawór grzejnikowy, by zapewnić w pomieszczeniu optymalną temperaturę. Pracą głowic montowanych w pomieszczeniach zarządza główny panel kontrolny. Umożliwia on rejestrację siłowników i sterowanie bieżącą temperaturą wszystkich pomieszczeń. Trzecim urządzeniem w zestawie jest regulator lub czujnik temperatury, który na bieżąco dokonuje pomiaru temperatury w pomieszczeniu. Przeznaczony jest do montażu na ścianie.

3. Na czym polega sterowanie grzejnikami?

Trzy główne urządzenia, czyli głowica, regulator oraz panel kontrolny komunikują się ze sobą bezprzewodowo. Regulator przekazuje urządzeniu nadrzędnemu informację o wartości temperatury w pomieszczeniu, a on przesyła komunikat zamontowanej na grzejniku głowicy. W przypadku kiedy temperatura wzrośnie powyżej ustalonych parametrów, urządzenie wykonawcze zamyka zawór grzejnikowy, tym samym odcinając dopływ ciepła do pomieszczenia. W przypadku niedogrzania – przeciwnie. Głowica otwiera zawór, dostarczając odpowiednią ilość ciepła do pomieszczeń, by zapewnić pożądany komfort cieplny.

3. Na czym polega sterowanie grzejnikami?

4. W jakich budynkach można zamontować system grzejnikowy?

Dzięki bezprzewodowej komunikacji, urządzenia do sterowania grzejnikami można instalować w budynkach mieszkalnych takich jak domy, kamienice czy bloki, jak również obiektach użyteczności publicznej: szkołach, przedszkolach, bibliotekach. To także bardzo dobre rozwiązanie w obiektach komercyjnych takich jak hotele i pensjonaty. Bez względu na przeznaczenie budynku system grzejnikowy pozwoli na idealnie dostosowanie temperatury do potrzeb użytkowników.

5. W jaki sposób sterowanie grzejnikami wpływa na oszczędności?

Pomieszczenia w zależności od przeznaczenia wymagają innej temperatury. Przykładowo najcieplejszym pomieszczeniem w domu powinna być łazienka, a chłodniejszym sypialnia. Kiedy w całym domu znajduje się tylko jeden regulator, temperatura w części pomieszczeń będzie zbyt wysoka, podczas kiedy w innych – zbyt niska. W przypadku sterowania strefowego każde pomieszczenie jest traktowane osobno i może utrzymywać inną temperaturę.

Oszczędności na ogrzewaniu wynikają także z możliwości obniżania temperatury w pomieszczeniach nieużywanych, a także redukcji dostarczanego ciepła w momencie, kiedy budynek stoi pusty.

6. Czy system będzie działał sprawnie z każdym modelem grzejnika?

Tak, a to dlatego, że w zestawie z każdą głowicą elektroniczną klient otrzymuje adaptery. Właśnie dzięki nim głowica będzie kompatybilna z różnymi modelami kaloryferów. Do zestawów dodawane są w sumie 3 przejściówki:

  • M30 x1,5;
  • RTD-N;
  • RA-N.

Adaptery

7. Czy montaż systemu grzejnikowego nie zaburzy aranżacji wnętrza?

Wszystkie urządzenia elektroniczne firmy TECH Sterowniki wchodzące w skład zestawu są dostępne w uniwersalnych kolorach, co pozwala na zachowanie estetycznego wyglądu pomieszczeń. Co ciekawe, system ogrzewania grzejnikowego może także współpracować z systemem podłogowym. Listwa L-8 może jednocześnie zarządzać pracą grzejników, jak i ogrzewania podłogowego.

Użytkownik ma do wyboru różne urządzenia, z których może stworzyć swój system grzejnikowy dopasowany do potrzeb. O różnych wariantach systemu grzejnikowego można przeczytać w artykule: https://www.techsterowniki.pl/blog/wygodnie-steruj-grzejnikami--wybierz-zestaw-dla-siebie

8. Czy systemem grzejnikowym można sterować zdalnie?

Tak, do zarządzania pracą grzejników poza domem służy aplikacja eModul. Dzięki niej w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie można kontrolować temperaturę, jaka panuje w pomieszczeniach i edytować ją zgodnie z preferencjami. Do sterowania wystarczy smartfon lub tablet z dostępem do Internetu. Urządzenie nadrzędne takie jak WiFi 8S jest jednocześnie sterownikiem oraz modułem internetowym.

Grzejniki

9. Czy są dostępne elementy rozbudowy systemu?

Oczywiście, system sterowania ogrzewaniem można rozbudować o inne urządzenia, by zwiększyć jego funkcjonalność. Dzięki temu system może być jeszcze nowocześniejszy i wygodniejszy. Jednym z takich urządzeń jest repeater sygnału, który wzmacnia sygnał sieciowy między zarejestrowanymi urządzeniami w celu zwiększenia zasięgu bezprzewodowej komunikacji a kolejnym czujnik otwarcia okna, który wyłącza ogrzewanie w danej strefie w momencie, kiedy okno jest otwarte. System można także wzbogacić w ramach rozbudowy o moduł wykonawczy MW-1. Służy on do bezprzewodowej komunikacji ze sterownikiem głównym. Urządzenie automatycznie wyłącza styk w przypadku braku komunikacji i może współpracować aż z 4 urządzeniami równocześnie.

10. Dlaczego montaż systemu grzejnikowego TECH Sterowniki jest opłacalny?

Dzięki inteligentnym urządzeniom elektronicznym można wygodnie zarządzać ogrzewaniem w pomieszczeniach, w których są zamontowane sterowniki. To oddziałuje jednocześnie na komfort cieplny oraz rachunki za ogrzewanie, ponieważ sterowanie pozwala ograniczyć niepotrzebne straty ciepła. Optymalna temperatura wpływa na lepsze samopoczucie, zmniejsza także ryzyko przeziębień i różnych infekcji, na które wpływa przegrzewanie, jak i niedogrzewanie pomieszczeń. Co ważne, automatyka grzewcza jest bardzo wygodna w obsłudze i montażu.

Wspieramy to, co polskie

Firma TECH Sterowniki produkuje nowoczesne sterowniki do zarządzania różnego typu ogrzewaniem, w tym właśnie grzejnikowym. W Polsce odbywa się cały proces produkcyjny od projektu po gotowy produkt. Kilkaset pracowników firmy codzienne pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które pozwolą raz na zawsze skończyć z kłopotliwą obsługą systemu grzewczego. Doświadczenie osób zarządzających ogrzewaniem pokazuje, jak wygodne jest to rozwiązanie, a przede wszystkim oszczędne, co pozwala zmniejszyć niemałe rachunki za ogrzewanie.

Dowiedz się więcej na temat systemu grzejnikowego firmy TECH Sterowniki: https://www.techsterowniki.pl/glowica-termostatyczna-STT-869

Tech Sterowniki TECH STEROWNIKI
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.

ul. Biała Droga 31
34-122 Wieprz
poczta@techsterowniki.pl
Tel. +48 33 330 00 07
Fax. +48 33 845 45 47

(tech sterowniki, grzejniki, system grzejnikowy, system grzejnikowy TECH Sterowniki, sterowanie grzejnikami)

   17.05.2019

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl