RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Białe certyfikaty – analiza skutków funkcjonowania systemu i możliwości zmniejszenia kosztów społecznych jego funkcjonowania w 2019 r.

White certificates – analysis of system operation and opportunities for mitigation the social costs of its functioning in 2019

Liczba i bilans świadectw efektywności energetycznej
Fot. redakcja RI

Liczba i bilans świadectw efektywności energetycznej


Fot. redakcja RI

Jeżeli termin ważności białych certyfikatów nie ulegnie przedłużeniu, ok. 400 tys. z nich zniknie z rynku, a przez podmioty zobowiązane już za 2019 rok uiszczona zostanie opłata zastępcza w łącznej kwocie 661,5 mln zł. Sytuacja taka spowoduje wiele niekorzystnych konsekwencji, m.in. obciążenie społeczeństwa kwotą 300 mln zł, podważeniem zaufania do instytucji publicznych oraz spowolnieniem procesów zwiększania efektywności energetycznej i podważaniem wiarygodności państwa w tym zakresie.

Zobacz także

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

ADEY Innovation SAS ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie...

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego, z dużym naciskiem na poprawę jakości powietrza (umożliwiają obniżenie emisji CO2 o ok. 250 kg rocznie z pojedynczego gospodarstwa domowego).

Alfa Laval Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży...

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży poszukują nowych sposobów maksymalizacji wydajności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów energii i udoskonaleniu swojego wizerunku w zakresie ochrony środowiska. Wyzwania te będą złożone i wieloaspektowe.

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o systemie wydawania i obrotu Świadectwami Efektywności Energetycznej, tzw. białymi certyfikatami (BC). Mówi się o nim niestety w niekorzystnym świetle i bardzo krytycznie, przy czym uwagi te nie dotyczą samego systemu, ale sposobu, w jaki działają instytucje publiczne odpowiedzialne za jego funkcjonowanie.

Założenia systemu BC

W 2006 r. autor miał zaszczyt być członkiem zespołu opracowującego koncepcję i pierwsze założenia do systemu BC, kierowanego przez prof. Krzysztofa Żmijewskiego. W pierwotnym zamyśle system ten miał stanowić podstawę regulacji wdrażających w Polsce postanowienia dyrektywy o efektywności energetycznej. Miał to być zoptymalizowany, samoregulujący się mechanizm wspierania inwestycji zwiększających efektywność wykorzystania energii. Ponieważ opierał się na giełdowym obrocie BC, z ceną kształtowaną przez rynek, miał dawać prostą odpowiedź na pytanie, czy przy aktualnym poziomie popytu i podaży przedstawiana przez inwestorów propozycja realizacji inwestycji modernizacyjnych, generujących określoną oszczędność energii i jej nośników przy określonych kosztach, spotka się z zainteresowaniem (wolnego) rynku.

Inwestor podejmujący się realizacji takiej inwestycji otrzymywał w założeniu dokładną analizę, przy jakim poziomie dofinansowania (ze sprzedaży BC) będzie ona dla niego opłacalna i na tej podstawie kształtował swoją ofertę rynkową (deklarował, za jaką cenę sprzeda BC). Jeśli sprzedał BC, oznaczało to, że jego oferta jest dobra dla rynku, jeżeli nie sprzedał – świadczyło to o tym, że nie jest. U podstaw tego podejścia tkwiło głębokie przekonanie, że system taki zrealizuje zobowiązania Polski w zakresie wzrostu efektywności energetycznej w sposób optymalny, czyli w tym przypadku możliwie najtaniej, tzn. najniższym kosztem, na jaki pozwolił rynek.

Koszty społeczne systemu BC

Warto podkreślić, że koszt, o którym mówimy, jest tak naprawdę kosztem społecznym, ponieważ przekłada się na końcowego odbiorcę energii (przysłowiowego Kowalskiego) w rachunkach za energię. Podmioty zobowiązane (czyli sprzedawcy i dystrybutorzy energii) koszty BC praktycznie w 100% przerzucają do taryf i na samym końcu płaci je właśnie Kowalski. Oczywiście koszty te są powiększone o podatek VAT w wysokości 23%. Kowalski „ponosi ten koszt”, płacąc rachunki oraz dodatkowo w cenie każdej niezbędnej mu do życia usługi czy kupowanego produktu, do wyprodukowania których zużyto energię elektryczną, ciepło czy gaz ziemny (również powiększony o podatek VAT).

Termin obowiązywania BC z V przetargu

Od dłuższego czasu toczy się dyskusja, czy ustawodawca w Polsce powinien podjąć inicjatywę i przedłużyć poza 30 czerwca 2019 r. termin obowiązywania BC z V przetargu (z 2017 roku). Argumentów za poparciem takiej inicjatywy jest wiele. W tym przypadku chodzi o:

  • realny, wymierny, wyrażony w złotych dodatkowy koszt społeczny spowodowany przez konieczność realizacji celów ustawowych, wynikający z nieprzedłużenia ważności BC spowodowanego błędnymi decyzjami administracyjnymi,
  • skuteczność wykorzystania środków na poprawę efektywności energetycznej, jakie system BC generuje,
  • to, jak szybko środki te będą reinwestowane w kolejne projekty modernizacyjne.

Koszt społeczny, o którym mowa wyżej, powiększają dodatkowo nieefektywnie wydatkowane przez administrację (URE) środki budżetowe na weryfikację kilku tysięcy audytów i wniosków oraz na wydanie BC, które nie znajdą nabywców. Kolejnym kosztem są wydatki poniesione przez potencjalnych beneficjentów na przygotowanie audytów i wniosków o wydanie BC. W przypadku utraty ważności części BC z końcem czerwca 2019 okaże się, że wydatki te poniesiono w sposób niedający żadnego efektu, czyli niegospodarnie. Spróbujmy oszacować wielkość tej niegospodarności.

Dane dotyczące ilości uzyskanych oszczędności energii i przyznanych na nie świadectw przedstawiono w tabeli 1. Wynika z niej, że łącznie w pięciu przetargach przyznano 1 323 007 świadectw, 705 626 z nich umorzono do końca grudnia 2018 r. Występująca na koniec tego okresu nadwyżka to 617 380 świadectw „przetargowych” oraz 80 519 świadectw przedstawionych w tabeli 2 z okresu przejściowego. Liczba ta powinna zostać pomniejszona o 113 993 zablokowanych świadectw „przetargowych” i 7690 zablokowanych świadectw z okresu przejściowego. Łącznie daje to nadwyżkę 576 216 świadectw będących w obiegu i oczekujących na sprzedaż na TGE. Świadectwa te łącznie powinny zostać umorzone do końca czerwca 2019 r.

W tabeli 4 przedstawiono dane pochodzące z Informacji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nr 107/2018 o osiągniętej oszczędności energii finalnej, publikowane stosownie do treści art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej. Z informacji tej wynika, że w całym 2017 r. osiągnięto oszczędność energii finalnej w ilości 364 991 toe. Z powodu braku bliższych danych dotyczących wielkości obowiązku umorzenia BC przez podmioty zobowiązane można przyjąć, że stanowić ona może w przybliżeniu wielkość łącznego rocznego obowiązku umorzenia BC przez podmioty zobowiązane. Należy się spodziewać, że w rzeczywistości obowiązek ten będzie większy z uwagi na uzupełniającą go realizację w trybie art. 15 ustawy oraz fakt, że niektóre podmioty wystąpiły o odroczenie realizacji obowiązku na okres 3 lat. Przyjmijmy dla uproszczenia, że udział realizacji obowiązku w powyższym schemacie spowoduje, że jego wielkość pozostanie do czerwca 2019 r. na takim samym poziomie jak dotychczas.

Z tabeli 4 wynika również, że na 20 grudnia 2018 r. umorzono 86 665 BC. Biorąc pod uwagę, że certyfikaty za rok 2018 można umarzać do końca czerwca 2019 r., możemy przyjąć, iż zapotrzebowanie na BC w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2019 r. wyniesie ok. 364 991 – 86 665 = 277 594 sztuk. Zatem nadwyżka, na którą brakuje potencjalnych nabywców, wyniesie ok. 576 216 – 277 594 = 298 622 sztuk. Jednocześnie z tabeli 3 wynika, że na inwestycje planowane do końca 2018 r. wystawiono 14 031 BC, co stanowi niecałe 4% potencjalnego rocznego obowiązku. Znaczenie tych certyfikatów dla rynku można pominąć, ponieważ nie mają one praktycznie wpływu ani na realizację obowiązku, ani na cenę BC. Będą zawsze kupowane po cenie bardzo zbliżonej do wielkości opłaty zastępczej. Ponieważ za 2018 r. obowiązek zostanie spłacony w całości w BC, to za 2019 r., w przypadku utraty ważności BC, zrealizowany zostanie poprzez wniesienie opłaty zastępczej w wysokości 1653,75 zł/toe.

Nadwyżka, o której mowa, w liczbie prawie 300 tys. BC, stanowi ponad 82% rocznego obowiązku podmiotów zobowiązanych. Po dodaniu certyfikatów generowanych na bieżąco oraz obowiązku realizowanego w trybie art. 15 ustawy (zmniejszają zapotrzebowanie na BC) nadwyżka ta może się zwiększyć nawet do 400 tys. szt. Przewyższyć zatem może wielkość rocznego obowiązku i można założyć, że przedłużeniu ważności BC nadal będzie towarzyszyć ich lekka nadpodaż na rynku. Może to być istotne z punktu widzenia oceny poziomu wzrostu ceny BC na TGE.

Jeżeli termin ważności BC nie ulegnie przedłużeniu, to ok. 400 tys. BC zniknie z rynku. Zamiast tego uiszczona zostanie przez podmioty zobowiązane już za 2019 rok opłata zastępcza w łącznej kwocie 661,5 mln zł, co stanowi iloczyn 400 tys. szt. BC i wielkości opłaty zastępczej za 2019 r. w wysokości 1653,75 zł/szt.

Sytuacja taka spowodowałaby wiele niekorzystnych konsekwencji:

  1. Należy się spodziewać, że średnia cena BC, jeśli przedłużona zostanie ich ważność, będzie znacznie niższa od opłaty zastępczej i może nie przekroczyć psychologicznej bariery jej wartości obowiązującej w czasie, kiedy rozstrzygany był ostatni, V przetarg, czyli ok. 1000 zł/szt. Założenie to – z oczywistych powodów nieco arbitralne – można poprzeć dwoma argumentami: spodziewaną lekką nadwyżką BC pochodzących z V przetargu oraz dalszym dopływem BC na rynek w tym i w przyszłym roku w związku ze wzrostami cen energii i zwiększeniem zachęt dla inwestorów do planowania i realizacji inwestycji modernizacyjnych. Powodować to będzie dalszy wzrost nadpodaży i hamować wzrost cen BC. Można założyć zatem, że podmioty zobowiązane poniosłyby koszt ok. 400 mln zł (po ok. 1000 zł/szt.), a nie 661,5 mln zł. Po przerzuceniu tego kosztu na rachunki podmiotów zobowiązanych społeczeństwo poniosłoby o 261,5 mln zł wyższe wydatki. Niezależnie od wysokości oszacowania, ten dodatkowy koszt (społeczny) będzie z pewnością większy o dziesiątki, a może setki milionów zł niż w sytuacji, gdyby ważność BC została przedłużona.
  2. Podmioty aplikujące o BC poniosły koszty związane z przygotowaniem aplikacji. Koszty takie można szacować na ok. 10% ich wartości, czyli ok. 40 mln zł dla puli 400 tys. BC, które nie znajdą nabywców. Kwota ta nie zostanie zrekompensowana wpływami ze sprzedaży BC. I nie jest istotne, czy koszt ten został dotychczas fizycznie opłacony, ponieważ liczne podmioty rynkowe uważają, że należy im się zapłata za wykonaną pracę. Dodatkowo jeżeli nie otrzymają zapłaty, to np. do urzędów skarbowych nie wpłyną z tego tytułu podatki CIT i VAT – ok. 4 mln zł.
  3. Wystąpi kolejna sytuacja, z której będzie wynikać, że rząd w ogóle nie liczy się z interesami polskiego biznesu, który jest ważnym uczestnikiem obrotu świadectwami na Towarowej Giełdzie Energii. Zgodnie z art. 30.1 ustawy z 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej „prawa majątkowe wynikające ze świadectw efektywności energetycznej są towarem giełdowym w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych”. Z całą pewnością można przyjąć, że podmioty gospodarcze, które posiadają świadectwa efektywności energetycznej, otworzyły rachunki inwestycyjne i stały się właścicielami praw majątkowych zapisanych na tych rachunkach. Wyobraźmy sobie sytuację, że do 30 czerwca 2019 r. Ministerstwo Energii całkowicie biernie potraktuje problem i 1 lipca przy scenariuszu nadpodaży świadectw wiele podmiotów gospodarczych dowie się, iż na ich rachunkach inwestycyjnych nie ma żadnych praw majątkowych. Oznacza to dla nich utratę własnego majątku! Po raz kolejny mocno ucierpi wiarygodność organów administracji państwowej, ME, TGE i spółek energetycznych. 
  4. Każdy z podmiotów aplikujących o BC ponosi koszty związane z funkcjonowaniem tego systemu w opłatach za energię. Nie dość, że koszty te wzrosną (jeśli obowiązek zostanie wypełniony poprzez wniesienie przez podmioty zobowiązane opłaty zastępczej), ale i podmioty te w wyniku jawnego zaniechania organów administracji państwowej stracą możliwość zrekompensowania sobie kosztów dzięki aktywnemu uczestnictwu w systemie. Przypomnijmy, że zasada taka leżała u podstaw ustawy o efektywności energetycznej i systemu BC.
  5. Ponadto podmioty aplikujące o wydanie BC w wielu przypadkach poniosły już koszt przygotowania aplikacji i zapłaciły związany z nim podatek VAT. Zostały zatem rzeczywiście „zrobione na biało”1). VAT to dodatkowy koszt w wysokości ok. 8,6 mln zł, który nie zostanie im w żaden sposób zrekompensowany, gdy BC stracą ważność. 
  6. Podmioty, które poniosły koszty, również przerzucą je w całości na przysłowiowych Kowalskich – nabywców produktów, usług, lokatorów budynków etc., nie mając jednocześnie żadnych korzyści (nie sprzedadzą BC).
  7. W rachunku występuje jeszcze jedna kwota, neutralna co prawda z punktu widzenia kosztu społecznego, ale warto o niej wspomnieć. Od 261,5 mln zł nie wpłynie do budżetu państwa podatek VAT wynikający z opodatkowania transakcji (23%), co stanowi uszczuplenie przychodów budżetu z tego tytułu w wysokości prawie 60 mln zł.
  8. Dodatkowe koszty społeczne związane z brakiem decyzji o przedłużeniu ważności BC to ok. 260 mln zł wynikające z wyższej opłaty zastępczej. 40 mln zł poniesionych kosztów przygotowania aplikacji o wydanie BC zostanie wyrzucone w błoto, podobnie jak zapłacony od tej kwoty podatek VAT – ok. 9 mln zł. Łącznie jest to ok. 310 mln zł. Tyle dodatkowo zapłacą przysłowiowi Kowalscy. Koszty poniesione przez URE na weryfikację kilku tysięcy wniosków też należałoby do tego marnotrawstwa doliczyć, są jednak trudne do oszacowania.
  9. Wydźwięk takiej sytuacji jest wyjątkowo niekorzystny wizerunkowo dla administracji rządowej. Wynika wyłącznie z zaniechań i nieudolności oraz braku wyobraźni instytucji odpowiedzialnych za funkcjonowanie systemu BC.
  10. Szczególna sytuacja dotyczy podatku VAT. Państwo od kilku lat z dużymi sukcesami zwalcza oszustwa i karuzele VAT-owskie, a teraz wywołuje sytuację, w której nie dość, że Kowalski zapłaci ok. 260 mln zł więcej kosztów, zostanie jeszcze doliczony do tej kwoty podatek VAT 23% w opłatach za energię. 
  11. Zamiast 400 mln zł od podmiotów aplikujących, ok. 660 mln zł wpłynie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie opłaty zastępczej. Pomijając fakt, że stanie się to kosztem Kowalskiego, i nic nie ujmując NFOŚiGW, wydaje się, że dużo korzystniejsze będzie zostawienie tych 400 mln zł do dyspozycji podmiotów aplikujących. Oczywiste jest, że reinwestują oni te środki bardziej efektywnie i szybciej niż za jakimkolwiek pośrednictwem. W sytuacji radykalnego wzrostu cen energii w ostatnim okresie wzrośnie skłonność tych podmiotów do inwestowania w projekty związane z efektywnością energetyczną i tym samym skróci się okres reinwestowania środków pozyskanych z BC.

Z powyższej analizy wynika jednoznacznie, że przedłużenie terminu obowiązywania BC z V przetargu i z okresu przejściowego o co najmniej rok jest pożądane i przyniosłoby same korzyści, w tym przede wszystkim zmniejszenie kosztów społecznych funkcjonowania systemu BC o kwotę ok. 300 mln zł. Ponadto udałoby się uniknąć sytuacji podważenia zaufania do instytucji publicznych i uchroniło administrację rządową od zarzutów, że lekką ręką, bez głębszego zastanowienia obciąża dodatkowymi niemałymi kosztami społeczeństwo, mogąc tego łatwo uniknąć.

Należy też zwrócić uwagę na fakt, że najbardziej zainteresowane strony zaczynają szukać przyczyn i winnych zaistniałej sytuacji. Coraz częściej słyszy się, że dla uzasadnienia zaniechania jakiejkolwiek interwencji ME używa starej i wypróbowanej metody obciążania winą Unię Europejską, twierdząc, że nie zgodzi się ona na działania proponowane przez polską administrację, dlatego społeczeństwo znowu musi zapłacić. Odkąd weszliśmy do UE, argumentacja taka pojawiała się bardzo często i obecnie należałoby ją uznać za przejaw lekceważenia interlokutora.

Również URE coraz bardziej krytykuje jakość audytów energetycznych i przerzuca odpowiedzialność za przedłużanie procesu weryfikacji na konieczność ich dokładnej kontroli – obecnie opóźnienia URE przekraczają już rok (!). Ponadto zarzucając brak kompetencji audytorom, URE błędnie interpretuje pojęcie energii finalnej, zabierając podmiotom aplikującym należne im BC. Wbrew prawom fizyki, nawet wbrew zapisom rozporządzenia dot. zasad wykonywania audytu efektywności energetycznej, URE twierdzi, że wymiana starego kotła węglowego na nowoczesny kocioł gazowy nie daje oszczędności energii finalnej, tylko jakąś wyimaginowaną przez ekspertów URE oszczędność wynikającą ze zmiany mnożników dla energii pierwotnej w odniesieniu do poszczególnych rodzajów paliw (tego podejścia zresztą nikt poza URE nie rozumie). Przy tym powołuje się na enigmatyczne interpretacje prawne, ignorując prawa fizyki, wiedzę ekspertów i powszechnie stosowane (np. w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów od 1999 r.) metody obliczeniowe. Podmioty aplikujące tracą w związku z tym należne im BC.

Na analizowany problem warto również spojrzeć trochę szerzej. Poprzez podjęcie decyzji o wydłużeniu terminu ważności świadectw rząd RP mógłby uwiarygodnić swoją strategię wspierania efektywności energetycznej przedstawioną w projekcie „Polityki energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040)” z 22 listopada 2018 r. (kierunek 8). W dokumencie tym rząd chwali się, że: „Polski wkład w realizację celu oznacza osiągnięcie w latach 2010–2020 ograniczenia zużycia energii pierwotnej o 13,6 Mtoe, co w odniesieniu do wartości prognozy na 2020 r. z 2007 roku oznacza zmniejszenie zużycia energii pierwotnej o 12,4%. Choć energochłonność polskiej gospodarki odbiega od średniej w UE, w ostatnich latach poczyniliśmy ogromne postępy w oszczędności zużycia energii. Pośredni cel na 2016 r. – rozumiany jako osiągnięcie oszczędności energii finalnej w ilości nie mniejszej niż 9% średniego krajowego zużycia tej energii z lat 2001–2005 – Polska zrealizowała z nadwyżką”.

Wynik ten jest rzeczywiście sukcesem, ale jednocześnie efektem działającego systemu wspierania dużych odbiorców końcowych, którzy wykorzystują państwowy model wsparcia poprawy efektywności energetycznej. W modelu tym, obok finansowych korzyści (po sprzedaży BC) zwiększających potencjał inwestycyjny przedsiębiorstw, kluczową rolę odgrywa rosnąca wiedza i zaufanie rynku (przedsiębiorców) do wprowadzonych regulacji zawartych w ustawie o efektywności energetycznej. Ogłoszony sukces rządu w tym zakresie jest przede wszystkim zasługą tych użytkowników końcowych, którzy zrealizowali inwestycje lub je zaplanowali, wykorzystując zachęty systemowe w długoterminowej perspektywie i w ramach systemu BC pozyskali środki. Warto więc pielęgnować ten stan rzeczy i dbać o utrzymanie stabilności takiej długoterminowej perspektywy.

We wspomnianym projekcie PEP2040 Ministerstwo Energii dąży m.in. do tego, aby: „zobowiązać szeroką grupę podmiotów gospodarczych do poprawy efektywności energetycznej – poprzez realizację przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej lub zakup świadectw efektywności energetycznej (tzw. białe certyfikaty potwierdzają deklarowaną oszczędność energii innych podmiotów, wynikającą z takich przedsięwzięć, zrealizowaną na poziomie powyżej wymaganego). System będzie obowiązywał do 2030 roku, a jeśli będzie to konieczne, zostanie przedłużony”.

Rządowi powinno zależeć na wzmacnianiu stabilności modelu nie tylko po to, aby poprzez realizację ambitnych celów poprawy efektywności energetycznej do 2030 roku na poziomie 23% (do prognoz energii pierwotnej z 2007 roku) zwiększyć bezpieczeństwo całego polskiego systemu energetycznego (oszczędzanie najlepszą inwestycją), ale również po to, aby wspierać konkurencyjność polskiego przemysłu i przeciwdziałać przenoszeniu produkcji poza Polskę. Celu w takim ujęciu nikt chyba dotąd uczciwie nie analizował.

Bez zaufania podmiotów gospodarczych do stabilności systemu Polska nie zrealizuje ambitnych celów, zwłaszcza że cel indykatywny na poziomie UE wynosi de facto nie 23, ale 32,5%. Ministerstwo Energii powinno przeanalizować obecny portfel BC w podobny jak w niniejszym artykule sposób i podjąć decyzję o prolongacie ich ważności lub przynajmniej znaczącej ich części. Leży to we wspólnym, szeroko pojętym interesie.

Ministerstwo powinno też rozważyć podjęcie działań, które zaprzeczą pojawiającym się coraz częściej opiniom, że rząd wykorzystuje system BC do pośredniego finansowania innych potrzeb związanych z ochroną środowiska czy walką ze smogiem. Opiniom tym sprzyjają ambitne plany związane z bardzo potrzebnym skądinąd programem „Czyste Powietrze” i zadeklarowanym olbrzymim zapotrzebowaniem na środki finansowe (ponad 100 mld zł). Wydaje się, że system BC powinien posłużyć do sformułowania jasnego przekazu dla rynku, iż stanowi on również priorytet dla rządu, tym bardziej że dotyczy części gospodarki, w której istnieje dużo (wielokrotnie) większy potencjał wzrostu efektywności energetycznej niż np. w domach jednorodzinnych.

Na koniec wydaje się oczywiste, że rząd musi zwiększyć zasoby kadrowe URE (ich liczbę i jakość) pracujące przy systemie wydawania BC, ale również przy kontroli prawidłowości i trwałości zrealizowanych inwestycji. Wydaje się to obecnie, obok przedłużenia ważności BC, najbardziej kluczową potrzebą związaną z odbudową zaufania rynku do systemu BC, umożliwiającą wykorzystanie w przyszłości jego potencjału.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

dr inż. Ryszard Śnieżyk Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 3. Parametry pracy kotłowni osiedlowej

Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 3. Parametry pracy kotłowni osiedlowej Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 3. Parametry pracy kotłowni osiedlowej

W poprzednich częściach cyklu (RI 6 i 7–8/2012) przedstawiono pokrótce ideę obniżenia kosztów zaopatrzenia budynków w ciepło z kotłowni gazowych. Sprowadza się ona do zastąpienia wielu kotłowni jedną dwupaliwową...

W poprzednich częściach cyklu (RI 6 i 7–8/2012) przedstawiono pokrótce ideę obniżenia kosztów zaopatrzenia budynków w ciepło z kotłowni gazowych. Sprowadza się ona do zastąpienia wielu kotłowni jedną dwupaliwową [1] oraz szczegółowej analizy zapotrzebowania na ciepło w budynkach poddanych termomodernizacji [2]. W poniższym artykule opisano pracę kotłowni z centralnym węzłem c.w.u. Znajomość warunków pracy tego układu umożliwi najlepsze dostosowanie wielkości produkcji ciepła do potrzeb.

Waldemar Joniec Ogrzewanie podłogowe - najczęściej zadawane pytania

Ogrzewanie podłogowe - najczęściej zadawane pytania Ogrzewanie podłogowe - najczęściej zadawane pytania

Decydując się na instalację ogrzewania podłogowego w domu, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, dzięki którym poznamy wady i zalety takiego sposobu ogrzewania oraz znajdziemy rozwiązanie idealne...

Decydując się na instalację ogrzewania podłogowego w domu, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, dzięki którym poznamy wady i zalety takiego sposobu ogrzewania oraz znajdziemy rozwiązanie idealne do naszych potrzeb.

prof. Bjarne W. Olesen, prof. Michele de Carli Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 2)

Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 2) Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 2)

W artykule (cz. 1 w RI 6/2012) przedstawiono metodę wyznaczania efektywności energetycznej systemu grzewczego na podstawie dyrektywy EPBD i norm z nią związanych. Podano ponadto przykładowe obliczenia...

W artykule (cz. 1 w RI 6/2012) przedstawiono metodę wyznaczania efektywności energetycznej systemu grzewczego na podstawie dyrektywy EPBD i norm z nią związanych. Podano ponadto przykładowe obliczenia charakterystyki energetycznej budynku jednorodzinnego, biurowego i przemysłowego w trzech różnych lokalizacjach.

prof. Bjarne W. Olesen, prof. Michele de Carli Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 1)

Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 1) Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 1)

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania efektywności energetycznej systemu grzewczego na podstawie dyrektywy EPBD i norm z nią związanych. Podano ponadto przykładowe obliczenia charakterystyki energetycznej...

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania efektywności energetycznej systemu grzewczego na podstawie dyrektywy EPBD i norm z nią związanych. Podano ponadto przykładowe obliczenia charakterystyki energetycznej budynku jednorodzinnego, biurowego oraz przemysłowego w trzech różnych lokalizacjach.

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Efektywność energetyczna w Polsce

Efektywność energetyczna w Polsce Efektywność energetyczna w Polsce

Niedobory energii elektrycznej w Polsce stają się coraz bardziej realne. Będą one wynikiem zarówno wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną, jak i starzejącej się (żeby nie powiedzieć: sypiącej)...

Niedobory energii elektrycznej w Polsce stają się coraz bardziej realne. Będą one wynikiem zarówno wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną, jak i starzejącej się (żeby nie powiedzieć: sypiącej) bazy wytwórczej, wymagającej pilnego odtworzenia lub gruntownej rewitalizacji.

Tomasz Lenarczyk Opłacalność pompy ciepła. Analiza przypadku

Opłacalność pompy ciepła. Analiza przypadku Opłacalność pompy ciepła. Analiza przypadku

Kluczowym elementem są sprawności średnioroczne pomp, czyli uzyskiwane przez cały sezon grzewczy. Wpływ na nie mają m.in.: temperatury zewnętrzne, temperatury pracy instalacji, jej dopasowanie do urządzenia...

Kluczowym elementem są sprawności średnioroczne pomp, czyli uzyskiwane przez cały sezon grzewczy. Wpływ na nie mają m.in.: temperatury zewnętrzne, temperatury pracy instalacji, jej dopasowanie do urządzenia grzewczego, liczba włączeń i wyłączeń, straty postojowe i kominowe czy jakość paliwa. Dlatego zastosowane urządzenia zostały opomiarowane – pompę ciepła wyposażono w oddzielne liczniki energii elektrycznej i cieplnej.

Adam Ruciński Bezpieczniej z termowizją

Bezpieczniej z termowizją Bezpieczniej z termowizją

Jednym z najważniejszych zadań producentów (niezależnie od profesji) jest utrzymanie wysokiego poziomu ciągłości wytwarzania przy możliwie jak najniższych kosztach własnych i wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Jednym z najważniejszych zadań producentów (niezależnie od profesji) jest utrzymanie wysokiego poziomu ciągłości wytwarzania przy możliwie jak najniższych kosztach własnych i wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Stanisław Sowa Nowe sprawności energetyczne silników pomp dławnicowych

Nowe sprawności energetyczne silników pomp dławnicowych Nowe sprawności energetyczne silników pomp dławnicowych

16 czerwca 2011 r. rozpocznie się pierwszy etap wdrażania harmonogramu podwyższania sprawności energetycznej silników elektrycznych. Stanowi to realizację postanowień rozporządzenia Komisji Wspólnot Europejskich...

16 czerwca 2011 r. rozpocznie się pierwszy etap wdrażania harmonogramu podwyższania sprawności energetycznej silników elektrycznych. Stanowi to realizację postanowień rozporządzenia Komisji Wspólnot Europejskich nr 640/2009, które jest aktem powiązanym z dyrektywą 2005/32/WE zwaną EuP (ang. Energy using Products) oraz dyrektywą 2009/125/WE zwaną ErP (ang. Energy related Products). Rozporządzenie ustanawia nowe normy sprawności nominalnej dla silników elektrycznych stosowanych również w pompach dławnicowych.

Maciej Danielak Ogrzewanie obiektów nietypowych - kurniki

Ogrzewanie obiektów nietypowych - kurniki Ogrzewanie obiektów nietypowych - kurniki

Optymalny klimat wewnętrzny panujący w budynku oraz jego właściwa eksploatacja to niejednokrotnie czynniki poprawiające współczynniki ekonomiczne prowadzonego albo powiązanego z budynkiem biznesu. W praktyce...

Optymalny klimat wewnętrzny panujący w budynku oraz jego właściwa eksploatacja to niejednokrotnie czynniki poprawiające współczynniki ekonomiczne prowadzonego albo powiązanego z budynkiem biznesu. W praktyce inżynierskiej projektant niejednokrotnie konfrontowany jest z nietypowymi obiektami, których specyfika sprawia, że konieczne jest dokładne przeanalizowanie zadań i wymagań, by poprawnie opracować koncepcję techniczną. Do takich budynków należą niewątpliwie również pomieszczenia służące do hodowli...

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania wody sieciowej

Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania wody sieciowej Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania wody sieciowej

Decyzja o zakupie nowych zespołów pompowych do nowych albo modernizowanych obiektów powinna zostać poprzedzona staranną analizą techniczną i rachunkiem kosztów. W artykule [1] przedstawiono zasady obliczeń...

Decyzja o zakupie nowych zespołów pompowych do nowych albo modernizowanych obiektów powinna zostać poprzedzona staranną analizą techniczną i rachunkiem kosztów. W artykule [1] przedstawiono zasady obliczeń doboru optymalnych parametrów pompy wirtualnej, dla której zużycie energii elektrycznej przez układ napędowy jest najniższe, a następnie wyboru konkretnego zespołu pompowego o najmniejszym „koszcie życia” LCC. Zagadnienie zilustrowano przykładem obliczeniowym doboru zespołów pompowych do instalacji...

dr inż. Kazimierz Wojtas Zyski ciepła przez przegrody przezroczyste (cz. 2)

Zyski ciepła przez przegrody przezroczyste (cz. 2) Zyski ciepła przez przegrody przezroczyste (cz. 2)

Przy obliczeniach natężenia promieniowania padającego na ścianę o określonym nachyleniu i orientacji model przegrody przezroczystej wg ASHARAE zakłada, że natężenie promieniowania całkowitego jest sumą...

Przy obliczeniach natężenia promieniowania padającego na ścianę o określonym nachyleniu i orientacji model przegrody przezroczystej wg ASHARAE zakłada, że natężenie promieniowania całkowitego jest sumą promieniowania bezpośredniego rozproszonego pochodzącego od „nieboskłonu” oraz promieniowania rozproszonego odbitego od powierzchni ziemi.

Roman Wichowski Zużycie ciepła w budownictwie europejskim

Zużycie ciepła w budownictwie europejskim Zużycie ciepła w budownictwie europejskim

W artykule przedstawiono zużycie energii cieplnej w sektorze budownictwa w wybranych krajach europejskich. Ok. 38% badanych budynków miało roczne zużycie ciepła większe niż średnia europejska (174,3 kWh/m2...

W artykule przedstawiono zużycie energii cieplnej w sektorze budownictwa w wybranych krajach europejskich. Ok. 38% badanych budynków miało roczne zużycie ciepła większe niż średnia europejska (174,3 kWh/m2 · a), a ok. 30% powodowało większe zanieczyszczenie powietrza w porównaniu ze średnią europejską. W Polsce jest najwyższe jednostkowe zużycie ciepła na potrzeby grzewcze (63% budynków ponad średnią europejską). Ponadto obiekty francuskie i polskie charakteryzują się najwyższą emisją zanieczyszczeń...

dr inż. Bogdan Nowak, dr inż. Grzegorz Bartnicki Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych...

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych wariantów zaopatrzenia w ciepło i ewentualnie podjąć decyzję o korekcie dotychczasowych warunków eksploatacji systemu. Wśród rozważanych przypadków mogą znaleźć się bardzo radykalne takie jak zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło [1], ale również rozwiązania sprowadzające się wyłącznie do wymiany...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą? Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów,...

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów, ale głównie z warunków, w jakich takie sieci są tworzone. Zła praca systemu ciepłowniczego może wynikać ze złego bilansu cieplnego całego układu, z nieprawidłowej regulacji, z wadliwych przepływów (zły rozdział ciśnienia), a do tego najczęściej dochodzi jeszcze nieprawidłowa eksploatacja. Autor omawia...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców....

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców. Należy wziąć pod uwagę rodzaj kotłów (stało- lub zmiennoprzepływowych) oraz wahania przepływu wody sieciowej i powodowane przez to wahania ciśnień piezometrycznych. Skupiono się na ciepłowniach z kotłami wodnorurkowymi, które są najczęściej stosowane w Polsce (typu WR i WLM). Szczegółowo przeanalizowano...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania...

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania pompami. Określono również obniżenie mocy elektrycznej napędu pomp obiegowych uzyskiwane dzięki wprowadzeniu przepompowni w systemach ciepłowniczych. W zależności od konkretnego systemu ciepłowniczego zmniejszenie mocy może wynosić od 10 do 20%.

Jerzy Kosieradzki Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Biomasa jako paliwo (cz. 1) Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych...

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji [1] paliwem jest również biomasa, rozumiana jako produkty składające się w całości lub w części z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa używane w celu odzyskania zawartej w nich energii, a zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak, dr Anna Melcer Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko...

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko poszczególnych pomieszczeń, ale również całych budynków, w których materiały te zostały zastosowane.

dr inż. Grzegorz Bartnicki, dr inż. Bogdan Nowak Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy...

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy ciepłowniczych do mocy zamówionej odbiorców końcowych. W efekcie ciągłej poprawy ochrony cieplnej budynków, ich potrzeby maleją – nie zawsze to jednak wpływa na historycznie ukształtowane zasady dotyczące projektowania.

prof. dr hab. inż. Stanisław Nawrat Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów...

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów gminnych rozpoczęło prace w celu wykorzystania metanu (po wtłoczeniu do sieci gazowych) w ogrzewaniu kompleksów budynków.

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie? Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków...

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków kwestionujących sens tej walki [1–3]. Komisja Europejska dąży do podwyższenia przyjętego celu redukcyjnego emisji CO2 z 20 do 30% w 2020 r. i 80% w 2050 r., głównie poprzez intensywny rozwój OZE. Miałyby one zastąpić zwalczane coraz mocniej elektrownie węglowe i jądrowe, których udział w światowej...

prof. dr hab. inż. Janusz Skorek Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział...

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział układów CHP małej mocy wpisujących się w obszar energetyki rozproszonej.

Adam Pytlik, Jiří Koníček, Radek Dvořák Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

dr inż. arch. Marta Skiba Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście? Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.