Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Systemy klimatyzacji w budynkach o niewystarczającej mocy przyłączeniowej

Air conditioning systems in buildings without sufficient connected power
Tworzenie dzielnic biznesowych wpływa niekorzystnie nie tylko na infrastrukturę transportową, ale także na infrastrukturę elektroenergetyczną, która może być narażona na deficyt dostarczanej mocy
Tworzenie dzielnic biznesowych wpływa niekorzystnie nie tylko na infrastrukturę transportową, ale także na infrastrukturę elektroenergetyczną, która może być narażona na deficyt dostarczanej mocy
Fot. pixabay.com

Malejąca różnica pomiędzy mocą przyłączeniową a mocą pobieraną przez budynki biurowe jest coraz bardziej powszechna, zwłaszcza w starszych budynkach w centrach miast. Budynki te często wyposaża się w urządzenia zasilane elektrycznie do chłodzenia powietrza. Powoduje to deficyt mocy energetycznej i konieczność czerpania jej z magazynów chłodu lub spoza sieci energetycznej oraz poszukiwania rozwiązań niekonwencjonalnych, które umożliwią utrzymanie odpowiedniego standardu komfortu cieplnego w budynku bez rozbudowy infrastruktury na całym obszarze.

Od kilku lat nowo powstające budynki biurowe wyposażone są standardowo w system klimatyzacji. Może on być odpowiedzialny nawet za 30% mocy elektrycznej pobieranej w szczycie zapotrzebowania, jest więc znaczącym odbiornikiem energii elektrycznej. W budynkach, w których już na etapie planowania przewidywany jest taki system, nie ma problemu z obliczeniem zapotrzebowania na moc elektryczną. Obliczona moc maksymalna przedstawiana jest następnie we wniosku przyłączeniowym, a cała powstająca infrastruktura elektroenergetyczna przystosowana do pokrycia maksymalnego obciążenia. 

Niestety nowe budynki biurowe często skupione są w jednym miejscu. Tworzenie dzielnic biznesowych wpływa niekorzystnie nie tylko na infrastrukturę transportową (miejsca słynne z ciągłych utrudnień komunikacyjnych), ale także na infrastrukturę elektroenergetyczną, która może być narażona na deficyt dostarczanej mocy. Jeszcze inaczej wygląda sytuacja w budynkach już istniejących. Wiele budynków biurowych znajdujących się w centrach dużych miast liczy sobie znacznie więcej niż 30 lat.

Część z nich objęta jest opieką konserwatora, co znacząco ogranicza możliwość wykonania w nich większych prac remontowo-modernizacyjnych. Przykładem mogą być siedziby wszelkiego rodzaju władz, zarówno lokalnych, jak i państwowych. Z doświadczeń autorów wynika, że w większości tego typu obiektów istnieje problem z utrzymaniem parametrów komfortu w miesiącach letnich. Zazwyczaj jedynym systemem wentylacji jest w nich wentylacja naturalna, która w miesiącach letnich praktycznie nie funkcjonuje. Budynki takie zwykle nie mają klimatyzacji centralnej, a jedynie pojedyncze klimatyzatory typu split w poszczególnych pomieszczeniach, co bardzo często skutkuje przegrzewaniem, nierzadko ciasnych, pokoi biurowych.

Czytaj też: Do czego służy pompa do skroplin w klimatyzacji? >>

Zarządca budynku, decydując się na inwestycję w system klimatyzacji, często staje przed problemem niewystarczającej mocy przyłączeniowej. Infrastruktura doprowadzająca energię elektryczną do budynku projektowana była według innych wytycznych, na znacznie mniejszą moc elektryczną. Rozwój technologii komputerowych sprawił, że ze względu na coraz większą liczbę urządzeń budynki biurowe zużywają coraz więcej energii elektrycznej. Powoduje to zmniejszenie różnicy między mocą przyłączeniową a mocą pobieraną przez budynek. Zwiększenie mocy przyłączeniowej często nie jest możliwe, ponieważ może się wiązać z modernizacją infrastruktury energetycznej na bardzo dużym obszarze, a lokalny operator sieci dystrybucyjnej może nie mieć w planach tak dużych inwestycji. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zapotrzebowanie na moc w sezonie letnim wzrosło średnio o 20%, a w miesiącach zimowych średnio o 10%. Dwukrotnie większy przyrost mocy w okresie letnim spowodowany jest głównie szerokim rozpowszechnieniem stosowania systemów klimatyzacji w budynkach.

Literatura

  1. 1. Niezgoda-Żelasko B., Nowoczesne systemy chłodzenia pośredniego, Kraków 2017.
  2. 2. Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum, Koszty magazynowania energii w rzeczywistych zasobnikach, http://pnt.euro-centrum.com.pl/files/post/830/Koszty-magazynowania-energii-w-rzeczywistych-zasobnikach.pdf.
  3. 3. Chwieduk B., Szelągowski A., Analiza możliwości wykorzystania instalacji fotowoltaicznej do zasilania urządzeń klimatyzacyjnych, „Instal” nr 11/2017, s. 50–54.

W artykule:

• Opis analizowanego budynku
• Opis proponowanych wariantów
• Najważniejsze parametry analizowanych wariantów

streszczenie

Malejąca różnica pomiędzy mocą przyłączeniową a mocą pobieraną przez budynki biurowe jest coraz bardziej powszechna. Obecnie dotyczy przede wszystkim budynków starszych, zlokalizowanych w centrach miast, jednakże tworzenie dzielnic biznesowych może nieść takie same zagrożenia dla infrastruktury elektroenergetycznej w budynkach nowych. Tendencja wzrostu użytkowania urządzeń pobierających energię elektryczną, szczególnie w okresie letnim, niesie za sobą konieczność poszukiwania rozwiązań niekonwencjonalnych, które umożliwią utrzymanie odpowiedniego standardu komfortu cieplnego w budynku bez rozbudowy infrastruktury na całym obszarze. W artykule przedstawiono trzy możliwe do zrealizowania warianty inwestycji. Wybór rozwiązania zaimplementowanego w obiekcie będzie zależał od zarządcy obiektu, jego możliwości finansowych oraz zasadności wprowadzenia danego systemu.abstract

Decreasing difference between connected electrical power and power dissipated by the building is increasingly common. Currently, this problem concerns mostly old buildings, located in the city centers. However, creation of business districts may lead to the same perils for electric infrastructure in new buildings. Observed growth trend in the use of electrical appliances, particularly in the summer, entails the need of search for unconventional solutions, which enable to provide desired level of heating comfort without the need of expansion of the electricity infrastructure in the whole area. Article presents three possible solutions for investment options. Owner of the facility has to choose suitable solution, taking into consideration his financial abilities and validity of given system’s implementation.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[chłód, klimatyzacja, magazynowanie energii, moc przyłączeniowa, systemy klimatyzacji w budynkach, chłodzenie powietrza, chłodzenie, sieć energetyczna]

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Bezpłatny dostęp dla prenumeratorów magazynu (365 dni) - 0,00 zł
Dostęp do treści elektronicznych portalu rynekinstalacyjny.pl dla prenumeratorów miesięcznika "Rynek Instalacyjny", którzy mają opłaconą roczną prenumeratę papierową.
Bezpłatny dostęp dla prenumeratorów magazynu (730 dni) - 0,00 zł
Dostęp do treści elektronicznych portalu rynekinstalacyjny.pl dla prenumeratorów miesięcznika "Rynek Instalacyjny", którzy mają opłaconą 2-letnią prenumeratę papierową.
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (10 numerów) + roczny dostęp do portalu - 130,00 zł
Prenumerata + dostęp do treści portalu ► ZAMÓW
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (20 numerów) + dwuletni dostęp do portalu - 240,00 zł
Prenumerata + dostęp do treści portalu ► ZAMÓW
Prenumerata edukacyjna - wersja papierowa + NOWOŚĆ: roczny dostęp do portalu - 90,00 zł
dla studentów: prenumerata + dostęp do treści portalu
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 18,00 zł
30-dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści portalu
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 98,00 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści portalu
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 180,00 zł
Dostęp dwuletni do wszystkich treści publikowanych w portalu
Bezpłatny dostęp dla prenumeratorów magazynu (30 dni) - 0,00 zł
Bezpłatny dostęp dla prenumeratorów magazynu (30 dni), tylko w ramach promocji redakcyjnych.
Regulamin korzystania z portalu RynekInstalacyjny.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
   23.05.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl