Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

PKN

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego, które uwzględniane są przy projektowaniu instalacji oraz podczas oceny efektywności energetycznej budynków wynikającej z dyrektywy EPBD (energy performance of buildings directive) [2].

Polski Komitet Normalizacyjny 2 sierpnia 2007 r. zatwierdził normę PN-EN 15251 [3]. W ten sposób zrealizował zalecenie Europejskiego Komitetu Normalizacji (CEN), który oczekiwał, aby wszystkie krajowe komitety będące członkami CEN do listopada 2007 r. nadały krajowy status standardom europejskim ujętym w EN 15251 [1]. PN-EN 15251 [3] jest bezpośrednim wprowadzeniem normy europejskiej, które jak na razie nastąpiło jedynie w języku oryginału (język angielski).

Tego typu rozwiązanie – które zresztą coraz częściej jest stosowane – przewiduje ustawa o normalizacji [4], lecz wówczas taka Polska Norma nie może być powoływana w naszych przepisach prawnych (Czytaj więcej na ten temat). Stanowi ona zatem wyłącznie standard, który będzie stosowany dobrowolnie (art. 5. ust. 3. ustawy [4]), ustalający – do powszechnego i wielokrotnego stosowania – zasady, wytyczne i charakterystyki odnoszące się do ogólnych zagadnień dotyczących instalacji wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, grzewczych oraz oświetleniowych i zmierzający do optymalnego stopnia uporządkowania zagadnień w określonym nią zakresie [4, 5].

kryteria-srodowiska-1
Tabela 1. Opis kategorii stosowanych w klasyfikacji warunków środowiska wewnętrznego wg [3]

W normie [3] w sposób ogólny scharakteryzowano metodę kategoryzacji warunków środowiska wewnętrznego. Nie podano konkretnych wymagań odnośnie szczegółowych wartości poszczególnych parametrów dla opisanych kategorii. Pozostawiono to w gestii poszczególnych krajów. W załącznikach (od A do I) mających charakter informacyjny przytoczone jednak zostały przykładowe rekomendacje, które są zalecane do stosowania w przypadku braku krajowych regulacji. Ze względu na tryb wprowadzenia w Polsce normy [1] nie zawiera ona części krajowej, w której by dostosowano do naszych uwarunkowań i wymagań standard europejski.

 

kryteria-srodowiska-2 kryteria-srodowiska-3
Rys. 1. Szkoła podstawowa w Andover (USA) po odbudowie w 1894 r. [9]
Rys. 2. Fragment rysunków szczegółów wentylacji budynku szkoły w Andover [9]

Czy jest to wada? Trudno oceniać. Uszczegółowienie zasad może nastąpić np. bezpośrednio w przepisach dotyczących warunków projektowania lub użytkowania obiektów budowlanych. Zacytować też należy jedno z „przykazań” normalizacji mówiące o tym, że [6]: dobra norma, to szybka norma – ważniejsze jest szybkie opracowanie normy niż jej styl. PN-EN 15251 [3] podaje warunki, które powinny być uwzględnione w trakcie projektowania obiektów budowlanych oraz podczas oceny efektywności energetycznej budynków. Do obliczeń i pomiarów powinny być uwzględnione:

  • jakość powietrza wewnętrznego,
  • warunki termiczne,
  • oświetlenie
  • warunki akustyczne.

Opisano też, jak należy uwzględnić te czynniki, aby spełnić wymagania dyrektywy 2002/91/EC dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków [2]. Zalecane w [3] standardy mają zastosowanie do budynków nieprzemysłowych (mieszkalne, użyteczności publicznej, oświatowe, handlowe itp.), w których warunki środowiska wewnętrznego ustala się na podstawie wymagań użytkowników, a zachodzące w poszczególnych pomieszczeniach procesy lub czynności są typowe i nie mają istotnego wpływu na zmianę tych warunków.

kryteria-srodowiska-4
Tabela 2. Ocena stanu wentylacji i wyposażenia sanitarnego w szkole podstawowej w Andover (Mass. USA) (8.11.1894 r.) [9]
   14.03.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co zmieniła unijna strategia na rzecz tworzyw sztucznych »

tworzywa sztuczne

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Jak działają i czym różnią się względem siebie zawory sterowane pneumatycznie »

zawory sterowane pneumatycznie

 Poznaj technikę skutecznego oddymiania klatki schodowej »

Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »
wentylacja klatki schodwej ogrzewanie podłogowe
umiem więcej »   wiem więcej »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Dowiedz się więcej o działaniu sterownika do pompy wodnej » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
sterownik do pompy wodnej inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Na którą pompę ciepła otrzymasz dotację z programu "czyste powietrze"»
grzejnik armatura pompa ciepła
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jak uzdatnić wodę w instalacji HVAC  »

uzdatnianie wody

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl