RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Charakterystyka systemów wodnych stosowanych w wybranych misjach kosmicznych

Characteristics of water systems used in selected space missions

Pierwszy prysznic zainstalowany w obiekcie kosmicznym (Skylab)
Fot. www.archive.org/details/sl3-108-1295

Pierwszy prysznic zainstalowany w obiekcie kosmicznym (Skylab)


Fot. www.archive.org/details/sl3-108-1295

Stworzenie całkowicie zamkniętego obiegu wodnego w przyszłych obiektach kosmicznych będzie jednym z ważniejszych kroków na drodze do stworzenia kolonii pozaziemskiej. Technologie te jednak wymagają doskonalenia i badań oraz stworzenia jednolitej bazy strumieni ścieków mogących powstać w obiektach kosmicznych, a także usystematyzowania ich ilości i składu.

Zobacz także

Wilo Polska Sp. z o.o., mgr inż. Filip Pogorzelski Specjalista ds. technicznych Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania

Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania

Przyobiektowe przepompownie są stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do grawitacyjnego systemu odprowadzania ścieków, ze względu na ukształtowanie terenu, wysoki poziom wód gruntowych,...

Przyobiektowe przepompownie są stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do grawitacyjnego systemu odprowadzania ścieków, ze względu na ukształtowanie terenu, wysoki poziom wód gruntowych, niższe posadowienie wyjścia kanalizacji w stosunku do kolektora sieci kanalizacji lub znaczne oddalenie od miejsca zrzutu ścieków.

Dräger Safety Polska Sp. z o.o. Rozwiązania Dräger dla oczyszczania ścieków

Rozwiązania Dräger dla oczyszczania ścieków Rozwiązania Dräger dla oczyszczania ścieków

Uzdatnianie wody: Dräger zapewnia rozwiązania w ramach poszczególnych etapów uzdatniania wody, czyli oczyszczania, usuwania osadów, filtracji, dezynfekcji i dystrybucji na potrzeby komunalne oraz przemysłowe....

Uzdatnianie wody: Dräger zapewnia rozwiązania w ramach poszczególnych etapów uzdatniania wody, czyli oczyszczania, usuwania osadów, filtracji, dezynfekcji i dystrybucji na potrzeby komunalne oraz przemysłowe. Oczyszczanie ścieków: Dräger wspiera cały cykl pracy systemów kanalizacji oraz oczyszczalni ścieków, które zbierają, oczyszczają, transportują i usuwają ścieki komunalne oraz przemysłowe. Odsalanie: to różnego rodzaju metody wykorzystywane do usuwania soli oraz innych minerałów ze słonej...

ROTH POLSKA Sp. z o.o. Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC

Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC

Oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC znajdują zastosowanie, jeśli istnieje potrzeba odprowadzenia ścieków bytowych z gospodarstw domowych, a nie ma możliwości wybudowania centralnej lub lokalnej...

Oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC znajdują zastosowanie, jeśli istnieje potrzeba odprowadzenia ścieków bytowych z gospodarstw domowych, a nie ma możliwości wybudowania centralnej lub lokalnej oczyszczalni ścieków lub koszty inwestycji sieci kanalizacyjnej na terenach oddalonych od aglomeracji miejskich są zbyt wysokie.

W artykule:

• Rodzaje strumieni ścieków powstające w obiektach kosmicznych
• Przegląd systemów wodnych stosowanych w misjach kosmicznych
• Projektowanie przyszłych systemów oczyszczania ścieków

Woda jest najbardziej pożądaną substancją na Ziemi, związkiem chemicznym, który umożliwia życie ludziom. Zapewnia możliwość realizacji najbardziej podstawowych potrzeb fizjologicznych człowieka, ale i utrzymania prawidłowej higieny osobistej. Jest kluczowa nie tylko w odniesieniu do dobrej kondycji psychicznej, ale także zmniejszenia prawdopodobieństwa zachorowania na choroby somatyczne. Stanowi to szczególnie istotny aspekt dla astronautów znajdujących się w przestrzeni kosmicznej, gdzie mikrograwitacja wykazuje działanie immunosupresyjne [5]. Równocześnie rozwój bakterii jest znacznie przyspieszony w porównaniu z warunkami ziemskimi [16]. Spowodowane jest to głównie faktem, że w warunkach mikrograwitacji obserwuje się pogrubienie ściany komórkowej [19] oraz wzrost szybkości tworzenia się biofilmu bakteryjnego [15].

Jak zatem widać, obieg wody w systemie podtrzymania życia jest szczególnie ważny dla przyszłych misji kosmicznych, nie tylko w odniesieniu do zapewnienia wody przeznaczonej do spożycia, ale także w aspekcie takiego wyposażenia „kosmicznych łazienek”, które pozwoli na utrzymanie prawidłowej higieny. Przed inżynierami zajmującymi się systemami podtrzymania życia stoi wyzwanie skonstruowania układów, które będą funkcjonowały w warunkach mikrograwitacji, a także umożliwią zapewnienie wszystkich potrzeb fizjologicznych.

W artykule przedstawiono przegląd stosowanych systemów wodnych, czynności higienicznych i wyposażenia przestrzeni sanitarnej w różnych misjach i obiektach kosmicznych. Scharakteryzowano rodzaj strumieni ścieków, które mogą pojawiać się w obiektach kosmicznych, i problemy związane z ich usystematyzowaniem. Omówiono również wygląd systemów wodnych w poszczególnych misjach kosmicznych.

Rodzaje strumieni ścieków powstające w obiektach kosmicznych

Rodzaje strumieni ścieków, które są generowane w obiektach kosmicznych, zależą od rodzaju, miejsca odbywania i długości trwania misji. Podstawowy podział przedstawiono na rys. 1. Im bardziej rozwinięty system, tym więcej technologii i podsystemów będzie wymaganych do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania misji. 

Trzema podstawowymi strumieniami, które będą obecne w każdym przypadku, są uryna, kał i kondensat, czyli skroplona woda wraz z zanieczyszczeniami (takimi jak pot pochodzący od załogi, łzy czy zanieczyszczenia innego pochodzenia) [1]. Im bardziej skomplikowana i dłuższa misja, tym więcej pojawi się innych źródeł ścieków. Dobrym przykładem jest woda szara, czyli woda używana w celu utrzymania higieny osobistej, wzięcia prysznica, mycia naczyń czy prania. W krótkich misjach kosmicznych taki strumień nie będzie powstawać w ogóle, gdyż podstawowe potrzeby zachowania higieny będą zaspokajane za pomocą np. mokrych chusteczek. 

Rodzaje generowanych strumieni

Rys. 1. Rodzaje generowanych strumieni ścieków w zależności od misji kosmicznych

Ciekawym przypadkiem są misje kosmiczne odbywające się na niskiej orbicie okołoziemskiej. Jak zostanie to przedstawione dalej, wyposażenie niektórych misji kosmicznych zawierało prysznic. Jednak w obiekcie obecnie znajdującym się na orbicie (Międzynarodowa Stacja Kosmiczna) takiego wyposażenia nie ma, a higiena osobista utrzymywana jest za pomocą wilgotnych ręczników, ponieważ panujące tam warunki mikrograwitacji powodują, że cząsteczki wody szarej unoszą się w powietrzu i wychwytywane są w formie kondensatu przez podsystem atmosfery. Natomiast jeśli będziemy rozważać przyszłą kolonię pozaziemską na wczesnym etapie rozbudowy i późniejszym, bardziej rozwiniętym, wówczas z pewnością pojawi się odrębny strumień wody szarej, której składowymi będą woda z prysznica, woda po praniu ubrań itd. [1]. W przypadku rozwiniętej kolonii pozaziemskiej oprócz wody szarej w kondensacie pojawi się stosunkowo znaczna składowa pochodząca z uprawy roślin.

Niewiadome dotyczące ilości i jakości pojawiających się strumieni ścieków mogą nieść za sobą konsekwencje dla projektowania układów oczyszczania i odzyskiwania wody. Problem ten został dokładniej opisany w punkcie dotyczącym problemów projektowania.

Przegląd systemów wodnych stosowanych w misjach kosmicznych

Problem związany ze strumieniami ścieków powstającymi na pokładzie obiektów kosmicznych istnieje od czasu pierwszych misji suborbitalnych. Zestawienie danych dotyczących różnych aspektów układów dystrybucji wody i oczyszczania ścieków w wybranych misjach kosmicznych przedstawiono w tabeli 1.

Zestawienie danych

Tabela 1. Zestawienie danych dotyczących systemów wodnych w poszczególnych misjach kosmicznych (na podstawie [20])

W pierwszych lotach suborbitalnych nie skupiano się na zapewnieniu wygody astronautom i kosmonautom. Ponieważ były to misje krótkie, niedalekie, woda przeznaczona do spożycia zabierana była podczas startu, a ścieki, które powstawały podczas lotu (uryna, kał), zbierane były w pieluchę. Pot, który wydzielał się podczas lotów suborbitalnych, był wycierany zwykłym flanelowym ręcznikiem [2]. Zatem kwestia gromadzenia i oczyszczania ścieków nie była podczas tych misji w ogóle poruszana.

W kolejnych misjach urynę i kał gromadzono w workach o różnej konstrukcji. Z początku były one usuwane poza obszar obiektu, w którym się znajdowały, lub przechowywane i usuwane podczas wchodzenia w atmosferę w locie powrotnym na Ziemię. Dopiero stacja MIR zmieniła podejście do uryny – umożliwiono odzysk z niej wody za pomocą jednostki destylacyjnej. Natomiast na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z uryny i kondensatu odzyskuje się wodę w kilkuetapowym procesie oczyszczania. Stopień tego odzysku sięga nawet 85% [4].

Zdecydowanie ciekawiej wygląda kwestia kondensatu i wody szarej. Jak wspomniano wyżej, w pierwszych lotach suborbitalnych kwestia mycia się była drugorzędna. Dodatkowo skafandry były skonstruowane w sposób uniemożliwiający ich ściągnięcie podczas lotu. Dopiero zastosowanie nowych skafandrów podczas misji Gemini 7 pozwoliło na zachowanie podstawowej higieny osobistej przy użyciu zwilżonych zimną wodą ręczników [7]. Kolejne misje pozwalały na użycie wody ciepłej. Prawdziwy przełom przyniosła stacja Skylab, na której pokładzie został zainstalowany pierwszy „kosmiczny prysznic” widoczny na fot. 1.

Jego konstrukcja była wykonana z cylindrycznej obudowy z tworzywa sztucznego, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się kropel wody do otaczającego środowiska. Recyrkulację zapewniał specjalny aspirator płynów, który odsysał krople wody z ciała i kabiny. Maksymalna objętość wody, którą mógł wykorzystać członek załogi, wynosiła 3 litry. W rzeczywistości prysznic był używany tylko kilka razy, ponieważ procedura korzystania z niego była tak długa i skomplikowana, że skutecznie zniechęcała astronautów. Dodatkowo zaobserwowano odwodnienie skóry osób myjących się, prawdopodobnie spowodowane silnym odsysaniem [7]. Kolejne misje (Salyut, Mir) również były wyposażone w jednostki natryskowe, jednak efekt był podobny i ostatecznie załoga wolała używać zwilżonych ręczników z płynem do mycia. Ten sposób utrzymania higieny osobistej jest praktykowany również obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Projektowanie przyszłych systemów oczyszczania ścieków

Najważniejszymi parametrami podczas projektowania układów oczyszczania ścieków są wielkość strumieni dopływających do oczyszczalni i ich skład. W przypadku tworzenia systemów dla misji kosmicznych niezbędnym krokiem będzie przetestowanie takiego układu przed misją, zatem parametry projektowe będą musiały być znane i określone zdecydowanie wcześniej. Może być to problematyczne z kilku powodów.

Pierwszym z nich są panujące warunki obniżonej grawitacji bądź mikrograwitacji, które wpływają na metabolizm człowieka, a więc na skład i ilość wydalanej uryny i kału. W tym przypadku jednak możliwe jest skorzystanie z dostępnych danych z każdej odbytej misji kosmicznej [13]. Przyglądając się tym danym, można zauważyć różnice w charakterystyce poszczególnych strumieni, porównując je z danymi ziemskimi [9,6]. Dla przykładu objętość wydalanej uryny może być mniejsza niż w warunkach normalnej grawitacji, głównie ze względu na zmniejszone pragnienie spowodowane przez warunki mikrograwitacji. Inne działanie zmniejszonej siły grawitacji to wypłukiwanie wapnia z kości, co powoduje wzrost jego stężenia w wydalanej urynie [9]. Kolejnym przykładem może być zwiększenie wydalanego w urynie potasu czy azotu [6].

Drugim problemem są strumienie, które trudno usystematyzować. Dla przykładu woda szara na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest częścią składową kondensatu z uwagi na brak prysznica i panujące warunki mikrograwitacji. Jednak w przypadku innych misji (zgodnie z rys. 1) strumień ten będzie się pojawiać oddzielnie i dodatkowo zawierał będzie strumień pochodzący z prania [1]. Jak można zauważyć, podczas żadnej z odbytych misji nie zastosowano jednostek piorących, więc nie dysponujemy danymi dotyczącymi takiego strumienia. Kwestia jego ilości i składu wymaga zatem dalszych badań i obserwacji.

Mimo to sformułowano już pierwsze propozycje odnośnie do przyszłych kolonii pozaziemskich, zamieszczone w opracowaniu [1]. W tabeli 2 przedstawiono przewidywane ilości wytwarzanych ścieków dla różnych misji kosmicznych. Jednak, jak podaje sam autor, w opracowaniu brakuje takich strumieni, jak kał, strumień ścieków po przygotowaniu posiłków, kondensat pochodzący z transpiracji roślin lub hodowli zwierząt czy też ścieki pochodzenia procesowego, tj. solanka, która również w przyszłych rozważaniach może się okazać problematyczna.

Ilość ścieków

Tabela 2. Ilość ścieków generowana w różnych misjach kosmicznych (na podstawie [1]); cm – członek misji, dn – dane niedostępne

Podsumowanie

Stworzenie całkowicie zamkniętego obiegu wodnego w przyszłych obiektach kosmicznych będzie jednym z ważniejszych kroków prowadzących do stworzenia kolonii pozaziemskiej. W tym celu potrzebne jest stworzenie jednolitej bazy strumieni mogących powstać w takim miejscu i usystematyzowanie ich ilości i składu. Pozwoli to uniknąć w przyszłości awarii systemów zaprojektowanych na Ziemi i używanych w przestrzeni kosmicznej. 

Przykładem może być awaria jednostki oczyszczającej urynę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2009 roku [17,18]. Nieprzewidziane zmniejszenie objętości wydalanej uryny i równoczesny wzrost stężenia wapnia spowodował wytrącanie się osadu i finalne zatkanie jednostki oczyszczającej. Dzięki bliskiej odległości od Ziemi i możliwości szybkiej reakcji awaria ta nie spowodowała poważnych konsekwencji. Jednak mając na uwadze dalekie i długie misje kosmiczne, każdy z takich aspektów należy szczegółowo uwzględnić w badaniach na Ziemi.

Literatura

  1. Anderson M.S., Ewert M.K., Keener J.F., Wagner S.A., Life Support Baseline Values and Assumptions Document, National Aeronautics and Space Administration, Washington, D.C., Report No. NASA/TP-2015–218570, 2018.
  2. Boynton J.H., Fields E.M., Results of the Second US Manned Orbital Space Flight, National Aeronautics and Space Administration, Houston, TX, Manned Spacecraft Center, Report No. NASA-SP-6, 1962.
  3. Calvin M., Gazenko O.G., Foundations of Space Biology and Medicine. Volume 3, NASA N76-26831, 32, 34, 36 and 37, Washington DC, 1975.
  4. Carter L., Williamson J., Brown C.A., Bazley J., Gazda D., Schaezler R., Thomas F., Status of ISS Water Management and Recovery, Paper ICES088, 48th International Conference on Environmental Systems, Albuquerque, New Mexico, July 15–19, 2017.
  5. Cervantes J.L., Hong B.Y., Dysbiosis and immune dysregulation in outer space, „International Reviews of Immunology”, 35(1), 2016, p. 67–82.
  6. Clément G., The musculoskeletal system in space, „Fundamentals of space medicine”, Springer, New York 2011, p. 181–216.
  7. Crapanzano F., Crapanzano S., Graziano G., Iudicello M., Mazzucco W., Analysis of the traditional approaches for astronauts’ personal hygiene in outer space, „Italian Journal Of Aerospace Medicine” July 14, 2016, p. 40–53.
  8. Diamant B.L., Humphries W.R., Past and present environmental control and life support systems on manned spacecraft, „SAE Transactions” Vol. 99, 1990, p. 376–408.
  9. Grigoriev A.I., Morukov B.V., Vorobiev D.V., Water and electrolyte studies during long-term missions onboard the space stations SALYUT and MIR, „The Clinical Investigator” 72(3), 1994, p. 169–189.
  10. Hopson G.D., Littles J.W., Patterson W.C., Skylab Environmental Control and Life Support Systems, ASME Paper 71-AV-14, Life Support and Environmental Control Conference, San Francisco, CA, July 12–14, 1971.
  11. Jenkins, D.R., Space Shuttle: The History of the National Space Transportation System: The First 100 Missions, Specialty Press, Midland 2001.
  12. Jones H.W., Kliss M.H., Exploration life support technology challenges for the Crew Exploration Vehicle and future human missions, „Advances in Space Research”, 45, 2010, p. 917–928.
  13. Lutwak L., Whedon G.D., Lachance P.A., Reid J.A., Lipscomb H.S., Mineral, Electrolyte and Nitrogen Balance Studies of the Gemini-VII Fourteen-Day Orbital Space Flight, „Metabolic Studies in space flight”, 29, 1969, p. 1140–1156.
  14. McAllister F.A., Apollo Experience Report – Crew Provisions and Equipment Subsystem, Technical Note TN D-6737, 1972.
  15. McLean R.J., Cassanto J.M., Barnes M.B., Koo J.H., Bacterial biofilm formation under microgravity conditions, „FEMS Microbiology Letters”, 195(2), 2001, p. 115–119.
  16. Nickerson C.A., Ott C.M., Wilson J.W., Ramamurthy R., Pierson D.L., Microbial responses to microgravity and other low-shear environments, „Microbiology and Molecular Biology Reviews”, 68(2), 2004, p. 345–361.
  17. Smith S.M., McCoy T., Gazda D., Morgan J.L.L., Heer M., Zwart S.R., Space flight calcium: implications for astronaut health, spacecraft operations, and Earth, „Nutrients”, 4, 2012, p. 2047–2068.
  18. Smith S.M., Zwart S.R., Magnesium and space flight, „Nutrients”, 7, 2015, p. 10209–10222.
  19. Tixador R., Richoilley G., Gasset G., Templier J., Bes J.C., Moatti N., Lapchine L., Study of minimal inhibitory concentration of antibiotics on bacteria cultivated in vitro in space (Cytos 2 experiment), „Aviation, Space, and Environmental Medicine”, 56(8), 1985, p. 748–751.
  20. Wieland P.O., Designing for human presence in space: an introduction to environmental control and life support systems (ECLSS), NASA Marshall Space Flight Center; Huntsville, AL, United States, Report No. NASA/TM-2005-214007, M-1142, 2005.
  21. Willis C.E., Schultz J.R., Spacecraft Water Systems Disinfection Technology: Past, Present and Future Needs, „SAE Paper” No. 871487, 17th Intersociety Conference on Environmental Systems, Seattle, WA, July 13–15, 1987.
  22. www.archive.org/details/sl3-108-1295.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI news Pompy dla ścieków dla pokoleń

Pompy dla ścieków dla pokoleń Pompy dla ścieków dla pokoleń

Istnieje wiele pomp do wody zanieczyszczonej, zarówno w handlu specjalistycznym, jak i na rynku DIY. Wszystkie pompy mogą tłoczyć wodę z punktu A do punktu B, jednak tylko niewielu producentów pomp stawia...

Istnieje wiele pomp do wody zanieczyszczonej, zarówno w handlu specjalistycznym, jak i na rynku DIY. Wszystkie pompy mogą tłoczyć wodę z punktu A do punktu B, jednak tylko niewielu producentów pomp stawia na jakość i szeroką ofertę akcesoriów jak JUNG PUMPEN ze Steinhagen – Pompy Made in Germany. Sprawdzone pompy serii U oraz nowe pompy U2KS wyznaczają standardy.

Redakcja RI news Bezemisyjny transport ścieków

Bezemisyjny transport ścieków Bezemisyjny transport ścieków

EkoWodrol oferuje BTS – Bezemisyjny Transport Ścieków, który rozwiązuje problem zagniwania ścieków i powstawania odorów.

EkoWodrol oferuje BTS – Bezemisyjny Transport Ścieków, który rozwiązuje problem zagniwania ścieków i powstawania odorów.

Redakcja RI news NIK sprawdził czy jest czysta woda w kranie w gminach turystycznych

NIK sprawdził czy jest czysta woda w kranie w gminach turystycznych NIK sprawdził czy jest czysta woda w kranie w gminach turystycznych

NIK sprawdził, jak wygląda sytuacja w gminach turystycznych, jeśli chodzi o czystość wody. Jak się okazuje, nie wszystkie gminy inwestują w infrastrukturę wodno-ściekową w sposób wystarczający dla zapewnienia...

NIK sprawdził, jak wygląda sytuacja w gminach turystycznych, jeśli chodzi o czystość wody. Jak się okazuje, nie wszystkie gminy inwestują w infrastrukturę wodno-ściekową w sposób wystarczający dla zapewnienia ich zrównoważonego rozwoju. Główną przyczyną są koszty realizacji inwestycji, które przekraczają możliwości finansowe samorządów. Niedostateczne inwestowanie w rozbudowę sieci oraz brak skutecznego nadzoru nad sposobem odprowadzania ścieków do zbiorników bezodpływowych utrudnia prawidłowe gospodarowanie...

Redakcja RI news SEED 2019

SEED 2019 SEED 2019

W dniach 16-18 października 2019 r. odbędzie się III edycja konferencji International Conference on the Sustainable Energy and Environmental Development (SEED 2019). Poświęcona będzie zagadnieniom zrównoważonego...

W dniach 16-18 października 2019 r. odbędzie się III edycja konferencji International Conference on the Sustainable Energy and Environmental Development (SEED 2019). Poświęcona będzie zagadnieniom zrównoważonego rozwoju energetycznego, efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii, czystym technologiom węglowym oraz ochronie środowiska w energetyce.

wj news Eko-Dok 2019

Eko-Dok 2019 Eko-Dok 2019

W dniach 8-10 kwietnia już po raz jedenasty odbyła się konferencja Eko-Dok. Jest to wydarzenie interdyscyplinarne z zakresu inżynierii i ochrony środowiska. Tematy podejmowane podczas wystąpień dotyczyły...

W dniach 8-10 kwietnia już po raz jedenasty odbyła się konferencja Eko-Dok. Jest to wydarzenie interdyscyplinarne z zakresu inżynierii i ochrony środowiska. Tematy podejmowane podczas wystąpień dotyczyły przede wszystkim oczyszczania wody i ścieków, systemów wodociągowych i kanalizacyjnych, ochrony atmosfery, ogrzewnictwa, wentylacji, klimatyzacji, a także biologii sanitarnej i ekologii.

Redakcja RI news 200 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową poza granicami aglomeracji ujętych w KPOŚK

200 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową poza granicami aglomeracji ujętych w KPOŚK 200 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową poza granicami aglomeracji ujętych w KPOŚK

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wesprze inwestycje związane z zaopatrzeniem w wodę oraz odprowadzeniem i oczyszczeniem ścieków – obsługujące gospodarstwa domowe lub agroturystyczne...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wesprze inwestycje związane z zaopatrzeniem w wodę oraz odprowadzeniem i oczyszczeniem ścieków – obsługujące gospodarstwa domowe lub agroturystyczne oraz obiekty użyteczności publicznej – na obszarach poza granicami aglomeracji wymienionych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK). Nabór wniosków rozpocznie się już 17 czerwca, a budżet wynosi 200 mln zł.

Redakcja RI news Kapsułki z bakteriami pomogą oczyścić ścieki

Kapsułki z bakteriami pomogą oczyścić ścieki Kapsułki z bakteriami pomogą oczyścić ścieki

Naukowcy z Politechniki Śląskiej pracują nad oczyszczaniem ścieków przy pomocy bakterii zamkniętych w żelowych kapsułkach. Dzięki nim kapsułki będą mogły jeszcze efektywniej wykonywać swoje zadanie.

Naukowcy z Politechniki Śląskiej pracują nad oczyszczaniem ścieków przy pomocy bakterii zamkniętych w żelowych kapsułkach. Dzięki nim kapsułki będą mogły jeszcze efektywniej wykonywać swoje zadanie.

wj news Ograniczanie strat wody

Ograniczanie strat wody Ograniczanie strat wody

Już po raz siódmy przedstawiciele branży wod-kan z całej Polski spotkali się na dorocznej konferencji „Efektywne ograniczanie strat wody w systemach wodociągowych”. Mottem tegorocznego spotkania, które...

Już po raz siódmy przedstawiciele branży wod-kan z całej Polski spotkali się na dorocznej konferencji „Efektywne ograniczanie strat wody w systemach wodociągowych”. Mottem tegorocznego spotkania, które odbyło się w Lipowym Moście k. Supraśla 8–10 maja, były „Innowacje, rozwiązania, wdrożenia”.

Redakcja RI news Aqualift F Basic - nowoczesna technologia w przystępnej cenie

Aqualift F Basic - nowoczesna technologia w przystępnej cenie Aqualift F Basic - nowoczesna technologia w przystępnej cenie

Nowa przepompownia Aqualift F Basic firmy KESSEL to kompaktowe i solidne urządzenie do odprowadzania ścieków domowych. Grube ścianki zbiornika gwarantują jego wytrzymałość, a dzięki teleskopowej nasadzie...

Nowa przepompownia Aqualift F Basic firmy KESSEL to kompaktowe i solidne urządzenie do odprowadzania ścieków domowych. Grube ścianki zbiornika gwarantują jego wytrzymałość, a dzięki teleskopowej nasadzie zabudowa w ziemi jest wygodna. Płaskie powierzchnie przeznaczone do nawiercenia otworów umożliwiają podłączenie dodatkowych dopływów bezpośrednio na miejscu budowy.

Redakcja RI news Nowa oczyszczalnia ścieków w Zawadzie

Nowa oczyszczalnia ścieków w Zawadzie Nowa oczyszczalnia ścieków w Zawadzie

26 kwietnia otwarto zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków w Zawadzie. Rozbudowa i modernizacja polegały na zwiększeniu przepustowości oczyszczalni z 250 m3/d do 1000m3/d. Do tej pory oczyszczalnia obsługiwała...

26 kwietnia otwarto zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków w Zawadzie. Rozbudowa i modernizacja polegały na zwiększeniu przepustowości oczyszczalni z 250 m3/d do 1000m3/d. Do tej pory oczyszczalnia obsługiwała 3500 mieszkańców z miejscowości: Zawada, Stasiówka, Stobierna. Po rozbudowie przepustowość oczyszczalni pozwoli na podłączenie do 8000 mieszkańców w miarę powstającej rozbudowy obsługiwanych miejscowości.

Redakcja RI news KESSEL na Targach WOD-KAN 2019

KESSEL na Targach WOD-KAN 2019 KESSEL na Targach WOD-KAN 2019

W dniach 21-23 maja 2019 r. odbędą się w Bydgoszczy targi WOD-KAN 2019. Od lat jest to najważniejsze na krajowym rynku oraz jedno z największych w Europie wydarzeń skierowanych do branży wodociągowo-kanalizacyjnej....

W dniach 21-23 maja 2019 r. odbędą się w Bydgoszczy targi WOD-KAN 2019. Od lat jest to najważniejsze na krajowym rynku oraz jedno z największych w Europie wydarzeń skierowanych do branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Nie może tam zabraknąć również firmy KESSEL, która zaprezentuje swoje innowacyjne systemy odwadniania wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Redakcja RI news Komisja Europejska: Polska stoi przez wyzwaniem w walce o jakość powietrza i oczyszczanie ścieków

Komisja Europejska: Polska stoi przez wyzwaniem w walce o jakość powietrza i oczyszczanie ścieków Komisja Europejska: Polska stoi przez wyzwaniem w walce o jakość powietrza i oczyszczanie ścieków

Komisja Europejska podsumowała, że chociaż w Polsce dużo zmieniło się odnośnie gospodarowania odpadami i segregacji odpadów to nadal wyzwaniem pozostaje jakość powietrza i oczyszczanie ścieków komunalnych.

Komisja Europejska podsumowała, że chociaż w Polsce dużo zmieniło się odnośnie gospodarowania odpadami i segregacji odpadów to nadal wyzwaniem pozostaje jakość powietrza i oczyszczanie ścieków komunalnych.

Redakcja RI news NFOŚiGW ogłasza nabór na dofinansowanie ścieków za granicą

NFOŚiGW ogłasza nabór na dofinansowanie ścieków za granicą NFOŚiGW ogłasza nabór na dofinansowanie ścieków za granicą

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków w ramach programu Inwestycje w gospodarce ściekowej poza granicami kraju. Kwota do rozdysponowania do 100 mln zł. W ramach...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków w ramach programu Inwestycje w gospodarce ściekowej poza granicami kraju. Kwota do rozdysponowania do 100 mln zł. W ramach dofinansowania można uzyskać środki na budowę, rozbudowę lub modernizację oczyszczalni ścieków oraz zbiorczych systemów kanalizacji sanitarnej, a także dokumentację i prace przygotowawcze tych przedsięwzięć.

Redakcja RI news VII Konferencja „Efektywne obniżanie strat wody”

VII Konferencja „Efektywne obniżanie strat wody” VII Konferencja „Efektywne obniżanie strat wody”

W dniach 8-10 maja 2019 r. odbędzie się VII Konferencja „Efektywne obniżanie strat wody” w Hotelu „Lipowy Most” k. Supraśla. Wydarzenie skierowane jest do przedstawicieli przedsiębiorstw wod-kan z całej...

W dniach 8-10 maja 2019 r. odbędzie się VII Konferencja „Efektywne obniżanie strat wody” w Hotelu „Lipowy Most” k. Supraśla. Wydarzenie skierowane jest do przedstawicieli przedsiębiorstw wod-kan z całej Polski, a organizator AQUA-TECH wraz z gronem partnerów, mając na uwadze misję edukacyjną konferencji, przygotowali uczestnikom solidną dawkę wiedzy z zakresu nowoczesnych technik ograniczania strat wody.

Redakcja RI news SEED 2019

SEED 2019 SEED 2019

W dniach 16-18 października 2019 r. odbędzie się III edycja konferencji Conference on the Sustainable Energy and Environment Development (SEED) na Kopcu Kościuszki w Krakowie. Konferencja poświęcona będzie...

W dniach 16-18 października 2019 r. odbędzie się III edycja konferencji Conference on the Sustainable Energy and Environment Development (SEED) na Kopcu Kościuszki w Krakowie. Konferencja poświęcona będzie zagadnieniom zrównoważonego rozwoju energetycznego, efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii, zarządzania energią w obiektach, czystym technologiom węglowym oraz ochronie środowiska w energetyce.

Redakcja RI news Jak usunąć leki ze ścieków? Wystarczy użyć aerożele

Jak usunąć leki ze ścieków? Wystarczy użyć aerożele Jak usunąć leki ze ścieków? Wystarczy użyć aerożele

Estońscy naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Tallinnie opracowali metodę, która skutecznie pozwala usunąć pozostałości leków ze ścieków. Wszystko dzięki aerożelom organicznym.

Estońscy naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Tallinnie opracowali metodę, która skutecznie pozwala usunąć pozostałości leków ze ścieków. Wszystko dzięki aerożelom organicznym.

Redakcja RI news Projekty WOD-KAN z kolejnymi środkami na rozwój

Projekty WOD-KAN z kolejnymi środkami na rozwój Projekty WOD-KAN z kolejnymi środkami na rozwój

NFOŚiGW dofinansuje 26 projektów wodno-kanalizacyjnych w różnych regionach Polski, przeznaczając na ten cel ponad 151 mln zł. Tego typu inicjatywy otrzymały pomoc w postaci 14 dotacji ze środków Programu...

NFOŚiGW dofinansuje 26 projektów wodno-kanalizacyjnych w różnych regionach Polski, przeznaczając na ten cel ponad 151 mln zł. Tego typu inicjatywy otrzymały pomoc w postaci 14 dotacji ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ 2014-2020) oraz 12 preferencyjnych pożyczek ze środków własnych NFOŚiGW.

Redakcja RI news Całoroczny program szkoleń KESSEL dla instalatorów, projektantów i partnerów serwisowych

Całoroczny program szkoleń KESSEL dla instalatorów, projektantów i partnerów serwisowych Całoroczny program szkoleń KESSEL dla instalatorów, projektantów i partnerów serwisowych

Firma KESSEL przygotowała pakiet darmowych szkoleń w obszarze technik odwadniania począwszy od kompleksowych rozwiązań z zakresu odprowadzania ścieków przez aktualne normy aż po warsztaty praktyczne. Poszczególne...

Firma KESSEL przygotowała pakiet darmowych szkoleń w obszarze technik odwadniania począwszy od kompleksowych rozwiązań z zakresu odprowadzania ścieków przez aktualne normy aż po warsztaty praktyczne. Poszczególne tematy szkoleniowe dopasowane są do potrzeb związanych z pracą instalatora, projektanta czy partnera serwisowego.

Redakcja RI Woda, ścieki i osady

Woda, ścieki i osady Woda, ścieki i osady

Na początku grudnia blisko 200 przedstawicieli branży wodociągowo-kanalizacyjnej dyskutowało o bezpieczeństwie wody i gospodarce ścieków przemysłowych podczas piątej konferencji „Woda. Ścieki. Osady” zorganizowanej...

Na początku grudnia blisko 200 przedstawicieli branży wodociągowo-kanalizacyjnej dyskutowało o bezpieczeństwie wody i gospodarce ścieków przemysłowych podczas piątej konferencji „Woda. Ścieki. Osady” zorganizowanej przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie”. Zgromadzonych w warszawskim hotelu Sheraton gości powitała Dorota Jakuta, prezes Izby, która wskazywała na główne obszary aktywności IGWP w zakresie nowej dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia.

Redakcja RI VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Inżynieria Środowiska - Młodym Okiem"

VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Inżynieria Środowiska - Młodym Okiem" VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Inżynieria Środowiska - Młodym Okiem"

Po raz ósmy odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Inżynieria Środowiska – Młodym Okiem”. ISMO będzie stanowić okazję dla naukowców, inżynierów, menedżerów i specjalistów z całego świata do podsumowania...

Po raz ósmy odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Inżynieria Środowiska – Młodym Okiem”. ISMO będzie stanowić okazję dla naukowców, inżynierów, menedżerów i specjalistów z całego świata do podsumowania osiągnięć naukowych w dziedzinie inżynierii środowiska. Udział w takiej konferencji będzie doskonałą okazją do spotkania kolegów z różnych uczelni, wymiany wiedzy i doświadczeń, a także nawiązania nowych kontaktów.

Redakcja RI Xylem świętuje Światowy Dzień Toalet w celu podniesienia świadomości globalnego kryzysu sanitarnego

Xylem świętuje Światowy Dzień Toalet w celu podniesienia świadomości globalnego kryzysu sanitarnego Xylem świętuje Światowy Dzień Toalet w celu podniesienia świadomości globalnego kryzysu sanitarnego

19 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Toalet, który ma na celu podniesienie świadomości 2,5 miliarda ludzi na całym świecie, którym wciąż brakuje dostępu do czystych i bezpiecznych urządzeń sanitarnych.

19 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Toalet, który ma na celu podniesienie świadomości 2,5 miliarda ludzi na całym świecie, którym wciąż brakuje dostępu do czystych i bezpiecznych urządzeń sanitarnych.

Redakcja RI 7,5 tys. wniosków programu "Czyste Powietrze"

7,5 tys. wniosków programu "Czyste Powietrze" 7,5 tys. wniosków programu "Czyste Powietrze"

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zorganizował konferencję prasową podczas poznańskich targów POL-ECO SYSTEM. Głównym tematem spotkania był program „Czyste Powietrze” z budżetem 103...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zorganizował konferencję prasową podczas poznańskich targów POL-ECO SYSTEM. Głównym tematem spotkania był program „Czyste Powietrze” z budżetem 103 mld zł oraz unijne wsparcie kilkunastu działań i poddziałań na przedsięwzięcia antysmogowe.

Redakcja RI V konferencja „Woda. Ścieki. Osady.”

V konferencja „Woda. Ścieki. Osady.” V konferencja „Woda. Ścieki. Osady.”

W dniach 4-5 grudnia 2018 roku odbędzie się V edycja konferencji „Woda. Ścieki. Osady.” w hotelu Sheraton w Warszawie. To cykliczna konferencja techniczna organizowana przez Izbę Gospodarczą "Wodociągi...

W dniach 4-5 grudnia 2018 roku odbędzie się V edycja konferencji „Woda. Ścieki. Osady.” w hotelu Sheraton w Warszawie. To cykliczna konferencja techniczna organizowana przez Izbę Gospodarczą "Wodociągi Polskie", podczas której przedstawiciele przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych dyskutują o wyzwaniach stojących przed branżą, jej bieżących problemach oraz sposobach na ich rozwiązanie.

Redakcja RI 10 miast w Polsce otrzyma dofinansowanie na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych

10 miast w Polsce otrzyma dofinansowanie na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych 10 miast w Polsce otrzyma dofinansowanie na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże dziesięciu miejscowościom w Polsce ponad 78 mln zł dofinansowania na inwestycje wodno-kanalizacyjne.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże dziesięciu miejscowościom w Polsce ponad 78 mln zł dofinansowania na inwestycje wodno-kanalizacyjne.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.