Klimatyzatory – nowe wzornictwo i funkcje

Klimatyzatory – nowe wzornictwo i funkcje
Klimatyzatory – nowe wzornictwo i funkcje
Fot. archiwum RI

Nowości producentów wyróżniają się wzornictwem i efektywnością energetyczną oraz liczbą funkcji. Mają regulację napływu powietrza i nie narażają użytkowników na nierównomierny przepływ i dyskomfort. Potrafią automatycznie dostosowywać intensywność pracy do temperatury w pomieszczeniu i automatycznie wchodzić w poszczególne zadane funkcje. Pozwalają też oczyścić powietrze wewnątrz pomieszczenia. Elegancki wygląd jednostki wewnętrznej z możliwością wymiany grafiki przypominający bardziej dzieło sztuki niż klimatyzator ścienny – to nowość mogąca wiele zmienić na rynku klimatyzatorów do wnętrz, w których duże znaczenie ma estetyka i aranżacja. Ale i w klasycznych kształtach klimatyzatorów ściennych jest sporo nowych akcentów – to kolory i dodatki pozwalające na wkomponowanie ich w przestrzeń pomieszczeń biurowych i mieszkalnych. Oferowane są np. jednostki wewnętrzne z efektem lustrzanego odbicia czy wysmukłe jednostki ścienne przypominające bardziej element wystroju wnętrza dzięki opływowym kształtom, pozwalające zaoszczędzić powierzchnię.

Funkcje

Klimatyzatory dobieramy też pod kątem funkcji sterowania i automatyki oraz preferencji przyszłych użytkowników w tym zakresie. Są to m.in.: automatyczna regulacja intensywności chłodzenia i nawilżania, czasowe tryby pracy (np. dobowy, tygodniowy) czy tworzenie własnych dziennych i tygodniowych harmonogramów. Dostępne są funkcje autoswing góra-dół i lewo-prawo, tryb szybkiego schłodzenia, wielostopniowa praca wentylatora, tryb szybkiego nagrzewania, gorącego startu, automatycznego defrostu, osuszania, blokada rodzicielska, tryb snu, ochrona przed przegrzaniem, wykrywanie obecności w pomieszczeniu itp. 

Oferowane jest oszczędne zużycie energii oraz możliwość wpięcia klimatyzatora do systemu centralnego sterowania po protokole Modbus. Klimatyzatory mają też możliwość podłączenia modułu Wi-Fi do sterowania przez sieć bezprzewodową za pomocą aplikacji w smartfonie dostępnej na platformach Android i iOS z dowolnego miejsca na świecie za pomocą internetu, układ autodiagnostyki i funkcję autorestartu po wznowieniu zasilania. Możliwa jest też informacja o konieczności podjęcia czynności eksploatacyjnych (np. wymianie filtrów). 

Filtrowanie powietrza

Jakość powietrza wewnątrz budynków ma zasadnicze znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Standardowo klimatyzatory ścienne wyposażane są w filtry siatkowe do wychwytywania większych cząsteczek. W ofercie są też filtry do wychwytywania małych cząsteczek, zapachów i drobnoustrojów. Filtry antybakteryjne nasycane są antywirusowymi i antybakteryjnymi wyciągami roślinnymi (biofiltry) lub występują jako katalityczne i jonowe. Filtry węglowe usuwają zapachy. W filtrach fotokatalitycznych wiązki mocnego światła padają na związki, z których powstają silne utleniacze niszczące bakterie, wirusy i roztocza. Filtry plazmowe oczyszczają powietrze z kurzu, roztoczy, pyłków roślin, sierści zwierząt domowych, zarodników pleśni, grzybów oraz nieprzyjemnych zapachów. W niektórych klimatyzatorach można zastosować kilka filtrów jednocześnie, w zależności od potrzeb i wymagań klientów. Dostępne są klimatyzatory mające np. filtr siatkowy (eliminuje cząstki kurzu i sierści), filtr z jonami srebra (niszczy bakterie) czy filtr z węglem aktywnym (eliminuje niektóre zapachy), inny tworzy strefę jonizacji i wychwytuje cząsteczki pyłu, bakterie, zarodniki grzybów i drobnoustroje. Oferowany jest też np. klimatyzator z wielowarstwową technologią filtracji powietrza: aktywny węgiel przeznaczony jest do usuwania szkodliwych gazów i zapachów, jony srebra niszczą drobnoustroje, w powietrzu rozpylana jest witamina C, a filtr HEPA usuwa z powietrza pyłki i bakterie.

Czytaj też: Systemy klimatyzacji w budynkach o niewystarczającej mocy przyłączeniowej >>

Nawet najlepsze filtry należy wymieniać – klimatyzatory mogą o tym informować na wyświetlaczu. Oferowane są też urządzenia z funkcją automatycznego czyszczenia filtra.

Budowa 

Obecnie na rynku dominują klimatyzatory typu split i multisplit, głównie inwerterowe. W urządzeniach inwerterowych rozruch sprężarki odbywa się stopniowo i powoduje to mniejsze zużycie energii oraz obciążenie elementów mechanicznych. System inwerterowy umożliwia poprowadzenie długiej linii freonowej przy kilkunastu metrach różnicy poziomów między jednostką wewnętrzną i zewnętrzną, co jest istotne dla klimatyzatorów multisplit. 

Obecnie oferowane klimatyzatory mają funkcje ogrzewania i chłodzenia, które często realizuje pompa ciepła, co pozwala ekonomicznie dogrzewać pomieszczenia w okresach przejściowych. Ważna jest wówczas klasa efektywności energetycznej nie tylko w funkcji chłodzenia, ale i ogrzewania. Klasy energetyczne podaje się oddzielnie dla chłodzenia i grzania. Charakterystyka produktu powinna też zawierać informację o dopuszczalnej minimalnej temperaturze zewnętrznej, przy jakiej może pracować klimatyzator w funkcji ogrzewania. Ważnym parametrem klimatyzatora jest również poziom głośności, zarówno dla jednostki wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Jednostki wewnętrzne – ścienne, sufitowo-przypodłogowe, kasetonowe lub kanałowe – dobieramy w zależności od przeznaczenia pomieszczeń, oczekiwanego rozchodzenia się strumieni powietrza oraz wystroju wnętrza. 

Moc i rodzaj 

Moc klimatyzatora powinna być tak dobrana, by zbilansowała zyski ciepła w pomieszczeniu. Warto brać pod uwagę sumę zysków ciepła od urządzeń, oświetlenia, nasłonecznienia, ludzi przebywających w pomieszczeniu itd., a także wilgoci zawartej w powietrzu. Poczucie komfortu zapewnia użytkownikowi wilgotność na poziomie 40–60%. O ile w klimatyzatorach można bardzo precyzyjnie ustawić temperaturę, regulacja nie jest już tak precyzyjna. Przewymiarowanie mocy nie jest korzystne, gdyż jednostka pracuje niewydajnie i może powodować mniejszy komfort. Przeważnie w danych technicznych podawana jest znamionowa moc chłodnicza w odniesieniu do różnicy temperatur powietrza zewnętrznego i powietrza w pomieszczeniu wynoszącej 7°C.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[klimatyzatory, klimatyzacja, filtry, filtrowanie powietrza, efektywność energetyczna, moc klimatyzatora, zużycie energii]

   31.05.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl