Zdalny nadzór obiektów i instalacji przemysłowych – Internet Rzeczy

Regulator temperatury Efento
Regulator temperatury Efento
Fot. mat. pras.

Rosnące koszty związane z utrzymaniem personelu odpowiedzialnego za nadzór techniczny nad nieruchomościami wymagają nowego podejścia do monitorowania obiektów rozproszonych i alarmowania w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Szybki rozwój Internetu Rzeczy oparty o bezprzewodowe sensory i platformy w chmurze pozwala sprostać temu wyzwaniu.

EFENTO

Problem

Jedna z ogólnokrajowych sieci handlowych zwróciła się do firmy Efento z zapytaniem o opracowanie niedrogiego i niezawodnego systemu monitorowania warunków w obiektach rozproszonych na terenie całej Polski. Kluczowymi funkcjami systemu, z punktu widzenia klienta, były: monitorowanie zużycia mediów, alarmowanie w przypadku awarii systemów chłodniczych, obecności zanieczyszczeń, czy wycieków substancji chemicznych.

Rozwiązanie

Inwestor we wcześniejszym etapie wdrożył monitorowanie temperatury oparte na rozwiązaniu Efento.

Rys. 1. System Monitorowania temperatury w supermarkecie w oparciu o Nb-IOT i “chmurę”
System Monitorowania temperatury w supermarkecie w oparciu o Nb-IOT i „chmurę”

Pomiary temperatury z urządzeń chłodniczych i obiektów magazynowych, zlokalizowanych na terenie całego kraju, przekazywane są do platformy w chmurze. Przesłane dane są tam zapisywane i analizowane, w przypadku przekroczenia bezpiecznych wartości platforma generuje alarmy i przesyła powiadomienia Dodatkowo, platforma umożliwia konfigurację rejestratorów bezprzewodowych i logiki alarmów oraz generowanie raportów podsumowujących pracę urządzeń.

Na bazie tej infrastruktury przystąpiono do drugiego etapu – monitorowania zużycia energii i jego analizy. Obiekty, w których klient chciał monitorować zużycie energii elektrycznej, budowane były w różnych okresach, różniła się też ich dostępna infrastruktura. Zdecydowano, że rozwiązanie powinno współpracować z istniejąca infrastrukturą pomiarową lub umożliwiać łatwy montaż liczników w miejscach jeszcze nieopomiarowanych. Koncepcja polega na prostym podłączeniu rejestratorów produkowanych przez Efento do dowolnego licznika jednofazowego na szynę DIN, posiadającego wyjście impulsowe lub RS485.

W zależności od potrzeb klienta, dostępne są dwie możliwości:

  • licznik z wyjściem impulsowym – sensory I/O obsługują jednocześnie do 3 wejść (3 liczniki jednofazowe). Licznik mierzy zużycie prądu, co każdą Wh sensor wysyła impuls  do platformy. 
  • licznik z wyjściem RS485 – sensor I/O  obsługuje jedno wejście. Licznik podaje bieżący odczyt – sensor cyklicznie odczytuje te wartości i przesyła do platformy.

Zarówno montaż, jak i demontaż systemu jest prosty, może być wykonywany bez ingerencji w istniejące systemy automatyki. Podłączenie, do systemu, nowych rejestratorów bezprzewodowych polega na ich odpowiednim rozmieszczeniu i skonfigurowaniu po stronie platformy. W podobnej formule można monitorować wodomierze, ciepłomierze, gazomierze, liczniki energii elektrycznej dowolnego producenta.

Film pokazujący możliwości Platformy Cloud - Efento

Efento  to polski producent, oferujący rozwiązanie umożliwiające monitorowanie i analizę różnych wielkości fizycznych, oparte na bezprzewodowych rejestratorach i rozbudowanej platformie w chmurze oraz aplikacjach mobilnych. Sensory mierzą, m.in.: temperaturę, wilgotność, ciśnienie różnicowe, ciśnienie atmosferyczne, wibracje, stężenie oparów paliw oraz wycieki.

Do najważniejszych funkcji platformy należą: wysyłanie powiadomień, generowanie automatycznych raportów, zarządzanie urządzeniami oraz prezentacja i analiza danych pomiarowych.

Obecnie urządzenia Efento są używane przez około 3000 klientów, w tym firmy przemysłowe, farmaceutyczne, szpitale i magazyny w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Norwegii, na Węgrzech, a także na Filipinach i w RPA. Około 35% produkcji jest eksportowane. W 2018 firma opracowała System Monitorowania Wielkości Fizycznych w technologii NB-IoT, który został wyróżniony przez Association for Sensors and Measurement – Niemcy nominacją do grupy 35 najciekawszych rozwiązań z zakresu techniki pomiarowej i sensorowej na świecie. W 2019 jako jedna z pierwszych na świecie wdrożyła komercyjny system LTE Cat M1.

Bezprzewodowy monitoring temperatury, wilgotności, napięcia i innych wielkości fizycznych

Rozmowa z Tadeuszem Szydłowskim – współzałożycielem firmy Efento

Z jakich powodów klienci decydują się na czujniki i rejestratory bezprzewodowe?

Rynek sensorów bezprzewodowych jest w fazie szybkiego rozwoju. Już obecnie jest wiele zastosowań, w których czujniki bezprzewodowe nie mają alternatywy zwłaszcza w systemach mobilnych i rozproszonych (energetyka cieplna, transport, rolnictwo, nadzór powietrza). Na korzyść rozwiązania bezprzewodowego przemawiają: prostota i znacznie niższe koszty instalacji, łatwość serwisu i, co jest ciekawe, większa niezawodność związana z mniejszą ilością połączeń mechanicznych i urządzeń aktywnych. Nowoczesne systemy pracują na bateriach około 5 lat, wiec zasilanie nie jest problemem.

[EFENTO, Internet Rzeczy, instalacje przemysłowe, awaria systemów chłodniczych, systemy chłodnicze]

   18.06.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl