Problem
Jedna z ogólnokrajowych sieci handlowych zwróciła się do firmy Efento z zapytaniem o opracowanie niedrogiego i niezawodnego systemu monitorowania warunków w obiektach rozproszonych na terenie całej Polski. Kluczowymi funkcjami systemu, z punktu widzenia klienta, były: monitorowanie zużycia mediów, alarmowanie w przypadku awarii systemów chłodniczych, obecności zanieczyszczeń, czy wycieków substancji chemicznych.
Rozwiązanie
Inwestor we wcześniejszym etapie wdrożył monitorowanie temperatury oparte na rozwiązaniu Efento.
![]() |
System Monitorowania temperatury w supermarkecie w oparciu o Nb-IOT i „chmurę” |
Pomiary temperatury z urządzeń chłodniczych i obiektów magazynowych, zlokalizowanych na terenie całego kraju, przekazywane są do platformy w chmurze. Przesłane dane są tam zapisywane i analizowane, w przypadku przekroczenia bezpiecznych wartości platforma generuje alarmy i przesyła powiadomienia Dodatkowo, platforma umożliwia konfigurację rejestratorów bezprzewodowych i logiki alarmów oraz generowanie raportów podsumowujących pracę urządzeń.
Na bazie tej infrastruktury przystąpiono do drugiego etapu – monitorowania zużycia energii i jego analizy. Obiekty, w których klient chciał monitorować zużycie energii elektrycznej, budowane były w różnych okresach, różniła się też ich dostępna infrastruktura. Zdecydowano, że rozwiązanie powinno współpracować z istniejąca infrastrukturą pomiarową lub umożliwiać łatwy montaż liczników w miejscach jeszcze nieopomiarowanych. Koncepcja polega na prostym podłączeniu rejestratorów produkowanych przez Efento do dowolnego licznika jednofazowego na szynę DIN, posiadającego wyjście impulsowe lub RS485.
W zależności od potrzeb klienta, dostępne są dwie możliwości:
- licznik z wyjściem impulsowym – sensory I/O obsługują jednocześnie do 3 wejść (3 liczniki jednofazowe). Licznik mierzy zużycie prądu, co każdą Wh sensor wysyła impuls do platformy.
- licznik z wyjściem RS485 – sensor I/O obsługuje jedno wejście. Licznik podaje bieżący odczyt – sensor cyklicznie odczytuje te wartości i przesyła do platformy.
Zarówno montaż, jak i demontaż systemu jest prosty, może być wykonywany bez ingerencji w istniejące systemy automatyki. Podłączenie, do systemu, nowych rejestratorów bezprzewodowych polega na ich odpowiednim rozmieszczeniu i skonfigurowaniu po stronie platformy. W podobnej formule można monitorować wodomierze, ciepłomierze, gazomierze, liczniki energii elektrycznej dowolnego producenta.
Film pokazujący możliwości Platformy Cloud - Efento
Efento to polski producent, oferujący rozwiązanie umożliwiające monitorowanie i analizę różnych wielkości fizycznych, oparte na bezprzewodowych rejestratorach i rozbudowanej platformie w chmurze oraz aplikacjach mobilnych. Sensory mierzą, m.in.: temperaturę, wilgotność, ciśnienie różnicowe, ciśnienie atmosferyczne, wibracje, stężenie oparów paliw oraz wycieki.
Do najważniejszych funkcji platformy należą: wysyłanie powiadomień, generowanie automatycznych raportów, zarządzanie urządzeniami oraz prezentacja i analiza danych pomiarowych.
Obecnie urządzenia Efento są używane przez około 3000 klientów, w tym firmy przemysłowe, farmaceutyczne, szpitale i magazyny w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Norwegii, na Węgrzech, a także na Filipinach i w RPA. Około 35% produkcji jest eksportowane. W 2018 firma opracowała System Monitorowania Wielkości Fizycznych w technologii NB-IoT, który został wyróżniony przez Association for Sensors and Measurement – Niemcy nominacją do grupy 35 najciekawszych rozwiązań z zakresu techniki pomiarowej i sensorowej na świecie. W 2019 jako jedna z pierwszych na świecie wdrożyła komercyjny system LTE Cat M1.
Bezprzewodowy monitoring temperatury, wilgotności, napięcia i innych wielkości fizycznych
Rozmowa z Tadeuszem Szydłowskim – współzałożycielem firmy Efento
Z jakich powodów klienci decydują się na czujniki i rejestratory bezprzewodowe?
Rynek sensorów bezprzewodowych jest w fazie szybkiego rozwoju. Już obecnie jest wiele zastosowań, w których czujniki bezprzewodowe nie mają alternatywy zwłaszcza w systemach mobilnych i rozproszonych (energetyka cieplna, transport, rolnictwo, nadzór powietrza). Na korzyść rozwiązania bezprzewodowego przemawiają: prostota i znacznie niższe koszty instalacji, łatwość serwisu i, co jest ciekawe, większa niezawodność związana z mniejszą ilością połączeń mechanicznych i urządzeń aktywnych. Nowoczesne systemy pracują na bateriach około 5 lat, wiec zasilanie nie jest problemem.
[EFENTO, Internet Rzeczy, instalacje przemysłowe, awaria systemów chłodniczych, systemy chłodnicze]