Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Centrale dachowe typu roof-top (cz. 1.)

Założenia projektowe
Centrala monoblokowa typu "roof-top"
Centrala monoblokowa typu "roof-top"
GMG

Centrale dachowe typu „roof-top” są coraz częściej wykorzystywane w systemach klimatyzacji obiektów wielkokubaturowych. Specyfika, charakter, jak i rozkład obciążenia cieplno-wilgotnościowego w budynkach z pomieszczeniami o dużej kubaturze sprawia, iż najczęściej stosowane są systemy z centralnym uzdatnianiem powietrza. W pierwszej części artykułu zostaną omówione założenia projektowe z uwzględnieniem różnych typów urządzeń „roof-top”.

Do centralnych urządzeń klimatyzacyjnych dokonujących „obróbki” powietrza nawiewanego można zaliczyć modułowe centrale klimatyzacyjne, w których w zależności od charakterystyki klimatyzowanego pomieszczenia stosowane są różne „moduły”, odpowiedzialne za zmianę parametrów przepływającego powietrza. Do innych, bardziej kompaktowych rozwiązań należą monoblokowe centrale dachowe typu „roof-top”, w których wszystkie niezbędne elementy do uzdatniania powietrza umieszczone są w jednej obudowie. Z uwagi na stosunkowo wysokie koszty powierzchni użytkowej coraz częściej wykorzystywanym urządzeniem centralnym jest to drugie rozwiązanie.

Urządzenia centralne przygotowujące powietrze nawiewane są oferowane w różnych konfiguracjach, zależnie od potrzeb danego systemu. Centralne urządzenia klimatyzacyjne typu CAV (Constant Air Volume) są przeznaczone do klimatyzacji pojedynczego pomieszczenia lub wydzielonych stref budynku o zbliżonej charakterystyce cieplnowilgotnościowej.

Nie ulega więc wątpliwości, iż zastosowanie pojedynczego urządzenia centralnego do uzdatniania powietrza i obsługującego duże przestrzenie użytkowe jest nieodzowne. Z uwagi na wysokie koszty oraz duże zapotrzebowanie powierzchni użytkowej w obiektach z pomieszczeniami o dużej kubaturze, najczęściej wykorzystywanymi urządzeniami przygotowującymi centralnie powietrze zewnętrzne są monoblokowe centrale dachowe typu „roof-top”.

Przykładowe rozwiązania central "roof-top"
Rys. 1. Przykładowe rozwiązania: a) z wbudowanym odwracalnym układem chłodniczym o dolnym źródle ciepła – powietrzu zewnętrznym, b) z wbudowanym odwracalnym układem chłodniczym z wodą jako dolnym źródłem ciepła

Założenia projektowe

Monoblokowe urządzenia do instalacji zewnętrznej typu „roof-top” znajdują szerokie zastosowanie w obiektach wielkokubaturowych o przeznaczeniu handlowym (supermarkety i hipermarkety, centra i galerie handlowe), a także w dużych obiektach komercyjnych i przemysłowych, do których należą: hale produkcyjne, kina, teatry, restauracje itp. Obecnie do głównych założeń projektowych przy konstruowaniu tego typu urządzeń przez wszystkich producentów można zaliczyć:

 • minimalne całkowite zużycie energii,
 • zastosowanie najnowszych czynników chłodniczych – obecnie mieszaniny zeotropowej R410A o stosunkowo małym „poślizgu temperaturowym” i wysokiej jednostkowej wydajności chłodniczej,
 • konieczność zastosowania zmiennego strumienia objętościowego powietrza świeżego,
 • kompaktowe wymiary,
 • całkowicie zautomatyzowane sterowanie bez konieczności ingerencji obsługi,
 • niskie koszty montażu i instalacji.

Ogólna klasyfikacja urządzeń typu „roof-top”:

 • urządzenia monoblokowe ze skraplaczem chłodzonym powietrzem, dla pomieszczeń o średniej frekwencji osób przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniu (maks. 50% świeżego powietrza): wersje z obiegiem chłodniczym realizującym proces tylko chłodzenia, pompy ciepła typu powietrze–powietrze,
 • urządzenia monoblokowe ze skraplaczem chłodzonym powietrzem o wysokiej frekwencji osób przebywających w pomieszczeniach klimatyzowanych (maks. 80% powietrza świeżego): pompy ciepła typu powietrze–powietrze,
 • urządzenia monoblokowe pracujące na całkowitym powietrzu świeżym (100% powietrza świeżego – w trybie free-cooling urządzenie pracuje ze zmiennym objętościowym natężeniem przepływu powietrza świeżego): pompy ciepła typu powietrze–powietrze,
 • urządzenia monoblokowe ze skraplaczem chłodzonym wodą dla pomieszczeń o średniej frekwencji osób: pompy ciepła typu woda–powietrze.

Zawarta na rys. 2. klasyfikacja obrazuje zróżnicowanie urządzeń pod kątem objętości strumienia objętościowego powietrza nawiewanego oraz mocy chłodniczej. Można zauważyć bardzo istotną zależność, że większy udział powietrza świeżego w powietrzu nawiewanym wiąże się z wyższą wydajnością chłodniczą urządzeń. Na rys. 3. przedstawiono porównanie, dla wydatku odniesienia równego 10 000 m3/h, zmiany wydajności chłodniczej w zależności od udziału powietrza świeżego w powietrzu nawiewanym.

Nowatorskie rodzaje urządzeń „roof-top”

Urządzenia typu „roof-top” dla pomieszczeń o wysokiej frekwencji znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie:

 • wysoka frekwencja jest priorytetem (liczba osób/m2) przy doborze właściwego urządzenia,
 • wiąże się to wysokim strumieniem objętościowym powietrza świeżego (i wyższą wydajnością).

Dlatego też takie urządzenia znajdują zastosowanie głównie (obok centrów handlowych) w kinach, teatrach, restauracjach, salach konferencyjnych, dyskotekach, kasynach i tym podobnych obiektach rozrywkowych. Dla tego typu budynków najczęściej stosuje się rozwiązania oparte na pompach ciepła typu powietrze–powietrze z wbudowanym rekuperatorem (również układem pompy ciepła). Rozwiązania te cechuje możliwość doprowadzenia aż do 80% udziału powietrza świeżego w powietrzu nawiewanym.

Obiegi chłodnicze w takich rozwiązaniach mają większą wydajność chłodniczą niż urządzenia przeznaczone do pomieszczeń o średniej frekwencji. W tym momencie warto przypomnieć cechę charakterystyczną związaną z udziałem objętości powietrza świeżego w powietrzu doprowadzanym do klimatyzowanego pomieszczenia, którą zawarto na rys. 3.

   14.03.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dobór wymienników płytowych
 • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl