Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Artykuł sponsorowany

Jak trwale pozbyć się problemu zagniwania ścieków i odorów bez użycia kosztownej chemii?

Nowe rozwiązanie od EkoWodrol

EkoWodrol wprowadza na rynek nową technologię, która eliminuje proces zagniwania ścieków, a tym samym powstawania odorów. BTS Bezemisyjny Transport Ścieków to urządzenie, dzięki któremu pozbędziesz się problemu bez użycia kosztownej chemii.

Problem zagniwania ścieków i odorów

Od lat jednym z większych problemów w branży wodno-kanalizacyjnej są powstające na skutek zagniwania ścieków odory. Potwierdzają to liczne skargi i artykuły publikowane w Internecie, prace nad projektem ustawy antyodorowej oraz starania projektantów i użytkowników sieci, poszukujących trwałego sposobu na rozwiązanie problemu.

Transport niewielkiej ilości ścieków na duże odległości skutkuje długim czasem ich przetrzymywania w rurociągu tłocznym. W efekcie, poprzez niedostatek tlenu następuje zagniwanie i emisja groźnych dla zdrowia odorantów.

Schemat EkoWodrol

Najbardziej powszechnym sposobem na walkę z odorami jest stosowanie preparatów chemicznych. Biorąc pod uwagę perspektywę czasu, jest to kosztowny sposób maskujący problem i nieprzynoszący trwałych efektów.

Nowe rozwiązanie od EkoWodrol

Pracownicy firmy EkoWodrol o problemie odorów słyszeli nie raz. Doradcy techniczni, którzy mają kontakt z klientami na terenie całej Polski, słyszą skargi ze strony użytkowników.

Po opatentowaniu kilku innowacyjnych produktów, inżynierowie i specjaliści postanowili wynaleźć rozwiązanie. Na problem należało spojrzeć z innej strony – nie skupiać się na skutkach, czyli odorach, ale wyeliminować jego źródło, tzn. usunąć zaległe złogi z rurociągu i zapobiec powstawaniu nowych. Tym oto sposobem w roku 2016 rozpoczął się projekt mający na celu stworzenie innowacyjnej technologii. Po trzech latach intensywnych prac powstał pierwszy prototyp urządzenia, a sama jego premiera odbyła się 21 maja na targach WOD-KAN 2019 w Bydgoszczy. Przybyło na nią ponad 70 osób. Tak duże zainteresowanie produktem tylko potwierdziło, na jak szeroką skalę rozciąga się problem.

BTS Bezemisyjny Transport Ścieków

BTS Bezemisyjny Transport Ścieków to technologia służąca do napowietrzania i płukania przewodu tłocznego sprężonym powietrzem, usuwająca stare ścieki oraz skracająca czas ich przebywania w rurociągu tłocznym w warunkach beztlenowych.

BTS stosuje się w przewodach tłocznych o wydłużonym czasie przetrzymywania ścieków powodującym zagniwanie, w istniejących lub projektowanych przepompowniach ścieków współpracujących z rurociągami o średnicy do DN200 oraz w układach tłocznych o niskich prędkościach przepływu, które ulegają zamulaniu.

W wyniku intensywnego płukania i zwiększenia prędkości przepływu następuje zerwanie błony biologicznej. Uzyskuje się wówczas efekt czyszczenia przewodu tłocznego, co zapobiega ponownemu zamulaniu i zarastaniu filmem biologicznym. Cały proces eliminuje zagniwanie ścieków, a tym samym emisję odorantów oraz przywraca pierwotną sprawność układu.

Schemat EkoWodrol

Idea działania BTS wykorzystuje naturalne odnawialne źródło – powietrze. Nie trzeba zatem stosować związków chemicznych, dzięki czemu zapobiega się powstaniu korozji siarczanowej w rurociągach i innych elementach infrastruktury (armatura, pompy, studnie betonowe).

Sercem technologii jest innowacyjny algorytm pracy, działający w oparciu o dedykowany moduł obliczeniowy modelujący przepływ i napowietrzanie ścieków oraz moduł optymalizacyjny utrzymujący pompę w swojej charakterystyce i optymalizujący zużycie energii całego systemu łącznie z przepompownią.

Ponadto urządzenie nie wymaga stosowania zaworów odpowietrzająco–napowietrzających, co prowadzi do zmniejszenia kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych.

Zaskakujące wyniki badań

Technologia BTS to nowość na rynku polskim i zagranicznym. Po trzech latach pracy nad urządzeniem pierwsze wyniki badań zaskoczyły inżynierów: „Spodziewaliśmy się efektu usunięcia odorów i braku stosowania chemii, ale zaskoczyło nas, że nasze urządzenie w efekcie gwałtownego płukania sieci udrożniło cały przewód i poprawiło efektywność działania całego układu pompowego. Zwiększyła się jego sprawność, a zmniejszyła energochłonność” - komentuje mgr inż. Mateusz Nowacki z działu badawczo – rozwojowego.

Zobacz wideo!
Dowiedz się więcej i zobacz, jak działa BTS Bezemisyjny Transport Ścieków >>

SZUSTER system

Ekowodrol EkoWodrol
Koszalin, ul. Słowiańska 13
tel. 94 348 60 40
fax 94 348 60 41
ekowodrol@ekowodrol.pl

(bts, ekowodrol, Bezemisyjny Transport Ścieków, zagniwanie ścieków, odór z kanalizacj)

   26.06.2019

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl