Wymienniki ciepła – tłoczenia i materiały

Rys. Typowe kształty przetłoczeń płyt wymienników: a) płyta wiórowa, b) zygzak (fala), c) jodełka (ość śledzia), d) przetłoczenia punktowe, e) płyta wiórowa z dodatkowymi przetłoczeniami, f) nachylona płyta 
wiórowa [1]
Rys. Typowe kształty przetłoczeń płyt wymienników: a) płyta wiórowa, b) zygzak (fala), c) jodełka (ość śledzia), d) przetłoczenia punktowe, e) płyta wiórowa z dodatkowymi przetłoczeniami, f) nachylona płyta wiórowa [1]
Fot. Redakcja RI

Płytowe wymienniki ciepła to urządzenia o stosunkowo prostej konstrukcji, w których ważne są detale i sprawdzone rozwiązania technologiczne. Muszą bowiem pracować w coraz bardziej wymagających instalacjach, ze zmiennym przepływem i temperaturami oraz przy zastosowaniu różnych mediów – od wody po ciecze agresywne.

W artykule:

• Wielka rola „małych” przetłoczeń
• Wydajność i łatwość utrzymania w czystości
• Skuteczność połączenia dla prawidłowej pracy wymiennika

Materiały na płyty

Zastosowanie wymiennika determinuje m.in. materiał, z którego wykonane jest serce urządzenia, tj. pakiet odpowiednio ukształtowanych i profilowanych płyt o grubości od 0,4 do 1,0 mm. O wyborze materiału decydują temperatura i ciśnienie procesu wymiany ciepła oraz skład chemiczny przepływającego medium.

Standardowe płyty wykonuje się ze stali nierdzewnej (AISI 304, 316, 317 etc.) lub aluminium. Producenci oferują także rozwiązania ze stali kwasoodpornej, tytanu, tantalu, niklu i jego stopów (np. monel – z miedzią, żelazem i manganem; hastelloy – z chromem i molibdenem oraz dodatkami) czy materiału incoloy (stop żelaza z niklem i chromem oraz dodatkami). Ciekawym rozwiązaniem są materiały na bazie grafitu – takie płyty przeznaczone są do procesów z płynami agresywnymi (np. kwas solny, siarkowy czy fluorowy, elektrolity stosowane w górnictwie, węglowodory chlorowane itp.). Z kolei do instalacji basenowych (woda zawierająca związki chloru i fluoru oraz sole) stosuje się wymienniki skręcane z płyt tytanowych. Takie rozwiązanie ma w ofercie m.in. firma Secespol. 

Czytaj też: Wymienniki płytowe w instalacjach HVAC >>

Do uszczelniania wymienników z zastosowaniem płyt stosuje się uszczelki teflonowe. Inną propozycją są wymienniki lutowane ze stali kwasoodpornej przeznaczone głównie do instalacji, w których nie można używać lutu miedzianego (np. instalacje chłodnicze na amoniak lub CO2).

Wielka rola „małych” przetłoczeń

Głównym parametrem pracy wymiennika są jego własności cieplne, a przede wszystkim efektywność wymiany ciepła. Producenci dążą do jej poprawienia poprzez odpowiednie profilowanie (wytłaczanie, przetłaczanie) powierzchni płyty. 

Odpowiednia geometria i głębokość przetłoczeń przyczyniają się do zwiększenia powierzchni wymiany ciepła (powierzchni aktywnej) przy jednoczesnym zmniejszeniu wielkości całego wymiennika. Przetłoczenia decydują też o własnościach hydraulicznych płyt, m.in. warunkach (turbulizacji) i oporach przepływu. Najczęściej spotykane przetłoczenia to tzw. jodełka, dla której występują dwa główne rodzaje płyt:

  • H (High-theta, high-NTU) o kącie ostrym (wyższa wartość współczynnika przenikania ciepła i jednocześnie wyższe opory przepływu);
  • L (Low-theta, low-NTU) o kącie rozwartym (niższe opory przepływu i jednocześnie niższa wartość współczynnika przenikania ciepła).

Zestawienie tych rodzajów płyt pokazuje, że głównym kierunkiem poszukiwań producentów wymienników ciepła jest znalezienie takiego przetłoczenia, które nie tylko zwiększy powierzchnię aktywną, ale też przy jak najniższych oporach przepływu (a zatem małej prędkości czynnika) zapewni wysoki współczynnik przenikania ciepła. Efektem takiego podejścia jest tworzenie przez producentów autorskich rozwiązań – np. Danfoss w wymiennikach z mikropłytami zastosował małe przetłoczenia punktowe, Secespol wprowadził system mikrokanałów (powierzchnia czynna większa o 15% niż w przypadku płyt standardowych), natomiast Alfa Laval w niedawno opatentowanym rozwiązaniu płyty FlexFlow™ proponuje autorski asymetryczny wzór, dzięki któremu poprawione są zarówno parametry cieplne, jak i hydrauliczne.

Wydajność i łatwość utrzymania w czystości

Kształt przetłoczeń decyduje nie tylko o wymianie ciepła i oporach przepływu, ale także o sposobie wzajemnego ułożenia płyt. Jest to o tyle istotne, że jednoznacznie wpływa na wydajność wymiennika i sprawność wymiany ciepła, np. poprzez obniżanie potrzebnej ilości czynnika w układzie, zmniejszenie mocy pompy obiegowej czy osiąganie warunków przepływu turbulentnego (ruch wirowy przy powierzchni płyty), zapewniającego mieszanie czynnika i szybkie wyrównanie temperatury. W przypadku popularnych płyt „w jodełkę” (H i L) można uzyskać sześć wariantów wymiany ciepła. Przykładowo w nowym rozwiązaniu FlexFlow™ dla wymiennika T10 z dwóch płyt można ułożyć aż 10 wariantów – jest to możliwie dzięki asymetrycznemu kształtowi przetłoczeń.

Idealna płyta wymiennika ciepła powinna mieć jeszcze jedną cechę – zapewniać łatwe utrzymanie w czystości, czyli przede wszystkim eliminować osadzanie się zanieczyszczeń. Wpływa na to nie tylko kształt przetłoczeń na powierzchni wymiany ciepła, ale też ukształtowanie powierzchni dystrybucyjnej – części płyty odpowiedzialnej za przepływ czynnika. Przykładowo firma Alfa Laval proponuje rozwiązanie CurveFlow™ – część dystrybucyjna płyty jest ukształtowana tak, by eliminować martwe strefy i zoptymalizować przepływ dla lepszego wykorzystania całej powierzchni płyty.

Warto też wspomnieć o jakości samej płyty jako wyrobu – nawet duże płyty powinny być tłoczone jednoetapowo (przez odpowiednio dużą prasę). Dzięki temu grubość płyty jest równomierna, unika się też stref materiału niewytłoczonego, który cechuje się większą podatnością na zmęczenie, co grozi pęknięciami. Stosowanie przez producenta większej prasy oznacza wyższe koszty i przyczynia się do wzrostu ceny samej płyty, ale jednocześnie poprawia jej trwałość i zmniejsza ryzyko przestojów związanych z koniecznością wymiany płyty pękniętej.

Skuteczność połączenia dla prawidłowej pracy wymiennika

Pakiety płyt łączy się przez lutowanie lub skręcanie. Wymienniki lutowane są mniejsze i bardziej hermetyczne, nie wymagają też uszczelek stawiających przed urządzeniem konkretne ograniczenia. Wymienniki skręcane łatwiej konserwować, ponieważ mogą być otwierane do czyszczenia.

Wymienniki lutowane łączone są miedzią, niklem lub stalą kwasoodporną. Jakość i wytrzymałość połączeń to główne obszary działań producentów rozwijających swoje wyroby. Możliwym kierunkiem jest przede wszystkim zwiększanie powierzchni i liczby punktów zgrzewu płyt, co bezpośrednio przekłada się na szczelność i wytrzymałość wymiennika. Jednym z rozwiązań dodatkowo zabezpieczających duże wymienniki jest dodatkowa komora chroniąca punkty styku przejmujące siły działające w okolicach króćca (patent firmy Kelvion).

W przypadku wymienników skręcanych istotne jest odpowiednie wypozycjonowanie łączonych płyt z zastosowaniem kilkupunktowych systemów ich łączenia (np. Alfa Laval stosuje rozwiązanie o nazwie SteerLock™) oraz wykorzystanie ram, które pozwalają na montaż możliwie dużego pakietu płyt przy mniejszych wymaganiach względem powierzchni serwisowej. Niezwykle istotne dla prawidłowej i niezawodnej pracy wymiennika są uszczelki. Liczy się ich wykonanie materiałowe i techniczne – ważne, by były wykonane z jednego kawałka materiału i zachowywały swoje parametry geometryczne, np. nie podwijały się po osadzeniu w gnieździe (rowku) płyty. Ważne jest też profilowanie rowka pod uszczelkę i jej dopasowanie, w czym pomagają techniki mocowania. Uszczelkę można przykleić, ale to utrudnia jej wymianę, dlatego producenci preferują mocowania mechaniczne: klipsy (CLIP-ON), zaciski wciskane w otwór w płycie (SNAP-ON), wypustki w rowku pod uszczelkę (SNAP-IN), współpracę elementów uszczelki z profilem płyty (SPLIT-IN) czy własne patenty konstrukcji uszczelnienia. 

Ciekawym rozwiązaniem dotyczącym uszczelek jest przesuwanie rowka pod uszczelkę jak najbliżej krawędzi płyty. Dzięki temu rowek wraz z uszczelką nie zabiera cennej powierzchni płyty mogącej być powierzchnią aktywnej wymiany ciepła. Materiał uszczelki musi być dobrany do zastosowania wymiennika (tabela).

Zastosowanie materiałów uszczelek
Tabela. Zastosowanie materiałów uszczelek w zależności od temperatury, ciśnienia i przeznaczenia wymiennika


Literatura

  1. Mota F., Carvalho E.P., Ravagnani M., Modeling and Design of Plate Heat Exchanger, in: „Heat Transfer Studies and Applications”, Salim Newaz Kazi (ed.), InTech, 2015, p. 167–199.
  2. Materiały firm: Alfa Laval, Bühler Technologies, Danfoss, Kelvion, Linoszczel, Secespol, Spetex, SPX, Tranter.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[wymienniki ciepła, wymienniki płytowe, instalacje grzewcze, ogrzewanie, praca wymiennika, płyta wymiennika]

Artykuł pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 6/2019

   09.07.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl