RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Możliwości zmniejszenia energochłonności budynków dzięki wykorzystaniu materiałów zmiennofazowych

Possibilities of reducing energy consumption of buildings through the use of phase-change materials

Celem niniejszej pracy było wykazanie korzyści płynących z zastosowania materiałów zmiennofazowych do zmniejszenia energochłonności budynków
Fot. Redakcja RI

Celem niniejszej pracy było wykazanie korzyści płynących z zastosowania materiałów zmiennofazowych do zmniejszenia energochłonności budynków


Fot. Redakcja RI

Nadmiar ciepła w upalne dni można zmagazynować w przegrodach budynków z PCM i tym samym opóźnić moment włączenia systemu chłodzącego powietrze, co zmniejszy zużycie energii. Ciepło może zostać oddane do otoczenia w nocy podczas przewietrzania pomieszczeń, a przegrody są ponownie przygotowywane do jego odbioru. Z kolei w okresie grzewczym oddawanie zakumulowanego ciepła opóźni moment włączenia ogrzewania lub zmniejszy ilość energii niezbędnej do utrzymania wymaganej temperatury. Rozwiązanie to można wykorzystać w obiektach użyteczności publicznej i pomieszczeniach biurowych, w których temperatura może być zmienna w ciągu doby.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

ARTEKON Sklejka 18 mm

Sklejka 18 mm Sklejka 18 mm

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są...

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są klejone między sobą żywicami syntetycznymi. Włókna sąsiednich warstw są ułożone prostopadle do siebie.

W artykule:

• Metody gromadzenia energii
• Charakterystyka materiałów zmiennofazowych wykorzystywanych w budownictwie
• Technologie instalacyjne wykorzystujące materiały zmiennofazowe

Metody gromadzenia energii

Metody wykorzystujące materiały zmiennofazowe do zmniejszenia energochłonności budynku idealnie wpisują się w panującą obecnie (praktycznie we wszystkich dziedzinach techniki) tendencję do zmniejszania zapotrzebowania na energię przy jednoczesnym zwiększaniu efektywności jej wykorzystania. Z tym nurtem zgodne jest również pozyskiwanie niezbędnej energii z niekonwencjonalnych źródeł, tj. energii promieniowania słonecznego, ciepła geotermalnego, energii wiatru. Wykorzystywanie tych źródeł jest korzystne, ponieważ są one powszechnie dostępne i nie wymagają wytwarzania energii, a jedynie przetworzenia już istniejącej do postaci, w jakiej może być stosowana np. do ogrzewania domów czy podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Uzyskiwanie jak największej efektywności przejawia się nie tylko w możliwie najwyższej sprawności procesów, ale także w najlepszym możliwym wykorzystaniu dostępnych zasobów energii. Jednak w przypadku jej odnawialnych źródeł, takich jak energia słoneczna, pojawia się problem związany z nierównomierną ilością dostarczanego promieniowania słonecznego w ciągu dnia, a tym samym w ciągu roku. Fakt, że maksymalne zyski ciepła pojawiają się latem w godzinach popołudniowych, czyli w momencie, kiedy energia ta nie jest nam potrzebna, a wręcz generuje dodatkowe koszty związane np. z koniecznością chłodzenia pomieszczeń, utrudnia jej efektywne wykorzystanie. 

Rozwiązaniem są np. technologie polegające na akumulacji ciepła i wykorzystywaniu go w momencie, kiedy jest potrzebne. Zastosowanie takich technologii pozwala nie tylko na racjonalne wykorzystanie dostępnych zasobów np. energii słonecznej zmagazynowanej w przegrodach budowlanych, ale również na zapewnienie wymaganych parametrów przy mniejszych kosztach. W tym zakresie wykorzystuje się obecnie materiały zmiennofazowe, które należą do szerszej grupy termicznych metod gromadzenia energii. Sposoby magazynowania energii są różnorodne i mogą się opierać na wykorzystaniu zarówno urządzeń mechanicznych, reakcji chemicznych, jak i materiałów stałych (gruntu). Większość tych metod wymaga jednak rozbudowanej instalacji oraz dużej ilości miejsca. Metody wykorzystujące materiały zmiennofazowe swoje działanie opierają na zmianie fazy materiału, czemu towarzyszy pochłanianie lub oddawanie energii. Bodźcem do zmiany fazy, a tym samym do akumulowania lub oddawania ciepła jest zmiana temperatury otoczenia. Nie jest konieczne dodatkowe oprzyrządowanie ani duża powierzchnia.

Metody magazynowania energii (ang. energy storage) pozwalają na gromadzenie energii np. ciepła w momentach, gdy występuje jej nadmiar, i wykorzystanie w czasie niedoboru. Energy storage (ES) to ogólna nazwa odnosząca się do możliwości gromadzenia energii pod różnymi postaciami, która następnie może zostać przekonwertowana na różne cele, np. energię elektryczną, ciepło itp. Do metod magazynowania energii zaliczamy metody chemiczne, biologiczne, magnetyczne, mechaniczno-hydrauliczne oraz termiczne [1,2].

W zakresie możliwości efektywnego wykorzystania technologii służących do magazynowania energii w budownictwie (i nie tylko) jako elementów wspomagających instalacje grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne największe zastosowanie mają termiczne metody gromadzenia energii (ang. thermal energy storage). Metody TES są bardzo zróżnicowane i pozwalają na gromadzenie oraz oddawanie ciepła wysoko- lub niskotemperaturowego poprzez zmianę temperatury materiału (jego ogrzewanie i ochładzanie), zmianę stanu skupienia (wykorzystywanie ciepła przemian fazowych) lub połączenie tych dwóch procesów. Ogólnie termiczne metody gromadzenia energii można podzielić na grupy wykorzystujące:

  • ciepło jawne (ang. sensible heat),
  • ciepło utajone (ang. latent heat),
  • energię chemiczną (ang. chemical energy).

Pierwsza grupa materiałów wykorzystuje ciepło jawne, czyli opiera się na zmianie temperatury płynów lub ciał stałych pochodzenia naturalnego, lub sztucznego. Z kolei trzecia grupa opiera się na energii odwracalnych reakcji chemicznych.

Natomiast druga grupa – materiały TES wykorzystujące ciepło utajone jako główną zasadę swojego działania – bazuje na cieple przemian fazowych, jakie mogą zachodzić w układach: gaz-ciecz, ciało stałe-gaz, ciało stałe-ciecz, ciało stałe-ciało stałe. Działanie tych materiałów opiera się na przemianie fazowej, dlatego ogólnie materiały te nazywane są zmiennofazowymi (ang. phase change materials). Ponieważ zmiana fazy, w zależności od kierunku przemiany, jest procesem endoenergetycznym lub egzoenergetycznym, materiały te mogą być efektywnie wykorzystywane do gromadzenia i oddawania energii. Dodatkową zaletą materiałów PCM jest fakt, że pozwalają one na gromadzenie energii nie tylko poprzez wykorzystanie ciepła utajonego (przemiany fazowe), ale również ciepła jawnego (zmiany temperatury).

Sposoby wkomponowania PCM

Rys. 1. Sposoby wkomponowania PCM w strukturę budynku oraz ich wykorzystanie [20]

Największy potencjał do wykorzystania w technice upatruje się w układach ciało stałe-ciecz. Metody wykorzystujące ciepło utajone są jednym z najbardziej efektywnych sposobów magazynowania energii, pomimo jego zwykle krótkoterminowego charakteru. Autorzy różnych prac z tego zakresu wskazują, że metody te charakteryzują się wyższą gęstością magazynowanego ciepła i małą różnicą pomiędzy temperaturą pobierania (magazynowania) ciepła i jego oddawania [3]. Wynika to głównie z szerokiego zakresu substancji wchodzących w skład PCM – organicznych, nieorganicznych oraz mieszanin eutektycznych [4].

Charakterystyka materiałów zmiennofazowych wykorzystywanych w budownictwie

Wykorzystanie materiałów zmiennofazowych w budownictwie polega na ich wkomponowaniu w strukturę budynku – we wszystkie przegrody, np. ściany wewnętrzne i zewnętrzne, podłogi, stropy. Jest to metoda pasywna wykorzystania materiałów zmiennofazowych, ponieważ działają one samoistnie, reagując na zmiany temperatur. PCM mogą również stanowić uzupełnienie instalacji wewnętrznych jako osobne zbiorniki/magazyny ciepła. Stanowią wówczas systemy aktywne, gdzie ciepło/chłód jest magazynowane w izolowanych zbiornikach oddzielonych od konstrukcji budynku, zgromadzona energia jest używana zgodnie z potrzebami, a nie samoistnie [5].

Działanie konstrukcji z wkomponowanym PCM polega na tym, że w przypadku podwyższenia temperatury w pomieszczeniu powyżej temperatury topnienia PCM zlokalizowanego w przegrodach, będzie on odbierał nadwyżkowe zyski ciepła, zapobiegając podwyższeniu temperatury w pomieszczeniu. Ciepło to będzie używane do zmiany fazy ze stałej w ciekłą, a dzięki temu zostanie zmagazynowane w przegrodach. Pochłanianie ciepła z pomieszczenia nie będzie jednak przebiegało bez końca. Po pobraniu przez PCM takiej ilości ciepła z pomieszczenia, która jest potrzebna do stopnienia całej objętości materiału zmiennofazowego, przestanie być ono pobierane i temperatura w pomieszczeniu wzrośnie. Mimo to zastosowanie PCM opóźni moment włączenia systemu chłodzącego powietrze, a zatem zmniejszy zużycie energii. Po zmianie fazy ciepło jest magazynowane w konstrukcji budynku i będzie oddawane do pomieszczeń, kiedy temperatura w nich spadnie do temperatury krzepnięcia charakterystycznej dla zastosowanego rodzaju PCM.

Oddawanie zakumulowanego ciepła zapobiegnie zbytniemu spadkowi temperatury w pomieszczeniu (spadnie ona dopiero po oddaniu całego zmagazynowanego ciepła) i opóźni moment włączenia ogrzewania lub zmniejszy ilość energii, jaka jest niezbędna do utrzymania wymaganej temperatury. Ten sposób działania można szeroko wykorzystywać w obiektach użyteczności publicznej i biurach, kiedy temperatura w pomieszczeniach może być w nocy niższa – dotyczy to głównie okresów zimowych. Natomiast w lecie, kiedy nie występuje potrzeba nocnego dogrzewania pomieszczeń, ciepło zakumulowane może być oddawane do powietrza nocnego dostarczanego poprzez przewietrzanie, dzięki czemu zmniejszymy koszty chłodzenia i ponownie przygotujemy przegrody do odbierania ciepła. Działanie PCM może polegać nie tylko na ogrzewaniu (magazynowaniu ciepła), ale także na magazynowaniu chłodu. W okresie letnim poza odbieraniem ciepła w ciągu dnia materiały zmiennofazowe umieszczone w przegrodach mogą również magazynować zimno nocą i oddawać do pomieszczeń w ciągu dnia, kiedy występują zyski ciepła. W ten sposób uzyskuje się dodatkowy układ chłodzący.

Dodatkowo materiały zmiennofazowe dzięki zdolności do magazynowania i oddawania ciepła pełnią funkcję izolacyjną, ponieważ chronią daną przestrzeń (środowisko wewnętrzne) przed negatywnym wpływem zmieniających się warunków zewnętrznych (np. nasłonecznienie) oraz wewnętrznych (np. wzrost zysków ciepła od urządzeń). Funkcja izolacyjna nie jest jednak trwała i trwa do momentu, kiedy PCM albo zmagazynuje maksymalną ilość ciepła, albo odda całą zmagazynowaną energię. PCM może zatem wspomagać nie tylko układy grzewcze i chłodnicze, ale również izolację. 

Przeprowadzono już wiele badań skuteczności takiego rozwiązania. Jedne z nich wykazały, że zastosowanie płyty gipsowo-kartonowej z PCM w budynku pasywnym może ograniczyć dzienny wzrost temperatury w pomieszczeniach o 4°C i znacząco zmniejszyć obciążenie grzewcze w nocy [6].Co ważne, zastosowanie materiałów zmiennofazowych wskazane jest jedynie w umiarkowanej strefie klimatycznej, gdzie występują duże dobowe wahania temperatur umożliwiające cykliczną pracę PCM (cykle ładowania i rozładowywania) [7].PCM użyty w budownictwie powinien mieć:   

  • temperaturę topnienia i krzepnięcia dostosowaną do zakresu dopuszczalnych temperatur w pomieszczeniu [7,8];
  • stosunkowo dużą pojemność cieplną, która pozwoli na zmagazynowanie, a następnie oddanie jak największej ilości ciepła;
  • dużą przewodność cieplną, która zagwarantuje szybkie reagowanie na zmieniające się dynamicznie warunki;
  • zmianę fazy w całej objętości materiału zmiennofazowego;
  • zjawisko przechładzania i przegrzewania w stosunku do temperatury topnienia [8];
  • kompatybilność z innymi materiałami budowlanymi, metalem oraz tworzywami sztucznymi [9].

Materiały zmiennofazowe dzięki swoim właściwościom są bardzo przydatne i mogą posłużyć do rozwoju wielu dziedzin nauki, jednak tak jak w przypadku większości rozwiązań mają również wady, których wyeliminowanie zwiększy efektywność oraz rozszerzy możliwości wykorzystania. Do podstawowych problemów związanych z PCM zalicza się m.in. [1]:

  • trudność z dopasowaniem temperatury topnienia i krzepnięcia dostępnych materiałów zmiennofazowych do wymaganego zakresu pracy;
  • trudność z ocenieniem stabilności układu przy wielokrotnym zmienianiu fazy w dłuższym okresie;
  • zwiększone koszty i zmniejszenie efektywności magazynowania energii w związku z efektem rozcieńczania PCM poprzez dodawanie substancji stabilizujących;
  • możliwość wystąpienia powolnej utraty wody na rzecz hydratów znajdujących się w mikrokapsułkach, co może powodować zmiany właściwości termicznych.

Technologie instalacyjne wykorzystujące materiały zmiennofazowe

Wyróżnia się następujące sposoby wkomponowania PCM w konstrukcję budynku [8]:

  • wytwarzanie specjalnych stabilnych struktur kompozytowych z dużą zawartością materiału zmiennofazowego (do 80%) z osnową polimerową [10]; dodawanie PCM (w postaci cieczy, proszku, granulatu) przy produkcji elementów budowlanych, np. zapraw tynkarskich, płyt gipsowych itp.;
  • nasycanie gotowych materiałów budowlanych PCM;
  • kapsułkowanie;
  • umieszczanie jako elementu konstrukcji danego materiału budowlanego, np. wytwarzanie płyt laminowanych z wełny mineralnej z cienką wewnętrzną warstwą PCM [11];
  • umieszczanie PCM w pustych przestrzeniach podpodłogowych lub nadsufitowych;
  • możliwe jest również umieszczenie PCM w wewnętrznych urządzeniach lub wyposażeniu.

PCM mogą zostać umieszczone w każdej przegrodzie budowlanej, tj. ściany, podłogi i stropy. Wkomponowanie materiałów zmiennofazowych w strukturę budynku może polegać na ich dodaniu jako domieszek do składników wyrobów budowlanych, np. pustaków, betonu, płyt gipsowych, czy umieszczeniu w wolnych przestrzeniach pod podłogą lub nad sufitem albo jako dodatkowej warstwy powlekającej [12]. Odnośnie do materiałów budowlanych materiały zmiennofazowe najczęściej wkomponowywane są w płyty gipsowe. Domieszki PCM nie pogarszają właściwości mechanicznych płyt, nie ograniczają znacząco możliwości pokrycia ich farbami itp. ani nie wywołują zagrożenia pożarowego. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami oraz symulacjami zastosowanie płyty z PCM w znacznym stopniu przyczynia się do obniżenia temperatury wewnętrznej powietrza, oraz przegród budowlanych (rzędu kilku stopni) [13,14].

Możliwości wkomponowania materiałów zmiennofazowych w konstrukcję budynku są przedmiotem wielu publikacji naukowych. Część z nich zawiera wyniki uzyskane na stanowiskach badawczych, dzięki czemu można określić potencjalne korzyści wynikające z wykorzystania opisywanych rozwiązań. Zastosowanie materiałów zmiennofazowych jako elementu składowego:

  • betonowych ścian zewnętrznych [15] oraz wykończenia ścian wewnętrznych [16] – pozwala na obniżenie temperatury przegród o kilka stopni;
  • kurtyn/rolet okiennych nieingerujących w konstrukcję okna – umożliwia zmniejszenie zysków ciepła przez przegrody przezroczyste o ok. 20% [17];
  • konstrukcji stropów/dachów, np. poprzez umieszczenie PCM w cylindrycznych zagłębieniach w warstwie konstrukcyjnej stropu [18] – pozwala na zmniejszenie wahań temperatury stropu, a tym samym ogranicza ilość transportowanego ciepła o ok. 12–17%;
  • konstrukcji podłogi przy elektrycznym ogrzewaniu podłogowym – pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło w okresie szczytowym o prawie połowę [19] dzięki wytworzeniu tej ilości energii w okresie pozaszczytowym i jej zmagazynowaniu.

Powyższa lista możliwości zastosowania materiałów zmiennofazowych w budownictwie ma charakter enumeratywny i nie wyczerpuje tematu. Otrzymywane wyniki badań są obiecujące, ale nie uniwersalne dla każdej strefy klimatycznej i warunków temperaturowych. Każdorazowo należy przeanalizować zakres temperatur występujących w danym układzie oraz ich wahania i dobrać materiał PCM dopasowany do panujących warunków.

Podsumowanie i wnioski

Na podstawie opisanych metod można stwierdzić, że materiały zmiennofazowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Dostępne technologie pozwalają na ich wkomponowanie zarówno w przegrody budowlane, jak i instalacje, np. klimatyzacyjne, solarne, grzewcze. Dzięki swojej pojemności cieplnej oraz cyklicznej zmianie fazy stanowią one dodatkowy magazyn energii, która zgodnie z potrzebami może być wykorzystana do ogrzewania lub usunięta w momencie, kiedy odprowadzenie nadwyżkowej energii jest najtańsze, np. wykorzystując powietrze zewnętrzne w nocy.

Na podstawie analizy dostępnych publikacji z tego zakresu można stwierdzić, że zastosowanie elementów budowlanych z PCM jest korzystne i znacząco przyczynia się do obniżenia kosztów utrzymania wymaganej temperatury w pomieszczeniu. Trudno jednak precyzyjnie określić moment rozpoczęcia pochłaniania ciepła lub oddawania zakumulowanej energii, dodatkowo przedstawione przez producentów wartości mogą w warunkach rzeczywistych ulec pogorszeniu. Możliwe jest również zaburzenie pracy cyklicznej, co prowadzi do zmniejszenia ilości pobieranej/oddawanej energii. W związku z powyższym przed każdym zastosowaniem materiału zmiennofazowego należy przeprowadzić analizy i symulacje, które pozwolą na określenie pracy PCM w danych warunkach. Ważne jest również zastosowanie układu automatycznej regulacji temperatury, który pozwoli na dopasowanie pracy instalacji do działania materiałów zmiennofazowych.

Literatura

  1. Dincer I., Rosen M.A., Thermal energy storage: systems and applications, WILEY, 2011.
  2. Domański R., Jaworski M., Rebow M., Thermal energy storage problems, „Biuletyn Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej” nr 79, 1995.
  3. Farid M.M., Khudhair A.M., Razack S.A.K., Al-Hallaj S., A review on phase change energy storage: materials and applications, „Energy Conversion and Management” No. 45, 2004.
  4. Zalba B., Marin J.M., Cabeza L.F., Mahling H., Review on thermal energy storage with chase change: materials, heat transfer analysis and applications, „Applied Thermal Engineering” No. 23, 2003.
  5. Ravikumar M., Srinivasan PSS.,Phase change material as a thermal energy storage material for cooling of building, „Journal of Theoretical and Applied Information Technology”.
  6. Kelly R., Latent heat storage in building materials, AMEC Design.
  7. Jaworski M.,Zastosowanie materiałów zmiennofazowych (PCM) do zwiększenia efektywności energetycznej budynków, „Izolacje” nr 4, 2009.
  8. Jaworski M., Możliwości poprawy efektywności energetycznej budynków przez zastosowanie materiałów PCM, „Chłodnictwo” nr 9, 2009.
  9. Jaworski M., Materiały zmiennofazowe (PCM) do zastosowania w budownictwie, „Polska Energetyka Słoneczna” nr 1–4, 2008.
  10. Jaworski M., Materiały zmiennofazowe (PCM) w budownictwie – właściwości i rodzaje, „Izolacje” nr 1, 2009.
  11. Jaworski M., Materiały zmiennofazowe w elementach konstrukcyjnych ścian i podłóg, „Izolacje” nr 11–12, 2009.
  12. Jaworski M., Deuszkiewicz M., Wybrane zagadnienia dotyczące możliwości zastosowania materiałów zmiennofazowych (PCM) w budownictwie, „Prace naukowe Politechniki Warszawskiej. Konferencje”, z. 26, 2009.
  13. Kalnaes S.E., Jelle B.P.,Phase change materials and products for building applications: A state-of-the-art. Review and future search opportunities, „Energy nad Buildings” No. 94, 2015, p. 150–176.
  14. Shi X., Memon S.A., Tang W.C., Cui H.Z., Xing F.,Experimental assessment of position of macro encapsulated phase change material in concreto walls on indoor temperatures and humidity levels, „Energy and Buildings” No. 71, 2014, p. 80–87.
  15. Cabeza L.F., Castellon C., Nogues M., Medarno M., Leppers R., Zubillaga O.,Use of microencapsulated PCM in concrete walls for energy savings, „Energy and Buildings” No. 39, 2007, p. 113–119.
  16. Evola G., Marletta L., Sicurella F.,A methodology for investigating the effectiveness of PCM wallboard for summer thermal comfort in buildings, „Energy and Environment” No. 59, 2013, p. 517–527.
  17. Alawadhi E.M., Using phasechange materials in window shutter to reduce the solar heat gain, „Energy and Buildings” No. 47, 2012, p. 421–429.
  18. Alqallaf H.J., Alawadhi E.M., Concrete roof with cylindrical holes containing PCM to reduce the heat gain, „Energy and Buildings” No. 61, 2013, p. 73–80.
  19. Lin K., Zhang Y., Xu X., Di H., Yang R., Qin P., Experimental study of under-floor electric heating system with shape-stabilized PCM plates, „Energy and Buildings” No. 37, 2005, p. 215–220.
  20. Konstantinidou Ch.V., Integration of thermal energy storage in buildings, The University of Texas at Austin, 2010, p. 31.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

arch. Krzysztof Cebrat Wskaźnik energii wbudowanej w pieniądz – drugie spojrzenie na koszty budowy

Wskaźnik energii wbudowanej w pieniądz – drugie spojrzenie na koszty budowy Wskaźnik energii wbudowanej w pieniądz – drugie spojrzenie na koszty budowy

Z punktu widzenia dobrostanu środowiska architektura powinna być tania. Żeby poprawa jakości środowiska była zauważalna, musi bowiem nastąpić ograniczenie wpływu nań działalności człowieka na dużą skalę,...

Z punktu widzenia dobrostanu środowiska architektura powinna być tania. Żeby poprawa jakości środowiska była zauważalna, musi bowiem nastąpić ograniczenie wpływu nań działalności człowieka na dużą skalę, a to oznacza, że rozwiązania technologiczne, które temu służą, muszą być powszechnie dostępne i stosowane – co będzie niemożliwe, jeżeli znajdą się poza ekonomicznym zasięgiem zbyt wielu osób

mgr inż. Demis Pandelidis Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy...

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy chłodnicze w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, dlatego coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną. Pozwala to zredukować koszty eksploatacyjne tego typu systemów. Jedną z możliwości, atrakcyjną zarówno inwestycyjnie, jak i eksploatacyjnie, jest wykorzystanie...

dr inż. Mariusz Adamski, mgr inż. Justyna Siergiejuk Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy...

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych (ok. 80–90% czasu [1]), tak ważne jest, by zapewnić w nich odpowiednią jakość powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego stężenia CO2.

dr inż. Michał Piasecki Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl...

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl jego funkcjonowania.

mgr inż. Katarzyna Knap-Miśniakiewicz Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

mgr inż. Zuzanna Babicz, mgr inż. Ewa Żołnierska, dr inż. Jerzy Sowa Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy...

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Radosław Górzeński Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia...

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia dla typowych letnich parametrów klimatycznych w kilku miastach Polski.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca? Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi...

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi nie jest wynajmowana, umożliwi on redukcję kosztów eksploatacji i krótki okres zwrotu dodatkowych wydatków inwestycyjnych w porównaniu do instalacji ze stałym strumieniem powietrza.

mgr inż. Piotr Miecznikowski Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają...

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają przed sądy, a informacje o wysokich roszczeniach stron codziennie zapełniają nagłówki prasowe. Głównym źródłem tych problemów jest oddzielanie etapu projektowania od etapu realizacji inwestycji oraz sztywny podział ról, którego wynikiem jest brak rzeczywistej współpracy.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich...

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich wymaganiach dotyczących parametrów powietrza wewnętrznego. Przed wyborem rozwiązania warto przeanalizować różne warianty instalacji i ich wpływ na koszty eksploatacyjne.

dr inż. Michał Piasecki Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia...

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia dotyczące właściwości technicznych i środowiskowych budynku uwzględniane są już w pierwszych etapach procesu projektowania, dzięki czemu łatwiej i efektywniej mogą zostać wprowadzone do dokumentacji.

dr inż. Kazimierz Wojtas Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków,...

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków, tak aby w przyszłości powszechnie powstawały budynki energooszczędne i okołozeroenergetyczne. W przypadku obiektów klimatyzowanych jednym z ważnych elementów oceny energetycznej jest wyliczenie rocznego (sezonowego) zapotrzebowania na energię do chłodzenia.

mgr inż. Demis Pandelidis, prof. dr hab. inż. Sergey Anisimov Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej...

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej efektywności chłodniczej.

Piotr Tarnawski Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający...

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający i strefowy (strumieniowy).

Jerzy Kosieradzki Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Klimatyzacja nowoczesnych szpitali Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz...

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz pacjentom – na salach operacyjnych i w każdym innym pomieszczeniu.

dr inż. Szymon Firląg, mgr inż. Artur Miszczuk Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła...

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego. Dużo większego znaczenia nabierają wtedy straty ciepła spowodowane przez infiltrację.

dr inż. Dorota Brzezińska LPG w garażach podziemnych

LPG w garażach podziemnych LPG w garażach podziemnych

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone...

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone były w system detekcji tego gazu i samoczynnie uruchamianą wentylację.

dr inż. Michał Szymański, dr inż. Radosław Górzeński, dr inż. Kamil Szkarłat Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy...

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy się skupić na przeznaczeniu i sposobie użytkowania laboratorium oraz możliwościach hermetyzacji procesów.

mgr inż. Jacek Janota-Bzowski Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana...

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana jest, wynikająca ze specyfiki projektowania w formie przestrzennej (3D), eliminacja kolizji. Inne zalety to poprawa organizacji, skrócenie czasu realizacji i wynikające z tego obniżenie kosztów inwestycji oraz istotne dla użytkownika udogodnienia.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Filip Pawlak Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych....

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych. W praktyce inżynierskiej stosuje się najczęściej pomiary prędkości przepływu powietrza za pomocą anemometrów, skuteczna jest też termograficzna metoda pomiaru zasięgu strumienia powietrza.

Marcin Gasiński Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W) Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Redakcja RI Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Klimatyzacja - informacje dla projektanta Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić...

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić wymagania zapotrzebowania na energię, zatem system musi być energooszczędny. Klika zebranych aspektów związanych z projektowaniem instalacji wentylacji i klimatyzacji zamieszczono poniżej.

mgr inż. Katarzyna Rybka Sposoby obniżania zysków ciepła

Sposoby obniżania zysków ciepła Sposoby obniżania zysków ciepła

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz...

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz z kanałami i oporami przepływu, okazuje się, że dla zapewnienia komfortu użytkownikom pomieszczeń trzeba poszukać innowacyjnych rozwiązań.

Jerzy Kosieradzki Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem...

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem obiektu. Im szybciej to zrobi, tym mniej kłopotów będzie miał później, a że problemy będą, to pewne – taka już specyfika modernizacji budynków. Wyobrażenia architekta są nierzadko rozbieżne z możliwościami realizacyjnymi i nie zawsze możliwy jest kompromis.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.