Czy są już dostępne gotowe projekty „domów bez rachunków”?
Według mojej wiedzy gotowych, typowych projektów oferowanych dokładnie pod tą nazwą jeszcze nie ma, ale część renomowanych biur architektoniczno-projektowych proponuje projekty domów z pompami ciepła i instalacją fotowoltaiczną i są to domy samowystarczalne pod względem kosztów eksploatacyjnych ogrzewania i ciepłej wody. Odnoszę wrażenie, że część architektów nie uświadamia sobie potencjału, jaki tkwi w technologiach energii odnawialnej. Będziemy się starali do nich dotrzeć z informacjami o możliwościach, jakie daje połączenie pomp ciepła z fotowoltaiką. Chcemy dla nich przygotować zarówno materiały w formie webinarium, jak i cykl spotkań w terenie.
A czy są już w Polsce budynki o standardzie „domu bez rachunków” lub zbliżonym?
Takich budynków jest stosunkowo dużo. Ale nie spełniają one warunku, który założyliśmy w „Domu bez rachunków” – takiego doboru instalacji PV, żeby roczne koszty zużycia energii utrzymywały się na poziomie kosztów opłat stałych za korzystanie z systemu energetycznego, czyli ok. 200 zł. Sprzyja nam to, że niezależnie od naszej akcji inwestorzy szybko dostrzegli, iż w takim modelu można osiągnąć maksymalne korzyści z obecnie działającego systemu rozliczeń za wyprodukowaną energię elektryczną z instalacji PV, tj. z systemu opustu.
Czytaj też: Dom bez rachunków >>
Czy takie domy można budować w każdym miejscu w Polsce, od Legnicy po Suwałki?
Koncepcja „Domu bez rachunków” opiera się nie tylko na powietrznych pompach ciepła, ale także na gruntowych. Jednak również instalacje z powietrznymi pompami ciepła dobrze sobie radzą w Polsce w strefach ostrzejszego klimatu. W razie potrzeby przy bardzo niskich temperaturach powietrzne pompy ciepła korzystają z grzałek elektrycznych. Praca grzałki zapewnia komfort i nie wpływa na efekt ekonomiczny – po pierwsze nie trwa długo, a po drugie korzysta się z energii oddanej wcześniej do sieci.
Kiedy montować pompę gruntową w „domu bez rachunków”?
W zdecydowanej większości przypadków dla przeciętnych „domów bez rachunków”, o powierzchni 150 m2, korzystnym ekonomicznie rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła. Pompy gruntowe także mają zalety – dolne źródło w gruncie jest stabilne i trwałe (ponad 50 lat), nie wymaga też montażu urządzeń obok budynków. Według naszych analiz pompy ciepła są źródłem ciepła w 30% nowych domów, których inwestorzy ubiegają się o wsparcie w ramach programu „Czyste Powietrze”, i udział ten szybko rośnie. Dominują powietrzne pompy ciepła. Natomiast biorąc pod uwagę wszystkie nowe budynki z ubiegłego roku, pompy ciepła zastosowano w 15% z nich.
Czy inwestorzy mogą liczyć na inne promocje dla pomp ciepła niż w ramach programu „Czyste Powietrze”?
Jest duża szansa, że od przyszłego roku pojawi się ulga podatkowa dla pomp ciepła stosowanych w nowych domach budowanych w standardzie WT 2021. Ministerstwo Przedsiębiorczości zmierza bowiem do wprowadzenia ulgi podatkowej w rozliczeniach PIT dla inwestorów, którzy w swoich nowo budowanych domach zastosują łącznie pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną – na wzór ulgi podatkowej dla budynków termomodernizowanych, w których wykorzystano energię z odnawialnych źródeł.
Rozmawiał Waldemar Joniec
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[OZE, budynki zeroenergetyczne, budynek plusenergetyczny, dom bez rachunków, program czyste powietrza, pompa ciepła, pompa gruntowa, system energetyczny, walka ze smogiem, instalacja fotowoltaiczna]