Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Projekty domów plusenergetycznych

Rozmowa z Pawłem Lachmanem, prezesem PORT PC – inicjatorem i liderem akcji „Dom bez rachunków”
Paweł Lachman
Paweł Lachman

Z Pawłem Lachmanem, prezesem PORT PC – inicjatorem i liderem akcji „Dom bez rachunków”, rozmawiamy na temat projektów domów plusenergetycznych.

Czy są już dostępne gotowe projekty „domów bez rachunków”? 

Według mojej wiedzy gotowych, typowych projektów oferowanych dokładnie pod tą nazwą jeszcze nie ma, ale część renomowanych biur architektoniczno-projektowych proponuje projekty domów z pompami ciepła i instalacją fotowoltaiczną i są to domy samowystarczalne pod względem kosztów eksploatacyjnych ogrzewania i ciepłej wody. Odnoszę wrażenie, że część architektów nie uświadamia sobie potencjału, jaki tkwi w technologiach energii odnawialnej. Będziemy się starali do nich dotrzeć z informacjami o możliwościach, jakie daje połączenie pomp ciepła z fotowoltaiką. Chcemy dla nich przygotować zarówno materiały w formie webinarium, jak i cykl spotkań w terenie. 

A czy są już w Polsce budynki o standardzie „domu bez rachunków” lub zbliżonym?

Takich budynków jest stosunkowo dużo. Ale nie spełniają one warunku, który założyliśmy w „Domu bez rachunków” – takiego doboru instalacji PV, żeby roczne koszty zużycia energii utrzymywały się na poziomie kosztów opłat stałych za korzystanie z systemu energetycznego, czyli ok. 200 zł. Sprzyja nam to, że niezależnie od naszej akcji inwestorzy szybko dostrzegli, iż w takim modelu można osiągnąć maksymalne korzyści z obecnie działającego systemu rozliczeń za wyprodukowaną energię elektryczną z instalacji PV, tj. z systemu opustu.

Czytaj też: Dom bez rachunków >>

Czy takie domy można budować w każdym miejscu w Polsce, od Legnicy po Suwałki?

Koncepcja „Domu bez rachunków” opiera się nie tylko na powietrznych pompach ciepła, ale także na gruntowych. Jednak również instalacje z powietrznymi pompami ciepła dobrze sobie radzą w Polsce w strefach ostrzejszego klimatu. W razie potrzeby przy bardzo niskich temperaturach powietrzne pompy ciepła korzystają z grzałek elektrycznych. Praca grzałki zapewnia komfort i nie wpływa na efekt ekonomiczny – po pierwsze nie trwa długo, a po drugie korzysta się z energii oddanej wcześniej do sieci.

Kiedy montować pompę gruntową w „domu bez rachunków”?

W zdecydowanej większości przypadków dla przeciętnych „domów bez rachunków”, o powierzchni 150 m2, korzystnym ekonomicznie rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła. Pompy gruntowe także mają zalety – dolne źródło w gruncie jest stabilne i trwałe (ponad 50 lat), nie wymaga też montażu urządzeń obok budynków. Według naszych analiz pompy ciepła są źródłem ciepła w 30% nowych domów, których inwestorzy ubiegają się o wsparcie w ramach programu „Czyste Powietrze”, i udział ten szybko rośnie. Dominują powietrzne pompy ciepła. Natomiast biorąc pod uwagę wszystkie nowe budynki z ubiegłego roku, pompy ciepła zastosowano w 15% z nich. 

Czy inwestorzy mogą liczyć na inne promocje dla pomp ciepła niż w ramach programu „Czyste Powietrze”?

Jest duża szansa, że od przyszłego roku pojawi się ulga podatkowa dla pomp ciepła stosowanych w nowych domach budowanych w standardzie WT 2021. Ministerstwo Przedsiębiorczości zmierza bowiem do wprowadzenia ulgi podatkowej w rozliczeniach PIT dla inwestorów, którzy w swoich nowo budowanych domach zastosują łącznie pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną – na wzór ulgi podatkowej dla budynków termomodernizowanych, w których wykorzystano energię z odnawialnych źródeł.

Rozmawiał Waldemar Joniec

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[OZE, budynki zeroenergetyczne, budynek plusenergetyczny, dom bez rachunków, program czyste powietrza, pompa ciepła, pompa gruntowa, system energetyczny, walka ze smogiem, instalacja fotowoltaiczna]

   16.08.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Jak działają i czym różnią się względem siebie zawory sterowane pneumatycznie »

zawory sterowane pneumatycznie

 Poznaj technikę skutecznego oddymiania klatki schodowej »

Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »
wentylacja klatki schodwej ogrzewanie podłogowe
umiem więcej »   wiem więcej »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Dowiedz się więcej o działaniu sterownika do pompy wodnej » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
sterownik do pompy wodnej inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Na którą pompę ciepła otrzymasz dotację z programu "czyste powietrze"»
grzejnik armatura pompa ciepła
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Co zmieniła unijna strategia na rzecz tworzyw sztucznych »

tworzywa sztuczne

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl