Kominy dla kotłów 5 klasy

Decyzja o zmianie systemu odprowadzania spalin przy wymianie kotła na paliwo stałe na kocioł 5 klasy powinna być podejmowana już na etapie doboru urządzenia grzewczego
Decyzja o zmianie systemu odprowadzania spalin przy wymianie kotła na paliwo stałe na kocioł 5 klasy powinna być podejmowana już na etapie doboru urządzenia grzewczego
fot. archiwum redakcji

Kiedy zachęcani przez kampanie informacyjne i dofinansowania posiadacze starszych kotłów na paliwa stałe decydują się na wymianę urządzenia na nowoczesny kocioł klasy 5, nie zawsze wiedzą, że może się z tym wiązać konieczność unowocześnienia lub wymiany komina odprowadzającego spaliny.

W artykule:

• Spalinowe problemy kotłów 5 klasy
• Komin jaki jest, każdy widzi?
• Adaptacja komina

Pułapka nowoczesności

Zgodnie z dyrektywą ustanawiającą wymagania dla produktów związanych z energią (tzw. Ekoprojekt) indywidualne urządzenia grzewcze, w tym kotły na paliwo stałe, muszą się cechować określoną minimalną sprawnością oraz emitować odpowiednio mało tlenku węgla, substancji smolistych i pyłu. W polskim prawie kwestię tę reguluje rozporządzenie w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe [4], powołujące się na normę PN-EN 303-5:2012 [1]. Według zapisów tego rozporządzenia sprawność cieplna kotła powinna wynosić co najmniej 87% (kotły o znamionowej mocy cieplnej do 100 kW) lub 89% (kotły o znamionowej mocy cieplnej powyżej 100 kW).

Czytaj też: Dlaczego warto wybrać komin stalowy? >>

Tak sformułowane wymagania prawne oraz wymagania rozporządzenia UE 2015/1189 w sprawie wykonania dyrektywy w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe [2], które od początku 2020 roku ma wejść bezpośrednio do polskiego porządku prawnego, sprawiają, że wśród inwestorów pojawia się coraz większe zainteresowanie kotłami klasy 5. Regionalne programy wymiany starych źródeł ciepła na bardziej przyjazne środowisku dodatkowo zachęcają inwestorów indywidualnych do przejścia na nowe urządzenia. 

W kotłach klasy 5 spalanie jest bardziej ekonomiczne i przyjazne dla środowiska niż w ich poprzednikach – okazuje się jednak, że w tej nowoczesności jest pewien haczyk. Zastosowane rozwiązania zwiększające efektywność pracy kotła – np. modulacja wydajności pracy, precyzyjne sterowanie procesem spalania czy znaczny odzysk ciepła ze spalin – zmieniają w dużym stopniu charakter spalin. Z tego powodu do eksploatacji kotłów klasy 5 nie wystarczą tradycyjne kominy ceglane czy ceramiczne pozostałe po kotle niższej klasy. Komin nieodpowiedni (np. za duży lub za mały) dla nowego kotła może paradoksalnie spowodować zwiększenie emitowanych zanieczyszczeń. Jeśli natomiast komin jest wykonany z materiału nieodpowiedniego do nowych warunków pracy, może szybko ulec uszkodzeniu. Zatem – co często jest zaskoczeniem dla inwestora – wymiana źródła ciepła wiąże się także z koniecznością modernizacji komina (instalacji odprowadzania spalin).

 

Przeczytaj jak uzyskać niższe koszty ogrzewania i chłodzenia »


Spalinowe problemy kotłów 5 klasy

Zasadniczym problemem związanym z odprowadzaniem spalin jest obniżenie ich temperatury. O ile jest to zjawisko korzystne z punktu widzenia efektywności, oszczędności energii i wpływu na środowisko, o tyle tradycyjne kominy nie są na to przygotowane. W dawniejszych kotłach węglowych temperatura spalin wynosiła 300°C. W nowoczesnych kotłach zasilanych np. tzw. ekogroszkiem jest to już 200°C, a dla biomasy jeszcze mniej, np. 70–120ºC. Kotły na pelety, jako urządzenia niewymagające zbyt wysokiego podciśnienia, często podłącza się do komina z zastosowaniem regulatora ciągu kominowego z funkcją rozprężeniową – poprawia to sprawność kotła (większe wykorzystanie ciepła ze spalin w wymienniku kotła), ale przyczynia się do obniżenia temperatury jego pracy i samych spalin. Mało tego – są to wartości temperatury spalin dla mocy nominalnej, a takie warunki pracy zdarzają się w trakcie sezonu grzewczego rzadko. Dzięki dużemu zakresowi modulacji kotły częściej pracują z mocą częściową – może to być nawet 30% mocy nominalnej. W takich warunkach pracy temperatura spalin jest jeszcze niższa. Jak wskazuje jeden z producentów systemów kominowych, kotły węglowe klasy 5 eksploatowane przy mocy od 3 do 100% osiągają temperatury spalin od 70 do 110°C. 

Niska temperatura spalin jest problematyczna, ponieważ przy odpowiednio niskiej wartości temperatury (tzw. punkt rosy) rozpoczyna się wykraplanie produktów spalania. Jest to poważny problem z dwóch względów. Po pierwsze, ze względu na skład paliw stałych. Skroplone produkty spalania mają odczyn kwaśny, np. problemem węgla jest zasiarczenie, a w przypadku biomasy w spalinach znajduje się chlor. Produkty spalania związków siarki i chloru oddziałują korozyjnie na ściany komina, na których się osadzają. Jeśli przewód kominowy nie jest odpowiednio zabezpieczony, wykroplona wilgoć (kondensat) wsiąka w ściany przewodu, pogłębiając korozję, do której zaczyna dochodzić na całej grubości przewodu kominowego. Oznacza to, że komin musi być wykonany z materiału odpornego na korozję chemiczną.

Po drugie, zawartość wilgoci w spalinach powoduje zwiększenie ich gęstości. To oznacza, że zwiększają się opory przepływu spalin przez komin – potrzebny jest więc odpowiednio większy ciąg kominowy, dzięki któremu opory hydrauliczne zostaną pokonane. Problem znacznych oporów hydraulicznych pogłębia zaawansowana konstrukcja kotła – takie rozwiązania jak turbulizatory przepływu, wymienniki wielociągowe czy płomieniówki powodują, że opory przepływu rosną. 

Komin jaki jest, każdy widzi?

Komin (system odprowadzania spalin) dla kotłów na paliwo stałe klasy 5 musi być przygotowany na niską temperaturę spalin i zapewnienie odpowiedniego ciągu kominowego umożliwiającego pokonanie ich oporów przepływu. Musi być więc wykonany z odpowiedniego materiału, zarówno odpornego na korozję chemiczną spowodowaną przez powstający kondensat kwaśny, jak i niepalnego, by zgodnie z § 266 Warunków Technicznych [3] elementy komina były odporne na działanie pożaru sadzy. Warunki takie spełniają kominy i wkłady kominowe wykonane z następujących materiałów:

  • stal nierdzewna (kwasoodporna) gatunku 1.4404,
  • ceramika kwasoodporna,
  • stal stopowa z emalią żaroodporną.

Należy także ograniczyć spadek temperatury spalin wchodzących do komina na całej jego długości. Zapewnia się to dzięki ograniczeniu ucieczki ciepła przez elementy komina omywane strumieniem spalin. Jest to możliwe dzięki prawidłowej pełnej izolacji cieplnej komina, poczynając od przyłącza kotła (czopucha), poprzez całą długość przewodu, aż po wylot nad dach. Do ocieplania komina służy wełna mineralna umieszczana między warstwą wewnętrzną a płaszczem zewnętrznym komina.

Jednak nawet przy starannej izolacji komina dla kotła klasy 5 nie uniknie się powstawania w nim kondensatu (skroplin) spalin, dlatego trzeba zapewnić jego odprowadzenie. Przewód odprowadzający kondensat powinien być skierowany do kanalizacji z odpowiednim spadkiem oraz drożny i sprawny.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[kotły, kotły 5 klasy, kocioł, kominy, ogrzewanie, ekogroszek, urządzenie grzewcze, odprowadzanie spalin, kocioł na paliwo]

   24.08.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl