RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Dobór pomp do zasilania instalacji pożarowych – wybrane aspekty techniczne

Konstrukcja pompy wielostopniowej
Fot. cmspumps.com/multistage-pumps/

Konstrukcja pompy wielostopniowej


Fot. cmspumps.com/multistage-pumps/

Przy doborze pomp pożarowych szczególną uwagę należy zwracać na wymaganą nadwyżkę antykawitacyjną, gdyż jej brak może spowodować nieprawidłową pracę i zniszczenie pompy. W przypadku pomp pożarowych lub ich zespołów pracujących w instalacjach dualnych oprócz charakterystyk hydraulicznych należy uwzględnić także charakterystyki sprawnościowe urządzeń.

Zobacz także

Ela-compil sp. z o.o. Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi FPM+

Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi FPM+ Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi FPM+

Obecne rozwiązania techniczne dają nam możliwość pełnej kontroli nad algorytmami sterującymi, realizującymi coraz bardziej skomplikowane scenariusze pożarowe, aby eksploatowanie obiektu było nie tylko...

Obecne rozwiązania techniczne dają nam możliwość pełnej kontroli nad algorytmami sterującymi, realizującymi coraz bardziej skomplikowane scenariusze pożarowe, aby eksploatowanie obiektu było nie tylko jak najbardziej bezpieczne dla jego użytkowników, lecz także bezproblemowe.

Pumpexpert SA Elektryczne pompy zatapialne Zenit do zastosowań domowych i mieszkaniowych

Elektryczne pompy zatapialne Zenit do zastosowań domowych i mieszkaniowych Elektryczne pompy zatapialne Zenit do zastosowań domowych i mieszkaniowych

Systemy pompowania wody czystej i ścieków są powszechnie stosowane w domach jedno i wielorodzinnych oraz mieszkaniach. Począwszy od sytuacji sporadycznych i awaryjnych, takich jak konieczność szybkiego...

Systemy pompowania wody czystej i ścieków są powszechnie stosowane w domach jedno i wielorodzinnych oraz mieszkaniach. Począwszy od sytuacji sporadycznych i awaryjnych, takich jak konieczność szybkiego i skutecznego opróżniania studni, basenów, stawów lub zalanych piwnic, po rozwiązania konstrukcyjne, takie jak małe przepompownie do usuwania wody zanieczyszczonej, ścieków, ścieków z osadem lub zawiesinami.

Wilo Polska Sp. z o.o. Oferta dla chłodnictwa

Oferta dla chłodnictwa Oferta dla chłodnictwa

Oferta Wilo dla chłodnictwa to nie tylko popularne, wysokosprawne pompy bezdławnicowe, które mogą również pracować z mieszaniną woda-glikol w stężeniu do 50%, ale także cała gama pomp, które doskonale...

Oferta Wilo dla chłodnictwa to nie tylko popularne, wysokosprawne pompy bezdławnicowe, które mogą również pracować z mieszaniną woda-glikol w stężeniu do 50%, ale także cała gama pomp, które doskonale sprawdzają się w obiegach chłodniczych pierwotnych i wtórnych wodnych i wodno-glikolowych. Coraz częściej w w/w układach stosuje się również jako medium mrówczan potasu, który przy pewnych zastrzeżeniach może być przetłaczany za pomocą pomp Wilo.

W artykule:

• Wysokość podnoszenia i przepływ
• Badania potwierdzające gwarancję charakterystyk pomp
• Wymagana nadwyżka antykawitacyjna

W ochronie przeciwpożarowej kluczowe znaczenie mają przepisy prawa, normy, standardy, wytyczne oraz certyfikaty wyrobów budowlanych, ale mimo to niezmienne pozostają techniczne aspekty związane z pompami i fizyką przepływu. Pompy do ochrony przeciwpożarowej są pod względem konstrukcji bardzo podobne lub takie same jak pompy do wody czystej, zmienia się jednak zakres badań potwierdzających ich właściwości użytkowe oraz wymagania odnośnie do materiałów, z których wykonano poszczególne elementy.

Wysokość podnoszenia i przepływ

Podstawowym parametrem gwarantowanym przez producentów pomp jest wysokość podnoszenia przy określonym przepływie wody. Wysokość podnoszenia jest energią dostarczaną do wody przez pompę, którą dla uproszczenia wyraża się w metrach słupa wody. Parametr ten charakteryzuje kilka ważnych cech:

  1. Wysokość podnoszenia pompy nie zależy od charakterystyki rurociągów ani od wysokości słupa wody napływającej i/lub wysokości ssania, dopóki zapewniona jest wymagana nadwyżka antykawitacyjna.
  2. Wysokość podnoszenia jest różnicą ciśnienia manometrycznego pomiędzy króćcem tłocznym a ssawnym pompy i nie jest tożsama z wysokością/ciśnieniem tłoczenia.
  3. Rzeczywista wysokość podnoszenia nie jest wartością znaną wprost – w zależności od klasy dokładności przeprowadzanych badań zgodnie z PN-EN ISO 9906:2002 [1] z 95-proc. pewnością można stwierdzić, że rzeczywista wysokość podnoszenia zawiera się w pewnym przedziale oscylującym wokół wartości zmierzonej. Przykładowo pompa zbadana w klasie technicznej dokładności 2 wg [1], dla której zmierzono parametry H = 100 m z tolerancją ±8% wysokości podnoszenia przy przepływie Q = 100 m3/h z tolerancją ±5%, w rzeczywistości może zapewnić wysokość podnoszenia w zakresie 92–108 m przy przepływie 95–105 m3/h, przy czym nie da się dokładnie przyporządkować wysokości podnoszenia określonemu przepływowi. Ze względu na statystyczny charakter badań nie jest znane dokładne położenie punktu rzeczywistego, dlatego lepiej dobierać pompy pożarowe z pewnym naddatkiem, szczególnie gdy obliczenia strat hydraulicznych wykonane są w sposób bardzo precyzyjny.
  4. Charakterystyka pomp badanych wg PN-EN ISO 9906 gwarantowana jest z 95-proc. poziomem ufności dla czystej zimnej wody, której maksymalna temperatura wynosi 40°C. Przy temperaturach wyższych charakterystyka rzeczywista może odbiegać od gwarantowanej.
  5. W przypadku wzrostu temperatury wody dostarczanej do pompy wzrasta wartość wymaganej nadwyżki antykawitacyjnej, dlatego należy zapewnić wyższe ciśnienie w rurociągu ssącym pompy.

Zgodnie z aktualną wiedzą i możliwościami technicznymi nie jest możliwe wskazanie rzeczywistych punktów charakterystyki. Dlatego gdy z obliczeń wynika, że parametry pompy pasują idealnie lub prawie idealnie do charakterystyki instalacji, należy sprawdzić, czy po uwzględnieniu dopuszczalnych tolerancji charakterystyka pompy nie okaże się niewystarczająca. 

Weryfikacja gwarantowanej wydajności

Rys. 1. Weryfikacja gwarantowanej wydajności, wysokości podnoszenia i sprawności wg PN-EN ISO 9906:2002 [1]


QG – przepływ gwarantowany,


HH – gwarantowana wysokość podnoszenia,


tQ, tH, tη – tolerancje pomiarowe,


ηG – gwarantowana sprawność,


H(Q) – charakterystyka zmierzona

W przypadku normowych pomp przeciwpożarowych na wykresie charakterystyki pomp powinien być zaznaczony maksymalny dopuszczalny przepływ, na który można je dobierać. Dla pomp zgodnych z innymi standardami europejskimi maksymalny dopuszczalny przepływ może mieć inne nazwy i oznaczenia, lecz zasada doboru zawsze pozostaje ta sama. W przypadku pomp zgodnych z amerykańskim standardem NFPA 20 [6] nie ma zastosowania wartość maksymalnego dopuszczalnego przepływu, a pompy są certyfikowane na przepływy nominalne.

Należy pamiętać, że w przypadku pomp wirowych wysokość podnoszenia maleje wraz ze wzrostem przepływu, przy czym krzywe charakterystyki mają kształt paraboli z maksimum osiąganym zazwyczaj przy zerowym przepływie. Oznacza to, że im większe zapotrzebowanie na wodę w instalacji, tym mniejsze możliwe do uzyskania ciśnienie dyspozycyjne generowane przez pompę.

Badania potwierdzające gwarancję charakterystyk pomp

Badanie pomp przeprowadza się w celu potwierdzenia, czy charakterystyka deklarowana przez producenta jest zgodna z rzeczywistą charakterystyką badanej pompy, lub w celu wyznaczenia nieznanej charakterystyki pompy przez producenta. Idea weryfikacji gwarancji jest bardzo prosta – producent wybiera kilka punktów, które uznaje za gwarantowane, a następnie przez te punkty prowadzi się ramiona krzyży tolerancji wynikające z procentowych zakresów tolerancji dla danej klasy technicznej. Podczas prób potwierdzających gwarancję zbierana jest charakterystyka pompy i w celu uzyskania pozytywnego wyniku badań wystarczające jest, żeby zetknęła się z dowolnym ramieniem krzyża tolerancji punktu gwarantowanego dla każdego punktu. Wadami statystycznego podejścia do badań są:

  1. Nieznajomość dokładnego położenia punktu rzeczywistego – nie da się dokładnie wskazać przebiegu charakterystyki.
  2. Istnieje 5-proc. ryzyko, że charakterystyka rzeczywista nie mieści się w zakresie tolerancji.
  3. Na charakterystykach producentów podaje się parametry punktów gwarantowanych, a nie wartości najbardziej niekorzystne pod względem niepewności pomiaru.
  4. Wraz ze wzrostem wysokości podnoszenia i przepływu rośnie niepewność pomiaru.
Zrzut z programu

Rys. 2. Zrzut z programu doboru pompy Grundfos z włączonym wyświetlaniem tolerancji [7]

Jako przykład przedstawiający wpływ uwzględnienia tolerancji wybrano program doboru firmy Grundfos. Za pomocą programu dobrano losowo pompę do wymaganych parametrów H = 40 m i Q = 20 m3/h zgodnie z rys. 2. Po włączeniu opcji „tolerancja” wskazany został zakres, w którym może się znajdować rzeczywisty punkt pracy pompy. Wynika z niego, że charakterystyka rzeczywista może przebiegać po granicznych krzywych zakresu lub mieć kształt inny, niż wynika z przebiegu krzywej po punktach gwarantowanych (główna niebieska linia). Rzeczywisty punkt pracy dobranej pompy może się znajdować w zakresie Q = 18,2–21,7 m3/h i H = 37,19–42,79 m. W większości przypadków błąd doboru na poziomie 9% nie będzie miał znaczącego wpływu, ale istotne jest, by projektanci podejmowali decyzję o doborze pompy w sposób świadomy.

Wymagana nadwyżka antykawitacyjna

Jak wspomniano wcześniej, wysokość podnoszenia pompy nie zależy od wysokości napływu (przy zapewnionej wymaganej nadwyżce antykawitacyjnej) ani strat rurociągu – wynika to z metodologii badawczej pomp. Jak pokazano na rys. 3, do pomiaru wysokości podnoszenia stosuje się manometr różnicowy niwelujący udział ciśnienia napływu podczas badań pompy. W przypadku gdy średnice na ssaniu i tłoczeniu w punktach pomiarowych różnią się, stosuje się równania uwzględniające straty liniowe oraz udział wysokości prędkości, czyli energii, która nie jest reprezentowana przez wysokość słupa cieczy, ale przez energię kinetyczną cząstek wody (prędkość przepływu).

Uproszczony schemat ideowy

Rys. 3. Uproszczony schemat ideowy stanowiska pomiarowego Oprac. autora

Badanie pompy polega na jej uruchomieniu z nominalną prędkością obrotową, zdławieniu przepływu zaworem regulacyjnym do żądanej wartości i pomiarze różnicy ciśnienia w obrębie pompy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmierzona wartość wysokości podnoszenia będzie stała niezależnie od tego, czy pompa będzie pracowała w warunkach ssania, czy z napływem. Wszystkie pompy wirowe muszą mieć zapewnioną wymaganą wartość ciśnienia bezwzględnego na ssaniu, wyrażonego w metrach słupa wody, tak aby nie następowało odparowywanie wody w obrębie łopatek wirnika pompy – NPSHr (Net Positive Suction Head Required) – wymagana nadwyżka antykawitacyjna). Spadek wysokości podnoszenia pompy w warunkach ssania wynika z jej nieprawidłowych warunków pracy, dlatego niedopuszczalne jest eksploatowanie pomp bez zapewnienia wymaganego NPSHr.

W odniesieniu do nadwyżki antykawitacyjnej występuje kilka skrótów podobnych do siebie, a znacznie różniących się znaczeniem:

  • NPSHr – to wymagane ciśnienie w rurociągu ssącym odniesione do wartości ciśnienia absolutnego (próżnia) i wyrażone w metrach słupa wody. W przypadku niezapewnienia wymaganego ciśnienia występuje zjawisko kawitacji, a pompa zaczyna pracować w sposób nieprawidłowy. NPSHr jest wartością zmienną w zależności od przepływu generowanego przez pompę oraz temperatury i gęstości cieczy, podawaną przez producentów.
  • NPSHa (Net Positive Suction Head Available) – rozporządzalna nadwyżka antykawitacyjna – rzeczywista wartość ciśnienia napływu na króćcu ssawnym pompy zależna od rodzaju zasilania, położenia geometrycznego źródła wody względem osi pompy oraz ciśnienia atmosferycznego. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na wysokość nad poziomem morza, gdyż wraz z jej wzrostem spada ciśnienie atmosferyczne oraz wartość NPSHa.
  • NPSH (Net Positive Suction Head) – nadwyżka antykawitacyjna – jest to pojęcie różnie definiowane przez projektantów, producentów, naukowców, techników i inne osoby związane z branżą pompową. Z definicji jest to wysokość słupa cieczy napływającej do pompy pomniejszona o wysokość równoważną ciśnieniu parowania wody. Bardzo często jest to definiowane również jako różnica pomiędzy NPSHa i NPSHr mówiąca o faktycznym zapasie ciśnienia napływu w stosunku do wymaganego. W pompach wirowych często kawitacja rozpoczyna się przed osiągnięciem na króćcu ssawnym ciśnienia parowania, gdyż na łopatkach wirnika występuje strefa obniżonego ciśnienia, dlatego bardziej sensowne wydaje się stosowanie drugiej definicji. W wielu przypadkach pomimo zdefiniowanego oznaczenia NPSH producenci i projektanci stosują je zamiennie dla NPSHr lub NPSHa. W katalogach doborowych producentów pomp znajdują się wartości opisane zazwyczaj jako NPSH, ale jest to w tym przypadku NPSHr, gdyż producent jest w stanie podać jedynie najniższą możliwą wysokość napływu, przy której pompa może pracować.

W sytuacji gdy pompa pracuje w warunkach kawitacji, przy niewystarczającym ciśnieniu na dopływie pompy na łopatkach wirnika następuje częściowe odparowanie wody i powstanie mieszaniny cieczy i gazu, czyli wody i pary wodnej. Wynika to z faktu zależności temperatury parowania wody od jej ciśnienia, wraz ze wzrostem ciśnienia rośnie temperatura parowania wody i analogicznie przy spadku ciśnienia obniża się wartość temperatury parowania. Pęcherzyki pary wodnej w momencie wzrostu ciśnienia w obrębie pompy ulegają szybkiemu wykropleniu, któremu towarzyszy zjawisko implozji. Efektem tego zjawiska jest niszczenie łopatek wirnika, co w efekcie prowadzi do obniżenia parametrów pracy pompy, a ostatecznie do zniszczenia łopatek wirnika. Wpływ kawitacji na wirniki pomp przedstawiono na rys. 4 i 5. Na rys. 4 widać uszkodzenia wirnika w pierwszej fazie niszczenia pompy, a rys. 5 przedstawia wirnik z dziurami będącymi efektem długotrwałej pracy pompy w niekorzystnych warunkach pracy.

Skutki pracy pompy

Rys. 4. Skutki pracy pompy w warunkach kawitacji, częściowe uszkodzenie wirnika pompy Źródło: materiały Wilo Polska

Skutki pracy pompy

Rys. 5. Skutki pracy pompy w warunkach kawitacji, uszkodzenie wirnika pompy Źródło: materiały Wilo Polska

Charakterystyki sprawności

Oprócz charakterystyk hydraulicznych często pomijaną kwestią przy doborze pomp pożarowych są ich charakterystyki sprawnościowe. Wynika to ze stosunkowo rzadkiej potrzeby rozruchu pomp pożarowych w stosunku do pomp cyrkulacyjnych lub przemysłowych, stosowanych powszechnie w przemyśle oraz technice domowej i mieszkaniowej, oraz pierwszeństwa realizacji funkcji ochrony przeciwpożarowej nad oszczędnością energii.

charakterystyka sprawności pomp

Rys. 6. Typowa charakterystyka sprawności pomp wirowych [8]

Charakterystyki te mogą mieć znaczenie w przypadku pomp pożarowych lub zespołów tych pomp pracujących w instalacjach dualnych, czyli wodociągowych przeciwpożarowych oraz bytowych i/lub przemysłowych. W takim przypadku zespół podnoszenia ciśnienia (ang. booster pumps set) zwiększa ciśnienie wody w instalacjach sanitarnych, a w przypadku wykrycia przepływu na instalacji hydrantowej rozpoczyna tryb pracy pożarowej, odcinając instalacje bytowe w celu przeznaczenia wszystkich środków do zapewnienia niezbędnych zasobów wody na cele gaśnicze. Charakterystyki sprawnościowe określają efektywność energetyczną sprzężonego układu silnik – pompa w zależności od położenia punktu pracy na charakterystyce hydraulicznej. W przypadku pomp wirowych najwyższą wartość sprawności uzyskuje się w okolicach połowy charakterystyki hydraulicznej pompy, a im bardziej przepływ różni się od optymalnego, tym bardziej spada sprawność pompy.

Przykład charakterystyki przeciążeniowej

Rys. 7. Przykład charakterystyki przeciążeniowej pompy zgodnej z prEN 12259-12 oraz PN-EN 12845 Qrated – maksymalny dopuszczalny przepływ projektowy, ø… – średnice wirników w zakresie jednej pompy, P2 – wymagana moc na wale pompy. Źródło: materiały Wilo Polska

Charakterystyki mocy

Charakterystyka mocy pompy przedstawia zależność pomiędzy przepływem a zapotrzebowaniem na moc pompy. Charakterystyki te mogą mieć charakter przeciążeniowy lub bezprzeciążeniowy. W przypadku charakterystyki przeciążeniowej wzrost przepływu generowanego przez pompę może doprowadzić do spalenia się silnika, gdyż wymagana moc dostarczana do pompy rośnie wraz z przepływem. W przypadku pomp o charakterystyce bezprzeciążeniowej szczyt zapotrzebowania na moc występuje dla określonego przepływu, po przekroczeniu którego spada. W przypadku ochrony przeciwpożarowej charakterystyka ta ma szczególne znaczenie dla pomp zgodnych z wytycznymi VdS CEA 4001pl [3], a mniejsze w przypadku pomp zgodnych z normą tryskaczową PN-EN 12845 [4] oraz projektem normy dla pomp pożarowych. Zgodnie z wytycznymi VdS 2100-07 [5] pompy pożarowe można dobierać maksymalnie na przepływ odpowiadający szczytowi zapotrzebowania na moc dla pomp o charakterystyce bezprzeciążeniowej lub na przepływ odpowiadający NPSHr o wartości 4,5 m w przypadku pomp o charakterystyce przeciążeniowej i bezprzeciążeniowej w zależności od tego, co nastąpi pierwsze. W przypadku norm europejskich jako granicę doboru przyjmuje się przepływ odpowiadający NPSHr równemu 5 m bez uwzględnienia szczytu mocy.

Przykład charakterystyki pompy

Rys. 8. Przykład charakterystyki bezprzeciążeniowej pompy zgodnej z VdS 2100-07 Qzul (VdS rated capacity) – maksymalny dopuszczalny przepływ projektowy. Źródło: materiały Wilo Polska

Zgodnie z zapisami normy PN-EN 12845 [4] pompy powinny być napędzane silnikami elektrycznymi lub wysokoprężnymi, będącymi w stanie dostarczyć co najmniej moc umożliwiającą spełnienie następujących wymagań:

  1. w przypadku pomp z charakterystykami poboru mocy bez przeciążenia – maksymalną moc wymaganą odpowiadającą wierzchołkowi krzywej poboru mocy;
  2. w przypadku pomp ze wznoszącymi się charakterystykami poboru mocy (przeciążeniowymi) – maksymalną moc dla jakiegokolwiek stanu obciążenia pompy od wydajności zerowej do wydajności odpowiadającej NPSHr równemu 16 m lub przy maksymalnym ciśnieniu ssania plus 11 m, w zależności od tego, która z nich jest większa.
Układ pomp

Rys. 9. Układ pomp połączonych szeregowo. Źródło: materiały Wilo Polska

Przepływ minimalny

Każda pompa wymaga chłodzenia, które realizowane jest poprzez przepływ przetłaczanej wody. Zatrzymanie pomp pożarowych może nastąpić jedynie po ich ręcznym wyłączeniu przyciskiem w pompowni przeciwpożarowej. W przypadku gdy uruchomienie pomp jest wywołane chwilowym ubytkiem wody w instalacji niezwiązanym z wystąpieniem pożaru, wyłączenie pomp nastąpi dopiero, gdy osoba odpowiedzialna za nadzór nad pompownią ręcznie wyłączy pompy. Może to oznaczać konieczność pracy pompy bez przepływu wody przez znaczny czas, co prowadzi do jej zatarcia.

Układ pompowy

Rys. 10. Układ pompowy połączony równolegle. Źródło: materiały Wilo Polska

Aby temu zapobiec, stosuje się minimalny przepływ obejściowy, zapewniający chłodzenie pompy nawet w przypadku jej pracy bez przepływu wody w instalacji. Producenci deklarują, jaka jest wartość minimalnego natężenia przepływu wystarczająca do chłodzenia pompy. W instalacjach pożarowych zawsze należy ten przepływ zapewnić. Możliwe jest zrealizowanie obejścia przepływu minimalnego poprzez zrzut wody do studzienki kanalizacyjnej lub doprowadzenie jej z powrotem do zbiornika ppoż.

Typowa charakterystyka układu

Rys. 11. Typowa charakterystyka układu trójpompowego. Źródło: Wilo-Select

Zespoły pomp

Pompy wirowe można ze sobą łączyć w sposób równoległy lub szeregowy. W przypadku połączenia szeregowego króciec ssawny kolejnej pompy jest połączony z króćcem tłocznym pompy poprzedniej, co wynikowo pozwala na uzyskanie wyższego ciśnienia tłoczenia przy braku zmiany przepływu maksymalnego generowanego przez układ pomp.Rozwinięciem technologicznym układu pomp są pompy wielostopniowe, gdzie dodano kolejne wirniki (stopnie), uzyskując efekt identyczny w porównaniu do szeregowych układów pomp. Charakterystyki pomp pionowych w zależności od liczby wirników przedstawiono na rys. 8. Wraz ze wzrostem liczby wirników rośnie zapotrzebowanie na moc, dlatego przy zastosowaniu dodatkowych wirników stosuje się większe silniki.W przypadku pomp połączonych równolegle mają one wspólny kolektor tłoczny i uzyskuje się wzrost generowanego przepływu przy stałej wysokości tłoczenia układu. Równoległy układ pompowy jest podstawą do budowy wielopompowych zespołów pomp pożarowych, które stosuje się w razie konieczności zapewnienia dużego przepływu w instalacji pożarowej.

Podsumowanie

Przy doborze pomp pożarowych należy zawsze zwracać uwagę na wymaganą nadwyżkę antykawitacyjną, gdyż niezapewnienie NPSHr prowadzi do pogarszania się parametrów pompy, a finalnie do jej zniszczenia. Dokładność parametrów gwarantowanych pomp zależy ściśle od zastosowanej przy badaniu pomp klasy technicznej i w zależności od zamierzonego zastosowania przyjęta klasa dokładności może być bardziej lub mniej precyzyjna.

Przykład zespołu pomp

Rys. 12. Przykład przeciwpożarowego zespołu pomp. Źródło: materiały Wilo Polska

Szeregowe układy pomp są praktycznie niestosowane w ochronie przeciwpożarowej, ich powszechnie wykorzystywanym rozwinięciem technologicznym są pompy wielostopniowe, przeznaczone do zasilania instalacji ppoż. w budynkach wysokościowych, gdzie wymagane jest wysokie ciśnienie tłoczenia. Układy pomp równoległych stosowane są w ochronie przeciwpożarowej jako zespoły pomp pożarowych i przeznaczone do rozległych instalacji wodnych, w których zapotrzebowanie na wodę przekracza możliwości jednej pompy.

Literatura

  1. PN-EN ISO 9906:2002 Pompy wirowe. Badania odbiorcze parametrów hydraulicznych. Klasy dokładności 1 i  2
  2. Jędral W., Pompy wirowe, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2014.
  3. VdS CEA 4001pl Wytyczne VdS-CEA dotyczące instalacji tryskaczowych – Projektowanie i instalowanie.
  4. PN-EN 12845:2015-10 Stałe urządzenia gaśnicze. Automatyczne urządzenia tryskaczowe. Projektowanie, instalowanie i konserwacja
  5. VdS 2100-07:2013-05 VdS-Richtlinien für Wasserlöschanlagen. Sprinklerpumpen. Anforderungen und Prüfmethoden.
  6. NFPA 20 2018 Edition Standard for the Installation of Stationary Pumps for Fire Protection.
  7. https://product-selection.grundfos.com (dostęp: 17.05.2019).
  8. https://www.ksb.com/ksb-au/News/magazine/centrifugal-pump-basics/1759786/ (dostęp: 17.05.2019).
  9. http://cmspumps.com/multistage-pumps/ (dostęp: 17.05.2019).

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Moris.eu Zakupy stali online – dlaczego warto?

Zakupy stali online – dlaczego warto? Zakupy stali online – dlaczego warto?

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy...

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy się, jak zakupy w hurtowni Moris.eu przez internet mogą ułatwić i usprawnić Twoje przedsięwzięcia budowlane lub produkcyjne.

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ! Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system...

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system o niskim zużyciu energii, zaprojektowany w celu zapewnienia idealnej temperatury i ciepłej wody w domu, nawet przy ekstremalnych temperaturach zewnętrznych. Seria Aquarea oferuje szeroki wybór urządzeń o mocy od 3 kW do 30 kW, dzięki czemu można dobrać najodpowiedniejsze rozwiązanie do domu – niezależnie...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Partnerstwo Panasonic i tado°

Partnerstwo Panasonic i tado° Partnerstwo Panasonic i tado°

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania...

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania i zarządzania energią. To część misji obu firm, mającej na celu dekarbonizację domów i pomoc klientom w oszczędzaniu na kosztach energii.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę...

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Wilo Polska Sp. z o.o. Ochrona przeciwpożarowa i woda użytkowa

Ochrona przeciwpożarowa i woda użytkowa Ochrona przeciwpożarowa i woda użytkowa

Systemy Wilo do zaopatrzenia w wodę instalacji przeciwpożarowych oraz bytowo-socjalnych.

Systemy Wilo do zaopatrzenia w wodę instalacji przeciwpożarowych oraz bytowo-socjalnych.

Robert Zapała Systemy zasilania i sterowania wentylacją pożarową w tunelach drogowych

Systemy zasilania i sterowania wentylacją pożarową w tunelach drogowych Systemy zasilania i sterowania wentylacją pożarową w tunelach drogowych

Wentylacja pożarowa tuneli to zadanie złożone, wymagające współdziałania stron na wszystkich etapach projektowania, wykonawstwa oraz odbioru urządzeń i systemu zarządzania nimi, gdyż od wzajemnego powiązania...

Wentylacja pożarowa tuneli to zadanie złożone, wymagające współdziałania stron na wszystkich etapach projektowania, wykonawstwa oraz odbioru urządzeń i systemu zarządzania nimi, gdyż od wzajemnego powiązania tych elementów zależy bezpieczeństwo użytkowników korzystających z obiektu i skuteczne prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczych.

Redakcja RI news Zmiana mechanizmu sterującego w klapach przeciwpożarowych od Lindab

Zmiana mechanizmu sterującego w klapach przeciwpożarowych od Lindab Zmiana mechanizmu sterującego w klapach przeciwpożarowych od Lindab

Zadaniem odcinających klap przeciwpożarowych stosowanych w instalacjach wentylacji bytowej jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się gorących gazów, ognia i dymu z obszaru objętego pożarem do innych stref...

Zadaniem odcinających klap przeciwpożarowych stosowanych w instalacjach wentylacji bytowej jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się gorących gazów, ognia i dymu z obszaru objętego pożarem do innych stref budynku. Klapy, które są kluczowym elementem bezpieczeństwa pożarowego, przeznaczone są do instalacji w miejscach przejścia przewodów wentylacyjnych przez elementy oddzielenia przeciwpożarowego (ściany, stropy). Pełnią więc niezwykle ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa budynku i osób znajdujących...

Redakcja RI news FBC i FNC – przeciwpożarowe klapy odcinające Lindab

FBC i FNC – przeciwpożarowe klapy odcinające Lindab FBC i FNC – przeciwpożarowe klapy odcinające Lindab

Kiedy myślimy o warunkach korzystania z budynków, pierwszą i najważniejszą rzeczą jest bezpieczeństwo ich użytkowników. W sytuacji kryzysowej każdy człowiek znajdujący się w budynku musi mieć możliwość...

Kiedy myślimy o warunkach korzystania z budynków, pierwszą i najważniejszą rzeczą jest bezpieczeństwo ich użytkowników. W sytuacji kryzysowej każdy człowiek znajdujący się w budynku musi mieć możliwość bezpiecznej ewakuacji na zewnątrz lub schronienia się w niezagrożonej części budynku. Stąd też stworzono szereg wymagań formalnych i technicznych, które mają zapewnić takie właśnie warunki.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.