Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Zdrowe instalacje

Rury miedziane do wykonania instalacji
Rury miedziane do wykonania instalacji
PCPM

Zanim odkryto istnienie mikroorganizmów, Egipcjanie, Grecy, Rzymianie i Aztekowie używali preparatów opartych na miedzi w leczeniu infekcji (ból gardła i uczulenia skóry) oraz do higieny codziennej. Miedź jest używana od tysięcy lat do wykonywania rur i zbiorników na wodę, rynien i pokryć dachów. Rury z miedzi są odporne na wahania ciśnienia, wysokie temperatury, wstrząsy oraz korozję. W XIX wieku, po odkryciu związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy rozwojem patogenetycznych drobnoustrojów a występowaniem chorób, naukowcy zaczęli dostrzegać nowe możliwości wykorzystania właściwości antybakteryjnych miedzi.

Badania wskazują, że w rurach miedzianych w instalacjach ciepłej wody użytkowej bakterii Legionella pneumophila wywołujących chorobę legionelozę jest kilkakrotnie mniej niż w przewodach wykonanych z innych materiałów. Badania prowadzone w ostatnich latach przez różne centra badań mikrobiologicznych wskazują także na pozytywną rolę odgrywaną przez miedź w walce z chorobotwórczymi bakteriami wywołującymi zakażenia szpitalne.

Miedź dzięki swoim własnościom bakteriobójczym, algicydalnym (niszczącym algi) i grzybobójczym pomaga znacznie zmniejszyć obecność mikroorganizmów w toaletach i urządzeniach do prania. Także w instalacjach centralnego ogrzewania rury miedziane są narażone na mniejsze ryzyko zarastania osadami organicznymi. Bakteriostatyczne i mechaniczne własności miedzi wykorzystywane są także do produkcji monet.

Z uwagi na swoje właściwości bakteriostatyczne miedź i jej stopy znajdują coraz to nowe zastosowania. Na przykład w szpitalnictwie mają miejsce infekcje mikroorganizmami odpornymi na antybiotyki, jak np. gronkowiec złocisty (MRSA), bakterie grupy coli, takie jak: pałeczka okrężnicy, pałeczka zapalenia płuc oraz Clostridium difficile.

Dopiero w świetle ostatnich badań nad MRSA stwierdzono, że miedź odgrywa dużą rolę w zwalczaniu tego rodzaju infekcji szpitalnych. Powodujące je drobnoustroje pozostają żywotne na powierzchniach w oddziałach szpitalnych przez wiele dni i miesięcy. Często dotykane przedmioty, takie jak: klamki, włączniki światła, wózki, podgłówki łóżek, stoliki przyłóżkowe, szafki, poręcze itp. mogą być wykonane z miedzi oraz stopów miedzi, nadając im właściwości przeciwbakteryjne. Jest nawet możliwe wyprodukowanie materiałów zwierających włókna miedziane do użycia w zasłonach, w pościeli, szlafroków dla pacjentów czy ubrań dla pracowników służby zdrowia.

Badania prowadzone przez prof. C.W. Keevila z Uniwersytetu Southhampton [1] wskazują, że gronkowce zostają kompletnie unieszkodliwione po zaledwie 1 godzinie na powierzchni przedmiotów wykonanych z miedzi oraz po 4 godzinach na mosiądzu (stop miedzi i cynku), podczas gdy stal nierdzewna, powszechnie stosowana, nie czyni im żadnej szkody. Miedź wchodzi bowiem w związek z bakteriami i przejmuje ich oddychanie – w efekcie im je uniemożliwia.

Wykorzystanie stopów miedzi w zastosowaniach, takich jak: klamki, kurki w łazienkach, spłuczki i poręcze, a także wózki czy jakiekolwiek inne używane powierzchnie znacząco zredukowałoby obecność MRSA w szpitalach i obniżyłoby ryzyko związane z wzajemnym zarażaniem się pracowników oraz pacjentów.

Bardziej zaawansowane badania pokazały, że do osiągnięcia znaczącej skuteczności przeciwbakteryjnej powierzchnia powinna zawierać więcej niż 65% miedzi, czyniąc tym samym stopy, takie jak brąz czy mosiądz, odpowiednimi do tego rodzaju celów. Produkty z miedzi i stopów miedzi są jednorodne i stałe. Ich skuteczność przeciwbakteryjna trwa praktycznie przez cały okres żywotności produktu (25 lat dla drzwi), bez względu na ilość zarysowań na powierzchni.

oprac. na podst. mat. Polskiego Centrum Promocji Miedzi

Literatura

1. Noyce J.O., Michels H., Keevil C.W., Potencjalne wykorzystanie powierzchni miedzianych w redukcji zdolności przetrwania MRSA w środowisku służby zdrowia, Journal of Hospital Infection 63/2006.
2. www.pcpm.org.pl.

   14.03.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl