Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Izolacja rur w instalacjach chłodniczych i grzewczych

Materiał promocyjny
Izolacja rur w instalacjach chłodniczych i grzewczych
Izolacja rur w instalacjach chłodniczych i grzewczych
Rockwool
Skuteczna izolacja termiczna rurociągów grzewczych i ciepłowniczych wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania budynku czy podgrzewania wody użytkowej. Z kolei dobrze wykonana izolacja systemów chłodniczych wpływa na poprawę ich efektywności energetycznej.

Okazuje się, że ilość energii zużywana do schłodzenia budynku bywa dużo większa niż tej potrzebnej do jego ogrzania. Dlatego należy zadbać zarówno o izolację systemów grzewczych, jaki i chłodniczych.

Izolacja instalacji grzewczych

Izolowanie termiczne rurociągów grzewczych ma na celu ograniczenie strat przesyłanego lub magazynowanego ciepła. Izolacja cieplna składa się z dwóch warstw: właściwa izolacja cieplna o niskim współczynniku przenikania ciepła oraz płaszcz ochronny chroniący izolację właściwą przed uszkodzeniami mechanicznymi i oddziaływaniem środowiska.

Do izolacji termicznej rurociągów grzewczych, ciepłowniczych (w tym centralnego ogrzewania), ciepła technologicznego, ciepłej wody użytkowej, węzłów cieplnych oraz jako izolacja przeciw kondensacji pary wodnej może być stosowana otulina z wełny skalnej. Takim produktem jest otulina ROCKWOOL 800 - wełna skalna z okładziną ze wzmocnionej zbrojeniem folii aluminiowej oraz z zakładką samoprzylepną. Folia wzmacnia otulinę, podnosi standard izolacji i nadaje jej estetyczny wygląd. Specjalne nacięcia wewnętrzne otuliny ułatwiają montaż izolacji na rurociągach.

Poza skutecznym izolowaniem termicznym, otulina musi zabezpieczać przewody grzewcze przed rozprzestrzenianiem ognia. Oznacza to, że klasa reakcji na ogień materiału izolującego, określona zgodnie z normą PN-EN 13501-1, nie może być niższa niż BL-s3, d0. Co ważne, produkty z wełny skalnej ROCKWOOL, w tym otulina ROCKWOOL 800,   mają klasę reakcji na ogień A2-s1,d0. Jest niepalna i nierozprzestrzeniająca ognia, dzięki czemu przyczynia się do zwiększenia odporności ogniowej budynku oraz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.

Izolacja rur w instalacjach chłodniczych i grzewczych

Parametry użytkowe otuliny ROCKWOOL 800:

 • Współczynnik przewodzenia ciepła ograniczony do wartości 0,033 W/mK, mierzonej w temp. 10°C, efektywnie zmniejsza straty ciepła instalacji grzewczych;
 • Lambda 0,035 W/mK, mierzona w temp. 40°C (najczęściej spotykana średnia temperatura pracy izolacji), pozwala dobrać optymalną grubość izolacji;
 • Otulina jest trwała, odporna na czynniki atmosferyczne, korozję chemiczną i biologiczną;
 • Gwarantuje stabilność wymiarową wykonanej izolacji w pełnym zakresie temperatury stosowania;
 • Jest pokryta zbrojoną folią aluminiową, co chroni przed kondensacją pary wodnej, a w połączeniu z niską zawartością jonów chlorkowych eliminuje ryzyko korozji stalowych elementów instalacji;
 • Folia aluminiowa dodatkowo wzmacnia otulinę, podnosi jej standard i estetykę;
 • Montaż otuliny jest szybki i łatwy; zakładka samoprzylepna, w którą wyposażona jest każda otulina, zapewnia szczelne i trwałe zamknięcie otuliny.

Izolacja instalacji chłodniczych

Z myślą o instalacjach chłodniczych i zimnej wody firma ROCKWOOL wprowadziła system o nazwie TECLIT. Można go stosować przy temperaturze medium od 0 do 250 stopni C, a to oznacza, że nadaje się do izolacji zarówno rur zimnych, jak i gorących, oraz rur pracujących w zmiennej temperaturze. Jednak głównym przeznaczeniem jest izolacja instalacji niskotemperaturowych.

By izolacja rur była skuteczna i wahania temperatury nie wpływały na jej parametry, materiał izolacyjny musi być stabilny wymiarowo - a to jedna z najistotniejszych zalet wełny skalnej, z której jest wykonany system TECLIT.

Elementy systemu TECLIT:

 1. OTULINA TECLIT PS – otulina z wełny skalnej do izolacji rurociągów chłodniczych na odcinkach prostych, kolanach i trójnikach.
 2. MATA TECLIT LM – mata lamelowa przeznaczona do izolacji armatury oraz innych niesymetrycznych i dużych elementów instalacji.
 3. TECLIT HA – dopasowany uchwyt dla instalacji rurowych.
 4. TECLIT FT – taśma uszczelniająca o doskonałej przyczepności i elastyczności (uszczelnia nawet bardzo skomplikowane połączenia elementów o nieregularnym kształ­cie).
 5. TECLIT AT – samoprzylepna taśma aluminiowa, wzmocniona siatką z włókna szklanego, do izolacji połączeń pomiędzy poszczególnymi elementami izolacji.

Najważniejsze cechy systemu TECLIT:

- Jedyne dostępne na rynku niepalne rozwiązanie systemowe o klasie reakcji na ogień A2-s1, d0, spełniające wymagania prawne w zakresie bezpieczeństwa pożarowego;

- TECLIT charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (λ = 0,032 W/mK w temperaturze 0°C), dzięki czemu grubość izolacji dokładnie odpowiada wymaganiom zawartym w „Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”;

- Wygodny i szybszy montaż –  niemal nie różni się od montażu typowej izolacji termicznej ROCKWOOL. Nie ma konieczności stosowania kleju. W porównaniu ze standardowo stosowanymi izolacjami piankowymi montaż z użyciem systemu TECLIT trwa nawet dwa razy krócej (na odcinkach prostych);

- Stabilność wymiarowa –  gwarantuje trwałość izolacji, niezmienność jej wymiarów i parametrów technicznych;

- Systemowa izolacja antykondensacyjna oraz powietrznoszczelna -  współczynnik oporu dyfuzyjnego wynosi µ=10 000.

UWAGA – Na stronie https://www.rockwool.pl/wsparcie/narzedzia/kalkulator-heatrock/ znajduje się program kalkulacyjny HEATROCK, pomagający wykonawcom i architektom w doborze izolacji termicznej instalacji technicznych.

   10.09.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Szczelność powietrza budynków
 • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl