Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Dofinansowanie OZE dla inwestorów indywidualnych

Dofinansowanie OZE dla inwestorów indywidualnych
Dofinansowanie OZE dla inwestorów indywidualnych
Fot. pixabay.com

Inwestycja w urządzenia wykorzystujące OZE to dla inwestora niemały wydatek. Nic dziwnego, że poszukując energooszczędnych czy nawet prosumenckich rozwiązań, rozgląda się on także za rządowymi czy samorządowymi programami ich dofinansowania.

Najbardziej modne i najszerzej wspierane są obecnie inwestycje w nowe instalacje fotowoltaiczne. Inwestor może też uzyskać dofinansowanie montażu pompy ciepła (choć najczęściej są one uznawane za niskoemisyjne źródła ciepła, a nie za urządzenia wykorzystujące OZE) – w procesie wymiany starego źródła ciepła lub w ramach montażu w nowo powstającym budynku czy akcji likwidacji niskiej emisji. Stosunkowo popularne jest też wspieranie inwestycji w kolektory słoneczne. Najmniej możliwości mają inwestorzy zainteresowani wsparciem małych elektrowni wiatrowych – na razie NFOŚiGW w ramach programu „Sokół” wspiera badania nad małymi turbinami wiatrowymi, co ma doprowadzić do obniżenia kosztów tych urządzeń. W przyszłości możemy się więc spodziewać wsparcia inwestycji i w tym zakresie.

Czytaj też: Nowelizacja ustawy OZE weszła w życie >>

Dofinansowanie z programu gminnego

Systemowe dofinansowania z gmin pojawiły się w 2016 roku, kiedy za sprawą poprawki do art. 96 ustawy Prawo ochrony środowiska gminy zaczęły tworzyć Programy Ograniczenia Niskiej Emisji, które miały pomóc mieszkańcom w wymianie pozaklasowych źródeł ciepła na rozwiązania nowszej generacji (np. pompy ciepła). W niektórych gminach (np. w województwie podlaskim) można jeszcze skorzystać z projektów wsparcia inwestorów indywidualnych, pochodzących ze środków Regionalnych Programów Operacyjnych 2014–2020. Gminy mogą prowadzić tzw. projekty parasolowe – gmina ubiega się o środki z RPO dla swojego województwa, najczęściej na montaż urządzeń wykorzystujących energię słoneczną na budynkach istniejących.

Budynki są wybierane za pomocą odpowiednich procedur – rolą mieszkańców jest wypełnienie ankiet. Projekty parasolowe umożliwiają zwykle wysoki poziom dofinansowania (najczęściej konieczne jest 15–30% wkładu własnego mieszkańca). Każda gmina określa własne warunki dofinansowania, w tym rodzaje urządzeń, które mogą zostać objęte wsparciem (np. dotacja do 25% kosztów kwalifikowanych OZE w Gdyni). Na liście większości gmin są kolektory i panele słoneczne, w niektórych można znaleźć także kotły na biomasę, a nawet siłownie wiatrowe dla domów jednorodzinnych. Osoby zainteresowane takimi dofinansowaniami powinny śledzić gminne ogłoszenia i strony internetowe firm, gdzie zwykle ogłaszane są kolejne projekty, nabory wniosków lub terminy składania ankiet.

Rok 2019 może być ostatnim dzwonkiem na skorzystanie z tych form dotacji, ponieważ gminy wykorzystują kończące się możliwości wynikające z horyzontu finansowania 2014–2020. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że największe zainteresowanie budzi fotowoltaika, dlatego że zakup i montaż instalacji jest coraz mniej kosztowny. Dzięki temu inwestycja z dofinansowaniem może się zwrócić nawet w ciągu 4–7 lat – w zależności od poziomu dofinansowania oraz warunków umowy z zakładem energetycznym, do którego można odprowadzać nadwyżkę prądu z mikroinstalacji. Wydaje się więc, że w ciągu najbliższych kilku lat PV będą głównymi instalacjami, na które można będzie uzyskać wsparcie finansowe.

„Mój Prąd” – najpierw podłącz, potem sięgnij po pieniądze

Wsparciu inwestycji w systemy produkujące prąd z wykorzystaniem energii słonecznej służy od września br. rządowy program dla inwestorów indywidualnych „Mój Prąd”. Dzięki dofinansowaniom powstawać mają nowe mikroinstalacje PV o mocy zainstalowanej od 2 do 10 kW. Wartość dofinansowania wynosi do 5 tys. zł i jednocześnie do 50% kosztów kwalifikowanych. Dla inwestora ważne jest, że może je otrzymać dopiero „po fakcie” – czyli najpierw sam musi ponieść koszty zakupu, montażu i włączenia instalacji PV do sieci energetycznej, a dopiero potem ewentualnie otrzymać dotację.

Warunkiem uzyskania dotacji jest bowiem zawarcie umowy przyłączeniowej z zakładem energetycznym. Przyłączenie się do sieci może być – abstrahując od programu – korzystne dla konsumenta energii, który staje się prosumentem. W praktyce oznacza to, że nadwyżka prądu wyprodukowanego przez instalację fotowoltaiczną nad potrzebami gospodarstwa domowego kierowana jest do sieci. Na podstawie wskazań licznika dwukierunkowego, mierzącego ilość prądu płynącego do sieci, obniżane są rachunki wystawiane prosumentowi za energię elektryczną.

Na ten program rząd przewiduje budżet w wysokości 1 mld zł, co umożliwi przyłączenie do sieci 200 tys. nowych instalacji PV. Według Ministra Środowiska system wsparcia jest prosty – dotacje zostaną przyznane pierwszym 200 tys. inwestorom, którzy spełnią wymagania formalne i złożą wniosek o dofinansowanie do odpowiedniego oddziału Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podstawą przyznania dotacji są faktury za zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej wraz z dowodami ich zapłaty oraz dokument potwierdzający instalację licznika dwukierunkowego z danymi identyfikacyjnymi umowy kompleksowej.

Żeby inwestor mógł złożyć wniosek o dofinansowanie, projekt musi zostać zakończony – tzn. instalacja wykonana i przyłączona do sieci. Do programu nie kwalifikują się jednak instalacje, które zostały ukończone (wykonane i przyłączone do sieci) przed rozpoczęciem naboru do „Mojego Prądu”, tj. przed 1 września 2019. Można natomiast wykazać wydatki ponoszone od 23 lipca 2019 roku, przy czym datą wydatku jest data opłacenia faktury. Nie można też otrzymać dofinansowania z wielu programów – jeśli instalacja fotowoltaiczna była dotowana z innego źródła (np. „Czyste Powietrze”), dotacja w programie „Mój Prąd” nie przysługuje.

Wsparcie dotyczy tylko instalacji nowych. Po pierwsze, urządzenia wchodzące w ich skład muszą zostać wyprodukowane najpóźniej 24 miesiące przed montażem. Po drugie, przedmiotem wniosku nie może być wzrost mocy instalacji już istniejącej. Dodatkowymi warunkami udziału w programie są zgody na przeprowadzenie kontroli instalacji (do 3 lat od daty wypłaty dofinansowania) oraz na przetwarzanie i opublikowanie danych osobowych (imię, nazwisko, miejscowość, moc instalacji).

Literatura

  1. Mój Prąd, https://www.nfosigw.gov.pl/, (dostęp: 30.08.2019).
  2. Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie w sprawie określenia określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (DzU 201, poz. 2489).
  3. Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU 2018, poz. 2246).
  4. Ustawa z dnia 6 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (DzU 2019, poz. 51).
  5. Wsparcie dla innowacji sprzyjających zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce, https://www.nfosigw.gov.pl, (dostęp: 30.08.2019).
  6. Zasady udzielania dofinansowania w ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze”, NFOŚiGW, lipiec 2018.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[ogrzewanie, dofinansowanie, OZE, odnawialne źródła energii, program Mój Prąd, urządzenia grzewcze, urządzenia energooszczędne, pompa ciepła, ulga termomodernizacyjna, ]

   26.09.2019
Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z izolacjami i rynkiem budowlanym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(1)
misiula | 10.10.2019, 12:00
Fotowoltaika to świetny pomysł. Z mężem zdecydowaliśmy się już ponad rok temu. Mieliśmy zakładane panele przez PV Projekt. Instalacja wykonana bardzo profesjonalnie a do tego ceny mają przystępne
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Czego powinieneś się spodziewać po pompie wodnej? »

Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »
pompa wodna termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 


Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Układy hybrydowe w ogrzewaniu
  • - Bezprzewodowe systemy wentylacji
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent

Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,

a otrzymasz link do

mini e-book

"Jakość powietrza w szkołach
i przedszkolach 2021"

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl