Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nie tylko glikole i inhibitory korozji, czyli środki chemiczne w domowej instalacji grzewczej

Środki chemiczne w domowej instalacji grzewczej
Środki chemiczne w domowej instalacji grzewczej
Fot. pixabay.com

Wśród środków chemicznych stosowanych w domowych instalacjach grzewczych najczęściej wymienia się glikole (zapobiegające zamarzaniu wody grzewczej) i inhibitory korozji. Niektóre instalacje wymagają jednak dodatkowego zabezpieczenia przed tworzeniem kamienia kotłowego, namnażaniem bakterii czy zapowietrzeniem. Również i w takich sytuacjach z pomocą przychodzą środki chemiczne.

Zapobieganie rozwojowi bakterii

Instalacja grzewcza, szczególnie niskotemperaturowa (35–40°C, czyli np. podłogowa) podatna jest na tworzenie tzw. biofilmu. Jest to śluzowata warstwa złożona z bakterii, grzybów i pleśni. W jej skład mogą wchodzić m.in. bakterie chorobotwórcze (w tym Legionella), a sama obecność biofilmu zwiększa podatność instalacji na korozję oraz pogarsza jej właściwości cieplne, oraz warunki przepływu. Dlatego do instalacji grzewczych nierzadko stosuje się także biocydy (środki biobójcze). Są to substancje usuwające życie biologiczne i zapobiegające jego dalszemu rozwojowi, najczęściej zawierające więcej niż jedną substancję aktywną (np. jony srebra i związki organiczne będące silnymi utleniaczami). Jeśli instalacja jest już zanieczyszczona śluzowatym osadem bakteryjnym, konieczne może się okazać oczyszczenie jej mocniejszym środkiem biobójczym przed rozpoczęciem regularnego stosowania biocydu zapobiegającego rozwojowi mikroorganizmów.

Pobierz obrazki
Więcej o grzejnikach »

Biocydy na rynku mogą być dostępne w kilku postaciach mogą to być samodzielne roztwory gotowe do stosowania (nie trzeba ich wówczas w żaden sposób przygotowywać), koncentraty przeznaczone do przygotowania roztworu lub domieszki do np. glikoli, a wreszcie płyny instalacyjne, w których biocyd stanowi jeden ze składników mieszanki.

Czytaj też: Wspomaganie domowej instalacji grzewczej środkami chemicznymi >>

Zapobieganie powstawaniu kamienia kotłowego

Jeśli woda instalacyjna zawiera związki, które mogą tworzyć nierozpuszczalny osad substancji nieorganicznych (głównie węglanów) - tzw. kamień kotłowy, należy po pierwsze regulować pH wody, a po drugie eliminować substancje tworzące kamień kotłowy, zanim powstanie z nich osad na elementach instalacji. Zakres pH powinien kształtować się następująco:

  • elementy instalacji z aluminium – 8,2 do 8,5;
  • instalacje z miedzi i z materiałów mieszanych – 8,0 do 9,5;
  • instalacje ze stali i żeliwa – 8,0 do 10,0.

Pomóc mogą substancje zapobiegające tworzeniu kamienia kotłowego (zwane czasem inhibitorami kamienia kotłowego), zawierające regulatory pH oraz np. fosforany lub związki aminowe, które są bardzo skuteczne w usuwaniu jonów wchodzących w skład kamienia kotłowego. Ciekawym rozwiązaniem mogą być preparaty przeznaczone do współpracy z filtrem magnetycznym – substancje chemiczne umożliwiają wytworzenie tlenków żelaza, które następnie zatrzymywane są na filtrze magnetycznym. Połączenie metod fizycznych i chemicznych zapewnia bardziej skuteczną ochronę przed kamieniem.

Nadmiar tlenu

Jednym z problemów instalacji grzewczej jest nadmiar obecnego w niej tlenu. Obecność tlenu może z jednej strony ograniczać działanie inhibitorów korozji stosowanych w instalacji, a z drugiej zmniejszać jej skuteczność pracy, na podobnej zasadzie jak obserwujemy przy zapowietrzeniu instalacji. Może też powodować wytwarzanie piany, co źle wpływa na warunki przepływu w instalacji. Dlatego w przypadku silnego natlenienia wody warto oprócz fizycznego odpowietrzania stosować także środki wiążące tlen i antyspieniające. W ofercie rynkowej można spotkać środki opisywane jako nietoksyczne – warto wybierać je do domowej instalacji grzewczej. 

Czyszczenie instalacji

Większość opisanych powyżej preparatów (z wyjątkiem bardzo silnych biocydów) przeznaczona jest do stosowania do instalacji w dobrym stanie technicznym, a więc nowej lub oczyszczonej. Jeśli użytkownik chce ocalić instalację, w której już odłożył się kamień kotłowy czy śluzowy biofilm, konieczne jest zastosowanie środków czyszczących. Czyszczenie instalacji należy przeprowadzić poza sezonem grzewczym, ponieważ środki czyszczące muszą pozostać przez jakiś czas w instalacji, by popracować i usunąć zalegające już osady.

[glikole, czyszczenie instalacji, instalacja grzewcza, ogrzewanie, środki czyszczące instalacje grzewcza, domowa instalacja grzewcza, kamień kotłowy, woda grzewcza]

   26.09.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl