Nie tylko glikole i inhibitory korozji, czyli środki chemiczne w domowej instalacji grzewczej

Środki chemiczne w domowej instalacji grzewczej
Środki chemiczne w domowej instalacji grzewczej
Fot. pixabay.com

Wśród środków chemicznych stosowanych w domowych instalacjach grzewczych najczęściej wymienia się glikole (zapobiegające zamarzaniu wody grzewczej) i inhibitory korozji. Niektóre instalacje wymagają jednak dodatkowego zabezpieczenia przed tworzeniem kamienia kotłowego, namnażaniem bakterii czy zapowietrzeniem. Również i w takich sytuacjach z pomocą przychodzą środki chemiczne.

Zapobieganie rozwojowi bakterii

Instalacja grzewcza, szczególnie niskotemperaturowa (35–40°C, czyli np. podłogowa) podatna jest na tworzenie tzw. biofilmu. Jest to śluzowata warstwa złożona z bakterii, grzybów i pleśni. W jej skład mogą wchodzić m.in. bakterie chorobotwórcze (w tym Legionella), a sama obecność biofilmu zwiększa podatność instalacji na korozję oraz pogarsza jej właściwości cieplne, oraz warunki przepływu. Dlatego do instalacji grzewczych nierzadko stosuje się także biocydy (środki biobójcze). Są to substancje usuwające życie biologiczne i zapobiegające jego dalszemu rozwojowi, najczęściej zawierające więcej niż jedną substancję aktywną (np. jony srebra i związki organiczne będące silnymi utleniaczami). Jeśli instalacja jest już zanieczyszczona śluzowatym osadem bakteryjnym, konieczne może się okazać oczyszczenie jej mocniejszym środkiem biobójczym przed rozpoczęciem regularnego stosowania biocydu zapobiegającego rozwojowi mikroorganizmów.

Pobierz obrazki
Więcej o grzejnikach »

Biocydy na rynku mogą być dostępne w kilku postaciach mogą to być samodzielne roztwory gotowe do stosowania (nie trzeba ich wówczas w żaden sposób przygotowywać), koncentraty przeznaczone do przygotowania roztworu lub domieszki do np. glikoli, a wreszcie płyny instalacyjne, w których biocyd stanowi jeden ze składników mieszanki.

Czytaj też: Wspomaganie domowej instalacji grzewczej środkami chemicznymi >>

Zapobieganie powstawaniu kamienia kotłowego

Jeśli woda instalacyjna zawiera związki, które mogą tworzyć nierozpuszczalny osad substancji nieorganicznych (głównie węglanów) - tzw. kamień kotłowy, należy po pierwsze regulować pH wody, a po drugie eliminować substancje tworzące kamień kotłowy, zanim powstanie z nich osad na elementach instalacji. Zakres pH powinien kształtować się następująco:

  • elementy instalacji z aluminium – 8,2 do 8,5;
  • instalacje z miedzi i z materiałów mieszanych – 8,0 do 9,5;
  • instalacje ze stali i żeliwa – 8,0 do 10,0.

Pomóc mogą substancje zapobiegające tworzeniu kamienia kotłowego (zwane czasem inhibitorami kamienia kotłowego), zawierające regulatory pH oraz np. fosforany lub związki aminowe, które są bardzo skuteczne w usuwaniu jonów wchodzących w skład kamienia kotłowego. Ciekawym rozwiązaniem mogą być preparaty przeznaczone do współpracy z filtrem magnetycznym – substancje chemiczne umożliwiają wytworzenie tlenków żelaza, które następnie zatrzymywane są na filtrze magnetycznym. Połączenie metod fizycznych i chemicznych zapewnia bardziej skuteczną ochronę przed kamieniem.

Nadmiar tlenu

Jednym z problemów instalacji grzewczej jest nadmiar obecnego w niej tlenu. Obecność tlenu może z jednej strony ograniczać działanie inhibitorów korozji stosowanych w instalacji, a z drugiej zmniejszać jej skuteczność pracy, na podobnej zasadzie jak obserwujemy przy zapowietrzeniu instalacji. Może też powodować wytwarzanie piany, co źle wpływa na warunki przepływu w instalacji. Dlatego w przypadku silnego natlenienia wody warto oprócz fizycznego odpowietrzania stosować także środki wiążące tlen i antyspieniające. W ofercie rynkowej można spotkać środki opisywane jako nietoksyczne – warto wybierać je do domowej instalacji grzewczej. 

Czyszczenie instalacji

Większość opisanych powyżej preparatów (z wyjątkiem bardzo silnych biocydów) przeznaczona jest do stosowania do instalacji w dobrym stanie technicznym, a więc nowej lub oczyszczonej. Jeśli użytkownik chce ocalić instalację, w której już odłożył się kamień kotłowy czy śluzowy biofilm, konieczne jest zastosowanie środków czyszczących. Czyszczenie instalacji należy przeprowadzić poza sezonem grzewczym, ponieważ środki czyszczące muszą pozostać przez jakiś czas w instalacji, by popracować i usunąć zalegające już osady.

[glikole, czyszczenie instalacji, instalacja grzewcza, ogrzewanie, środki czyszczące instalacje grzewcza, domowa instalacja grzewcza, kamień kotłowy, woda grzewcza]

   26.09.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl