Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Zastosowanie BIM w audytingu energetycznym i projektowaniu instalacji sanitarnych

Application of BIM in energy audyting and design of HVAC sytems
Metody projektowania instalacji sanitarnych w programie Audytor SET
Metody projektowania instalacji sanitarnych w programie Audytor SET
Fot. Redakcja RI

Programy do projektowania są cały czas dynamicznie rozwijane w celu udostępnienia projektantom i audytorom energetycznym coraz bardziej zaawansowanych narzędzi, które odciążą ich przy wykonywaniu żmudnych, powtarzalnych prac, umożliwiając poświęcenie czasu na zajęcia bardziej kreatywne (prace koncepcyjne, optymalizacja instalacji itp.). Programy te potrafią ze sobą dobrze współpracować w ramach procesu modelowania budynków.

Technologia BIM (ang. Building Information Modeling) to proces tworzenia i zarządzania cyfrową reprezentacją fizycznych i funkcjonalnych cech obiektu budowlanego. BIM zakłada dostęp do informacji o obiekcie budowlanym dla wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego oraz służb eksploatacyjnych. Dostęp ten może być realizowany dzięki przechowywaniu danych w chmurze lub poprzez wymianę danych pomiędzy różnymi aplikacjami. Z modelu architektonicznego może być automatycznie utworzony model cieplny czy konstrukcyjny. Technologia BIM jest wciąż rozwijana, a rozwój ten jest charakteryzowany tzw. poziomami dojrzałości (ang. maturity levels).

Czytaj też: Zastosowanie i implementacja cyfrowych danych geodezyjnych do komputerowego modelowania parametrów sieci wod-kan >>

Program Audytor OZC

Program Audytor OZC, powszechnie stosowany w audytingu energetycznym i projektowaniu instalacji centralnego ogrzewania, od wersji 6.9 Pro umożliwia import modelu budynku z programu Autodesk® Revit® w celu przeprowadzenia obliczeń cieplnych [5]. Obecnie jest to import modelu obliczeniowego (danych do obliczeń). Trwają prace nad funkcją importu również modelu geometrycznego (3D). Umożliwi to korektę modelu geometrycznego w programie Audytor OZC. Na rys. 1 przedstawiono model architektoniczny przykładowego budynku w programie Autodesk® Revit® oraz model cieplny tego samego budynku po imporcie do programu Audytor OZC.

a) model architektoniczny budynku w programie Autodesk® Revit; Model geometryczny tego samego budynku po imporcie do programu Audytor OZC
Rys. 1a. Model architektoniczny budynku w programie Autodesk® Revit;
Rys. 1b. Model geometryczny tego samego budynku po imporcie do programu Audytor OZC

Program Audytor SET

W 2018 roku wprowadzona została na rynek aplikacja Audytor SET [6], integrująca dotychczasowy program Audytor CO z programem Audytor H2O [7]. Aplikacja ta zawiera również moduł Audytor CC (centralne chłodzenie). Dzięki integracji trzech modułów łatwiejsze stało się wykrywanie kolizji pomiędzy instalacjami (rys. 2 i 3). Dodatkowo wraz z rozwojem oprogramowania w tym samym czasie projektanci wszystkich trzech systemów otrzymują możliwość korzystania z najnowszych funkcji ułatwiających projektowanie.

Przykład instalacji ogrzewania, chłodzenia i wodociągowej w budynku wielorodzinnym Przykład kolizji pomiędzy instalacją ogrzewania i wodociągową
Rys. 2. Przykład instalacji ogrzewania, chłodzenia i wodociągowej w budynku wielorodzinnym
Rys. 3. Przykład kolizji pomiędzy instalacją ogrzewania i wodociągową

Jednocześnie z uwagi na to, że w wewnętrznej strukturze programu zdecydowana część kodu jest wspólna dla wszystkich trzech modułów, przyrost wielkości programu jako całości jest nieznaczny. Poza tym ilość miejsca zajmowanego w pamięci RAM w czasie pracy aplikacji jest stosunkowo niewielka i w konsekwencji program można użytkować nawet na komputerach wyposażonych jedynie w 2 GB pamięci RAM (chociaż w przypadku pracy z dużymi projektami w celu poprawy komfortu pracy jako minimum zaleca się 8 GB).

Program od wersji 7.0 Pro umożliwia eksport zaprojektowanych instalacji do programu Autodesk® Revit® w celu udostępnienia modeli instalacji pozostałym uczestnikom procesu inwestycyjnego oraz służbom eksploatacyjnym (rys. 4).

Metody projektowania instalacji sanitarnych w programie Audytor SET Rzut kondygnacji
Rys. 4a. Wizualizacja instalacji centralnego ogrzewania w programie Audytor SET,
Rys. 4b. Instalacja po wyeksportowaniu do program Autodesk® Revit®

Program Audytor SET umożliwia graficzne projektowanie nowych instalacji sanitarnych, jak również regulację istniejących. Obecnie program oferuje dwie metody projektowania instalacji – z wykorzystaniem rozwinięcia oraz projektowanie na rzutach (rys. 5) [1, 2]. W tym drugim przypadku projektant rysuje instalację na rzutach kondygnacji (rys. 6), a trzeci wymiar generowany jest automatycznie przez program (rys. 7) [3]. Dzięki temu bardzo szybko i wygodnie tworzony jest pełny trójwymiarowy model instalacji.

Metody projektowania instalacji sanitarnych w programie Audytor SET Rzut kondygnacji
Rys. 5. Metody projektowania instalacji sanitarnych w programie Audytor SET
Rys. 6. Rzut kondygnacji

Program zawiera moduł trójwymiarowej wizualizacji instalacji [4], który pozwala obejrzeć jej obraz 3D. Ułatwia to znacząco sprawdzenie poprawności instalacji i jej optymalizację przez projektanta. Poza tym w ten sposób można łatwo i szybko zaprezentować instalacje innym osobom, np. inwestorowi lub weryfikatorowi.

Wizualizacja dostępna jest dla instalacji w całym budynku (rys. 7) lub na wybranej kondygnacji (rys. 8). Wersja dla całego budynku pozwala szybko ocenić wielkość instalacji i jej ogólny schemat. Natomiast szczegółowe rozwiązania projektowe są zazwyczaj lepiej widoczne na wizualizacji jednej kondygnacji. Poza tym wizualizacja umożliwia edycję pionowego wymiaru instalacji (np. możliwa jest zmiana poziomów rur lub grzejników). Trójwymiarowy model instalacji pełni również funkcję nawigacyjną. Zaznaczenie elementu instalacji (np. grzejnika) na modelu trójwymiarowym powoduje podświetlenie go na rzucie. W razie potrzeby okienko z rzutami przełączane jest na odpowiednią kondygnację.

Wizualizacja całej instalacji c.o. Wizualizacja jednej kondygnacji
Rys. 7. Wizualizacja całej instalacji c.o.
Rys. 8. Wizualizacja jednej kondygnacji
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[BIM, audyting energetyczny, ogrzewanie, chłodzenie, instalacje wodociągowe, zastosowanie BIM, projektowanie, instalacje sanitarne]

   26.09.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czego możesz się spodziewać po nowych kurtynach powietrznych »

systemy wentylacyjne

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience »

wentylatory do łazienke

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Wentylacja w przemyśle - poznaj jej arkana »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 w typowych projektach
  • - Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl