Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Aspekty ekonomiczno-techniczne wykorzystania OZE w produkcji energii (cz. 1.)

Biogazownia rolnicza
Biogazownia rolnicza
www.sxc.hu

Bardzo duży potencjał paliwowy tkwi we wszelkiego rodzaju odpadach organicznych, roślinnych i zwierzęcych. Należy nieustannie podnosić sprawność termiczną i ekologiczną spalania biopaliw. Doświadczenia ostatnich lat wykazały, zarówno w skali światowej, jak i krajowej, że głównym hamulcem wzrostu energii produkowanej z biopaliw są same biopaliwa.

Wzrost popytu na energię odnawialną wynika z dynamicznego wzrostu liczby ludności na świecie oraz z rosnącego zapotrzebowania na energię w krajach rozwijających się. Polska rozpoczęła adaptację swojej strategii energetycznej i środowiskowej do wytycznych zdefiniowanych w polityce energetycznej Unii Europejskiej.

Różnego rodzaju postacie drewna, które jeszcze 10 lat temu przy ówczesnej ocenie znajdowały się w ilościach nieprzebranych, obecnie są już na wyczerpaniu. W ostatnim 10-leciu, szczególnie w państwach Unii, powstało wiele urządzeń i technologii przygotowania odpadów z drewna do termicznego spalania. W obecnej chwili urządzenia te stają się powoli bezużyteczne z uwagi na brak surowca. Wprost paradoksalną stała się sytuacja importu „zrębków” drewna z Kanady do Austrii i Niemiec.

W skali Polski niepokojące symptomy pojawiły się w części południowo-wschodniej kraju z powodu elektrowni w Połańcu. Elektrownia w ciągu 2 lat wprowadziła technologię spalania zrębków drewna w ilości 10÷15% ogólnie spalonego paliwa. Ponieważ była „pierwsza”, udało się jej podpisać z Lasami Państwowymi umowę na długoterminowe dostarczanie tzw. odpadów z wiatrołomów, z akcji sanitarnego oczyszczania lasów itd.

Efekty tych poczynań są widoczne po bardzo krótkim czasie od momentu uruchomienia przedsięwzięcia. Pojawiły się negatywne skutki zarówno w ekosystemie Polski południowo-wschodniej, jak i w stosunkach ekonomiczno- społecznych ludności tego regionu.

Objawiły się one w:

  • nadmiernym wycinaniu lasów, a nie ich „sanitarnym” oczyszczaniu; do elektrowni docierają przede wszystkim pnie drzew, które stanowią tzw. wiatrówkę i bale tartaczne, ponieważ najłatwiej je uzyskać,
  • cena drewna opałowego do gospodarstw domowych, które w tym rejonie Polski w znacznej mierze są ogrzewane drewnem, wzrosła prawie 3-krotnie; tanie źródło opału, które było dotychczas powszechnie dostępne, stało się nagle ekonomicznie nieopłacalne dla ludności. Można sobie łatwo wyobrazić, co będzie się działo za 10 lat, a co będzie, gdy inne zakłady tego rejonu „pójdą w ślady” elektrowni. Czy paliwa z drewna mogą zostać zastąpione paliwami z innych gatunków roślin? W dużej mierze zależy to od wydajności energetycznej upraw, cyklu produkcyjnego, wydajności produkcyjnej, biologicznego sposobu odnawialności, dysponowanego areału upraw, warunków ekonomicznych i uwarunkowań prawnych.

Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że w obecnych uwarunkowaniach biologicznych, geograficznych, ekonomicznych i ustawodawczych Polski nie ma praktycznie gatunku rośliny, która zapewniłaby z zielonej masy dostawy surowca energetycznego, który wystarczyłby na zaspokojenie tylko i wyłącznie wymagań wynikających z dyrektyw unijnych dot. produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

W warunkach Polski praktycznie są tylko dwa gatunki roślin, które w dalszej perspektywie mogą w jakimś stopniu spełnić unijne wymagania. Jedną z tych roślin jest wierzba (nie wiadomo, dlaczego nazwana „energetyczną”, bo na pewno nie jest to nazwa botaniczna), drugą zaś rośliną – rzepak. Kilkuletnie próby pozyskania drewna z wierzby energetycznej dają nadzieję, że w jakimś stopniu może być zaspokojone zapotrzebowanie na surowiec energetyczny.

Szacunkowo są to jednak znikome ilości w stosunku do potrzeb i na pewno nie przekroczą 2% zapotrzebowania na biopaliwo dla elektrowni i elektrociepłowni. Wydaje się, że dużo większe nadzieje można pokładać w roślinach oleistych. Rośliny te dają bowiem olej o wysokiej wartości energetycznej i masę zieloną, która z dużym powodzeniem może być wykorzystywana w lokalnych kotłowniach. Wartości energetyczne olei roślinnych są porównywalne z ciężkimi olejami ropopochodnymi, a wartościami ekologicznymi znacznie je przewyższają.

Analizując realia krajowe pod względem upraw, wielkości dostępnego areału, botanicznych gatunków, technologii wytarzania olei, można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że olej rzepakowy, pomijając względy ekonomiczne, jest jedynym biopaliwem roślinnym, które w znacznej mierze może spełnić wymagania unijnych dyrektyw dot. produkcji energii z biopaliw. Olej jest szczególnie przydatny do rozruchu wielkich kotów energetycznych i podtrzymywania ich pracy przy obniżonej mocy.

Przydatność do opalania wielkich kotłów wynika stąd, że proces spalania pod względem sprawności termicznej i ekologicznej jest korzystniejszy od spalania mazutu. Oleju rzepakowego nie powinno stosować się w małych kotłach wodnych i parowych, ponieważ uzyskuje się znacznie mniejszą sprawność termiczną spalania, obniżenie mocy kotła i pogorszenie warunków ekologicznych po stronie spalin.

Z przeprowadzonej analizy wynika, że produkcja energii ze źródeł odnawialnych powinna opierać się głównie na bazie oleju rzepakowego i odpadów organicznych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Technologia termicznego przetwarzania paliw powstałych z odpadów organicznych, roślinnych i zwierzęcych znajduje się na zadowalającym poziomie sprawności technicznej i ekologicznej i może być stosowana na skalę przemysłową [5, 11, 13].

   14.03.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl