Artykuł sponsorowany

Uzdatnianie wody kotłowej, wymagania dla wody kotłowej:  odkamienianie, oczyszczanie, zmiękczanie i filtrowanie

Wymagania odnośnie wody kotłowej reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Kotły wodnorurowe i urządzenia pomocnicze. Część 12: Wymagania dotyczące jakości wody zasilającej i wody kotłowej. 

Woda poddana prawidłowemu procesowi uzdatniania zgodnie z obowiązującymi przepisami w trakcie napełniania instalacji oraz w trakcie jej uzupełniania nie powinna stwarzać zagrożenia dla instalacji, oraz kotłów. Zagrożenia mogą kryć się gdzie indziej tzn. w każdym z elementów instalacji.

Mogą to być:

  • Cząstki zawieszone (piasek, cząstki metalu, ciała obce) dostające się do instalacji w trakcie jej wykonywania lub konserwacji (resztki spawalnicze, konopie, smary);
  • Produkty korozji tlenowej materiałów wykorzystanych do wykonania instalacji;
  • Szlamy, które są efektem połączenia tlenków, olei użytych podczas produkcji elementów takich jak np. grzejniki, oraz osadów mineralnych.

Aby chronić instalację przed wewnętrznymi zagrożeniami, możemy wykorzystać szereg elementów tj.: środki chemiczne, filtry czy separatory zanieczyszczeń. W ofercie firmy Caleffi znajdą Państwo każdy z ww. produktów.

Środki chemiczne

CLEANER CaleffiC3 CLEANER oraz C3 FAST CLEANER (rys.1) to środek łączący w sobie właściwości sekwestrantów oraz dyspersantów, w postaci płynnej. Dodatek ten stosowany jest do usuwania zanieczyszczeń i kamienia z nowo wykonanej, jak i z istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. To, co niewątpliwie wyróżnia go na rynku, to wysoka wydajność, ponieważ jedno opakowanie (C3 CLEANER o pojemności 0,5 l lub C3 FAST CLEANER o pojemności 0,4 l)  jest wystarczającą dawką dla instalacji o pojemności 150 litrów, co przekłada się w przybliżeniu na instalację wyposażoną w 15 grzejników.

Preparat jest środkiem bezpiecznym o neutralnym pH i słabym zapachu. Niezwykle istotne jest to, że nie jest środkiem agresywnym w stosunku do materiałów najczęściej wykorzystywanych w instalacjach centralnego ogrzewania.

Dowiedz się więcej o produkcie >>

C1 INHIBITOR oraz C1 FAST INHIBITORC1 INHIBITOR oraz C1 FAST INHIBITOR (rys.2) to nietoksyczny, płynny produkt przeznaczony do ciągłego utrzymywania instalacji w dobrym stanie. Stanowi ochronę przeciwko korozji i osadzaniu się kamienia.

Podobnie jak C3 Cleaner ma neutralne pH i delikatny zapach, a także dozuje się go w takich samych proporcjach, czyli jedno opakowanie (C1 INHIBITOR o pojemności 0,5 l lub C1 FAST INHIBITOR o pojemności 0,4 l)   jest wystarczającą dawką dla instalacji o pojemności 150 litrów, co przekłada się w przybliżeniu na instalację wyposażoną w 15 grzejników. 

C1 Inhibitor, może być stosowany w systemach ogrzewania i chłodzenia. Jest bezpieczny dla wszystkich materiałów metalowych oraz tworzyw sztucznych występujących w instalacjach.

Dowiedz się więcej o produkcie >>

Separatory zanieczyszczeń

Separatory zanieczyszczeń z serii DIRTMAG®  (rys.3) firmy Caleffi oprócz spełniania swojej głównej funkcji, czyli separacji zanieczyszczeń o różnym pochodzeniu, również cząstek ferromagnetycznych i usuwania ich z instalacji, pozwalają dodatkowo na aplikację środków chemicznych.

Zasada działania separatorów zanieczyszczeń firmy Caleffi opiera się na połączeniu kilku zjawisk fizycznych:

  • zmniejszenie prędkości medium sprzyja grawitacyjnemu opadaniu zanieczyszczeń w komorze gromadzenia;
  • wewnętrzny element powoduje wytrącenie z przepływającego medium zanieczyszczeń, które opadają do komory zlokalizowanej w dolnej części urządzenia.

Separatory zanieczyszczeń

Specjalna budowa separatorów zanieczyszczenia pozwala na oddzielenie z wody instalacyjnej cząsteczek o wielkości kilku mikrometrów.
Dla pracy separatorów niezwykle istotne jest, aby zagwarantować warunki pracy podane w kartach technicznych odnoszące się do maksymalnego przepływu.

Separacja następuje w sposób ciągły, a całkowite usunięcie zanieczyszczeń wymaga kilkudziesięciu cykli pracy instalacji.

Urządzenia filtrujące

DirtmagClean® – Filtr-separator magnetyczny z funkcją automatycznego czyszczenia to urządzenie, które usuwa zanieczyszczenia z systemu dzięki zastosowaniu odpowiednio rozmieszczonych elementów filtracyjnych wewnątrz korpusu urządzenia. Specjalna siatka filtracyjna umożliwia stopniowe usuwanie zanieczyszczeń, które osadzają się na powierzchni filtrów. Drobna siatka filtrująca stopniowo blokuje cząsteczki zanieczyszczeń o wielkości do 2 μm. Ferromagnetyczne zanieczyszczenia są separowane przez elementy magnetyczne i zatrzymywane.

Gwarantuje to całkowite oczyszczenie wody instalacyjnej, przy jednoczesnym utrzymaniu wartości spadku na akceptowalnym poziomie. Urządzenie wyposażone zostało w układ usuwania zanieczyszczeń wraz z mechanizmem automatycznego czyszczenia, który pozwala ograniczyć częstotliwość konserwacji.

Najnowszym produktem w rodzinie Caleffi jest urządzenie filtrujące Caleffi XS® (rys.5)
urządzenie filtrujące Caleffi XS® urządzenie filtrujące Caleffi XS®


Dowiedz się więcej o produkcie >>

Zasada działania urządzenia opiera się na:

  • mechanicznej filtracji lekkich cząstek – dzięki zastosowaniu specjalnego wkładu filtracyjnego (rozmiar oczka Ø 0,80 mm);
  • oddzieleniu cząstek ferromagnetycznych – dzięki zastosowaniu magnesu neodymowego;
  • separacji cięższych, większych zanieczyszczeń – dzięki zastosowaniu komory o dużej pojemności.

Specjalna konstrukcja pozwala na sprawdzenie stopnia zabrudzenia części filtracyjnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu czyszczenie można przeprowadzić w sytuacji, kiedy jest to konieczne.

Caleffi XS® może być wyposażony w specjalny adapter, który umożliwia łatwe i szybkie dozowanie środków chemicznych do instalacji (np. C3 FAST CLEANER lub C1 FAST INHIBITOR).

Firma Caleffi, co roku poszerza gamę swoich produktów po to, aby sprostać wymaganiom każdego naszego klienta.

Zachęcamy do odwiedzenia i śledzenia bloga ASK Caleffi (https://www.caleffi.com/poland/pl/blog), w którym Dział Techniczny Caleffi odpowiada i rozwiązuje problemy swoich Klientów.

Więcej na www.caleffi.com

Przemysław Dutka
Doradca Techniczny
668 652 314

Caleffi Calefii Poland Sp. z o.o.
ul. Walerego Sławka 5
30-633 Kraków
tel.: +48 12 357 22 29
e-mail.: Info.PL@caleffi.com

(caleffi, uzdatnianie wody, kanalizacja, C3 CLEANER, Caleffi XS(R))

   09.10.2019

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl