Artykuł sponsorowany

Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne?

Naczynie przeponowe pełni kluczową funkcję w zabezpieczeniu instalacji grzewczej, solarnej, chłodniczej oraz wody użytkowej. Ze względu na to, że woda podlega rozszerzalności cieplnej, każda instalacja musi mieć zbiornik, który przejmuje nadmiar wody. Zbiornik hydroforowy bierze również udział w stabilizacji ciśnienia i zapobiega uderzeniom hydraulicznym. W poniższym artykule skupimy się na naczyniach centralnej wody użytkowej C.W.U., ponieważ to one mają wpływ na instalację, z której pijemy wodę, a więc mają również wpływ na zdrowie nasze i naszych bliskich.

Zasadniczo każde współczesne naczynie C.W.U. składa się ze stalowego zbiornika, w którym znajduje się membrana dzieląca zbiornik na dwie części. W jednej części znajduje się komora z powietrzem lub azotem sprężonym do odpowiedniego ciśnienia, w drugiej natomiast woda. Dodatkowo naczynie posiada przyłącze do instalacji i zawór do napełniania lub upuszczania gazu.

W zależności od producenta zbiorniki mogą różnić się od siebie budową i rodzajem zastosowanych materiałów. Obecnie na rynku instalacyjnym znajdziemy szeroką gamę produktów, które niestety tylko teoretycznie gwarantują bezpieczeństwo dla domu i dla nas samych. Producenci często konkurują ze sobą za pomocą ceny, co bezpośrednio przekłada się na słabą jakość niektórych naczyń przeponowych. Dowiedz się więcej >>

Co więc jest istotne i na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze takiego produktu?

Porównajmy dwa typy zbiorników: popularne i niedrogie naczynia z membraną workową i najlepsze obecnie na rynku naczynia przeponowe Global Water Solutions:

Workowe Przeponowe
Zbiorniki workowe Global Water Solutions

Popularne

Membrana

 • Może swobodnie poruszać się wewnątrz zbiornika, przez co narażona jest na przetarcia i konieczność wymiany, co wiąże się ze znacznymi kosztami.

 • Wykonana jest z EPDM, przez co zbiornik z czasem traci ciśnienie i wymaga okresowych wizyt instalatora w domu (wydatek 100 - 150 zł).

 • Podczas spadków ciśnienia membrana opada, tworzą się fałdy, w których zalega woda, a w niej bakterie – bon appetit!

Global Water Solutions

Membrana

 • Przepona zamocowana jest za pomocą specjalnego pierścienia, który sprawia, że nie porusza się ona wewnątrz zbiornika i nie przeciera o jego metalowe ścianki. Jest to innowacyjne rozwiązanie pozwalające uniknąć konieczności wymiany membran.

 • Wykonana jest z zagęszczanego butylu, który nie przepuszcza gazów, dzięki czemu nie wymaga częstej kontroli ciśnienia. Pozwala nam to uniknąć dodatkowych kosztów związanych z wizytą instalatora.

 • Jej kształt sprawia, że podczas spadków ciśnienia nie tworzą się fałdy, w których zalega woda i rozmnażają się bakterie.

Przyłącze

 • Wykonane jest ze zwykłej stali, więc po pewnym czasie zaczyna korodować i przeciekać.

 • Przymocowane jest do zbiornika za pomocą kołnierza przykręcanego śrubami. Kiedy instalacja „pracuje”, a membrana workowa porusza się swobodnie w zbiorniku, śruby często luzują się powodując, że zbiornik się rozszczelnia. Sytuacja taka może grozić zalaniem, przez co użytkownik narażony jest na pokrycie kosztów remontu.

Przyłącze

 • Wykonane ze stali nierdzewnej. Jest wspawane od zewnętrznej strony, wewnątrz zaś jest dodatkowo zagniatane, co uniemożliwia rozszczelnienie zbiornika, dzięki czemu możemy np. uniknąć zalania domu.

Zawór

 • Nie posiada dodatkowego zabezpieczenia, naczynie szybko traci ciśnienie. Konieczne wizyty instalatora.

Zawór

 • Służy do regulowania ciśnienia. Naczynia Global Water Solutions są dodatkowo zabezpieczone uszczelką typu o-ring zamontowaną w nakrętce.

Zbiornik

 • Przeważnie pomalowany jedną warstwą farby, przez co szybko rdzewieje i ma krótką żywotność.

Zbiornik

 • Wewnątrz znajduje się wkładka poliuretanowa oddzielająca wodę od stalowej obudowy, przez co zbiornik nie koroduje od środka, a to zapewnia jego dłuższą żywotność.

 • Na zewnątrz zabezpieczony dwuskładnikową poliuretanową powłoką nakładaną na podkład epoksydowy, co zabezpiecza zbiornik przed wilgocią.

Zbiornik wymaga obsługi, posiada TYLKO 2 LATAGWARANCJI. Zbiornik bezobsługowy, posiada AŻ 5 LAT GWARANCJI.


Biorąc pod uwagę znaczne różnice między zbiornikami przeponowymi, a workowymi nie ma wątpliwości, że jedynym rozsądnym wyborem przy zakupie zbiorników jest membrana przeponowa. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy radykalnie zredukować lub nawet wyeliminować wydatki związane z serwisem instalacji.

Pamiętajmy, że naczynie przeponowe to inwestycja dla wszystkich:

 • dla użytkownika – zapewniając spokój, zdrowie i komfort
 • dla instalatora – zyskując dobrą opinię na temat jego fachowości i jakości świadczonych usług
 • dla projektanta – otrzymując pewność, że projekt, za który jest odpowiedzialny jest optymalny.


Zbiorniki Global Water Solutions, dzięki wyjątkowej jakości potwierdzonej certyfikatami, są uznawane za jedne z najlepszych na świecie. Są one rekomendowane i wykorzystywane przez czołowych producentów zestawów hydroforowych: Grundfos, Wilo, DAB, Ebara i innych. Zostały użyte do zabezpieczania instalacji w tak prestiżowych obiektach jak: Empire State Building, Royal Palace w Arabii Saudyjskiej, Burj al Arab czy Wyspa Palma w Dubaju.
Każdy z nas szuka oszczędności. Powinniśmy zadać sobie jednak pytanie: jak ważne są dla nas takie wartości jak bezpieczeństwo, zdrowie, spokój i komfort oraz ile jesteśmy w stanie za nie zapłacić? Czy pozorna oszczędność na poziomie zaledwie 20-50 złotych jest na tyle kusząca, by ryzykować? Czytaj dalej >>

Global Water Solutions – mądry wybór!

 Global Water Solutions – mądry wybór!
Wyłącznym dystrybutorem zbiorników Global Water Solutions w Polsce jest firma BIBUS MENOS Sp. z o.o.

 

BIBUS MENOS Sp. z o.o. BIBUS MENOS Sp. z o.o.
ul. Spadochroniarzy 18
80-298 Gdańsk
tel. +48 58 660 95 70

e-mail:


(BIBUS MENOS Sp. z o.o., naczynie przeponowe, Global Water Solutions, naczynia workowe, naczynia przeponowe, zbiorniki Global Water Solutions)

   16.11.2019

Komentarze

(1)
emilionn | 12.02.2020, 13:01
Ciekawe przydadzą się takie informacje.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2021
W miesięczniku m.in.:
 • - Koszty budowy kanalizacji
 • - Nowe zadania klimatyzatorów
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kryteria dla oczyszczaczy
powietrza
do pyłów zawieszonych "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl