Glikole – płyny niezamarzające w instalacjach grzewczych

Glikole – płyny niezamarzające w instalacjach grzewczych
Glikole – płyny niezamarzające w instalacjach grzewczych
Fot. pixabay.com

W wodnych instalacjach grzewczych, gdzie temperatura płynu może spaść poniżej 0ºC (np. w obiektach użytkowanych sezonowo) lub podatnych na korozję np. ze względu na skład wody grzewczej, instalacjach solarnych, instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych, a także pompach ciepła stosuje się płyny niezamarzające (niskokrzepnące), które zapewniają odpowiednią pracę instalacji w temperaturze ujemnej. Bazą takiego płynu są glikole, a istotnych uzupełnieniem muszą być inhibitory korozji i biocydy.

Glikole są to związki organiczne (proste alkohole cukrowe), powszechnie stosowane w technice i przemyśle. W instalacjach grzewczych, klimatyzacyjnych i chłodniczych stosuje się glikol etylenowy oraz glikol propylenowy. Ten drugi jest przez producentów często oznaczany jako „zdrowy”, „bezpieczny” albo „eko”. Wynika to z tego, że jest nieszkodliwy dla ludzi, podczas gdy glikol etylenowy jest silną trucizną – jego połknięcie może nawet spowodować śmierć. Dlatego producenci do instalacji domowych zalecają stosowanie glikolu propylenowego, natomiast do instalacji przemysłowych, szczególnie chłodniczych i klimatyzacyjnych znajdujących się pod nadzorem osób o odpowiednich kwalifikacjach – glikol etylenowy. Glikol etylenowy cechuje się bowiem lepszymi właściwościami użytkowymi – ma mniejszą lepkość, a także lepsze własności cieplne. Jak jednak wskazują producenci, przy małych instalacjach różnice we właściwościach nie mają istotnego znaczenia.

Czytaj też: Nie tylko glikole i inhibitory korozji, czyli środki chemiczne w domowej instalacji grzewczej >> 

Markowe płyny instalacyjne posiadają Rekomendację Techniczną ITB oraz Atest Higieniczny PZH potwierdzające ich właściwości. Glikole nie są jedynym składnikiem płynów instalacyjnych, dlatego do instalacji grzewczych, klimatyzacyjnych i chłodniczych nie można stosować np. płynów do chłodnic samochodowych. Kolejnymi ważnymi składnikami są inhibitory korozji (substancje zapobiegające korozyjnemu działaniu wodnego roztworu glikolu) oraz – choć nie wszyscy producenci je stosują – biocydy, zapobiegające wzrostowi mikroorganizmów w instalacjach, a tym samym korozji mikrobiologicznej. 

Konkretny glikolowy płyn instalacyjny dobiera się nie tylko do minimalnej temperatury pracy i zastosowania, ale także do zadania – czy następuje napełnienie „nowym” płynem, czy wymiana. Płyny instalacyjne zwykle są produktami wielosezonowymi (okres użytkowania od 3 do 10 lat), ale może zdarzyć się konieczność uzupełnienia ubytków wody. Zachodzi to szczególnie w instalacjach wysokotemperaturowych, gdzie woda łatwo odparowuje z roztworu. Powoduje to zwiększenie jego stężenia, co jest niekorzystne dla pracy instalacji. Dlatego konieczna jest kontrola poziomu płynu (co najmniej raz na rok w instalacjach niskotemperaturowych i częściej w instalacjach wysokotemperaturowych) oraz ewentualne uzupełnienie braków wodą.

Konieczność wymiany płynu zachodzi natomiast, gdy utraci on swoje własności. Skuteczny płyn instalacyjny musi cechować się parametrami fizykochemicznymi, które decydują o prawidłowej pracy napełnionej instalacji:

  • pH – płyny instalacyjne powinny być lekko zasadowe: od 7,5 do 9;
  • rezerwa alkaliczna, czyli zdolność do neutralizacji kwasów w roztworze: 7,5-8;
  • odpowiednio niskie własności korozyjne;
  • gęstość zależna od stężenia (zawartości procentowej) glikolu.

[glikole, glikolowy płyn, płyn instalacyjny, instalacja grzewcza, instalacja klimatyzacyjna, inhalator korozji, glikol propylenowy, glikol etylenowy]

   13.01.2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl