Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Zasady konserwacji i przeglądów klimatyzatorów domowych

Zasady konserwacji klimatyzacji domowej
Zasady konserwacji klimatyzacji domowej
Fot. pixabay.com

Jeśli klimatyzator nie jest odpowiednio konserwowany, może po prostu przestać działać. Wydajność chłodnicza brudnych wymienników spada. Nieczyszczony klimatyzator, zamiast być źródłem przyjemnego chłodu, może stać się także siedliskiem bakterii i grzybów, które będą mnożyć się na potęgę. Dlatego nie należy oszczędzać na regularnych przeglądach urządzeń.

O klimatyzator należy dbać na bieżąco. Regularnie należy odkurzać i czyścić obudowę i widoczne części jednostki wewnętrzne, stosując szczególnie do przedniego panelu roztwór delikatnego środka dezynfekującego. Trzeba także dbać o to, by jednostka zewnętrzna była czysta. Użytkownik musi także czyścić filtry wielorazowe, a jednorazowe wymieniać zgodnie z reżimem wskazanym przez producenta. Wreszcie, należy regularnie zamawiać przegląd serwisowy. Warto przypomnieć, że wielu producentów wymaga regularnych przeglądów serwisowych jako warunku zachowania gwarancji na urządzenie. Dla pomieszczeń o specyficznych warunkach (np. pokoje ze sprzętem do drukowania i kopiowania) warto ustalić z serwisantem częstotliwość przeglądów, bezpieczną dla urządzeń.

Czytaj też: Czyszczenie przewodów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych >>

Minimum dla każdego właściciela klimatyzatora powinien być przegląd serwisowy odbywający się dwa razy do roku –  na wiosnę (marzec/kwiecień) przed rozpoczęciem sezonu oraz jesienią (październik/listopad) przed jego zakończeniem. Przegląd taki powinien składać się z następujących czynności:

  • Przegląd i czyszczenie skraplacza. Należy sprawdzić stan techniczny skraplacza – jeśli pojawiły się w nim uszkodzenia lub korozja, konieczna będzie naprawa. Jeśli jest zabrudzony (co często się zdarza) konieczne jest wyczyszczenie skraplaczy – do tego celu wykorzystuje się środki chemiczne i specjalne grzebienie do lamel.
  • Przegląd i czyszczenie parownika. W parowniku należy sprawdzić temperaturę i przepływ czynnika chłodniczego – odstępstwa wymagają albo naprawy, albo po prostu gruntownego czyszczenia. Powierzchnię parownika należy umyć za pomocą środków przeciwgrzybicznych. Osobnej uwagi wymagają lamele parownika, wentylator i filtry  wielorazowe należy wyczyścić, a jednorazowe wymienić.
  • Kontrola czynnika chłodniczego. Należy sprawdzić, czy czynnik nie wycieka z urządzenia i czy jego ciśnienie jest prawidłowe, a także jaki jest stopień jego zawilgocenia. Może być konieczne uszczelnienie instalacji i/lub uzupełnienie, a w skrajnych przypadkach nawet wymiana czynnika chłodniczego. Uwaga! O ile kontrolę szczelności urządzenia zawierającego do 5 ton ekwiwalentu CO2 czynnika chłodniczego (lub do 10 ton ekwiwalentu CO2; dla urządzeń oznakowanych jako hermetycznie zamknięte) może przeprowadzić technik bez tzw. certyfikatu F-gazowego, o tyle prace związane z ewentualnym uzupełnieniem czy wymianą czynnika (lub inną ingerencją w układ chłodniczy) już wymagają takiego certyfikatu. Dlatego lepiej od razu zlecić prace firmie legitymującej się certyfikatami dla personelu i firmowym.
  • Pomiar parametrów urządzenia – ciśnienia i temperatury na ssaniu i tłoczeniu, ewentualna diagnoza problemu.
  • Sprawdzenie zużycia oleju w sprężarkach, ocena łożysk oraz sprawdzenie kierunku obrotów wentylatorów.
  • Kontrola odprowadzania skroplin. Konieczna jest sprawdzenie, czy układ odprowadzania skroplin jest drożny. Trzeba także dokładnie oczyścić środkami biobójczymi tacę ociekową, ponieważ panujące tam warunki cieplno-wilgotnościowe sprzyjają rozwojowi bakterii chorobotwórczych (m.in. Legionella pneumophila, gronkowiec złocisty, pałeczka ropy błękitnej czy paciorkowiec kałowy) oraz grzybów (kropidlak czarny czy drożdżak Candida albicans). 
  • Kontrola instalacji elektrycznej.
  • Końcowa ocena prawidłowości działania urządzenia. 

Czas przeglądu jednego urządzenia nie przekracza zwykle 45-60 min, natomiast cena netto wynosi od 150 do 300 zł – zależy to od rodzaju urządzenia, liczby urządzeń serwisowanych przez tę samą firmę i rodzaju podpisanej z serwisem umowy.

[klimatyzacja, klimatyzacja w domu, klimatyzator domowy, instalacja elektryczna, czynnik chłodniczy, fitry klimatyzacji, przegląd klimatyzacji]

   13.01.2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl