Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Jakie są zasady czyszczenia klimatyzatora?

Jakie są zasady czyszczenia klimatyzatora?
Jakie są zasady czyszczenia klimatyzatora?
Fot. pixabay.com

We własnym zakresie użytkownik może i powinien utrzymywać w czystości panel i obudowę klimatyzatora, a także zajmować się filtrami - czyścić wielorazowe i wymieniać jednorazowe. Jednak co najmniej dwa razy do roku klimatyzator wymaga profesjonalnego oczyszczenia, by utrzymać jego wydajność chłodniczą i czystość.

Zabrudzone podzespoły klimatyzatora powodują spadek jego wydajności chłodniczej klimatyzator przestaje działać prawidłowo. Natomiast hodowla drobnoustrojów sprawia, że klimatyzacja jest źródłem nieprzyjemnego zapachu oraz co gorsza  inkubatorem grzybów i bakterii. Dlatego konieczne jest regularne profesjonalne czyszczenie klimatyzatora, a każda jego część wymaga właściwego potraktowania.

Filtry

Współczesne klimatyzatory wyposażone są zwykle w całą baterię filtrów. Wielorazowy filtr elektrostatyczny należy regularnie myć i spłukiwać łagodnym roztworem środka bakteriobójczego, a filtry jednorazowe regularnie wymieniać. Ważne jest, by przestrzegać reżimu wskazanego przez producenta urządzenia, uwzględniając rzeczywiste zanieczyszczenie powietrza we wnętrzu.

Czytaj też: Zasady konserwacji klimatyzacji domowej >>

Parownik

Parownik należy myć odpowiednim roztworem środka chemicznego (dezynfekującego), spłukując wymiennik stopniowo od góry tak, by zastosowany preparat przepłynął przez lamele do tacy skroplin (ociekowej) i odpłynął przez rurkę odprowadzania skroplin do kanalizacji. Podczas czyszczenia trzeba zwrócić uwagę, czy na powierzchni wymiennika i na samej tacy ociekowej nie pojawił się szlam lub muł mieszanina wilgoci i kurzu z pomieszczenia. Na pojawienie się mułu lub szlamu najbardziej narażone są pomieszczenia wilgotne i zapylone, np. kuchnie, niektóre punktu usługowe czy pomieszczenia z nagromadzonym sprzętem do drukowania lub kopiowania. Zabrudzona w ten sposób taca wymaga wymontowania, spłukania strumieniem gorącej wody pod ciśnieniem i przepłukaniem roztworem środka grzybobójczego.

Taca skroplin

Miejscem najbardziej sprzyjającym rozwojowi mikroorganizmów jest taca skroplin. Podczas czyszczenia, szczególnie jeśli zgromadzi się na niej muł i szlam, należy ją wymontować i dokładnie umyć gorącą wodą pod ciśnieniem oraz spłukać środkiem grzybobójczym.

Chłodnica skraplacza

Czyszczenie skraplacza, znajdującego się w jednostce zewnętrznej, związane jest przede wszystkim z koniecznością usunięcia kurzu i pyłu, a często także większych zanieczyszczeń (np. piasek), pochodzących z otoczenia skraplacza. Do ich czyszczenia stosuje się preparaty myjące na bazie kwasów i zasad zaaplikowane na chłodnicę skraplacza tworzą aktywną pianę, rozpuszczającą i usuwającą zanieczyszczenia. Po kilku-kilkunastu minutach pracy piany należy spłukać ją wodą bieżącą pod ciśnieniem. Uwaga, preparaty do skraplaczy są agresywne stosując je, należy nosić rękawice gumowe (jednorazowe) i okulary ochronne.

[chłodnica skraplacza, klimatyzacja, klimatyzator, parownik, skropliny, filtr klimatyzacji, czyszczenie klimatyzacji, wydajność chłodnicza]

   13.01.2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl