Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Jakie środki techniczne do czyszczenia klimatyzatora?

Jakie środki techniczne do czyszczenia klimatyzatora?
Jakie środki techniczne do czyszczenia klimatyzatora?
Fot. pixabay.com

Na rynku dostępna jest cała gama urządzeń do czyszczenia klimatyzacji - od gotowych do zastosowania preparatów w butelkach o pojemności 1 litra do butli koncentratów do przygotowania roztworu o pojemności od 5 do 20 litrów. Ważne jest stosowanie środków zgodnie z przeznaczeniem.

Środki do samodzielnej konserwacji

Choć oczyszczenie wnętrza jednostek wewnętrznej i zewnętrznej należy powierzyć profesjonaliście, obudowę i panel jednostki wewnętrznej trzeba regularnie utrzymywać w czystości. Należy je traktować jak sprzęt AGD wymagający dodatkowej dezynfekcji. Na rynku dostępne są gotowe do użycia preparaty przeznaczone do paneli przednich klimatyzatorów są to delikatne środki obojętne chemicznie, niewchodzące w reakcję z powłokami metalowymi ani z tworzyw sztucznych. Co kilka-kilkanaście tygodni należy też czyścić filtry wielorazowe. Należy tu zastosować łagodny środek czyszczący z domieszką preparatu bakteriobójczego. Dodatkowym elementem wspomagającym utrzymanie higienicznych warunków w klimatyzatorze może być kostka biobójcza, którą po gruntownym oczyszczeniu tacki skroplin można na niej umieścić. Kostka rozpuszcza się w gromadzącej się na tacy wodzie, dzięki czemu wydziela substancje grzybobójcze. Kostka działa zwykle przez kilka tygodni.

Wnętrza jednostek wewnętrznych i zewnętrznych wymagają odpowiedniego potraktowania preparatami specjalistycznymi. Korzystają z nich serwisanci, czyszcząc urządzenie w ramach przeglądu serwisowego.

Czytaj też: Jakie są zasady czyszczenia klimatyzatora? >>

Środki dezynfekcyjne/biobójcze (bakterio- i grzybobójcze)

Środki dezynfekujące, a więc usuwające wirusy, bakterie i grzyby, a także ograniczające przyrost tych mikroorganizmów, stosuje się do czyszczenia jednostek wewnętrznych przede wszystkim lamel parownika oraz znajdującej się pod parownikiem tacy skroplin (ociekowe).  Na rynku można spotkać zarówno środki bakterio-, jak i grzybobójcze, choć coraz częściej praktykowanym rozwiązaniem jest oferowanie albo uniwersalnych środków dezynfekujących i pochłaniających zapach, albo zestawów preparatów do różnych celów.

We współczesnych płynach do dezynfekcji dąży się do eliminacji składników toksycznych, np. aldehydów, alkoholi, kwasu nadoctowego czy związków uwalniających chlor, na rzecz np. poliamin. Zwiększa to bezpieczeństwo środka czyszczącego zarówno dla serwisanta, jak i dla użytkowników klimatyzacji. W składzie płynu dezynfekcyjnego można także spotkać nanocząstki srebra, które blokują rozwój mikroorganizmów.

Środki do jednostek wewnętrznych powinny mieć atest Państwowego Zakładu Higieny, które wskazuje, że oceniony przez PZH skład chemiczny nie wpływa negatywnie na zdrowie użytkowników klimatyzacji. Jako preparaty bezkwasowe, środki te są bezpieczne także dla metali i tworzyw sztucznych.

Środki pochłaniające zapach

Zjawiskiem świadczącym dobitnie o złym stanie klimatyzatora jest nieprzyjemny zapach stęchlizny dobywający się z urządzenia. Aby wyeliminować ten zapach, należy zlikwidować jego przyczynę, a więc zdezynfekować urządzenie. Aby jednak utrwalić skuteczność dezynfekcji, można wnętrze jednostki wewnętrznej spryskać specjalnym preparatem pochłaniającym zapach.

Środki czyszczące

Jednostki zewnętrzne (skraplacze) nie wymagają dezynfekcji. Potrzebne są substancje czyszczące o szerokim spektrum działania, które usuwają nagromadzone na lamelach skraplacza zanieczyszczenia: tłuszcze, smary, oleje, błoto, osady, cząstki organiczne, owady, liście i mech, utleniony metal (rdzę) etc. Ważnym składnikiem środków czyszczących są m.in. substancje odtłuszczające, których zawartość może być podwyższona w preparatach przeznaczonych np. dla gastronomii.

Środki czyszczące mają formę pian aktywnych. Na rynku są one dostępne jako koncentraty, które rozrabia się z wodą. Stosuje się je z wytwornicą piany lub do mycia ręcznego (najczęściej stosowane stężenie to 5% - w przypadku dużego zabrudzenia stężenie zwiększa się do 30%). Piana aktywna, nałożona ręcznie lub lancą pianową, ma za zadanie usunąć z powierzchni skraplacza szereg zanieczyszczeń. Piana aktywna jest bezpieczna dla materiałów stosowanych w skraplaczu (aluminium, tworzywa sztuczne, guma), przy czym po kilku minutach działania na powierzchnię należy ją spłukać nie wolno pozostawiać do zaschnięcia na powierzchni.

Własności środków czyszczących sprawiają, że powierzchnia skraplacza zostaje rozjaśniona i nabłyszczona to dzięki eliminacji efektów starzenia metalowej powierzchni. Aby przedłużyć efekt „stanu fabrycznego” wymiennika, do preparatu dodawany jest inhibitor korozji. Środki czyszczące często występują w formie koncentratu i wymagają przygotowania roztworu o stężeniu zależnym od stopnia zabrudzenia lamel skraplacza.

[klimatyzacja, czyszczenie klimatyzatora, klimatyzator, urządzenie chłodzące, środki czyszczące, środki bakteriobójcze, konserwacja klimatyzatora]

   13.01.2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Zapewnij bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom przeciwpożarowym »

 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl