Stosowanie inhibitorów korozji

Płyn instalacyjny Ergolid
Płyn instalacyjny Ergolid
Fot. archiwum RI

Jakość wody grzewczej w instalacji bywa różna, co może prowadzić do problemów i powstawania warunków korozyjnych. Woda korozyjna powoduje niszczenie metalowych elementów instalacji od przewodów, przez grzejniki aż po wymienniki ciepła i inne elementy źródła ciepła.

Woda o wysokiej zawartości rozpuszczonych jonów chlorkowych i siarczanowych ma własności korozyjne. Jeśli w instalacji (wodzie instalacyjnej):

  • zawartość jonów Cl– (chlorków) i SO4– (siarczanów) jest większa niż 150 mg/l albo, 
  • zawartość jonów Cl– i SO4– jest większa niż 50 mg/l, a w jednym obiegu wodnym połączone są przewody miedziane i grzejniki stalowe lub aluminiowe należy stosować inhibitory (blokery) korozji – substancje celowo wprowadzane do instalacji grzewczej po to, by chronić ją przed działaniem substancji korozyjnych, naturalnie występujących w wodzie grzewczej. Zadaniem inhibitorów jest też regulacja (buforowanie) pH, ponieważ wysoko kwaśny lub zasadowy odczyn wody przyspiesza korozję zarówno stali, jak i miedzi (przewody, w przypadku miedzi także elementy kotła), a także aluminium (grzejniki, elementy kotła).

Czytaj też: Inhibitory korozji i płyny instalacyjne >>

Czym są i jak działają inhibitory korozjiAnodowe (pasywacyjne) inhibitory korozji działają na powierzchni korodującego materiału – w przypadku instalacji grzewczej np. na wewnętrznej powierzchni ścianki przewodu. Inhibitor korozji reaguje z tlenem rozpuszczonym w wodzie, tworząc na powierzchni ścianki ochronną (pasywacyjną) warstwę tlenków. Dzięki temu metal jest zabezpieczony przed korozyjnym oddziaływaniem wody. Anodowymi inhibitorami korozji są np. chromiany i dwuchromiany (do obiegów zamkniętych), azotany, polifosforany i krzemiany. Katodowe (precypitacyjne) inhibitory korozji powodują wytrącenie substancji korozyjnych tak, by utworzyły one  nierozpuszczalne osady wodorotlenków lub węglanów. Katodowymi inhibitorami korozji są np. jonu magnezu, wapnia, cynku lub manganu.

Stosuje się także inhibitory mieszane, dzięki czemu ochrona antykorozyjna jest jeszcze bardziej skuteczna.

Podstawowe zasady stosowania inhibitorów korozjiInhibitory korozji dobrze sprawdzają się w instalacjach czystych, wolnych od produktów korozji i kamienia kotłowego. Nie jest natomiast ich zadaniem „naprawić” instalację, w której już doszło do uszkodzeń korozyjnych lub która została zanieczyszczona szlamami i osadami stanowiącymi produkty korozji. Instalacja w złym stanie technicznym powinna zostać przepłukana i ewentualnie naprawiona przed stosowaniem nowych środków chemicznych.

Inhibitor korozji powinien być dostosowany do rzeczywistego składu wody grzewczej. Ważnym parametrem jest np. zawartość tlenu, który z jednej strony jest potrzebny do tworzenia warstwy pasywacyjnej, ale z drugiej może spowodować dezaktywację inhibitorów. W świecie idealnym stosowanie inhibitora powinno więc być poprzedzone badaniem jakości wody instalacyjnej. Inhibitory korozji muszą być w instalacji ciągle obecne, by wciąż uzupełniać warstwę pasywacyjną (ulega ona przerywaniu) albo neutralizować obecne w wodzie substancje korozyjne. Zaleca się zatem regularne badanie stężenia inhibitora w wodzie grzewczej za pomocą testera stężenia. Oczekiwaną wartość stężenie inhibitora podaje producent.

Dawki inhibitorów są inne dla instalacji nowej, inne w przypadku wymiany wody grzewczej w istniejącej instalacji, a inne – do uzupełniania ubytków. Trzeba przestrzegać proporcji dawkowania wskazanych przez producenta, zwracając uwagę na to, czy posiadany produkt jest koncentratem do rozcieńczenia, czy płynem użytkowym (ready to use), których rozcieńczenie powoduje zmiany własności.

Inhibitory wprowadza się do instalacji przez naczynie wzbiorcze, wlewa bezpośrednio do instalacji w dowolnym jej miejscu lub wprowadza za pomocą inżektora.

Tabela. Wymagania jakości wody w instalacjach c.o. wg PN-93/C- 04607 Woda w instalacjach ogrzewania. Wymagania i badania dotyczące jakości wody (X - nie określa się wskaźnika)

[inhibitor korozji, woda grzewcza, woda, woda w instalacji grzewczej, grzejnik, wymiennik ciepła, korozja, inhibitor anodowy, inhibitor katodowy]

   13.01.2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


 


Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dobierz płyn do instalacji »

webinar

 Jak działa klimatyzator który oszczędza do 77% zużycia energii »

 Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »
nowy program projektowanie
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Mistrzowskie rozgrywki w sferze instalacji - jak to się robi »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
4/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Technologie dekarbonizacji ciepłownictwa
  • - Pompy ciepła w praktyce
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kryteria dla oczyszczaczy
powietrza
do pyłów zawieszonych "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl