Jak prawidłowo stosować środki chemiczne w domowych instalacjach grzewczych?

Jak prawidłowo stosować środki chemiczne w domowych instalacjach grzewczych?
Jak prawidłowo stosować środki chemiczne w domowych instalacjach grzewczych?
Fot. pixabay.com

W domowych instalacjach grzewczych wspomagamy się środkami chemicznymi. Do najczęściej stosowanych należą inhibitory korozji - remedium na korozyjne własności wody instalacyjnej oraz glikole - substancje niezamarzające, stosowane w instalacjach grzewczych okresowo narażonych na zamarzanie oraz biocydy do zapobiegania powstawaniu biofilmu. Środki chemiczne spełnią swoje zadanie, jeśli będą prawidłowo stosowane.

Do instalacji grzewczej płyny do instalacji grzewczej

Listę zasad prawidłowego stosowania środków chemicznych w instalacji grzewczej otwiera prosta zasada należy stosować środki rzeczywiście przeznaczone do instalacji grzewczej. Z niewiedzy i dla rzekomej oszczędności można spotkać się z zastosowaniem chemikaliów przeznaczonych do zupełnie innych celów. Największą „kreatywność” widać w przypadku płynów niezamarzających (glikoli) - pojawiają się pomysły, by zastępować je alkoholem etylowym lub płynami niezamrazającymi ogólnego przeznaczenia, np. stosowanymi do chłodnic samochodowych. Jest to postępowanie niebezpieczne i dla instalacji, i dla jej użytkownika łatwo doprowadzić do uszkodzenia metalowych części instalacji, spowodować jej korozję lub znacznie zwiększyć ryzyko zatrucia glikolem.

Substancje aktywne (inhibitory korozji, biocydy, substancje zapobiegające powstawaniu kamienia kotłowego) wprowadza się do instalacji przez naczynie wzbiorcze, wlewa bezpośrednio do instalacji lub wprowadza za pomocą inżektora. Płyny niezamarzające (glikole) muszą być wprowadzone w ilości odpowiedniej do objętości instalacji.

Czytaj też: Glikole – płyny niezamarzające w instalacjach grzewczych >>

Czego potrzebuje instalacja?

To, jakie środki chemiczne powinny zostać wprowadzone do instalacji grzewczej, zależy od szeregu czynników. Podstawowym uwarunkowaniem jest jakość wody instalacyjnej, jeśli ma ona własności korozyjne (np. zawiera dużo chlorków i siarczanów granicą liczbową jest tu suma jonów Cl– i SO4– wynosząca 150 mg/l), jest to wskazanie do stosowania inhibitorów korozji. Podobnie jest w przypadku niektórych połączeń materiałów w instalacji (np. przewody miedziane i grzejniki stalowe lub aluminiowe). Ważnym parametrem jest też np. zawartość tlenu z jednej strony sprzyja on reakcjom, w które wchodzą inhibitory korozji, z drugiej może je dezaktywować. Optymalnym rozwiązaniem byłoby zbadanie jakości wody instalacyjnej i dostosowanie do niej środków antykorozyjnych.

Nie należy natomiast wprowadzać środków chemicznych mających poprawić jakość wody do instalacji, która jest zanieczyszczona (np. występują w niej złogi kamienia kotłowego lub produkty korozji) czy wręcz uszkodzona. Taka instalacja wymaga oczyszczenia (płukania odpowiednimi środkami) lub naprawy.

Należy także zwrócić uwagę na to, że niektóre substancje, dawkowane samodzielnie, mogą mieć dla instalacji grzewczej skutki uboczne, które trzeba równoważyć innymi preparatami. Przykładem jest glikol – samodzielnie substancja ta zabezpiecza instalację grzewczą przed zamarzaniem, ale może mieć na nią korozyjny wpływ. Dlatego roztwór glikolu uzupełnia się inhibitorami korozji lub stosuje się tzw. płyn instalacyjny mieszaninę fabrycznie uzupełnioną o inhibitory korozji, biocydy czy środki odpowietrzające lub zabezpieczające przed kamieniem kotłowym.

Odpowiednia dawka

Należy zawsze przestrzegać proporcji dawkowania wskazanych przez producenta, zwracając uwagę na charakter stosowanego preparatu  czy jest to płyn użytkowy (roztwór gotowy do użycia) czy też koncentrat przeznaczony do rozcieńczania. Rozcieńczenie gotowego płynu spowoduje zmianę jego własności. Wybór właściwego stężenia płynu instalacyjnego jest dobrze widoczne w przypadku glikoli, dla których stężenie roztworu jest odpowiednie dla minimalnej temperatury pracy instalacji. 

Regularne mierzenie stężeń i uzupełnianie

Substancje aktywne, a więc m.in. biocydy, inhibitory korozji, preparaty zapobiegające powstawaniu kamienia kotłowego wraz z reagowaniem ze składnikami wody, stopniowo znikają z wody instalacyjnej. Trzeba więc regularnie mierzyć ich stężenie za pomocą testera stężenia. Oczekiwaną wartość stężenia substancji aktywnych podaje producent.

[woda instalacyjna, woda, instalacje grzewcze, ogrzewanie, grzejnik, glikole, płyn instalacyjny, kamień kotłowy, środki chemiczne, korozja]

   13.01.2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Czego powinieneś się spodziewać po pompie wodnej? »

Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »
pompa wodna termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 


Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Układy hybrydowe w ogrzewaniu
  • - Bezprzewodowe systemy wentylacji
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent

Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,

a otrzymasz link do

mini e-book

"Jakość powietrza w szkołach
i przedszkolach 2021"

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl