60% wniosków o kotły na paliwa kopalne z programu „Czyste Powietrze”

Wykres. 1. Wybór technologii grzewczych – rozkład wniosków o dofinansowanie do źródeł ciepła w we wszystkich budynkach (istniejących i nowych) w programie „Czyste Powietrze” (informacja z 22 listopada 2019 r.)
Wykres. 1. Wybór technologii grzewczych – rozkład wniosków o dofinansowanie do źródeł ciepła w we wszystkich budynkach (istniejących i nowych) w programie „Czyste Powietrze” (informacja z 22 listopada 2019 r.)
Fot. PORT PC

PORT PC zaprezentował dane dotyczące wniosków w programie „Czyste Powietrze” o dofinansowanie urządzeń grzewczych w istniejących budynkach oraz we wszystkich budynkach. Dane te dowodzą dużego zainteresowania inwestorów głównie urządzeniami grzewczymi korzystającymi z paliw kopalnych. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja (dużo korzystniej dla OZE), gdy przyjrzeć się tylko wnioskom dla nowo budowanych domów.

Udział OZE tylko 30%

W przypadku analizy wniosków do wszystkich budynków (nowych i istniejących) około 61% urządzeń grzewczych wskazanych we wnioskach złożonych w ramach programu „Czyste Powietrze”, stanowią urządzenia korzystające z paliw kopalnych, czyli głównie kotłów gazowych (45%) oraz kotły na węgiel (16%). Około 37% złożonych wniosków o dofinansowanie to wnioski o dofinasowanie kotłów na drewno (21%) i pompy ciepła (16%).

Z kolei po zapoznaniu się z danymi może zaskakiwać to, że około 68% urządzeń grzewczych wskazanych we wnioskach złożonych w ramach programu „Czyste Powietrze”, a odnoszących się do istniejących budynków, stanowią urządzenia korzystające z paliw kopalnych, czyli głównie kotły gazowe (47%) oraz kotły na węgiel (21%). Około 31% złożonych wniosków o dofinansowanie to wnioski o dofinasowanie kotłów na drewno (22%) i pompy ciepła (9%).

Przeczytaj również: 50% wniosków w programie „Czyste Powietrze” dotyczy OZE w nowych budynkach

Wpływ „Czystego Powietrza” na rynek urządzeń grzewczych

Dane dotyczące konkretnej liczby złożonych wniosków o dofinansowanie poszczególnych technologii świadczą o istotnie dużym wpływie programu „Czyste Powietrze” na wzrost sprzedaży wybranych grup urządzeń grzewczych w 2019 r. szczególnie w przypadku pomp ciepła i kotłów na biomasę. W przypadku pomp ciepła typu powietrze/woda podana liczba wniosków stanowi około 50% przewidywanej liczby sprzedawanych urządzeń w 2019 r. w Polsce, a w przypadku gruntowych pomp ciepła (typu solanka/woda) – około 55%. Jeżeli chodzi o kotły na biomasę, liczba wniosków odnoszących się do tej technologii stanowi około 20% szacowanej łącznej liczby sprzedanych kotłów na biomasę w 2019 r. W przypadku kondensacyjnych kotłów gazowych jest to około 10% prognozowanej sprzedaży tych urządzeń w 2019 roku. Łączna liczba wniosków w programie „Czyste Powietrze” podanych do 22 listopada 2019 r. wyniosła ok. 84 tys. (około 58 tys. szt. w istniejących budynkach i 26 tys. szt. w nowych budynkach).

Jak rozkłada się popyt na urządzenia grzewcze w poszczególnych województwach?

Zgromadzone dane pokazują rozkład udziału wniosków o dofinansowanie źródeł ciepła we wszystkich wnioskach (obejmujących istniejące i nowe budynki) z podziałem na poszczególne Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tylko w sześciu województwach w Polsce udział urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii przekracza 50%, czyli w województwach: lubuskim, dolnośląskim, zachodniopomorskie, opolskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim. W przypadku pozostałych województw dominują urządzenia grzewcze działające w oparciu o paliwa kopalne (gaz, węgiel). Widać też wyraźnie, że są województwa, gdzie absolutnie dominują kotły gazowe kondensacyjne i ich udział jest przeważający, tj. podkarpackie, mazowieckie, małopolskie, śląskie, lubelskie. W przypadku kilku województw, takich jak: świętokrzyskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, lubuskie, opolskie widać też znaczny udział kotłów na biomasę (ok. 30% wniosków w tych województwach). Dane przedstawione na wykresach 5 i 6 oraz ich rozrzut w poszczególnych województwach mogą świadczyć o konieczności przeprowadzania rzetelnej kampanii na temat technologii grzewczych używanych zarówno w nowych, jak i w istniejących w budynkach jednorodzinnych.

Źródło: PORT PC

[PORT PC, NFOŚiGW, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, technologia grzewcza, ogrzewanie, urządzenia grzewcze, program Czyste Powietrze]

   15.01.2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl