50% wniosków w programie „Czyste Powietrze” dotyczy OZE w nowych budynkach

Rysunek. 1. Wybór technologii grzewczych do nowych budynków – rozkład (procentowy) wniosków o dofinansowanie do źródeł ciepła w nowych budynkach w programie „Czyste Powietrze” (informacja z 22 listopada 2019 r.)
Rysunek. 1. Wybór technologii grzewczych do nowych budynków – rozkład (procentowy) wniosków o dofinansowanie do źródeł ciepła w nowych budynkach w programie „Czyste Powietrze” (informacja z 22 listopada 2019 r.)
Fot. PORT PC

Po ponad roku funkcjonowania programu „Czyste Powietrze” są już dostępne szczegółowe dane dotyczące złożonych wniosków o dofinansowanie technologii grzewczych w nowych budynkach. Dane te dowodzą ogromnego zainteresowania inwestorów urządzeniami korzystającymi z odnawialnych źródeł energii. Niestety, informacje pochodzące z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wskazują na to, że wraz z końcem 2019 r. skończy się finansowanie programu „Czyste Powietrze” dla nowych budynków – będzie ono nadal realizowane tylko dla istniejących domów.

Wyłączenie nowych budynków z programu „Czyste Powietrze”, wobec faktu powszechnego „omijania” obowiązujących warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, doprowadzi do tego, że powstanie wyraźna luka w krajowej polityce wsparcia urządzeń grzewczych korzystających z energii ze źródeł odnawialnych, takich jak pompy ciepła czy niskoemisyjne kotły grzewcze na biomasę (szczególnie pellet drzewny).

Przeczytaj również: Polskie domy – źle ogrzewane i wentylowane

Tymczasem, według zapowiedzi nowej Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, w kolejnej unijnej perspektywie budżetowej (na lata 2012-2027) całkowicie zakończy się wsparcie dla urządzeń grzewczych korzystających z paliw kopalnych, takich jak węgiel, ale również gaz ziemny. Z pojawiających się już zapowiedzi programu o nazwie „New Green Deal”, przygotowanego przez nową Komisje Europejską, można wnioskować, że nastąpi wzmocnienie wsparcia dla wznoszenia budynków blisko zeroenergetycznych oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych z dużym udziałem OZE czy też z zastosowaniem niskoemisyjnych i wysokosprawnych sieci ciepłowniczych.

Zestawienia przedstawione na rysunkach 1, 2, 3 zostały przygotowane na podstawie odpowiedzi uzyskanych na zapytanie w trybie dostępu do informacji publicznej, udzielonych przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki. Jednak to, co jest ważne to fakt, że koło 50% urządzeń grzewczych wskazanych we wnioskach złożonych w ramach programu „Czyste Powietrze”, a odnoszących się do nowych budynków, stanowią urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii, czyli różnego typu pompy ciepła (łącznie 32%) oraz kotły na biomasę (17%).

Około 42% złożonych wniosków o dofinansowanie to wnioski o dofinansowanie kondensacyjnych kotłów gazowych. Kompletnie niezrozumiałe w kontekście obowiązujących, aktualnych warunków technicznych jest natomiast to, że aż 6% wniosków dotyczy kotłów węglowych. Zastosowanie kotła węglowego w nowym budynku jednorodzinnym z reguły powoduje bowiem przekroczenie granicznej wartości współczynnika nakładu energii pierwotnej nieodnawialnej EPmax, który wynosi obecnie 95 kWh/(m2*rok).

Zobacz także: Rada Ministrów zaakceptowała zmiany w Prawie budowlanym

Wpływ dofinansowania na rynek urządzeń grzewczych

Dane dotyczące liczby złożonych wniosków o dofinansowanie poszczególnych technologii (Rysunek 2.) świadczą o istotnie dużym wpływie programu „Czyste Powietrze” na wzrost sprzedaży wybranych grup urządzeń grzewczych w 2019 r. szczególnie pomp ciepła. W przypadku pomp ciepła typu powietrze/woda podana liczba wniosków stanowi ponad 25% przewidywanej liczby sprzedawanych urządzeń w 2019 r. w Polsce, a w przypadku gruntowych pomp ciepła (typu solanka/woda) – prawie 40%. Jeżeli chodzi o kotły na biomasę, liczba wniosków odnoszących się do tej technologii stanowi około 5% szacowanej łącznej liczby sprzedanych kotłów na biomasę w 2019 r. W przypadku kondensacyjnych kotłów gazowych jest to około 3% prognozowanej sprzedaży tych urządzeń w 2019 roku. Według wstępnie zebranych danych rynkowych za trzy kwartały 2019 rok PORT PC szacuje, że udział pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych wzrośnie z 15% w 2018 r. do około 23% w 2019 r.

Jak rozkłada się popyt na urządzenia OZE?

Szczególnie interesująco wygląda rozkład udziału wniosków o dofinansowanie źródeł ciepła w nowych budynkach, gdy przyjrzeć się im przy uwzględnieniu lokalizacji, czyli z podziałem na poszczególne Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Rysunek 3.). W zdecydowanej większości województw w Polsce udział urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii przekracza 50%. Wyjątkiem jest tu sześć województw: małopolskie, wielkopolskie, mazowieckie, śląskie i lubelskie, gdzie dominują urządzenia grzewcze, działające w oparciu o paliwa kopalne (gaz, węgiel). 

Dane z województwa opolskiego i dolnośląskiego wskazują, że udział pomp ciepła osiąga tam około 50% w nowych budynkach. W przypadku województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego oraz łódzkiego udział ten sięga około 40%. Widać też wyraźnie, że tam, gdzie udział kotłów gazowych kondensacyjnych jest przeważający, udział pomp ciepła wyraźnie spada poniżej średniej ogólnopolskiej wynoszącej 32% (województwa: podkarpackie, mazowieckie, małopolskie, śląskie, lubelskie) W przypadku kilku województw, takich jak: świętokrzyskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie widać dominację kotłów na biomasę (ok. 30% wniosków w tych województwach).

Dane przedstawione na rysunku 3. mogą świadczyć o konieczności przeprowadzania rzetelnej kampanii na temat technologii grzewczych używanych zarówno w nowych, jak i istniejących w budynkach jednorodzinnych.

Dane zaprezentowane w artykule zostały udostępnione w odpowiedzi NFOŚiGW na zapytanie w trybie dostępu do informacji publicznej oraz przygotowane dzięki uprzejmości p. Tomasza Nowaka z kancelarii prawnej QLEGAL.

Źródło: PORT PC

[PORT PC, NFOŚiGW, OZE, odnawialne źródła energii, urządzenia grzewcze, program „Czyste Powietrze”, ogrzewanie, kocioł na biomasę, technologia grzewcza]

   15.01.2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl