Dłuta do drewna – jakie wybrać, gdzie kupować, co warto wiedzieć?

Rzeźbienie w drewnie to niezwykle przyjemny sposób na spędzanie czasu wolnego. Wynika to zarówno z łatwości jego wykonania, powszechnej dostępności surowca do rzeźbienia oraz artystycznego charakteru tego hobby. Każdy, kto miał okazję zetknąć się ze sztuką rzeźbienia w drewnie, zdaje sobie sprawę, jak duże znaczenie dla przebiegu tej czynności ma rodzaj wykorzystywanych dłut. Od nich zależy nie tylko efekt końcowych naszych pracy, ale także – komfort i wygoda pracy, poziom zmęczenia dłoni i rąk, wielkość otarć skóry czy czas poświęcony rzeźbieniu. Zapraszam do lektury, z której dowiesz się – na co zwrócić uwagę podczas zakupu dłut do drewna.

Dłuta dłutom nierówne – czyli najważniejsze informacje o dłutach do drewna

Zacznijmy od najprostszej sprawy. Do czego wykorzystuje się dłuta rzeźbiarskie? Jak wskazuje sama ich nazwa – używa się ich w czasie rzeźbienia w drewnie. Niemniej, odpowiedź ta nie rozwiązuje wszystkich wątpliwości. Poszczególne grupy i rodzaje dłut są bowiem przeznaczone do stosowania na innym etapie całego proces twórczego, do innego typu drewna oraz w celu nanoszenia odmiennego rodzaju ozdób. Zacznijmy więc od początku.

Wstępną obróbkę drewna przeprowadza się za pomocą dużych dłut, przeznaczonych do odrywania dużych kawałków materiału. Rękojeść tych narzędzi musi być solidnie wykonana, ze względu na duży nakład sił fizycznych, które dłuto będzie transportować.

Dłuta typowo rzeźbiarskie to dłuta o mniejszym rozmiarze – zarówno części metalowych, jak i rękojeści. Dzięki temu, za ich pomocą możemy tworzyć filigranowe i szczegółowe zdobienia oraz freski w drewnie.

W celu przeprowadzenia drobnych prac, na zupełnie niedużym formacie, należy skorzystać z dłut nazywanych snycerskimi. Ich rozmiar jest mniejszy, a sposób wykończenia delikatniejszy i bardziej staranny. Warto podkreślić, że tego typu długa mają szerokość nie większą niż 15 milimetrów.

Dłuta przeznaczone do wykonywania szczegółowych zdobień – na przykład płaskorzeźb, drzeworytów i innych – są rozmiarowo najmniejsze spośród wszystkich rodzajów. Są także wyposażone w niedużą, zazwyczaj okrągłą, rękojeść, pozwalającą na wykonywanie precyzyjnych i w pełni kontrolowanych ruchów. Dłuta takie znajdują też zastosowanie w czasie wykonywania innego typu prac hobbystycznych – na przykład w czasie sklejania modeli czy w lutnictwie.

Rodzaje dłut i ich oznaczenia

Dostępne w sklepach dłuta są zazwyczaj w określony sposób oznakowane. Za pomocą prostego symbolu – znaku litery – wskazuje się rodzaj i przeznaczenie danego dłuta. Wyróżniamy zatem kilka podstawowych grup (dostępnych między innymi na: https://dluta.pl/).

  • Dłuta proste – oznaczone literą P, służące do wykonywania podstawowych prac w obróbce drewna.
  • Długa wygięte – oznaczone literą L, pomagające w żłobieniu powierzchni drewna, np. w celu uzyskania kształtu misy.
  • Długa wklęsłe typu „łyżka” – oznaczone literą A, pomagają w uzyskaniu kształtów wklęsłych, niedużych rozmiarów.
  • Dłuta wypukłe typu „odwrócona łyżka” – oznaczone literą B, nadaje się do wykańczania wypukłości w drewnie.
  • Dłuta typu „rybi ogon” – oznaczone literą F, pomocne w dostawaniu się do najtrudniej dostępnych miejsc.
  • Dłuta typu „noga psa” – oznaczone literą N, używane w celu podcinania.
   27.01.2020

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
4/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zalecenia na czas pandemii
  • - Projekt ogrzewania podłogowego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl