Skąd pomysł na ekobibliotekę? NFOŚiGW podkreśla, że korzysta z nowych możliwości opowiadania ludziom o klimacie, czystym powietrzu i skutkach zdrowotnych trującego smogu. Pod adresem www.ekobiblioteka.audioteka.pl znajdują się cztery audiobooki od NFOŚiGW, które zostaną darmowo udostępnione w aplikacji mobilnej Audioteki (do pobrania w sklepach AppStore i Google Play).
Przeczytaj również: Wspólna deklaracja dla czystego powietrza
Jedna z przygotowywanych książek w wersji audio to „Uduszeni” Beth Gardiner, wydana nakładem wydawnictwa Relacja. To zbiór rozwiązań dotyczących smogowego problemu. Znana amerykańska dziennikarka podróżuje po świecie (była również w Polsce), rozmawia z naukowcami i przedstawia historie ludzi walczących o zdrowszą przyszłość.
Audiobook o smogu
Można już odsłuchać książkę Jakuba Chełmińskiego pt. „SMOG. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?” (Wydawnictwo Poznańskie). Poznanie tej pozycji pozwoli odbiorcom zrewidować fakty i mity narosłe wokół smogu. Wydawnictwo odpowiada na takie pytania, jak m.in.: Co bardziej truje – diesel czy benzyna? Czy wdychając zanieczyszczone powietrze, będziemy żyć rok krócej? Dlaczego wiele maseczek antysmogowych jest nieskutecznych?
Następne audiobookowe odsłony przewidziano w marcu i kwietniu br. Każda z książek będzie dostępna bezpłatnie przez trzy miesiące, a po tym czasie wejdzie do płatnego katalogu Audioteki. Ekobibliotekę urozmaicą podcasty na tematy związane z problematyką poruszaną w udostępnianych książkach. Można się ich spodziewać w I i II kwartale tego roku.
Źródło: NFOŚiGW
[audiobook, smog, ekobiblioteka, NFOŚiGW, czyste powietrze, zanieczyszczenie powietrza, walka ze smogiem, audioteka]